Jump to content

[ROM] CyanogenMod 9


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καινουργια nightly 2012-04-12

http://get.cm/?device=galaxysmtd

 

Εδώ το changelog: http://cm-nightlies.appspot.com/?device=galaxysmtd

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να πω κι εγω αυτο που μου συνεβη πριν μια ωρα κι εξαιτιας του semaphore μου εμεινε το κινητο στην κυριολεξια στα χερια!!

Αφου περασα την τελευταια nightly το πρωι,καποια στιγμη ειπα να ανεβασω το oc στα 1200 να δω τι γινεται.Επι μιση ωρα περιπου ολα πηγαιναν καλα ωσπου ξαφνικα του την εδωσε και ξεκινησε να κανει reboot το οποιο ποτε δεν εγινε,κολουσε μονιμα στο logo του semaphore.Το ωραιο ειναι οτι το κινητο δεν εμπαινε πλεον σε recovery με κανεναν τροπο ωστε να του ξαναφλασαρω την nightly που ειχα στην sd και να το επαναφερω.Ευτυχως,παρολο που ειχα χαμηλο ποσοστο μπαταριας,μπορεσα και του ξαναπερασα την jw1,ωστε να εχω παλι recovery και να ξαναπερασω την cm9 (αντε παλι να στηνεις την ακροπολη απο την αρχη!!).

Οσοι λοιπον εχετε σκοπο να κανετε να κανετε oc πανω απο 1100 μεσω semaphore,εχετε το νου σας.

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγω αυτο που μου συνεβη πριν μια ωρα κι εξαιτιας του semaphore μου εμεινε το κινητο στην κυριολεξια στα χερια!!

Αφου περασα την τελευταια nightly το πρωι,καποια στιγμη ειπα να ανεβασω το oc στα 1200 να δω τι γινεται.Επι μιση ωρα περιπου ολα πηγαιναν καλα ωσπου ξαφνικα του την εδωσε και ξεκινησε να κανει reboot το οποιο ποτε δεν εγινε,κολουσε μονιμα στο logo του semaphore.Το ωραιο ειναι οτι το κινητο δεν εμπαινε πλεον σε recovery με κανεναν τροπο ωστε να του ξαναφλασαρω την nightly που ειχα στην sd και να το επαναφερω.Ευτυχως,παρολο που ειχα χαμηλο ποσοστο μπαταριας,μπορεσα και του ξαναπερασα την jw1,ωστε να εχω παλι recovery και να ξαναπερασω την cm9 (αντε παλι να στηνεις την ακροπολη απο την αρχη!!).

Οσοι λοιπον εχετε σκοπο να κανετε να κανετε oc πανω απο 1100 μεσω semaphore,εχετε το νου σας.

 

Φιλε Παρη εχω την εντυπωση οτι μεσα απο την εφαρμηγη semaphore εαν κανεις oc υποτιθεται οτι δεν δημιουργειται προβλημα...τι να πω :worry:

Παλι καλα δηλαδη που δεν ασχολουμαι καθολου με oc γιατι αρκετες φορες και μενα στο παρελθον δημιουργουνταν προβληματα σταθεροτητας, ευτυχως ομως η ics μεχρι στιγμης οπως την λειτουργω δεν νομιζω να χρειαζεται παραπανω ισχυς, ειναι πολυ smooth και αρκετα γρηγορη.

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγω αυτο που μου συνεβη πριν μια ωρα κι εξαιτιας του semaphore μου εμεινε το κινητο στην κυριολεξια στα χερια!!

Αφου περασα την τελευταια nightly το πρωι,καποια στιγμη ειπα να ανεβασω το oc στα 1200 να δω τι γινεται.Επι μιση ωρα περιπου ολα πηγαιναν καλα ωσπου ξαφνικα του την εδωσε και ξεκινησε να κανει reboot το οποιο ποτε δεν εγινε,κολουσε μονιμα στο logo του semaphore.Το ωραιο ειναι οτι το κινητο δεν εμπαινε πλεον σε recovery με κανεναν τροπο ωστε να του ξαναφλασαρω την nightly που ειχα στην sd και να το επαναφερω.Ευτυχως,παρολο που ειχα χαμηλο ποσοστο μπαταριας,μπορεσα και του ξαναπερασα την jw1,ωστε να εχω παλι recovery και να ξαναπερασω την cm9 (αντε παλι να στηνεις την ακροπολη απο την αρχη!!).

Οσοι λοιπον εχετε σκοπο να κανετε να κανετε oc πανω απο 1100 μεσω semaphore,εχετε το νου σας.

