Jump to content

Samsung Galaxy S Advance (I9070)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φορτιζοντας το smartphone πληρως ( κλειστο) και με το που ανοιγω την συσκευη βλεπω την μπαταρια στο 98% και οχι στο 100%.

 

Ειναι λογικο αυτο? Και εσεις το ιδιο βλεπετε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ναι, δεν υπάρχει θέμα. Σπάνια θα το δεις στο 100% γιατί αυτές οι μπαταρίες δεν είναι καλό να φορτίζονται τελείως και έτσι υπάρχει μια δικλείδα ασφαλείας ώστε να σταματάει λίγο νωρίτερα η φόρτιση.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχω ένα περίεργο πρόβλημα και δεν ξέρω αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει: Μαζί με το κινητό, και αφού πληρωσα στο Public για μία έξτρα εγγύηση Public για δύο χρόνια (λεφτά που κλαίω ακόμα), μου δόσανε δώρο το mls destinator σε microsd card. Το πρόβλημα είναι ότι μόλις αντιγράφω το περιεχόμενο της κάρτας αυτής στην κανονική μου κάρτα, το πρόγραμμα δεν παίζει. Ξανακάνω εγκατάσταση, αλλά πάλι, μόλις πάει να ανοίξει το πρόγραμμα, απλα το κιν κολλάει. Έχει κανείς αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο; Υπάρχει τρόπος να μεταφέρω το mls στη δική μου κάρτα και να τρέχει;
Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος τρόπος είναι να πας στην MLS με την δική σου κάρτα και αυτήν που έχει το Destinator και να ζητήσεις να το περάσουν στην δικιά σου κάρτα.

Πάρε τους ένα τηλέφωνο και ρώτησε τους.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

...και όταν είχα πάρει τηλέφωνο στην MLS για να κάνουν αυτή τη διαδικασία για ένα φίλο μου είπαν ότι κοστίζει 30 ευρώ!!! :angry:

 

Να σου τα δώσω εγώ και να το κάνουν σε δύο κάρτες;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η αγορά του συγκεκριμένου κινητού ήταν η χειρότερη επιλογή που έκανα μέχρι σήμερα....

Μέσα σε 24 ημέρες, δυο συσκευές έβγαλαν πρόβλημα και η εξυπηρέτηση Samsung είναι για κλάματα...!

Το πρώτο κινητό είχε πρόβλημα με το ράδιο που δεν δούλευε καθώς και με την οθόνη που έπρεπε να πατήσεις 3 φορές σε εικονίδιο...

"Ευτυχώς" έγινε αντικατάσταση από το Public Πυλαίας Θεσσαλονίκης με καινούργιο χωρίς να μεσολαβήσει η αντιπροσωπεία αλλά μετά από 13 ημέρες το wifi δεν δουλεύει πια, βρίσκει δίκτυα αλλά δεν δεν συνδέεται ΠΟΤΕ και κάθε φορά που το συνδέω με καλώδιο στο υπολογιστή δεν αναγνωρίζει το κινητό στο Kies...

Εννοείται ότι έχει γίνει hardware reset πολλές φορές, πολλές απεγκαταστάσεις και εγκαταστάσεις σε 3 διαφορετκά laptop αλλά τζίφος.

Το..."καλύτερο" είναι ότι η αντιπροσωπεία ζητάει να περιμένω 3 εβδομάδες μέχρι να γίνει η διάγνωση και η επισκευή του κινητού...

Ενώ θα έπρεπε να ζητούν και συγγνώμη από πάνω που ταλαιπωρήθηκα με δυο προβληματικά κινητά μέσα σε λιγότερο από ένα μήνα και να δώσουν έγκριση στο κατάστημα Public για άμεση αντικτάσταση με νέο.

Φανταστείτε ότι ακόμα και όταν τους δήλωσα ότι σαν δικηγόρος θα ασκήσω τα δικαίωματα μου ως καταναλωτής κάνουν πως δεν ακούν..

Τέτοιος επαγγελματισμός.!!

Για μένα και για τουλάχιστον αλλά 4 συγγενικά άτομα η Samsung δεν θα μας ξαναδεί σαν πελάτες και σίγουρα θα τους τραβήξω στα Δικαστήρια με παράλληλες καταγγελίες και αναφορές στα κεντρικά γραφεία Ευρώπης και Ασίας όπου σίγουρα εκεί δεν αστειεύονται.!!

Link to comment
Share on other sites

2 ερωτησεις.. στη συσκευασια υπαρχει καρτα μνημης??

ξερει κανενας αν θα βρω screen protector φθηνο σε τπτ πλαισιο η γερμανο για αυτη τη συσκευη?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω άλλη μια ερώτηση σχετικά με την ram του κινητού:

Αφ'ενός αν πάω "ρυθμίσεις ->εφαρμογές -> χρησ. χώρος αποθ.-> Σε εκτέλεση" τότε στο κάτω μέρος της οθόνης μου γράφει "213ΜΒ σε χρήση 275ΜΒ ελεύθερα", δηλ. 488ΜΒ σύνολο.

