Jump to content

[ROM] CyanogenMod 9


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κακά τα ψέματα Νίκο. Ο Στράτος και τα παιδιά της cyanogen μας έχουν γλυτώσει από πολύ χρήμα ανανεώνοντας ένα κινητό 2 ετών και δίνοντάς του νέα πνοή. Ο θρίαμβος του open source σε όλο του το μεγαλείο :).

 

Συμφωνω απολυτα!!!παει τοσος καιρος κι ακομα εξελισσεται (απο εκεινους) ο γαλαξιας μας!!εκει που λεω αυτο ηταν, τελειωσε ο κυκλος του, καιρος για αλλαγη, κι ομως δημιουργουν ακομη περιθωρια βελτιωσης!!!προσωπικα, αλλαζα συσκευη καθε 6μηνες, τωρα ειμαι 1.5 χρονο με το γαλαξια!!με καλυπτει σε ολους τους τομεις :)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν νομίζω ότι κατάλαβες τι είπα. Εφόσον περάσεις τον semaphore 1.2.0 και επιλέξεις από την εφαρμογή το bigmem αποχαιρετάς την εγγραφή video στα 720p. Αν όμως πριν κάνεις αυτήν την μετάβαση είχες επιλεγμένη στην κάμερα την εγγραφή video στα 720p τότε με το που θα εκκινήσεις την κάμερα αυτή θα κάνει πάντα fc. Για να μπορέσεις να την ξαναχρησιμοποιήσεις (για φώτο και εγγραφή video κάτω από τα 720p) τότε θα πρέπει να διαγράψεις τα δεδομένα της εφαρμογής. Αν πάλι θελήσεις κάποια στιγμή να γράψεις video στα 720p τότε η λύση είναι απλή: Αποεπιλέγεις από την εφαρμογή του semaphore το bigmem και κάνεις επανεκκίνηση. Πλέον μπορείς να τραβήξεις video 720p αλλά η διαθέσιμη ram σου θα επανέλθει στα 374 mb.

 

Απλά να επισημάνω ότι εμένα (τελευταία cm9) η κάμερα δεν μου έκανε fc όταν πήγα να τραβήξω βίντεο (και την είχα ξεχασμένη στα 720p) απλά μου έδειξε μαύρη οθόνη (ότι γινόταν δλδ και στην περίπτωση που με bm semaphore πήγαινες να τραβήξεις 720p στο παρελθόν)

 

Το μόνο παράπονο που έχω απο τον sempaphore για την ώρα είναι που δεν είχει voodoo colors. Δοκίμασα τον VC devil και μου άρεσαν τα χρώματα πολύ. Μακάρι να φτιάξει και μια VC έκδοση ο Στράτος. Ο κόσμος θα την δεχτεί με χαρα πιστεύω :)

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Καλό φαίνεται το αποτέλεσμα. Να δω πως θα μου φαίνονται και όταν τις συνηθίσει το μάτι. Thanx!
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ερωτηση. Οταν βαζω το κινητο για φορτιση και ειναι κλειστο, για οσο φορτιζει δεν μπορω να το ανοιξω. Κραταω πατημενο το power button, κλεινει και μετα ξαναβγαινει στην εικονα με την μεγαλη μπαταρια. Αν το βγαλω απο μπριζα ανοιγει κανονικα. Να σημειωσω οτι το προβλημα το ειχα πριν φλασαρω την nightly 8-5 (δεν θυμαμαι σε ποια ημουν) και παραμενει ακομα. Τι λετε να ειναι?

 

Επισης, υπαρχει επιλογη να μην δημιουργειται shortcut για καθε εφαρμογη που κατεβαζω? Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ερωτηση. Οταν βαζω το κινητο για φορτιση και ειναι κλειστο, για οσο φορτιζει δεν μπορω να το ανοιξω. Κραταω πατημενο το power button, κλεινει και μετα ξαναβγαινει στην εικονα με την μεγαλη μπαταρια. Αν το βγαλω απο μπριζα ανοιγει κανονικα. Να σημειωσω οτι το προβλημα το ειχα πριν φλασαρω την nightly 8-5 (δεν θυμαμαι σε ποια ημουν) και παραμενει ακομα. Τι λετε να ειναι?

 

εχεις βαλει devil kernel?

 

Επισης, υπαρχει επιλογη να μην δημιουργειται shortcut για καθε εφαρμογη που κατεβαζω? Ευχαριστω!

 

ανοιγεις το play store-menu-ρυθμισεις-auto add widgets <-- το βγαζεις

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα του Semaphore ή της CM9.

Αν φοράει κανείς stock ή κάποιον άλλον kernel εκτός Semaphore ας το δοκιμάσει να μας πει διαφορετικά θα το δοκιμάσω εγώ την επόμενη φορά που θα φλασάρω Nightly.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Έχω cm9 με devil, δοκίμασα αυτό που λες, σε μένα ανοίγει κανονικά. μόλις πατήσω το κουμπι onoff εμφανίζεται η μπαταρία, μετά το πατάω συνεχόμενα και ανοίγει το κινητό μου κανονικά!

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2 Beta-5

Link to comment
Share on other sites

Τότε θα ξαναδοκιμάσω αύριο με Semaphore και με stock kernel. Να δούμε αν τελικά είναι θέμα του Semaphore.

