Jump to content

[ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ] BMW Vs Mercedes-Benz


SlRator
 Κοινοποίηση

Ποια από τις δύο πιστεύετε ότι είναι καλύτερη;  

319 members have voted

  1. 1. Ποια από τις δύο πιστεύετε ότι είναι καλύτερη;

    • BMW
      175
    • Mercedes
      144


Recommended Posts

Απλά οικογενειακά αυτοκίνητα δηλαδή, κορυφαίας όμως ποιότητας, μα κορύφαίας ποιότητας, μα πολλύ κορυφαίας, άμα μπης μέσα δεν θες να βγείς!!!!! Προχθές μπήκα σε μια C180, και βέβαια το επόμενο μου αυτροκίνητο θα είναι mercedes, δεν μπα να μην απενεργοποιούνται΄ούτε οι αυτόματοι υαλλοκαθαρισήρες :lol:

 

:up: :up: :up:

Από την Α150, μέχρι την S600 τα αμάξια της Mercedes σου αφήνουν άλλη αίσθηση...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 425
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλά απ'όταν πόσταρα το τελευταίο αυτό ποστ μέχρι τώρα, άλαξα μεν αυτοκίνητο, πάλι Bmw έχω όμως :lol:

Δυστυχώς ακούγετε ότι η SLR βγήκε μούφα τελικά, το'χει ψάξει κανείς(κόντρες με Ferrari, Lambo και λοιπά)???

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Protimo ta aytokinhta ths BMW.Einai kata kyrio logo pio aneta kai pio entyposiaka.

 

Προσωπική άποψη βέβαια, γιατί το ίδιο ακριβώς μπορεί να πει κάποιος και για την Mercedes Benz. Δεν νομίζω ότι οι διαφορές είναι ουσιώδεις. Μάλλον αμελητέες...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

@jackdaniels

Φιλε μου καλο ειναι οταν δεν ξερουμε να μην μιλαμε καθολου!!! Τεσπα ακου πως εχει η κατασταση για το RX8 γιατι βαρεθηκα να ακουω βλακεις...!

Αναφερθηκες στο περιοδικο EVO και επειδη δεν εχω χασει κανενα απο τα τευχη του φετος θα σε παρακινησω να ανοιξεις το τευχος Νο 17 (Μαρτιος 2004) στην σελιδα 44 και να διαβασεις για την μεση καταναλωση των 16,7lt/100km και την μεγιστη καταναλωση των 18,9lt/100km!!!

Λιγες σειρες ποιο κατω θα διαβασεις για την δυναμομετρηση του αυτοκινητου σε ιδιοκτητο δυναμομετρο του περιοδικου! Αναφερει χαρακτηριστικα το αρθρο: " ...φιλος του περιοδικου εφερε το RX8 στο δυναμομετρο, το οποιο προς μεγαλη απογοητευση ολων, δεν καταφερε να ξεπερασει τα 200ps." Φυσικα το αρθρο αναφερεται στην εκδοση Revolution Cosmo!! Δεν ακουσα καλα... τι κανουν τα περιοδικα???

 

Επισης ειναι τουλαχιστον αφελες να πιστευεις οτι οι κινητηρες Wankel εφεραν την διαφορα!!! Μπορεις να μου πεις ποια αυτοκινητα εκτος των Rx8,Rx7 φορανε τους κινητηρες αυτους???? Οι υπολοιπες αυτοκινητοβιομηχανιες μαλλον ειναι τα κοροιδα που δεν ακολουθουν την εξελιξη των κινητηρων!! Ας σοβαρευτουμε σε παρακαλω...

Το RX9 κυκλοφορησε πριν περιπου 20 χρονια και ηταν το πρωτο mazda με wankel.To ειχε αγορασει τοτε ο πατερας μου και τοτε ηταν πραγματικα εντυπωσιακη λιμουζινα. Ηλεκρικα παραθυρα,a/c,πορτπαγκαζ ανοιγε απο μεσα και ενα σορο εντυπωσιακες μαλακιουλες. Η καταναλωση βεβαια και τα κρατηματα (πισω κινηση με μικρους τροχους)....... :X :X :X .Α και οταν το πουλησε με 85000klm μετα απο ενα χρονο ο τυπος που το αγορασε αλλαξε μηχανη.