Αν πάλι πατήσω το εικονίδιο των εφαρμογώ και επιλέξω την εφαρμογή "Διαχείρ. εφαρμογών" και μετα "RAM", τότε μου δείχνει ως κατάσταση RAM 358MB/555MB.

 

Οπότε η πρώτη ερώτηση είναι γιατί γράφει άλλα στην μια περίπτωση και άλλα στην άλλη?

Η δεύετρη -και πιο σημαντική ερώτηση- είναι: Στην δεύτερη περίπτωση που μου δείχνει την κατάσταση RAM 358MB/555MB, μου δίνει την επιλογή "Διαγραφή μνήμης" με την οποία κάνει εκκαθάριση ανενεργών διεργασιών και διεργασιών παρασκηνίου. Αν την επιλέξω, ώστε να καθαρίσει η RAM μου, μπορεί να σβήσω κάτι που χρειάζομαι ή να το κάνω από καιρό σε καιρό άφοβα?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πανε ρυθμισεις-ασυρματη επικοινωνια-δικτυα κινητης τηλεφωνιας απο εκει να μη ειναι τσεκαρισμενο το " χρηση δεδομενων πακετο" και το " λειτουργια δικτυου " να ειναι μονο gsm dhladh 2g.

Ετσι θα εχεις μεγαλυτερη οικονομια στην μπαταρια. Μπορει να σου παει και 3 μερες.

 

Λεω να το κανω και εγω αυτο! Τι χανω αμα το κανω?

Link to comment
Share on other sites

Λεω να το κανω και εγω αυτο! Τι χανω αμα το κανω?

 

Χάνεις το ίντερνετ μέσω 3g, από τον πάροχό σου, π.χ. Wind. :) Επίσης, αν έβλεπες ότι κάποια mbs από το πακέτο σου "έφευγαν", από εφαρμογές στο παρασκήνιο που χρειάζονταν δεδομένα, γλυτώνεις και από αυτό. Κερδίζεις σε διάρκεια μπαταρίας, σχεδόν το διπλάσιο χρόνο, αφού το 3g δίκτυο για όλους τους παρόχους είναι για κλάματα με αποτέλεσμα η συσκευή να παλεύει μεταξύ αναζήτησης σήματος και πολύ χαμηλού.

 

EDIT: Ας γράψω κι εγώ την απορία μου: Εδώ και καιρό βλέπω στο Play Store την εφαρμογή Light Flow, που είναι για να θέτει ο χρήστης μια ειδοποίηση του χρώματος της επιλογής του,για το led της συσκευής του.. Η απορία μου είναι: Σε εμάς που η συσκευή δεν έχει led, μέσω της συγκεκριμένης εφαρμογής θα μπορούμε να επιλέξουμε τα 2 capacities πλήκτρα ή το ένα από τα 2 να μας ειδοποιεί ή όχι; Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

πρεπει να εισαι πολυ ατυχος..γιατι εμενα δουλευει ρολοι..ειμαι πολυ ευχαριστημενος

 

Πόσο καιρό το έχεις..??

Μήπως έπεσα σε ελλατωματική φουρνιά των Public.....:(

Link to comment
Share on other sites

<

Χάνεις το ίντερνετ μέσω 3g, από τον πάροχό σου, π.χ. Wind. :) Επίσης, αν έβλεπες ότι κάποια mbs από το πακέτο σου "έφευγαν", από εφαρμογές στο παρασκήνιο που χρειάζονταν δεδομένα, γλυτώνεις και από αυτό. Κερδίζεις σε διάρκεια μπαταρίας, σχεδόν το διπλάσιο χρόνο, αφού το 3g δίκτυο για όλους τους παρόχους είναι για κλάματα με αποτέλεσμα η συσκευή να παλεύει μεταξύ αναζήτησης σήματος και πολύ χαμηλού.>

 

Δηλαδή χάνω απλά το ιντερνετ του δικτύου μου?για μενα που δε το χρησιμοποιώ,κ μπαίνω μόνο απο wifi δεν το έχω ανάγκη?ασε που το 3g στο σπίτι μου δεν πιάνει καλα κ χάνω πολλές κλήσεις,που μου έρχονται μετά σαν μηνύματα...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή χάνω απλά το ιντερνετ του δικτύου μου?για μενα που δε το χρησιμοποιώ,κ μπαίνω μόνο απο wifi δεν το έχω ανάγκη?ασε που το 3g στο σπίτι μου δεν πιάνει καλα κ χάνω πολλές κλήσεις,που μου έρχονται μετά σαν μηνύματα...

