Jump to content

[ROM] CyanogenMod 9


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα, έχω nightly 31052012 χωρις άλλο kernel και εδω και 2 μέρες που έπαθα το εξής ξεκίνησε το boot looping και δεν σταμάταγε με τίποτα. Ουτε στο μενού εμπαινε (vol up +central+ power)να εγκαταστήσω ξανα ουτε τίποτα. Την πρώτη φορά επανήλθε βάζοντας το στο φορτιστή τη δευτερη συνδέοντας το στον η/υ. Ξεκινάω να περνάω την τελ.nightly και kernel semaphore 1.2.2 και βλέπουμε. αν κάποιος έχει καμιά ιδέα ευπρόσδεκτη γιατι έφαγα μεγάλο κρεμασμα το 2ήμερο.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα,

 

θέλω να περάσω την CM9 μαζί με τον Semaphore Kernel (το κινητό αυτή τη στιγμή έχει την Dark Knight3 και δυστυχώς εμφάνισε μετά από καιρό πολλά προβλήματα) και ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1) στο site της CM9, βλέπω ότι όλες αναφέρουν 'update'. Δεν χρειάζεται να έχω κάποια συγκεκριμένη version ως βάση και μετά να περάσω το update, κατεβάζω κατευθείαν το τελευταία 'update-cm-9-20120604-NIGHTLY-galaxysmtd-signed.zip' και μετά από full wipe το flashάρω, σωστά;

2) Στο site του kernel, η τελευταία έκδοση 1.2.2s είναι σε .tar. Μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποιο link με τη τελευταία έκδοση του Odin και να μου πει σε ποιο πεδίο θα ορίσω να flashαριστεί το .tar;

 

Ευχαριστώ.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

θέλω να περάσω την CM9 μαζί με τον Semaphore Kernel (το κινητό αυτή τη στιγμή έχει την Dark Knight3 και δυστυχώς εμφάνισε μετά από καιρό πολλά προβλήματα) και ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1) στο site της CM9, βλέπω ότι όλες αναφέρουν 'update'. Δεν χρειάζεται να έχω κάποια συγκεκριμένη version ως βάση και μετά να περάσω το update, κατεβάζω κατευθείαν το τελευταία 'update-cm-9-20120604-NIGHTLY-galaxysmtd-signed.zip' και μετά από full wipe το flashάρω, σωστά;

2) Στο site του kernel, η τελευταία έκδοση 1.2.2s είναι σε .tar. Μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποιο link με τη τελευταία έκδοση του Odin και να μου πει σε ποιο πεδίο θα ορίσω να flashαριστεί το .tar;

 

Ευχαριστώ.

 

1)Στην θεση σου για βελτιστα αποτελεσματα θα εβαζα μια 2.3.6 μεσω odin και μετα την τελευταια m9 nightly. Υπαρχουν αναλυτικες οδηγιες στην πρωτη σελιδα :)

2)To odin υπαρχει στην σελιδα με τους οδηγους. Το αρχειο .tar το βαζεις απλα στο πεδιο pda χωρις να εχεις τικαρισμενο τιποτα αλλο :rolleyes:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, έχω nightly 31052012 χωρις άλλο kernel και εδω και 2 μέρες που έπαθα το εξής ξεκίνησε το boot looping και δεν σταμάταγε με τίποτα. Ουτε στο μενού εμπαινε (vol up +central+ power)να εγκαταστήσω ξανα ουτε τίποτα. Την πρώτη φορά επανήλθε βάζοντας το στο φορτιστή τη δευτερη συνδέοντας το στον η/υ. Ξεκινάω να περνάω την τελ.nightly και kernel semaphore 1.2.2 και βλέπουμε. αν κάποιος έχει καμιά ιδέα ευπρόσδεκτη γιατι έφαγα μεγάλο κρεμασμα το 2ήμερο.

 

Εμένα δεν έμπαινε σε CWM όταν φλάσαρα έχοντας το κινητό στην φόρτιση και κάνοντας μετά τα wipes. Αυτό μου συνέβη δύο φορές.

Πάντως αν σου ξανασυμβεί δοκίμασε να φλασάρεις τον Semaphore μέσω Odin κατεβάζοντας την .tar έκδοση.

 

Καλημέρα,

 

θέλω να περάσω την CM9 μαζί με τον Semaphore Kernel (το κινητό αυτή τη στιγμή έχει την Dark Knight3 και δυστυχώς εμφάνισε μετά από καιρό πολλά προβλήματα) και ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1) στο site της CM9, βλέπω ότι όλες αναφέρουν 'update'. Δεν χρειάζεται να έχω κάποια συγκεκριμένη version ως βάση και μετά να περάσω το update, κατεβάζω κατευθείαν το τελευταία 'update-cm-9-20120604-NIGHTLY-galaxysmtd-signed.zip' και μετά από full wipe το flashάρω, σωστά;

2) Στο site του kernel, η τελευταία έκδοση 1.2.2s είναι σε .tar. Μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποιο link με τη τελευταία έκδοση του Odin και να μου πει σε ποιο πεδίο θα ορίσω να flashαριστεί το .tar;

 

Ευχαριστώ.

