Jump to content

Troy (2004)


Alexel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Melkor (18 Μάι. 2004 , 02:32)

 

File mou lathos thymasai.O Odysseas ontws stratologei ton Achilles ton opoio h mhtera tou gnwrizontas pws an paei sthn troia tha pethanei ton exei krypsei se ena iero gynaikwn ntymeno gynaika(apo kei tou bghke to syndromo me ton Patroklo mallon).O polymhxanos Odysseas afhnei kati opla(aspida akontio spathi) katw kai shmainei synagermo oti kai kala tous thn peftoune oxtroi.O prwtos pou trexei na parei ta opla htan O Achilles(ntymenos gynaika)Etsi ton ksetrypwse o Odyseas

 

Mhpws ESY hsoun to paidi me trendy malli? :p

 

 

Lol! Οχι ελπιζω! :p

 

Δηλαδη ο Οδυσσεας δεν εκανε το τρελο σπερνοντας αλατι σε ενα χωραφι γιατι γνωριζε οτι θα γυρναγε σε 20 χρονια πισω και καποιος (ποιος?) πηρε το Τηλεμαχο και τον εβαλε μπροστα στα βοδια που σπερνανε κανοντας τον Οδυσεα να σταματησει και να δειξ3ι ετσι οτι δεν ειναι τρελος?????

 

 

Στα θετικα της ταινιας παντως πρεπει να μπει οτι ολοι μας ξαναθημηθυκαμε τα Ομηρικα επη!

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 252
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δίκιο έχεις Κώστα. Ο Μενέλαος έστειλε τον Παλαμίδη για να καλέσει τον Οδυσσέα και τελικά με τον τρόπο που περιέγραψες τον μετέπεισε. Οσο για το σχόλιο του φίλου πιο πάνω, (περι συνδρόμου με τον Πάτροκλο), εαν δεν το έγραψε για πλάκα, το θεορώ το λιγότερο απαράδεκτο.
Link to comment
Share on other sites

Από την ταινία λείπει το θεϊκό στοιχείο ε; Κακώς κατά τη γνώμη μου αφού είναι άρρηκτα δεμένο με το έπος. Από την άλλη βέβαια που να χωρέσεις 24 ολόκληρες ραψωδίες σε τρεις ωρίτσες;
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lemanis (18 Μάι. 2004 , 19:52)

 

εγώ ένα θα πω....κρίμα τα 8 μου ευρουλάκια... :mad:

 

Σπύρος

 

Πράγματι... Το είδα κι εγώ χθές και τα κλαίω. Περίμενα κάτι σχετικά σοβαρό, όπως π.χ. ο Μονομάχος, και απογοητεύτηκα εντελώς. Μάλλον πιο κοντά σε παρωδία μου φάνηκε. Ειδικά μετά τα πρώτα 45 λεπτά γελάγαμε κανονικά στην αίθουσα! (Κάτι σαν επισόδειο των Friends που κάθε 3 και λίγο ακούγονται χάχανα) :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lemanis (18 Μάι. 2004 , 19:52)

 

εγώ ένα θα πω....κρίμα τα 8 μου ευρουλάκια... :mad:

 

Σπύρος

 

 

Akrivine to cinema?? :worry: :blink:

Eho 5 mines na pao..

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Το είδα χθες βράδυ. Πήγα με την καλύτερη διάθεση, προετοιμασμένος να δεχθώ όλα τα σεναριακά "ατοπήματα" σε σχέση με το έργο του Όμηρου.

 

Ένα θα πω: Βαρέθηκα, κόντεψε να με πάρει ο ύπνος! Κυριολεκτικά παρακαλούσα να τελειώσει!

 

Ειλικρινά δεν το περιμενα ΤΟΣΟ κακό :!:

Ταινία χωρίς νεύρο, χωρίς πλοκή, μεγάλες κοιλιές, επίπεδοι χαρακτήρες (εξαίρεση οι Πρίαμος - Έκτορας, τους οποίους ερμήνευσαν εξαιρετικά οι Ο' Τουλ και Μπάνα), υπερβολικά μεγάλη διάρκεια.