 

Ακριβώς το ίδιο έπαθα και εγώ, ακριβώς όμως! Όταν έβαλα και εγώ στα 1200 έκανε αμέσως reboot. Προσοχή παιδιά μην την πατήσει κανένας άλλος, το o/c δεν είναι έτοιμο..υπομονή. Μπήκα σε download mode και πέρασα την 2.3.6 και στήσιμο από την αρχή... true story!

Σπύρος

:: Samsung Galaxy S :: Once you go CM9 you never go back!!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο έπαθα και εγώ, ακριβώς όμως! Όταν έβαλα και εγώ στα 1200 έκανε αμέσως reboot. Προσοχή παιδιά μην την πατήσει κανένας άλλος, το o/c δεν είναι έτοιμο..υπομονή. Μπήκα σε download mode και πέρασα την 2.3.6 και στήσιμο από την αρχή... true story!

 

ειναι θεμα της καθε συσκευης παιδια δεν εινα αποκλειστικα θεμα του sema.ορισμενς συσκευες απλα δεν "αντεχουν"o/c

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

ειναι θεμα της καθε συσκευης παιδια δεν εινα αποκλειστικα θεμα του sema.ορισμενς συσκευες απλα δεν "αντεχουν"o/c

 

Η δικιά μου συσκευή πάντως έχει αντέξει μια χαρά oc μέχρι και στα 1600 Mhz, αλλά στον semaphore ακόμα και τα 1200 Mhz μπορεί να την freezάρουν. Δεν ξέρω τι παίζει.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Έως 1700/1800 εδώ (δεν θυμάμαι ποιο από τα δύο :p)

Στον sema στις ics τρέχω 1200 live oc χωρίς κανένα πρόβλημα εννοείται.

 

Γενικά, όσο σήκωναν οι kernels τόσο oc έκανα πάντα. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα/reboot/freeze κλπ.

 

Έχω κινητό με @@!! :lol::lol:

:p

 

Sent from my Galaxy S using homing pigeon

Link to comment
Share on other sites

παιδια και εγω στα 1200 το εχω εδω και καιρο και δεν εχει παθει τιποτα.ισα ισα τρεχει σφαιρα.τι να πω?καμια αλλαγη ειδατε στην τελευταια nightly?εγω παντοσ οχι
Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγω αυτο που μου συνεβη πριν μια ωρα κι εξαιτιας του semaphore μου εμεινε το κινητο στην κυριολεξια στα χερια!!

Αφου περασα την τελευταια nightly το πρωι,καποια στιγμη ειπα να ανεβασω το oc στα 1200 να δω τι γινεται.Επι μιση ωρα περιπου ολα πηγαιναν καλα ωσπου ξαφνικα του την εδωσε και ξεκινησε να κανει reboot το οποιο ποτε δεν εγινε,κολουσε μονιμα στο logo του semaphore.Το ωραιο ειναι οτι το κινητο δεν εμπαινε πλεον σε recovery με κανεναν τροπο ωστε να του ξαναφλασαρω την nightly που ειχα στην sd και να το επαναφερω.Ευτυχως,παρολο που ειχα χαμηλο ποσοστο μπαταριας,μπορεσα και του ξαναπερασα την jw1,ωστε να εχω παλι recovery και να ξαναπερασω την cm9 (αντε παλι να στηνεις την ακροπολη απο την αρχη!!).

Οσοι λοιπον εχετε σκοπο να κανετε να κανετε oc πανω απο 1100 μεσω semaphore,εχετε το νου σας.

 

προχτές το έπαθα :) με το που πατούσα oc (μέσω του app) στα 1200 , μπαμ , restart και μόνο download mode λειτουργούσε (δοκιμασμένο 2 φορές)

Link to comment
Share on other sites

παιδια και εγω στα 1200 το εχω εδω και καιρο και δεν εχει παθει τιποτα.ισα ισα τρεχει σφαιρα.τι να πω?καμια αλλαγη ειδατε στην τελευταια nightly?εγω παντοσ οχι

 

Έχουμε ξαναπεί πως οι αλλαγές που γίνονται κάθε φορά στις nightlies δεν είναι πάντα μεγάλες και ίσως να μην αξίζει να φλασάρεις συνέχεια.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο έπαθα και εγώ, ακριβώς όμως! Όταν έβαλα και εγώ στα 1200 έκανε αμέσως reboot. Προσοχή παιδιά μην την πατήσει κανένας άλλος, το o/c δεν είναι έτοιμο..υπομονή. Μπήκα σε download mode και πέρασα την 2.3.6 και στήσιμο από την αρχή... true story!

 

ειναι θεμα της καθε συσκευης παιδια δεν εινα αποκλειστικα θεμα του sema.ορισμενς συσκευες απλα δεν "αντεχουν"o/c

 

Η δικιά μου συσκευή πάντως έχει αντέξει μια χαρά oc μέχρι και στα 1600 Mhz, αλλά στον semaphore ακόμα και τα 1200 Mhz μπορεί να την freezάρουν. Δεν ξέρω τι παίζει.

