Jump to content

[ROM] CyanogenMod 9


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα επειδη εχω μεινει λιγο πεισω με build 17 kai semaphore 0.95b.τι καινουργιο υπαρχει και μπορω να το περασω?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οτι χρειάζεσαι (τελευταία CM9, τελευταίος semaphore, τελευταία gapps) βρίσκονται στο πρώτο ποστ.
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

κατι για nightly διαβασα ,το καινουργιο semaphore τον βλεπω στην αρχη της σελιδας θα μπορουσεσ να μου τα βαλεις ωσ link?

ωραια κατεβασα την ρομ απο την αρχικη μπηκα και στα gapps δεν ξερω πιο να κατεβασα μαλλον το πρωτο.και ο τελευτεος semaphore einai στην αρχη της σελιδας.το changelog ti einai?

Edited by magiver1908
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα,μολις σου κανει boot loop (και μενα μου εκανε),βγαλε μπαταρια,ξαναβαλτην και μπες στο recovery,θα δεις οτι θα εχεις πλεον το recovery της cm9 (ειναι με μπλε γραμματα),ξανακανε install το zip παλι της cm9 απο εκει και θα φλασαριστει απροβληματιστα.

 

Ναι όντως αμέσως μετά μπήκα σε recovery και ήταν της cm αλλά δεν σκέφτηκα να ξαναφλασάρω καπάκι! Τώρα που είμαι με την 2.3 νιώθω ότι μου λέει το κινητό μου: γιατί μου το έκανες αυτό???:lol: Θα το δοκιμάσω, ευχαριστώ πολύ φίλε :)

Σπύρος

:: Samsung Galaxy S :: Once you go CM9 you never go back!!

Link to comment
Share on other sites

κατι για nightly διαβασα ,το καινουργιο semaphore τον βλεπω στην αρχη της σελιδας θα μπορουσεσ να μου τα βαλεις ωσ link?

ωραια κατεβασα την ρομ απο την αρχικη μπηκα και στα gapps δεν ξερω πιο να κατεβασα μαλλον το πρωτο.και ο τελευτεος semaphore einai στην αρχη της σελιδας.το changelog ti einai?

 

Στα gapps κατεβάζεις αυτό με την πιο πρόσφατη ημερομηνία. Οχι απαραίτητα το πρώτο.

Το changelog αναφέρει ποιες αλλαγές/βελτιώσεις υπάρχουν στην συγκεκριμένη έκδοση μιας εφαρμογής σε σχέση με την προηγούμενη.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω τα περασα την nightly τον semaphore ton τελευτεο που αναφερεται στην κορυφη της σελιδας τα gapps και ενα pach απο την προηγουμενη σελιδα για την καμερα στα 720.αυτο με την καμερα δεν λειτουργει διχνει μαυρη οθονη στα 720.τι κανω?το ανεβασα στα 1200 μια χαρα τρεχει.
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω τα περασα την nightly τον semaphore ton τελευτεο που αναφερεται στην κορυφη της σελιδας τα gapps και ενα pach απο την προηγουμενη σελιδα για την καμερα στα 720.αυτο με την καμερα δεν λειτουργει διχνει μαυρη οθονη στα 720.τι κανω?το ανεβασα στα 1200 μια χαρα τρεχει.

 

Λογικά πέρασες τον semaphore 1.0.0sbm.

Επρεπε να περάσεις τον 1.0.0s για να έχεις κάμερα 720p

 

Μπορείς να το κάνεις και τώρα αν θες με την γνωστή διαδικασία.

Edited by mindfield
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Τα έχει λίγο μπερδεμένα. Το patch δεν είναι για 720p καμερα. Είναι για παίζει video 720p.