Από τις σκηνές δράσης ξεχώρισα μόνο τη μονομαχία Έκτορα - Αχιλλέα.

 

Κατά τα λοιπά, με κάλυψε λίγο πιο πάνω ο william blake και η αναφορά του στον OveLix. :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Όπως ολοι μας, ετσι και εγω εχω το δικαιωμα να πω και να γραψω τη προσωπικη μου εκτιμηση για τα γεγονοτα της ταινιας...Πριν ξεκινησω να αναφερω οτι ειδα τη ταινια στο Μαιντς της Γερμανιας οπου διαμενω, οποτε το ψαρι βρωμουσε απο νωρις (οι ταινιες εδω μεταγλωτιζονται). Θα σταθω αρχικα σε μια παραγραφω ενος φιλου. Ειναι αποψη-προταση που την διαβασα αρκετες φορες στα επικριτικα σχολια.

 

"...Όσον αφορά το (στ), αναφέρομαι πάντα στον μύθο και όχι σε ιστορικά γεγονότα.. Και, αν θυμάμαι καλά, όντως οι βασιλιάδες που πάνε στην Τροία πάνε όχι λόγω υποτέλειας προς τον Αγαμέμνονα, αλλά λόγω του όρκου τους προς τον πατέρα της Ελένης. Επαναλαμβάνω, πάντα σύμφωνα με τον μύθο..."

 

Ξεχωριζω λοιπον τις λεξεις "ιστορικα γεγονοτα" και τη λεξη μυθος! Το επος λοιπον που μας διηγειται ο Ομηρος ειναι ενας πραγματικος πολεμος που ελαβε χωρα, ο Ομηρος βασιστηκε σε αφηγησεις διαφορων για να τη γραψει, μιας και ο ιδιος δε καθοταν σε ενα βουνο για να βλεπει και να γραφει (ασε που δε εβλεπε)...Το συνολο ομως του επους, ειναι ενας μυθος! Τα προσωπα δηλαδη ειναι ιστορικα αλλα το συνολο αποτελει εναν μυθο! Και ο μυθος ως γνωστο ΔΕΝ εχει συμβει, ΔΕΝ ειναι πραγματικοτητα ΔΕΝ αποτελει ιστορια! Αρα δε μπορουμε να πουμε οτι παρουσιαζει την Ελλαδα μας ως χωρα βαρβαρων. Με τη λογικη αυτη, και με βαση τις ταινιες του Χολυγουντ η ΗΠΑ ειναι μιση με δολοφονους και η αλλη μιση ειναι με αστυνομους και ηρωες (superman, spiderman, batman κλπ). Να σκεφτουμε επισης οτι εδω ενα βιβλιαρακι προσπαθησαν να μεταφερουν στη πανι και χρειαστηκαν 3 ταινιες και απειρες αλλαγες...Αν και εδω επρεπε να γινει μεταφορα που να ξεπερνα το 50% σε ομοιοτητες τοτε θαρρω πως χρειαζομασταν 3 με 4 ταινιες, πραγμα που ευτυχως δεν εγινε! Δε πηγα να δω την Ιλιαδα στο κινηματογραφο! Πηγα να δω μια ταινια που εχει να κανει με εναν μυθο με ενα επος που ελαβε χωρα στην Ελλαδα! Συνεπως τα οσα λαθη εγιναν απλα με αφησαν αδιαφορο! Θα εχω ομως τρομερες απαιτησεις οταν θα παω να δω το Λεοναρντο Ντι Καμπριο να μετενσαρκωνει τον Μ.Αλεξαντρο! εκει ναι, θα τους παρει ο διαολος το πατερα αν δω ανακριβειες και σκηνες που διαστρευλωνουν τη πραγματικοτητα (οποια κι αν ειναι αυτη) και την ιστορια.