Όχι τίποτα άλλο αλλά εγώ το φορτίζω πάντα ανοικτό και δεν έχω δώσει σημασία σε αυτό το θέμα.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στην slim που αναφέρθηκε αυτό το θέμα νομίζαμε ότι είναι πρόβλημα του devil, ενώ τώρα βλέπουμε ότι δεν είναι τελικά :blink: Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Πάντως στην slim που αναφέρθηκε αυτό το θέμα νομίζαμε ότι είναι πρόβλημα του devil, ενώ τώρα βλέπουμε ότι δεν είναι τελικά :blink:

 

Με devil στη slim δεν άνοιγε και σε μένα όταν φόρτιζε κλειστό.

Με semaphore ανοίγει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ προχτές που το είδα δεν άνοιγε αλλά δεν δοκίμασα με άλλον κέρνελ. Παραπάνω όμως αναφέρει ο panaras ότι δουλεύει με devil!!!! Μήπως είναι κάποιο μυστήριο όπως το bootloop? :p
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ προχτές που το είδα δεν άνοιγε αλλά δεν δοκίμασα με άλλον κέρνελ. Παραπάνω όμως αναφέρει ο panaras ότι δουλεύει με devil!!!! Μήπως είναι κάποιο μυστήριο όπως το bootloop? :p

 

Με του Στρατου λειτουργει κανονικοτατα, με τον devil εχω κι εγω θεμα.Οποτε, εξακολουθω να πιστευω οτι ειναι θεμα του κερνελ κι οχι της ρομ!

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Όταν το κινητό είναι κλειστό καθώς φορτίζει και έχει εξαφανιστεί η μπαταρία, αν πατήσεις το κουμπι ονοφ συνεχόμενα, θα γίνει αυτό που αναφέρατε και ΔΕΝ θα ανοίξει το τηλέφωνο. Αν ωστόσο πατήσεις μια φορα το ονοφ -οχι συνεχόμενα-, εμφανζεται η μπαταρία και μετά το πατας συνεχόμενα ανοίγει κανονικά.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2 Beta-5

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Αν και θα είμαι λίγο off topic, δοκίμασε κανείς με CM9 να περάσει το S Voice του Galaxy SIII που διέρρευσε από το XDA; Λέει να γίνει εγκατάσταση στο system/app αλλά εκεί δεν έχει επαρκή ελεύθερο χώρο στο δικό μου τηλέφωνο. Την έκανα εγκατάσταση ως απλή εφαρμογή, μου ανοίγει κανονικά αλλά όταν ζητάω κάτι μου βγάζει Network Error! Υποτίθεται ότι δουλεύει σε ICS και CM9.

Άγγελος

Samsung Galaxy Note 3

Lollipop custom rom

Nexus 7

Stock Rom rooted

Link to comment
Share on other sites

Θέλει internet.

Επίσης υπολειτουργεί και δεν αξίζει.

 

Μου βγάζει Network Error ενώ είμαι συνδεδεμένος στο internet μέσω wifi. Λες να φταίει που δεν είναι εγκατεστημένη ως εφαρμογή συστήματος;

Άγγελος

Samsung Galaxy Note 3

Lollipop custom rom

Nexus 7

Stock Rom rooted

Link to comment
Share on other sites

Μου βγάζει Network Error ενώ είμαι συνδεδεμένος στο internet μέσω wifi. Λες να φταίει που δεν είναι εγκατεστημένη ως εφαρμογή συστήματος;

 

Κανονική εγκατάσταση είχα κάνει εγώ.

Δεν την είχα βάλει στο /system.

 

Δούλευε (όσο γίνεται τέλος πάντων)

Link to comment
Share on other sites

Μου βγάζει Network Error ενώ είμαι συνδεδεμένος στο internet μέσω wifi. Λες να φταίει που δεν είναι εγκατεστημένη ως εφαρμογή συστήματος;

 

Όχι, δεν φταίει αυτό. Σε μένα δούλευε κανονικά σαν απλή εφαρμογή (πάντως η εφαρμογή έχει θέματα στο κινητό μας). Δοκίμασε να την βγάλεις και να την ξαναβάλεις.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Τελικά την έκανα να δουλέψει αλλάζοντας από το build.prop τις τιμές στα device και model σε GT-I9300. Δυστυχώς, μάπα το καρπούζι!

Άγγελος

Samsung Galaxy Note 3

Lollipop custom rom

Nexus 7

Stock Rom rooted

Link to comment
Share on other sites

Ενας τυπος εκανε port το touchwiz ux για το galaxy s2,αλλα η εκδοση με τα 240 dpi δουλευει τελεια και στο δικο μας.το εγκατεστησα για δοκιμη και δουλευει μια χαρα.μου φαινεται και πιο ελαφρυ απο το stock launcher της ics.οποιος θελει να το δοκιμασει: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1671604

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα και είναι πραγματικά πολύ smooth αλλά σαν εμφάνιση μου αρέσει πιο πολύ ο Nova που είναι όπως ο stock. Αν καταφέρουν να κάνουν κάποιον από τους Nova, Apex ή Trebuchet τόσο smooth θα έχουμε έναν άψογο launcher.

Βέβαια έχει και ένα άλλο θετικό ο Touchwiz, ότι μπορείς να τοποθετήσεις τις εφαρμογές μέσα στον Appdrawer όπως θες.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...