 

παιδια και εγω στα 1200 το εχω εδω και καιρο και δεν εχει παθει τιποτα.ισα ισα τρεχει σφαιρα.τι να πω?καμια αλλαγη ειδατε στην τελευταια nightly?εγω παντοσ οχι

 

προχτές το έπαθα :) με το που πατούσα oc (μέσω του app) στα 1200 , μπαμ , restart και μόνο download mode λειτουργούσε (δοκιμασμένο 2 φορές)
Ολοι γνωριζουμε οτι λογω γραμμης παραγωγης οι συσκευες μας εχουν μια +/- ανοχη στο oc,αλλες λιγοτερο κι αλλες περισσοτερο,αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα,εδω διαπιστωνουμε οτι στην cm9 με τον συγκεκριμενο κερνελ,αν σου freezαρει το κινητο απο oc,σου διαλυει τη ρομ γιατι αχρηστευει το recovery με αποτελεσμα-στην καλη περιπτωση- να ξαναμπεις σε μια χρονοβορα διαδικασια του να ξαναφλασαρεις gb-kernel-cm9 και ξανα μανα στησιμο των παντων απο την αρχη,ενω στην ασχημη περιπτωση να εισαι με χαμηλη μπαταρια και να τρεχεις και να μην φτανεις!!!

Το δικο μου ποτε δεν ειχε προβλημα στα 1200 και μαλιστα το ειχα δοκιμασει αρκετες φορες και στα 1300 και δουλευε μια χαρα αλλα σε αυτη την περιπτωση ειχα το αποτελεσμα που ανεφερα πριν.Αναφερουμε το προβλημα ωστε να ξερει ο καθε χρηστης το ρισκο που προκειται να παρει πριν προχωρησει σε καποιο oc.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι περάσατε την τελευταία nightly για δοκιμάστε να ανοίξετε το Titanium ή να κατεβάσετε κάποια εφαρμογή από το market.

Στο Titanium έχω FC και από το market δεν κατεβάζει εφαρμογές γιατί λέει ότι δεν έχω διαθέσιμο χώρο ενώ έχω αρκετό στο datadata.

Κάτι δεν πάει καλά με την τελευταία nightly (σε μένα τουλάχιστον).

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι περάσατε την τελευταία nightly για δοκιμάστε να ανοίξετε το Titanium ή να κατεβάσετε κάποια εφαρμογή από το market.

Στο Titanium έχω FC και από το market δεν κατεβάζει εφαρμογές γιατί λέει ότι δεν έχω διαθέσιμο χώρο ενώ έχω αρκετό στο datadata.

Κάτι δεν πάει καλά με την τελευταία nightly (σε μένα τουλάχιστον).

Μια χαρα δουλευουν και τα δυο σε μενα με την τελευταια nightly,κατι σου εχει παει στραβα φαινεται.
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... ίσως φταίνε κάποιες αναβαθμίσεις σε κάτι εφαρμογές που έκανα. Θα το κοιτάξω και θα αναφέρω αν λύθηκε το πρόβλημα και τι έφταιγε.

Μία φορά ξέχασα να κάνω nandroid και έγινε η στραβή. Ευτυχώς που είχα κάνει ένα πριν τέσσερις μέρες που πέρασα την προτελευταία nightly.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο κατι κουλα που μου εκανε κι εμενα η τελευταια nightly ( τυχαια reboots και διαφορα ψιλοκολληματακια με sema 1.0.0s) αποφασισα να βαλω την slim 2.3 η οποια μεχρι στιγμης ειναι παναλαφρη και ταχιστη !!!

Ισως στις επομενες nightly επιστρεψω..;)

Εχω ομως μια ερωτησουλα για οποιον γνωριζει, το modακι περι μαυρου background στις google εφαρμογες εχει εφαρμογη στην slim..;:confused:

Edited by hraklhs57

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα δουλευουν και τα δυο σε μενα με την τελευταια nightly,κατι σου εχει παει στραβα φαινεται.

 

Όπως το φαντάστηκα. Εφαρμογή μου δημιούργησε το πρόβλημα.

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση Πάρη επειδή μου απέκλεισες ότι είναι θέμα της nightly και μπόρεσα να αφοσιωθώ στις εφαρμογές.

 

Μετα απο κατι κουλα που μου εκανε κι εμενα η τελευταια nightly ( τυχαια reboots και διαφορα ψιλοκολληματακια με sema 1.0.0s) αποφασισα να βαλω την slim 2.3 η οποια μεχρι στιγμης ειναι παναλαφρη και ταχιστη !!!