 

Μετα το περας της ταινιας συζητωντας με κατι γερμανακια, αφενος μεν δεν ηξεραν το μυθο (και οχι την ιστορια) και αφετερου δε οταν τους ελεγα τις διαφορες απο την ιστορια εβαζαν τα γελια με τις τραγικες αλλαγες που εχουν γινει! Φυσικα δεν υπαρχει σε ολες τις κινηματογραφικες αιθουσες καποιος Ελληνας να εξηγει τη γινεται αλλα οσοι πιστευουν οτι μαθαινουν ιστορια ή διαβαζουν βιβλιο (αυτο ειναι σποντα για τον Αρχοντα) βλεποντας ταινια στο κινητοματογραφο καλα ειναι απλα να αγνοηθουν...Το σινεμα ειναι προς διασκεδαση ισως και για προβληματισμο τον οποιο αν θελουμε να επιλυσουμε απλα μας δινει το εναυσμα για προσωπικη μελετη.

 

Η μοιρα το εχει φερει και ειδα και το περασμενο μηνα "Τα παθη του Χριστου" στην Αγγλια οπου εκει εγιναν αλλα τραγικα σκηνικα...Κατα αρχην ειδα κοσμο να φευγει στο πρωτο 20λεπτο της ταινιας γιατι απλα εχασαν τη μπαλα...Ποιοι ειναι ολοι αυτοι, τι ονοματα ειναι αυτα, τι γλωσσα ειναι αυτη (ναι υπαρχουν και αλλες γλωσσες εκτος απο τα αγγλικα αλλα ποιος να το πει στα ζωα); Στην εισοδο δε της αιθουσας μοιραζαν το manual της ταινιας...100ερωταπαντησεις για το Χριστο και τη ζωη του...και εμεις απαιτουμε τωρα να ξερουν οτι ο Παρης δε δραπετευσε με το γκομενακι (σιγα μη τους αφηνεμα να ξεφυγουν), οτι υπαρχει Κλυταιμνηστρα (αληθεια πως προφερετε στα αγγλικα; )

 

Δειξτε λοιπον, συμπονια και κατανοηση στους ουνους και στους αδαεις...Ειναι κριμα να τους πιανεται απο το γιακα για λαθη που δε ξερουν οτι κανουν...Το ειπε και ο Χριστος: "...Συγχωρεσε τους, δε ξερουν τι κανουν..."

 

Αυτα απο εμενα, καλη σας μερα!

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

Με όλα αυτά που άκουσα αποφάσισα να μην πάω να το δω. Δεν είναι τα χρήματα, αλλά οι τρεις ώρες (και βάλε μαζί με το πήγαινε-έλα) που δεν θέλω να σπαταλήσω σε κάτι που στην τελική κατά πάσα πιθανότητα δεν θα μου αρέσει.

 

Η καλύτερη πάντως κριτική που έχω διαβάσε on-line από το εξωτερικό βρίσκεται στο http://www.japantimes.co.jp/cgi-bin/getarticle.pl5?ff20040519a1.htm . Θα την δω πάντως σε DVD όταν κυκλοφορήσει γιατί θέλω να ξέρω περί τίνος πρόκειται.

http://skopia.digitalrice.com/ads/myphone-skopia.jpg

Ελληνικός στρατός και στρατιωτική θητεία - http://www.ellinikos-stratos.com/

 

 

Collecting coins - http://www.fleur-de-coin.com/

Link to comment
Share on other sites

Το ειδα και γω χθες.Πολυ καλη παραγωγη (καπου ακουσα οτι ειναι απο τις ακριβοτερες παραγωγες) και πολυ διασκεδαστικη.Να σημειωσω οτι παω cinema μονο για να διασκεδασω και τιποτα παραπανω(γι'αυτο και βλεπω κατα 99% holywood).Πιστευω ομως οτι το day after tomorrow θα ειναι πολυ καλυτερο.
http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

Xmm.Sxetika me to Sakis player ontws plaka kaname mh barate.Twra sxetia me ta oti h Iliada einai fiction an kai empneusmenh apo pragmatika gegonota den shmainei pws xanei san logotexniko ergo(pou ekei akrbws entopizetai h axia tou kai oxi sto an o polemos pou perigrafei htan entypwsiakos oi polemistes yperanthrwpoi ktl)kai pws o kathe Wolfgang mporei na thn ermhneuei opws thelei.Sebasmo sto prwtotypo.