Για να μην σε κουράζω (και κουράζομαι και εγώ :lol:) πέρασε τον 1.0.0s και θα είσαι ok.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

εαν βαλω τον νεο sema σε περιπτωση που θελω να επιστρεψω στον stock (pawitp) υπαρχει καπου σε μορφη .zip ...;

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

εαν βαλω τον νεο sema σε περιπτωση που θελω να επιστρεψω στον stock (pawitp) υπαρχει καπου σε μορφη .zip ...;

 

Όχι Ηρακλή. Τρεις λύσεις: 1. Κάνεις πρώτα nandroid backup και άμα θέλεις επαναφέρεις. 2. Ξαναπερνάς nightly και gapps. 3. Κάνεις extract το boot.img από την nightly και το περνάς με heimdall.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Ηρακλή δεν θα γυρίσεις..! :D

 

Sent from my Galaxy S using homing pigeon

 

 

 

 

 

 

 

Όχι Ηρακλή. Τρεις λύσεις: 1. Κάνεις πρώτα nandroid backup και άμα θέλεις επαναφέρεις. 2. Ξαναπερνάς nightly και gapps. 3. Κάνεις extract το boot.img από την nightly και το περνάς με heimdall.

Μαλιστα καταλαβα....κι εσεις sema εχεται και ποια εκδοση...;Κατι διαβαζω για μειωση στην αυτονομια και κολλαω...:(

Σας ευχαριστω παιδες...:)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα καταλαβα....κι εσεις sema εχεται και ποια εκδοση...;Κατι διαβαζω για μειωση στην αυτονομια και κολλαω...:(

Σας ευχαριστω παιδες...:)

 

Τον καινούργιο 1.0.0 έβαλα σήμερα Ηρακλή και όπως καταλαβαίνεις δεν μπορώ να βγάλω ακόμα συμπεράσματα για την μπαταρία. Βέβαια εγώ δεν κάνω ποτέ oc αλλά δοκιμάζω το καινούργιο touch wake οπότε αυτό ίσως ρίξει λίγο την αυτονομία. Αν ναι θα το απενεργοποιήσω.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Τον καινούργιο 1.0.0 έβαλα σήμερα Ηρακλή και όπως καταλαβαίνεις δεν μπορώ να βγάλω ακόμα συμπεράσματα για την μπαταρία. Βέβαια εγώ δεν κάνω ποτέ oc αλλά δοκιμάζω το καινούργιο touch wake οπότε αυτό ίσως ρίξει λίγο την αυτονομία. Αν ναι θα το απενεργοποιήσω.

 

Τον 1.0.0. ή τον 1.0.0s εβαλες διοτι εγω εβαλα τον δευτερο...μεχρι στιγμης ολα φαινονται καλα και γρηγοροτερα...Θα δω την αυτονομια πως θα κυμανθει κι αν χειροτερεψει αρκετα τοτε επιστροφη στον pawitp..

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Τον 1.0.0. ή τον 1.0.0s εβαλες διοτι εγω εβαλα τον δευτερο...μεχρι στιγμης ολα φαινονται καλα και γρηγοροτερα...Θα δω την αυτονομια πως θα κυμανθει κι αν χειροτερεψει αρκετα τοτε επιστροφη στον pawitp..

 

Τον 1.0.0 Ηρακλή. Προσπαθώ πάντα να είμαι όσο πιο κοντά γίνεται στον stock kernel καθώς δεν έχω τρελές απαιτήσεις ούτε σε συχνότητα ούτε σε ram. Απλά μου αρέσει η δουλειά του Στράτου και η τακτική του να σου δίνει την επιλογή να διαλέγεις εσύ με τα διάφορα modules πως θες να είναι ο kernel σου.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Η αυτονομία της μπαταρίας είναι πάρα πολύ καλή με την τελευταία nightly (και την προτελευταία) που έχω περάσει σε συνδυασμό με τον Semaphore.

Όλα λειτουργούν άψογα. Ούτε random reboot, ούτε SOD, ούτε τίποτα...!

 

Θα προσθέσω στον οδηγό τις παρατηρήσεις σας για SIM, External SDCard και τα bootloops.