Link to comment
Share on other sites

Άσχετα βέβαια αυτά με το παρόν thread...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

bmw κυρίως απο επιδόσεις.καμία σχέση με mercedes που είναι για βολτίτσες.

είχα τη 500αρα mercedes και τώρα έχω mp;empa 520.

κλάσεις ανώτερη η 520 και οδηγική συμπεριφορά αλλά και απο επιδόσεις όπως είπα.αλλά ανοίγματα απο 2αρα και μετά.

Link to comment
Share on other sites

bmw κυρίως απο επιδόσεις.καμία σχέση με mercedes που είναι για βολτίτσες.

 

Όντως... SL65 AMG ότι πρέπει για βολτίτσες... ;)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Προτιμο την Mercedes, οχι οτι η ΒΜW παει πισω, απλα η Mercedes εχει πιο πολυ πολυτελια, πιο εντυποσιακες (στα ματια μου) και εχουν πολυ καλη αξιοπηστια. Η BMW δεν ξερω τι λενε απο αξιοπιστια αλλα απο πολυτελια δεν τα πανε τοσο καλα, απο ομορφια δεν εχουν τπτ το ιδιετερο. Πχ 316,318,320 κτλ ειναι εμφανισιακα το ιδιο, φυσικο αφου ειανι της σειρας 3, αλλα η Μ3 και η Μ5 γιατι να ειναι μια αντιγραφη της σειρας 3; Μονο απο μηχανακα να αλλαζει και κατι ελαχιστα εμφανισιακα; Επισης τα μοντελα σειρας Ζ, πολυ μικρα ρε παιδια... και η SLK μικρη αλλα οχι και ετσι... Επισης η Mercedes μπορει να λενε οι περισοτεροι οτι ειναι για γερους αλλα μπορει να προσφερει και το γκαζι που θελει ενας νεος, και της πολυτελια και της ανεση που θελει ενας μεγαλυτερος, ενω η BMW χαρει το γκαζι αλλα απο πολυτελια και ανεση δεν λεει και πολα, οποτε αφηνει εξω ενα μερος της αγορας
Link to comment
Share on other sites

Προτιμο την Mercedes, οχι οτι η ΒΜW παει πισω, απλα η Mercedes εχει πιο πολυ πολυτελια, πιο εντυποσιακες (στα ματια μου) και εχουν πολυ καλη αξιοπηστια.

 

 

Αξιοπιστια??? Τι θες τωρα να σου πω? Πως ακομα και τα ποταπα hyundai και Kia τα πανε καλυτερα? Μην γελιεσαι απο τα τρανταχτα ονοματα και τις ωραιες ηλιοροφες.... η αληθεια ειναι πολυ διαφορετικη.

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Η BMW δεν ξερω τι λενε απο αξιοπιστια αλλα απο πολυτελια δεν τα πανε τοσο καλα, απο ομορφια δεν εχουν τπτ το ιδιετερο. Πχ 316,318,320 κτλ ειναι εμφανισιακα το ιδιο, φυσικο αφου ειανι της σειρας 3, αλλα η Μ3 και η Μ5 γιατι να ειναι μια αντιγραφη της σειρας 3; Μονο απο μηχανακα να αλλαζει και κατι ελαχιστα εμφανισιακα; Επισης τα μοντελα σειρας Ζ, πολυ μικρα ρε παιδια... και η SLK μικρη αλλα οχι και ετσι...