 

PS:Skeftomai ta kahmena ta paidakia ths 6hs dhmotiko pou tha pane tou xronou sto gymnasio tha kanoune Iliada kai tha lene:"Ti grafei o blakas o Omhros?Afou alliws ginane ta pramata!"

Link to comment
Share on other sites

a ρε.Απορω ποσοι απο εδω μεσα εχουν τα κοτσια να πουν οτι ετρεξαν και ξεφιλιζαν βιβλια του λυκειου,ετσι ωστε να αναφερουν ολες τις λεπτομερειες εδω μεσα!!και να γραψουν κατι,ετσι ωστε να το παιξουν και πολυ γ@#ουα.Γιατι σιγουρα 2-3 8α ηξεραν τετοια στοιχεια γυρω απο την τροια και να τα γραψουν μονομιας εδω μεσα σε συγκριση με την ταινια.!..Μιλαω παντα για γεγονοτα στην ταινια,.και ουτε για υφος,αλλα και σκηνο8εσια ταινιας....τελος παντων..
http://www.myphone.gr/gallery/uploads/5309/2.jpg Βελιγραδι VOLIM TE UVEK! 13/2/97
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος galinios (20 Μάι. 2004 , 11:33)

 

a ρε.Απορω ποσοι απο εδω μεσα εχουν τα κοτσια να πουν οτι ετρεξαν και ξεφιλιζαν βιβλια του λυκειου,ετσι ωστε να αναφερουν ολες τις λεπτομερειες εδω μεσα!!και να γραψουν κατι,ετσι ωστε να το παιξουν και πολυ γ@#ουα.Γιατι σιγουρα 2-3 8α ηξεραν τετοια στοιχεια γυρω απο την τροια και να τα γραψουν μονομιας εδω μεσα σε συγκριση με την ταινια.!..Μιλαω παντα για γεγονοτα στην ταινια,.και ουτε για υφος,αλλα και σκηνο8εσια ταινιας....τελος παντων..

 

τελικα αυτο ισως κ το μονο καλο απο την ταινια,εκανε μερικους να ξαναδιαβασουν ιλιαδα,κ γω αναμεσα σ αυτους.κ δεν πιστευω οτι το εκαναν,καναμε,απο μαγκια αλλα απο την αναγκη να δουμε κ να θυμηθουμε πως εγιναν τα πραγματα.
LET'S GO SOUTH LET'S GO GRETA!!!
Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι πριν απο την αρχη των γυρισματων ζητηθηκε η συνδρομη του ελληνικου υπουργειου πολιτισμου και υπηρξε αρνητικη απαντηση. αν αυτο ισχυει μαλλον πρεπει να συζητησουμε σε αλλη βαση.

εμενα μου αρεσε η ταινια , δεν εδωσα βαση στα λαθη, μαλιστα σε πολλα σημεια βρηκα πιο λογικη την εκδοχη της ταινιας παρα της Ιλιαδας η οποια επισης δεν ειναι Ιστορια. το μονο που με ενοχλησε αρκετα ειναι οτι οι τρωες παρουσιαζονται ως μη ελληνες αν και δεν υπαρχει ιστορικη πηγη που να λεει κατι τετοιο.

επισης δεν μπορω να πιστεψω πως καποιος εκλαψε τα λεφτα του επειδη πηγε να δει την ταινια.κατα τα αλλα με εχει καλυψει στο επακρο ο Οvelix

Link to comment
Share on other sites

a ρε.Απορω ποσοι απο εδω μεσα εχουν τα κοτσια να πουν οτι ετρεξαν και ξεφιλιζαν βιβλια του λυκειου,ετσι ωστε να αναφερουν ολες τις λεπτομερειες εδω μεσα!!