Ισως στις επομενες νightly επιστρεψω..;)

Εχω ομως μια ερωτησουλα για οποιον γνωριζει, το modακι περι μαυρου background στις google εφαρμογες εχει εφαρμογη στην slim..;:confused:

 

Λογικά θα κάνει αφού όλες οι Custom ICS έχουν ως βάση την ίδια.

Κάνε ένα nandroid και δοκίμασε να δεις αν σου δουλεύουν.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα κάνει αφού όλες οι Custom ICS έχουν ως βάση την ίδια.

Κάνε ένα nandroid και δοκίμασε να δεις αν σου δουλεύουν.

 

Αυτο υποθετω κι εγω απλα για σιγουρια περισσοτερο διοτι το εχω στησει απο την αρχη 3 φορες σημερα και

δεν αντεχεται και τεταρτη :cry:

Thanks :)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

περασα πριν λιγο CyanogenMod 9. Ειναι η πρωτη φορα και ακομα την επεξαργαζομαι.Για αρχη όλα καλά, αλλά εχω μερικές αποριες..

 

1. ειχα πριν jw1. μπορω να επαναφερω με τιτανιουμ καποιες εφαρμογες, ή ειναι καλύτερα να τις περασω απο την αρχή..

2. σκεφτομαι λιγο αργοτερα να περασω την Slim_ICS/404/3.2. την προτείνεται?

Edited by gup_
Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμάσει jvu και jw4 modem και δεν μπορεί να κλειδώσει δορυφόρο. Συγκεκριμένα με jvu αργούσε αρκετά να δεί 2 με 3 δορυφόρους ενώ με της jw4 βλέπει πολύ περισσότερους (5-9) αλλα και πάλι δεν μπορεί να κλειδώσει κάποιον..Σε ginger roms μπορώ να πώ πως τους κλείδωνε πολύ πιο γρήγορα,πόσο μάλλον όταν συνδιαζόταν και με το gps aids.Υπάρχει κάποιος τρόπος ρε παιδιά να το λύσουμε γιατί πραγματικά είναι καινούριο το κιν.με την cm9..
Link to comment
Share on other sites

2. σκεφτομαι λιγο αργοτερα να περασω την Slim_ICS/404/3.2. την προτείνεται?

Αυτην ακριβως την μεταβαση εκανα φιλε μου και πραγατικα η σλιμ εχει αλλον αερα..ειναι παναλαφρη και πανγρηγορη!!!

και σε συνδυασμο με το semaphore 1.0.0s kernel που συνεργαζεται αψογα ο γαλαξιας απογειωνεται!!!

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Αυτην ακριβως την μεταβαση εκανα φιλε μου και πραγ

ατικα η σλιμ εχει αλλον αερα..ειναι παναλαφρη και πανγρηγορη!!!και σε συνδυασμο με το semaphore 1.0.0s kernel που συνεργαζεται αψογα ο γαλαξιας απογειωνεται!!!

 

Εγώ έχω μπει στο κλίμα κανονικά..! Έμεινα πρώτη φορά με ~50 εφαρμογές!! Το "slim" για μένα ήταν 150-200!!

Άλλη φάση να ξεκινάς με 220mb ram :D

Ξαλάφρωσε το κινητό! :lol:

 

Δεν το κουνάω από την 3 μέχρι να έχουμε μεγάλο update στην slim :)

 

Sent from my Galaxy S using homing pigeon

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

περασα πριν λιγο CyanogenMod 9. Ειναι η πρωτη φορα και ακομα την επεξαργαζομαι.Για αρχη όλα καλά, αλλά εχω μερικές αποριες..

 

1. ειχα πριν jw1. μπορω να επαναφερω με τιτανιουμ καποιες εφαρμογες, ή ειναι καλύτερα να τις περασω απο την αρχή..

2. σκεφτομαι λιγο αργοτερα να περασω την Slim_ICS/404/3.2. την προτείνεται?

 

1. Μπορείς να τις περάσεις κανονικά και κατά πάσα πιθανότητα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα (εγώ δεν είχα ποτέ).

2. Θα παρακαλέσω και εσένα και όλους του υπόλοιπους για τις άλλες ICS να συνεχίσουμε την συζήτηση στο θέμα Galaxy S: Ice Cream Sandwich ώστε να κρατήσουμε το παρόν θέμα καθαρό.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει δυνατοτητα να εχουμε τον kernel του pawtip χωρις αλλο πειραγμα περαν της μεγαλυτερης μνημης;
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε τις τελευταίες nightly μπορεί κάποιος να μου πει αν έχουν βάλει επιλογή για τις επιπλέον lockscreen, εμφάνιση για την μπαταρία, επιλογή themes κλπ και αν λειτουργούν;

Android is simple, it just takes a genius to understand its simplicity.

Samsung Galaxy S4 die hard !!

Samsung Galaxy S7

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...