Βασικα τιποτα απο τα παραπανω δεν αντιπροσωπευει την πραγματικοτητα!! Ξεκιναω απο την αρχη... Τα μοντελα της σειρας 3 ειτε μιλαμε για 316,318,320,325 η 330 ειναι ακριβως ιδια εξωτερικα (υπαρχουν βεβαια ελαχιστες αλλαγες αλλα πρεπει να εισαι γνωστης για να τις διακρινεις)! Απο 'κει και περα ομως η Μ3 εχει ΕΜΦΑΝΕΙΣ εξωτερικες αλλαγες σε σχεση με τις απλες 3αρες! Ξεκινοντας απο το μπροστινο της μερος φοραει διαφορετικο προφυλαχτηρα, συνεχιζοντας στο πλαι, εχει τις κλασικες γρυλιες αλλα και πιο φουσκωμενα φτερα στους μπροστινους και πισω θολους, τελος στο πισω μερος εχει και παλι τον προφυλαχτηρα Μ, αλλα και την κλασσικη εξατμιση με τις 4 μπουκες!!

Τωρα θελω να μου πεις εσυ τις αισθητικες διαφορες που εχει μια C200 με την C55 AMG η εστω με την C32 AMG!

 

Τελος για να συγκρινουμε τις διαστεσεις της SLK και τις διαστεασεις της Ζ4...

Μοντελο-----Μηκος----Πλατος----Υψος

SLK:---------4082------1777------1296

Ζ4:----------4091------1781------1299

Επομενως μαλλον η Ζ4 ειναι μεγαλυτερη σε μεγεθος και οχι το αντιθετο... (εστω και για 9χλστ στο μηκος, 4χλστ στο πλατος και 3χλστ στο υψος)!

Link to comment
Share on other sites

Ναι.. Ας πουμε για την BMW στην καινουρια 3αρα οι εκδοσεις 316,318 και 320 εχουν τα "νεφρα" τους βαμμενα μαυρα! Στις εκδοσεις 325,330 ειναι χρωμιωμενα! Επισης οι εξατμισεις τους ειναι διαφορετικες... Στις 4κυλινδρες εκδωσεις ειναι απλα μια μπουκα και μαλιστα ειναι μαυρη, ενω αντιθετα στις 6κυλινδρες εχει το κλασσικο χρωμιωμενο διμπουρο! ;)

Για Mercedes δεν ξερω, δεν εχω ασχοληθει ποτε...

 

Το αντιστοιχο της 730i ειναι η S280 με τα 204 αλογα!

Link to comment
Share on other sites

Απέναντι στις 3λιτρες BMW πλέον βρίσκεται ο V6 3.500κ.εκ. με τα 272 άλογα και κωδικό στα μοντέλα "350". Νομίζω πως η Mercedes έχει και τρίλτρο με 231 άλογα και κωδικό "280".

 

Ο τρίλιτρος της BMW βγάζει 231 άλογα και ο καινούργιος 258.

Link to comment
Share on other sites

Nope... H βασικη S ειναι η S280 που χρησιμοποιει εναν V6 χωρητικοτητας 2.799cc που αποδιδει 204 αλογα στις 5700rpms ενω η μεγιστη ροπη του εμφανιζεται στης 3000rpms και φτανει τα 207Nm!

Στην 7αρα ακομα μπαινει ο παλιος 3λιτρος κινητηρας! Καποια στιγμη θα μπει και ο νεος αλλα δεν ξερω ποτε... ;)

Link to comment
Share on other sites

Nαι amelidis έχεις δίκιο, εγώ μιλάω γενικά για κινητήρες. Οι ιπποδυνάμεις των νέων κινητήρων της Mercedes είναι 231 και 272 άλογα. Ήδη μπαίνουν στην SLK και σύντομα θα αντικαταστήσουν τους παλιούς στη γκάμα.

 

Κάτι ακόμα, οι νέοι κινητήρες της Μercedes έχουν 4 βαλβίδες/κύλινδρο (αυτό που λέμε "16βάλβιδο" για τα τετρακύλινδρα). Μέχρι τώρα είχαν 3!!!