 

 

Mallon kanenas.Emeis toulaxiston thn Iliada thn kaname sto gymnasio.Twra an kapoioi exoun tosa xronia pou apofoithsan kai de thymountai pote thn kanane :whistle:

Akoma ki etsi omws den eparkei h aplh meleth ths Iliadas dedomenou oti to plhres fasma twn gegonotwn ths tainias anaferetai se "symplhrwmatika" erga(px Aineiada etc)

Twra giati einai kako to na meletaei kai na anaparagei th gnwsh kapoios estw kai gia poulmour sthn epoxh tou Shake it den to katalavainw

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος andreas730 (21 Μάι. 2004 , 01:01)

 

νομιζω οτι πριν απο την αρχη των γυρισματων ζητηθηκε η συνδρομη του ελληνικου υπουργειου πολιτισμου και υπηρξε αρνητικη απαντηση. αν αυτο ισχυει μαλλον πρεπει να συζητησουμε σε αλλη βαση.

εμενα μου αρεσε η ταινια , δεν εδωσα βαση στα λαθη, μαλιστα σε πολλα σημεια βρηκα πιο λογικη την εκδοχη της ταινιας παρα της Ιλιαδας η οποια επισης δεν ειναι Ιστορια. το μονο που με ενοχλησε αρκετα ειναι οτι οι τρωες παρουσιαζονται ως μη ελληνες αν και δεν υπαρχει ιστορικη πηγη που να λεει κατι τετοιο.

επισης δεν μπορω να πιστεψω πως καποιος εκλαψε τα λεφτα του επειδη πηγε να δει την ταινια.κατα τα αλλα με εχει καλυψει στο επακρο ο Οvelix

 

1.Η Ιλιάδα βασίζεται στην ιστορία κυριέ μου. Τι ειναι αυτα που λες; Πριν 100 χρόνια τα έλεγαν αυτά που γράφεις. Με τις ανασκαφές του Σλήμαν ήρθαν στο φώς τα ερείπια της Τροίας και των Μυκηνών και τότε αποκαλύφθηκε πως εκεινο που θεωρήτο μύθος, άνηκε στην ιστορία. Ο Ομηρος περιέγραψε ενα τμήμα μόνο της θρυλικής εκείνης εκστρατείας.

2.Και φυσικά υπάρχουν πηγες της ελληνικότητας των τρώων κυριέ μου.

Υδρητής της Τροίας ηταν ο Ιλιος και κατόπιν τον διαδέχθηκε ο Λαομέδοντας. Είχαν τους ίδιους θεούς, ονόματα, ενδυμασίες και αν δεν κάνω λάθος ήταν πελασγοί. Αν μου πείτε οχι, θα ψάξω να βρώ.

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (T630: SonyEricssonT630/R401 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Αρχικό Μήνυμα από andreas730

νομιζω οτι πριν απο την αρχη των γυρισματων ζητηθηκε η συνδρομη του ελληνικου υπουργειου πολιτισμου και υπηρξε αρνητικη απαντηση. αν αυτο ισχυει μαλλον πρεπει να συζητησουμε σε αλλη βαση.

εμενα μου αρεσε η ταινια , δεν εδωσα βαση στα λαθη, μαλιστα σε πολλα σημεια βρηκα πιο λογικη την εκδοχη της ταινιας παρα της Ιλιαδας η οποια επισης δεν ειναι Ιστορια. το μονο που με ενοχλησε αρκετα ειναι οτι οι τρωες παρουσιαζονται ως μη ελληνες αν και δεν υπαρχει ιστορικη πηγη που να λεει κατι τετοιο.

επισης δεν μπορω να πιστεψω πως καποιος εκλαψε τα λεφτα του επειδη πηγε να δει την ταινια.κατα τα αλλα με εχει καλυψει στο επακρο ο Οvelix

 

Syndromh apo to ypourgeio politismou zhth8hke apo to 'Great Alexander' kai fysika DEN do8hke.