 

Ναί και στις 2 ερωτήσεις σου! :) Και αν χρειάζεσαι πραγματικά το ιντερνετ στη συσκευή σου και δεν είσαι στην εμβέλεια κάποιου ρουτερ, το ενεργοποιείς εκείνη τη στιγμή. Το ίδιο κάνω κι εγώ.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ψάχνω για αγορά smartphone με λειτουργικό android έχω καταλήξει στο συγκεκριμένο. Η cosmote δυστυχώς δεν το έχει για να το πάρω με την επιδότησή μου, οπότε θα τη βάλω στο πάγιο και θα το πάρω από τα public. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος το πήρε με nfc, και αν κάποιος το πήρε από public cosmos και αν του έδωσαν δώρα. Άλλη απορία αν γνωρίζει κάποιος για μια έκπτωση 10% που θα κάνουν τα public την Παρασκευή για αγορά με την πιστωτική του καταστήματος...
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,ειμαι και εγω κατοχος του και τις δυο τελευταιες ημερες αντιμετωπιζω το εξης προβλημα,αφου παιζω ενα παιχνιδι(sentinel)μετα δεν ακουγεται ο ηχος οταν με καλουν,μονο δονηση και αναγκαζομαι να το κλεισω για να λυθει το προβλημα.

Καμμια ιδεα??

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,ειμαι και εγω κατοχος του και τις δυο τελευταιες ημερες αντιμετωπιζω το εξης προβλημα,αφου παιζω ενα παιχνιδι(sentinel)μετα δεν ακουγεται ο ηχος οταν με καλουν,μονο δονηση και αναγκαζομαι να το κλεισω για να λυθει το προβλημα.

Καμμια ιδεα??

 

Δηλαδη για να καταλαβω, πριν απο τις 2 ημερες , επαιζες το ιδιο παιχνιδι και χτυπουσε κανονικα το τηλεφωνο ( ηχος + δονηση) ;

Και τωρα παιζοντας το ιδιο παιχνιδι χτυπαει μονο η δονηση ;

SV 7 DMT Nikos Amateur Radio

V.H.F. REPEATER R2 XANTHIS

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη για να καταλαβω, πριν απο τις 2 ημερες , επαιζες το ιδιο παιχνιδι και χτυπουσε κανονικα το τηλεφωνο ( ηχος + δονηση) ;

Και τωρα παιζοντας το ιδιο παιχνιδι χτυπαει μονο η δονηση ;

 

γενικα δεν εχω πολλες κλησεις οποτε δεν μπορω να σου πω σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

γενικα δεν εχω πολλες κλησεις οποτε δεν μπορω να σου πω σιγουρα.

 

Δοκίμασε με έναν άλλο αριθμό σου ή με κάποιον από συγγενικό ή φιλικό πρόσωπο. Και αν επιμένει το πρόβλημα, μας ξαναρωτάς. :)

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Με λίγη χρήση κατάφερα αυτό

Εσείς πόσες μέρες βγάζετε με λίγη χρήση ?

Apple Iphone 11 Black/Ipad mini 4 space gray
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω άλλη μια ερώτηση σχετικά με την ram του κινητού:

Αφ'ενός αν πάω "ρυθμίσεις ->εφαρμογές -> χρησ. χώρος αποθ.-> Σε εκτέλεση" τότε στο κάτω μέρος της οθόνης μου γράφει "213ΜΒ σε χρήση 275ΜΒ ελεύθερα", δηλ. 488ΜΒ σύνολο.

Αν πάλι πατήσω το εικονίδιο των εφαρμογώ και επιλέξω την εφαρμογή "Διαχείρ. εφαρμογών" και μετα "RAM", τότε μου δείχνει ως κατάσταση RAM 358MB/555MB.

 

Οπότε η πρώτη ερώτηση είναι γιατί γράφει άλλα στην μια περίπτωση και άλλα στην άλλη?

Η δεύετρη -και πιο σημαντική ερώτηση- είναι: Στην δεύτερη περίπτωση που μου δείχνει την κατάσταση RAM 358MB/555MB, μου δίνει την επιλογή "Διαγραφή μνήμης" με την οποία κάνει εκκαθάριση ανενεργών διεργασιών και διεργασιών παρασκηνίου. Αν την επιλέξω, ώστε να καθαρίσει η RAM μου, μπορεί να σβήσω κάτι που χρειάζομαι ή να το κάνω από καιρό σε καιρό άφοβα?

 

Ευχαριστώ

 

Κανείς καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Κανείς καμιά ιδέα?

 

Ίσως η διαχείριση, που εμφανίζει λιγότερα Mbs ( εμένα τώρα μου εμφανίζει 226 σε χρήση, 244 ελεύθερα ), να επηρεάζεται και από τις εφαρμογές που εγκαθίστανται στη συσκευή και έτσι να μειώνεται η ελεύθερη, έστω και για αυτό το λίγο. Αν ξέρει κανείς καλύτερα, διορθώνει. :)

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Advance (I9070)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...