Link to comment
Share on other sites

Βασικα τιποτα απο τα παραπανω δεν αντιπροσωπευει την πραγματικοτητα!! Ξεκιναω απο την αρχη... Τα μοντελα της σειρας 3 ειτε μιλαμε για 316,318,320,325 η 330 ειναι ακριβως ιδια εξωτερικα (υπαρχουν βεβαια ελαχιστες αλλαγες αλλα πρεπει να εισαι γνωστης για να τις διακρινεις)! Απο 'κει και περα ομως η Μ3 εχει ΕΜΦΑΝΕΙΣ εξωτερικες αλλαγες σε σχεση με τις απλες 3αρες! Ξεκινοντας απο το μπροστινο της μερος φοραει διαφορετικο προφυλαχτηρα, συνεχιζοντας στο πλαι, εχει τις κλασικες γρυλιες αλλα και πιο φουσκωμενα φτερα στους μπροστινους και πισω θολους, τελος στο πισω μερος εχει και παλι τον προφυλαχτηρα Μ, αλλα και την κλασσικη εξατμιση με τις 4 μπουκες!!

Τωρα θελω να μου πεις εσυ τις αισθητικες διαφορες που εχει μια C200 με την C55 AMG η εστω με την C32 AMG!

 

Τελος για να συγκρινουμε τις διαστεσεις της SLK και τις διαστεασεις της Ζ4...

Μοντελο-----Μηκος----Πλατος----Υψος

SLK:---------4082------1777------1296

Ζ4:----------4091------1781------1299

Επομενως μαλλον η Ζ4 ειναι μεγαλυτερη σε μεγεθος και οχι το αντιθετο... (εστω και για 9χλστ στο μηκος, 4χλστ στο πλατος και 3χλστ στο υψος)!

 

 

Δεν ειπα οτι η Μ3 ειναι ακριβος η ιδια, απλα δεν αλλαζει και τοσο πολυ. Καταλαθος αμα δεν το προσεξες μηλας για αυτοκινιτα της ιδιας σειρα, της C... Και εχουν διαφορες... Καταρχην ο κολος της C55 AMG δεν εχει καμια σχεση με αυτον της C200, o προφυλακτιρας ειναι καπος διαφορετικος, οι ζαντες δεν εχουν καμια σχεση, η C55 εχει δυο εξατμισεις αντιθετα με την C200 που εχει μια.

 

Η Ζ4 ναι, ειναι αρκετα μεγαλη σε μηκος, ομως με το ματι δεν φενετε να ειναι τοσο μεγαλη. Κατα τα αλλα ομως ειναι μικρη, μην μου πεις οτι εχει τους ιδιους χωρους με μια SLK. Και η Z3 ειναι πολυ μικρη, μην μου πεις οτι ειανι στο ιδιο μεγεθος με μια λιμουζινα...

Link to comment
Share on other sites

bmw κυρίως απο επιδόσεις.καμία σχέση με mercedes που είναι για βολτίτσες.

είχα τη 500αρα mercedes και τώρα έχω mp;empa 520.

κλάσεις ανώτερη η 520 και οδηγική συμπεριφορά αλλά και απο επιδόσεις όπως είπα.αλλά ανοίγματα απο 2αρα και μετά.

 

Είσαι σοβαρός? Έχει καλύτερες επιδόσεις η 520 (ποια) από την 500άρα (ποια)?

Nick
Link to comment
Share on other sites

Για τους φίλους που πόσταραν πιο πάνω απλά θα πω πως η SLK έχει μεγαλύτερους χώρους για τους επιβάτες απ' ότι η Ζ4 και πως δεν υπάρχει πλέον S280, έχει αντικατασταθεί από την S350 και όχι μόνο στο νέο μοντέλο αλλά και στο ανανεωμένο που είχε βγει πρόπερσι. Όσο για την αξιοπιστία από προσωπική άποψη οι Mercedes (όπως και οι BMW) είναι ο'τι καλύτερο. Τώρα να λέμε ότι η ΚΙΑ είναι πιο αξιόπιστο αμάξι, μπορεί να είναι και έτσι, αλλά δεν είναι συγκρίσιμα μεγέθη η ΚΙΑ με την Mercedes...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Όσο για την αξιοπιστία από προσωπική άποψη οι Mercedes (όπως και οι BMW) είναι ο'τι καλύτερο. Τώρα να λέμε ότι η ΚΙΑ είναι πιο αξιόπιστο αμάξι, μπορεί να είναι και έτσι, αλλά δεν είναι συγκρίσιμα μεγέθη η ΚΙΑ με την Mercedes...