Sta ypoloipa 8a symfwnhsw me ton Saki ;)

the whore of babylon is here

http://briefcase.pathfinder.gr/download/anoim/18932/271109/0/size.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο πρόεδρος της Village στην Ελλάδα έχει δηλώσει ότι για το Troy ζητήθηκε η συνδρομή του Υπ. Πολιτισμού για την χρήση αρχαιολογικών χώρων και διαφόρων αδειών (για το location κυρίως) ώστε η ταινία να γυριστεί στην Ελλάδα. Η απάντηση ήταν "Στείλτε μας το σενάριο και αμα συμφωνούμε (μας αρέσει) θα το συζητήσουμε".

Έτσι πήγαν στη Μάλτα και το Μεξικο. :rolleyes:

 

Θυμάστε όμως τις δηλώσεις Ευ. Βενιζέλου για τον Όλιβερ Στόουν (ο οποίος είχε ζητήσει τα ίδια πριν τέσσερα χρόνια από τον υπουργό Πολιτισμού) των οποίων το νόημα ήταν κατι σαν "Δεν εμπλεκόμαστε σε κάτι που δεν ελέγχουμε και δεν συμφωνούμε" εννοώντας φυσικά την "άποψη" του σκηνοθέτη.

(ολόκληρη η δήλωση εδώ )

 

Φανταστείτε η Ελλάδα να διευκόλυνε ή και να χρηματοδοτούσε τις ταινίες αυτές και μετά να βρισκόταν (δικαίως) απολογούμενη για τις ανακρίβειες και τις αυθαιρεσίες του σεναρίου.

 

Συνεπώς καλά κάνει το κράτος και απέχει από τις χολιγουντιανές υπερπαραγωγές.

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

1.Η Ιλιάδα βασίζεται στην ιστορία κυριέ μου. Τι ειναι αυτα που λες; Πριν 100 χρόνια τα έλεγαν αυτά που γράφεις. Με τις ανασκαφές του Σλήμαν ήρθαν στο φώς τα ερείπια της Τροίας και των Μυκηνών και τότε αποκαλύφθηκε πως εκεινο που θεωρήτο μύθος, άνηκε στην ιστορία. Ο Ομηρος περιέγραψε ενα τμήμα μόνο της θρυλικής εκείνης εκστρατείας

 

εγω δεν ειπα πως η Ιλιαδα δεν βασιζεται σε ιστορικο γεγονος. παρολαυτα, δεν παυει να ειναι λογοτεχνια, επος και δεν αποτελει ιστορικο ντοκουμεντο.καταλαβες?? εγω δεν ειπα οτι ο τρωικος πολεμος δεν εγινε.θα σου πω ακριβως τι εννουσα...

ειναι για παραδειγμα πολυ πιο λογικο ο Αχιλλεας να μην κυνηγησε τον εκτορα γυρω απο την τροια τρεις φορες (!!!) μεχρι ο δευτερος να αποφασισει να μονομαχησει.σε αυτη την περιπτωση η εκδοχη της ταινιας ειναι πιο πειστικη.

ας μην ξεχναμε επισης οτι ο Ομηρος δεν ειναι αντικειμενικος καθως περνει καθαρα το μερος των Ελλαδιτων με τους οποιους ανηκει στην ιδια φυλη.αυτο που υποθηκε προηγουμενως οτι ο Ομηρος ειναι αμεροληπτος ειναι λαθος

Link to comment
Share on other sites

2.Και φυσικά υπάρχουν πηγες της ελληνικότητας των τρώων κυριέ μου.

 

δεν καταλαβαινω γιατι απαντας σε μενα . το ιδιο λεω και εγω.

επισης το στυλ σου παραειναι ειρωνικο

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος andreas730 (22 Μάι. 2004 , 02:43)

 

εγω δεν ειπα πως η Ιλιαδα δεν βασιζεται σε ιστορικο γεγονος. παρολαυτα, δεν παυει να ειναι λογοτεχνια, επος και δεν αποτελει ιστορικο ντοκουμεντο.καταλαβες?? εγω δεν ειπα οτι ο τρωικος πολεμος δεν εγινε.θα σου πω ακριβως τι εννουσα...