 

1) Δεν χρειάζεσαι κάποια άλλη Nightly για να φλασάρεις την τελευταία.

2) Αν θες να φλασάρεις τον Semaphore από CWM τότε κατεβάζεις την .zip έκδοση και όχι την .tar την οποία φλασάρεις όπως σου είπε ο Ηρακλής.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

1)Στην θεση σου για βελτιστα αποτελεσματα θα εβαζα μια 2.3.6 μεσω odin και μετα την τελευταια m9 nightly. Υπαρχουν αναλυτικες οδηγιες στην πρωτη σελιδα :)

2)To odin υπαρχει στην σελιδα με τους οδηγους. Το αρχειο .tar το βαζεις απλα στο πεδιο pda χωρις να εχεις τικαρισμενο τιποτα αλλο :rolleyes:

 

Κατέβασα από sammobile.com την I9000XXJW4 (United Kingdom / Ireland) και διάβασα στον οδηγό εδώ στο myphone, ότι το 1ο boot (οθόνη "S") χρειάζεται ~5 λεπτά.

Εγώ περιμένω περισσότερα από 15 λεπτά. Κατέβασα λάθος αρχείο ή κάτι πήγε στραβά;

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάτι πήγε στραβά. Δοκίμασε πάλι. Θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις τα Firmwares που υπάρχουν στον οδηγό.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάτι πήγε στραβά. Δοκίμασε πάλι. Θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις τα Firmwares που υπάρχουν στον οδηγό.

 

Ευχαριστώ και τους δυο σας.

Τελικά μέχρι να απαντήσεις, είχα flashαρει μία αρχαία Froyo rom που είχα, και το κινητό bootαρε κατευθείαν. Άρα σίγουρα κάτι είχε η I9000XXJW4.

Μπόρεσα και flashαρα την I9000XXJW4, άλλαξα τον kernel σε Semaphore και πέρασα και τα GoogleApps.

 

Φαίνεται μια χαρά μέχρι στιγμής.

Ευχαριστώ.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Το έγραψα και στο thread της ICS, αλλά να ρωτήσω και εδώ:

Έβαλα την CM9 με semaphore. Όλα καλά, αλλά δεν μου συγχρονίζει το ημερολόγιο με το Google calendar, ενώ στο συγχρονισμό λογαριασμών όλα τα άλλα είναι εντάξει.

Υπάρχει κάποια ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει;

Ευχαριστώ!

Μάνος
Link to comment
Share on other sites

Όταν έκανες εγκατάσταση την CM9 έκανες πάλι όλα τα wipes;

Αν θες δοκίμασε να περάσεις το αυτό το fix από CWM. Φλάσαρε το απανωτά δυο-τρεις φορές.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Όταν έκανες εγκατάσταση την CM9 έκανες πάλι όλα τα wipes;

Αν θες δοκίμασε να περάσεις το αυτό το fix από CWM. Φλάσαρε το απανωτά δυο-τρεις φορές.

 

Ναι, τα έκανα όλα σύμφωνα με τον οδηγό.

ΟΚ, το έχω κατεβάσει και θα το δοκιμάσω.

Ευχαριστώ.

 

Edit: Τελικά έτρεξα το fix και διορθώθηκε. Ευχαριστώ Superuser όπως και τον steliosz78 από το thread της ICS :-)

Edited by verman
Μάνος
Link to comment
Share on other sites

Μετά από ~1.5 μέρα με την CM9, φαίνεται να λειτουργεί καλά (δεν υπάρχουν προβλήματα με το data plan που δούλευε όποτε ήθελε, με το τρελό battery drain που μπορεί να έσβηνε το κινητό ακόμη και μετά από 3 ώρες σε standby από την ώρα φόρτισης και πολλά άλλα).

Το μόνο πρόβλημα που δείχνει να υπάρχει (υπήρχε και με άλλες rom) είναι ότι δεν μπορείς να δεις τίποτα στο Υoutube. Βγάζει το μήνυμα ότι 'το video δεν μπορεί να αναπαραχθεί' ή κάπως έτσι, δεν θυμάμαι πώς ακριβώς μου το είπε ο αδερφός μου.

 

Έχει κάποιος άλλος παρόμοιο πρόβλημα; Μπορεί με κάποιο τρόπο να διορθωθεί;

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με το Youtube. Βλέπω κανονικά όλα τα βίντεο.

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν σου λειτουργεί εσένα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με το Youtube. Βλέπω κανονικά όλα τα βίντεο.

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν σου λειτουργεί εσένα.

 

Μόλις το είδα.

Γράφει 'δυστυχώς το Youtube τερματίστηκε', με επιλογές Κλείσιμο και Αναφορά. Έστειλα φυσικά αναφορά, αλλά τί πρόβλημα υπάρχει... !!

Έκανα και απεγκατάσταση (με wipe των data της εφαρμογής νωρίτερα), εγκατάσταση ξανά, αλλά τίποτα..

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Έχεις εγκαταστήσει τον Flash Player μήπως και φταίει αυτό; Για δοκίμασε το.