 

Και η Mercedes και η BMW ειναι αναξιοπιστες και εμφανιζουν ουκ ολιγες βλαβες, με την Merc ομως να διακρινεται στον τομεα αυτο αφου το παραδεχτηκε και επισημως... και το διαβεβαιωνω και εγω αλλα και πολλοι πολλοι ακομα ως κατοχοι.

 

Σχετικα με το αν ειναι συγκρισιμα μεγεθη... κοιτα να δεις. Ξερω οτι περνωντας ενα Sorento η ενα Tucson η πιθανοτητα να με απασχολησει με μαμακιες ειναι ελαχιστη... οταν την ιδια στιγμη πολλα μα παρα πολλα premium σε κρατανε σε εγρηγορση, πραγμα αδικαιολογητο αν αναλογιστει κανεις ποσα παραπανω δινεις. Οι φετες αλουμινιου στα ταμπλο και τα μαλακα πλαστικα ειναι φρου φρου αι αρωματα... ας φτιαξουν την ουσια.

 

Εαν θελουμε να μιλαμε για αξιοπιστια σε premium, καπου να δωσεις τα λεφτα σου και να εχεις ησυχο το κεφαλι σου, τοτε θα μιλησουμε για Lexus και αφηστε τους αλλους να κουρευονται.

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι η Μ3 ειναι ακριβος η ιδια, απλα δεν αλλαζει και τοσο πολυ. Καταλαθος αμα δεν το προσεξες μηλας για αυτοκινιτα της ιδιας σειρα, της C... Και εχουν διαφορες... Καταρχην ο κολος της C55 AMG δεν εχει καμια σχεση με αυτον της C200, o προφυλακτιρας ειναι καπος διαφορετικος, οι ζαντες δεν εχουν καμια σχεση, η C55 εχει δυο εξατμισεις αντιθετα με την C200 που εχει μια.

Μα, για το Θεο, φυσικο δεν ειναι να μην αλλαζει και τοσο πολυ??? Αφου μιλεμε για την κορυφαια εκδοση της συγκεκριμενης σειρας! (ειτε μιλαμε για Σειρα3/Μ3, ειτε για C-class/C55 AMG)

Δεν υπαρχει λογος να συνεχισουμε αυτη τη συζητηση! Αυτα που μου λες ειναι τουλαχιστον ... περιεργα! Ο κωλος της C55 Amg ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ ιδιος με αυτον της C, αν εξαιρεσουμε μια μικρη καμπυλη στην βαση του προφυλαχτηρα, και τα 4 μπουρια (και οχι 2 οπως ανεφερες) ενω οι ζαντες φυσικα θα ειναι διαφορετικες!

Η Ζ4 ναι, ειναι αρκετα μεγαλη σε μηκος, ομως με το ματι δεν φενετε να ειναι τοσο μεγαλη. Κατα τα αλλα ομως ειναι μικρη...

Τωρα εγω απο αυτο τι πρεπει να καταλαβω?? Με το δικο μου ματι παντως η Ζ4 φαινετε μεγαλυτερη σε διαστεσεις (ειδικα σε μηκος λογω του τεραστιου καπο!) και μαλλον το δικο μου ματι εχει δικιο, συμφωνα με τις διαστασεις των αυτοκινητων!

Οσο για τους εσωτερικους χωρους εχουν απειροελαχιστες διαφορες! Στην Ζ4 (μπηκα ως οδηγος) ημουν μια χαρα, ενω στην SLK (ως συνοδηγος) απλα ακουμπουσαν τα μαλλια μου στην οροφη (το υψος μου ξεπερναει ελαχιστα τα 2 μετρα!)

 

Τελος για ποιο λογο μου συγκρινεις μια λιμουζινα με την Ζ3?? Τι σχεση εχει η Ζ3??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...