Δεν βάζω στον οδηγό το patch για τον Semaphore αφού ο Στράτος έφτιαξε έκδοση για την CM9 (με λιγότερη μνήμη βέβαια) που δουλεύει χωρίς το patch. Οι έμπειροι ξέρουν που θα το βρουν για να το περάσουν αν θέλουν να βάλουν την έκδοση που είναι για την Slim. Οι άπειροι ας βάλουν την έτοιμη έκδοση του Στράτου για την CM9 ώστε να μην ανησυχούν για τίποτα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Τον 1.0.0 Ηρακλή. Προσπαθώ πάντα να είμαι όσο πιο κοντά γίνεται στον stock kernel καθώς δεν έχω τρελές απαιτήσεις ούτε σε συχνότητα ούτε σε ram. Απλά μου αρέσει η δουλειά του Στράτου και η τακτική του να σου δίνει την επιλογή να διαλέγεις εσύ με τα διάφορα modules πως θες να είναι ο kernel σου.

Κι εγω προτιμω να συγκλινω προς τον στοκ καθε φορα αλλα τα τοσα παραπανω mb στην ραμ που προσφερει ειναι πειρασμος...αλλωστε ειναι συμβατος με cm9 οποτε....

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω προτιμω να συγκλινω προς τον στοκ καθε φορα αλλα τα τοσα παραπανω mb στην ραμ που προσφερει ειναι πειρασμος...αλλωστε ειναι συμβατος με cm9 οποτε....

 

Βασικά είναι συμβατός εφόσον έχεις περάσει το κατάλληλο patch. Διαφορετικά υπάρχει, από όσο διάβασα, πρόβλημα με το video.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι συμβατός εφόσον έχεις περάσει το κατάλληλο patch. Διαφορετικά υπάρχει, από όσο διάβασα, πρόβλημα με το video.

 

Πολυ σωστα τυπικα ομως γιατι ουσιαστικα εισαι κομπλε... προσωπικα δεν με απασχολει η εγγραφη/αναπαραγωγη 720p αλλα και παλι ποτε ενα απλο patch δεν σου προσφερε τοση παραπανω ραμ...

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

O pawitp έφτιαξε νέο thread για τις nightly http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1592131

Android is simple, it just takes a genius to understand its simplicity.

Samsung Galaxy S4 die hard !!

Samsung Galaxy S7

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα καταλαβα....κι εσεις sema εχεται και ποια εκδοση...;Κατι διαβαζω για μειωση στην αυτονομια και κολλαω...:(

Σας ευχαριστω παιδες...:)

 

Η αυτονομία είναι στο κανονικό στάνταρ επίπεδο.

Εγώ βγάζω περίπου 6 ώρες προβολή όπως πάντα (120% oc-ondemand)

 

1.0.0sbm (εννοείται!) φοράω εγώ.

Ούτε mb δεν χαρίζω από τη ραμ :D!

 

Sent from my Galaxy S using homing pigeon

Link to comment
Share on other sites

Η αυτονομία είναι στο κανονικό στάνταρ επίπεδο.

Εγώ βγάζω περίπου 6 ώρες προβολή όπως πάντα (120% oc-ondemand)

 

1.0.0sbm (εννοείται!) φοράω εγώ.

Ούτε mb δεν χαρίζω από τη ραμ :D!

 

Sent from my Galaxy S using homing pigeon

 

Παλαιοτερα ισχυριζομασταν οτι δεν παιζει ρολο η χωρητικοτητα της ραμ στο android αλλα αποδειχθηκε απατη καθως οπως στον γαλαξια μας αλλα και σε αλλες ανδροειδη συσκευες οσο πιο πολυ ram εχεις τοσο πιο καλα ανταποκρινεται το λειτουργικο...και τωρα που εχουμε την δυνατοτητα απο τα 340 να παμε στα 400 θεωρω οτι ειναι μονοδρομος!!!

Μια απορια ομως, τωρα που ειμαι με τον sema 1.0.0s εχοντας βαλει το patch πρωτα, εαν γυρισω στον απλο 1.0.0 θα υπαρξει προβλημα με το patch..;δηλαδη πρεπει να αφαιρεθει το patch..;

Την καλημερα μου σε ολους..:)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια μολις ηρθα και εγω απο official 2.3.3,μια ερωτηση δεν μπορουμε να εχουμε την εγγραφη βιντεο και φωτο στην καρτα μνημης γιατι δν εχει καμια τετοια επιλογη; Edited by dr_sakis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...