Θα σου έλεγα να κάνεις διαγραφή των δεδομένων του Youtube αλλά απ' ότι είδα το έκανες ήδη.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις εγκαταστήσει τον Flash Player μήπως και φταίει αυτό; Για δοκίμασε το.

Θα σου έλεγα να κάνεις διαγραφή των δεδομένων του Youtube αλλά απ' ότι είδα το έκανες ήδη.

 

Nαι είναι εγκατεστημένο.

Έκανα και σ' αυτό απεγκατάσταση (με wipe των data της εφαρμογής νωρίτερα), εγκατάσταση ξανά, αλλά τίποτα..

 

Έψαξα και στο xda, έχει/είχε το ίδιο πρόβλημα ακόμη ένας. Δεν ξέρω αν βρήκε λύση.

Έχω κάνει ερώτηση, να δούμε αν θα απαντήσει κάποιος.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Χθες περασα την τελευταια nightly ,με semaphore 1.2.2.

Φορτιστηκε το βραδυ ,70%.

Το πρωι με πηρε τηλ η γυναικα μου απο την δουλεια οτι ειχε τελειωσει η μπαταρια!

Τι να φταιει?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το είδα.

Γράφει 'δυστυχώς το Youtube τερματίστηκε', με επιλογές Κλείσιμο και Αναφορά. Έστειλα φυσικά αναφορά, αλλά τί πρόβλημα υπάρχει... !!

Έκανα και απεγκατάσταση (με wipe των data της εφαρμογής νωρίτερα), εγκατάσταση ξανά, αλλά τίποτα..

 

Είχα κι εγώ το ίδιο θεματάκι. Εγκατέστησε την τελευταία έκδοση των gapps αφού απεγκαταστήσεις την προηγούμενη και λογικά το πρόβλημα θα λυθεί.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Χθες περασα την τελευταια nightly ,με semaphore 1.2.2.

Φορτιστηκε το βραδυ ,70%.

Το πρωι με πηρε τηλ η γυναικα μου απο την δουλεια οτι ειχε τελειωσει η μπαταρια!

Τι να φταιει?

 

To πρόβλημα το είχε και ο αδερφός μου με ΠΑΡΑ πολλές rom. Δεν ξέρω τί ακριβώς φταίει.

Δυστυχώς με την τελευταία που του είχα περάσει (Dark Knight) δεν του το παρουσίαζε, αλλά εμφανίστηκαν στην πορεία άλλα προβλήματα...

 

Είχα κι εγώ το ίδιο θεματάκι. Εγκατέστησε την τελευταία έκδοση των gapps αφού απεγκαταστήσεις την προηγούμενη και λογικά το πρόβλημα θα λυθεί.

 

Υπάρχει μία περίπτωση να έχω κατεβάσει λάθος αρχείο.

Η τελευταία έκδοαη είναι η gapps-ics-20120429-signed.zip, από 29/04 ή πρέπει να κατεβάσω κάποια άλλη;

Kαι επίσης πώς ακριβώς θα απεγκαταστήσω όλο το gapps πακέτο; Πρέπει να απεγκαταστήσω συγκεκριμένες εφαρμογές μία-μία ή στη διαχείριση εφαρμογών θα 'δω' όλο το πακέτο;

 

Ευχαριστώ.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι έχεις βάλει τον απλό και όχι αυτόν με το s. Αν και πάλι νομίζω πως θα τα έπαιζε αλλά με σπασίματα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι έχεις βάλει τον απλό και όχι αυτόν με το s. Αν και πάλι νομίζω πως θα τα έπαιζε αλλά με σπασίματα.

 

Nαι, τον απλό έβαλα.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Αύριο το βράδυ θα δοκιμάσω κάποια άλλη rom.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Δείτε τι με το καλό έρχεται στην CM9...!!!!:D

Ανυπομονώ να δοθεί σύντομα για να δούμε τι διαφορές θα έχουμε!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Δείτε τι με το καλό έρχεται στην CM9...!!!!:D

Ανυπομονώ να δοθεί σύντομα για να δούμε τι διαφορές θα έχουμε!

 

Απ' ότι βλέπω η cm team είναι αποφασισμένη να με βοηθήσει στα οικονομικά μου. Όσο βελτιώνουν την rom τόσο καθυστερώ στην αγορά του νέου κινητού μου άρα εξοικονομώ και χρήματα. Πάντως μπράβο τους, ένα κινητό 2 χρόνων γίνεται όλο και καλύτερο μέρα με τη μέρα.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Δείτε τι με το καλό έρχεται στην CM9...!!!!:D

Ανυπομονώ να δοθεί σύντομα για να δούμε τι διαφορές θα έχουμε!

 

πολυ καλο αυτο αλλα πως θα επιτυχουν τοσο χαοτικες διαφορες???

νομιζω απο αποψης smoothnes κτλ δεν χρειαζεται πολυ περεταιρω βελτιωση

το θέμα είναι να βελτιώσουν κάποια μικροbugs και ελλείψεις που υπάρχουν...

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...