ειναι για παραδειγμα πολυ πιο λογικο ο Αχιλλεας να μην κυνηγησε τον εκτορα γυρω απο την τροια τρεις φορες (!!!) μεχρι ο δευτερος να αποφασισει να μονομαχησει.σε αυτη την περιπτωση η εκδοχη της ταινιας ειναι πιο πειστικη.

ας μην ξεχναμε επισης οτι ο Ομηρος δεν ειναι αντικειμενικος καθως περνει καθαρα το μερος των Ελλαδιτων με τους οποιους ανηκει στην ιδια φυλη.αυτο που υποθηκε προηγουμενως οτι ο Ομηρος ειναι αμεροληπτος ειναι λαθος

 

Kαι που το ξέρεις εσυ οτι ο Ομηρος δεν ειναι αντικειμενικός;

Παπούς σου ήταν ; Σου τό'πε;

Και δεν ειμαι ειρωνικός, μην παρεξηγείς. Αν ειναι να παρεξηγείς, δεν σου ξαναγράφω. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SakisPlayer (21 Μάι. 2004 , 03:32)

 

1.Η Ιλιάδα βασίζεται στην ιστορία κυριέ μου. Τι ειναι αυτα που λες; Πριν 100 χρόνια τα έλεγαν αυτά που γράφεις. Με τις ανασκαφές του Σλήμαν ήρθαν στο φώς τα ερείπια της Τροίας και των Μυκηνών και τότε αποκαλύφθηκε πως εκεινο που θεωρήτο μύθος, άνηκε στην ιστορία. Ο Ομηρος περιέγραψε ενα τμήμα μόνο της θρυλικής εκείνης εκστρατείας.

 

 

Όπως το λες, η Ιλιάδα βασίζεται στην ιστορία, δεν είναι ιστορία.

Μην ξεχνάς ότι από τον Τρωϊκό πόλεμο μέχρι να ζήσει ο Όμηρος μεσολάβησαν 4 αιώνες, διάστημα ικανό για να διαστρεβλωθεί αρκούντως η ιστορική αλήθεια καθώς διαδίδεται από στόμα σε στόμα. Επίσης ο Όμηρος προφανώς και θα άλλαξε ότι δεν του άρεσε και σίγουρα πρόσθεσε δικά του στοιχεία, αλλιώς τι σόι ποιητής θα ήταν (αλλά και να μην το έκανε ο ίδιος το είχε κάνει προηγουμένως ο λαός). Άρα δε μιλάμε για διαστρέβλωση της ιστορίας αλλά για διαστρέβλωση ενός μύθου, όπως θα μπορούσαμε να πούμε και για τον Άρχοντα των δαχτυλιδιών. Το μόνο στοιχείο που δε μου άρεσε καθόλου ήταν το "οι Έλληνες και οι άλλοι", ενώ το σωστό είναι "οι Αχαιοί και οι Τρώες, που και οι δύο είναι Έλληνες").

Σου υπενθυμίζω ότι η ιστοριογραφία έκανε την εμφάνισή της αρκετούς αιώνες αργότερα, με πρωτοπόρο το Θουκυδίδη.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος galinios (20 Μάι. 2004 , 11:33)

 

a ρε.Απορω ποσοι απο εδω μεσα εχουν τα κοτσια να πουν οτι ετρεξαν και ξεφιλιζαν βιβλια του λυκειου,ετσι ωστε να αναφερουν ολες τις λεπτομερειες εδω μεσα!!και να γραψουν κατι,ετσι ωστε να το παιξουν και πολυ γ@#ουα.Γιατι σιγουρα 2-3 8α ηξεραν τετοια στοιχεια γυρω απο την τροια και να τα γραψουν μονομιας εδω μεσα σε συγκριση με την ταινια.!..Μιλαω παντα για γεγονοτα στην ταινια,.και ουτε για υφος,αλλα και σκηνο8εσια ταινιας....τελος παντων..

 

 

Εγώ πάντως θυμάμαι πολύ καλά την Ιλιάδα, όχι από το σχολείο αλλά επειδή γούσταρα να διαβάζω μεταφρασμένα αρχαία κείμενα, και ο Όμηρος ήταν από τους αγαπημένους μου.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...