Jump to content

Samsung E1182 Dual sim


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μα στο 6112 ΔΕ χρεωνομαι οταν απαντω την αναμονη της 2ης sim (με τη διακριτικη ειδοποιηση που εχει την ωρα της κλησης).

 

πρεπει να μας απαντησει ο φιλος (που λεει αυτα που λεω κ εγω) εαν χρεωνεται, ετσι θα λυθει και η διαφωνια μας

 

μα δεν μιλάμε για το 6112, μιλάμε για το samsung 2252. Εγώ έχω δουλέψει lg dual active. εκείνο χτύπαγε ξανα! Τώρα αν το 6112 έκανε έναν διακριτικό ήχο εντάξει, σου έκανα λάθος περιγραφή, δεν αλλαζει την ουσία. Το 6112 είναι ΠΑΛΙΟ κινητό που ήταν dual active το γνωρίζουμε.

 

To 2252 είναι νέο και είναι dual stand by. όταν ενεργοποιείς τις προωθήσεις από την μια sim στην άλλη, τι νομίζεις ότι γίνεται;. Βλέπεις σε αυτήν που μιλάς 2η γραμμή (προωθημένη από την άλλη). Αν απαντήσεις χρεώνεσαι. To λένε και όλα τα specs και specs

Dual Sim

Dual SIM: Dual Standby (GSM + GSM)

Επειδή βγαίνουμε εκτός θέματος, μπορείς να κάνεις ερώτηση στο thread του Samsung 2252 (εγώ διαβάζω τοσα post και specs που το λένε καθαρά, δεν είναι dual active)

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 231
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

στο thread του Samsung 2252 (εγώ διαβάζω τοσα post και specs που το λένε καθαρά, δεν είναι dual active)

 

μα απο εκει ειδα και εγω οτι το παιδι που το αγορασε ειπε οτι ειναι dual active ;)

 

δε ξερω πως δουλευει η LG και δε βγαζω συμπερασματα για ολα τα dual sim μονο και μονο απο την εμπειρια ενός μοντελου. Εγω βγαζω συμπερασματα απο δοκιμη συγκεκριμενων συσκευων απο εμενα, ή και άλλους.

 

αυτο που πρεπει να καταλαβεις ειναι οτι επειδη ενα συγκεκριμενο μοντελο dual sim κανει κατι συγκεκριμενο, δε σημαινει οτι ολα κανουν ακριβως το ιδιο, ουτε ολες οι εταιριες ειναι ιδιες. π.χ. τα samsung εχουν ''ψευτικη κληση'', δε μπορω εγω να αρχιζω να γραφω οτι ολες οι εταιριες εχουν ''ψευτικη κληση'' μονο και μονο επειδη ετυχε στο δικο μου ;)

 

σου ξαναλεω, θα λυθει η διαφορά απόψεων μας οταν μας πει το παιδι που το εχει εαν χρεωθηκε (που αμφιβαλλω)

Link to comment
Share on other sites

μα απο εκει ειδα και εγω οτι το παιδι που το αγορασε ειπε οτι ειναι dual active ;)

Το παιδί που το αγόρασε και λέει περί active είναι προφανώς "μπερδεμένο" καθώς με ενεργοποιημένη την προώθηση (που πλέον είναι σε μενου στο κινητό και έρχεται εξ ορισμού ενεργοποιημένο σε κάποια firmware) το κινητό συμπεριφέρεται ΣΑΝ active (δέχεται 2 κλήση που καλούν στην SIM2 ενώ μιλάει στην SIM1).

 

Για να καταλάβεις η ίδια επιλογή υπάρχει στο ΔΙΚΟ μου dual sim samsung (galaxy Y pro DUOS με το νεότερο firmware). Υπήρχαν άτομα που έγραφαν ότι είναι dual active γιατι ως τέτοιο δείχνει αν ενεργοποιήσεις τις προωθήσεις. Μου πήρε πόση ώρα να τους πίσω ότι ΔΕΝ είναι dual active αλλά dual standby με προωθήσεις (αφού το είχα το κινητό αυτοί το χαβά τους). Το κατάλαβαν όταν άδειασε η κάρτα στο νούμερο που προωθούσε :p Η μόνη περίπτωση να "μην χρεώνεσαι" είναι προφανώς να έχεις δωρεάν λεπτά από την μία κάρτα στην άλλη (πχ να είναι και τα 2 WU με δωρεάν λεπτά). Βέβαια τρώει από τα δωρεάν λεπτά (δλδ χρεώνεσαι).

 

Κοίτα τι λένε οι χρήστες οτι δεν ειναι dual active

μηνυμα 1, μηνυμα 2,

Δεν πιστεύεις ακόμα, δες το επίσημο site (samsung) καρτέλα "τεχνικά χαρακτηριστικά" παραθέτω

. Η τεχνολογία Dual standby παρέχει δύο ενεργές γραμμές τηλεφώνου για να δέχεστε ή να κάνετε κλήσεις, να ελέγχετε τα email σας ή να στέλνετε μηνύματα.

 

Σου λέω είναι πολύ συχνή σύγχυση με ενεργοποιημένες τις προωθήσεις να ξεγελάει εκ πρώτης και να νομίζει ο άλλος ότι είναι dual active.. ;)

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα λεβεντες, εχω το e1182 και μου βγαζει σε τακτικα χρονικα διαστηματα εκτος σιμ, μου λεει να εισαγω σιμ στα καλα καθουμενα, υπαρχει επιλογη για update, καποιο hard reset η να κανω κατι αλλο? ετοιμος ειμαι να το ριξω στον κουβα και να παω να παρω καποιο αλλο
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα λεβεντες, εχω το e1182 και μου βγαζει σε τακτικα χρονικα διαστηματα εκτος σιμ, μου λεει να εισαγω σιμ στα καλα καθουμενα, υπαρχει επιλογη για update, καποιο hard reset η να κανω κατι αλλο? ετοιμος ειμαι να το ριξω στον κουβα και να παω να παρω καποιο αλλο
τσέκαρε την υποδοχή της sim, τα συρματάκια, την ιδια τη σιμ κλπ. μαλλον δεν κάνει καλή έπαφη
Link to comment
Share on other sites

τσέκαρε την υποδοχή της sim, τα συρματάκια, την ιδια τη σιμ κλπ. μαλλον δεν κάνει καλή έπαφη

 

τι να πω φιλε καλα τα βλεπω (ετσι μου φαινετε) εκει που μπαινει η σιμ :cry:

Link to comment
Share on other sites

τι να πω φιλε καλα τα βλεπω (ετσι μου φαινετε) εκει που μπαινει η σιμ :cry:

ξύσε με ένα κλειδάκι/κατσαβιδακι τις επαφές της sim να κάνουν καλύτερη επαφή.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

ξύσε με ένα κλειδάκι/κατσαβιδακι τις επαφές της sim να κάνουν καλύτερη επαφή.

 

δε παθαινουν ζημια με αυτον τον τροπο? αλλαξα θεση την σιμ να δω αν γινετε παλι το ιδιο, ευχαριστω οπως και να εχει :)

Link to comment
Share on other sites

δε παθαινουν ζημια με αυτον τον τροπο? αλλαξα θεση την σιμ να δω αν γινετε παλι το ιδιο, ευχαριστω οπως και να εχει :)

 

οχι τι να παθουν? Το "ελαφρύ" ξύσιμο με κατσαβιδάκι ή μαχαιράκι (ίσα να γυαλίσει) κάνει την μεταλλική επιφάνεια πιο αγώγιμη (ο μπρούτζος οξειδώνεται με το χρόνο και χάνει την καλή αγωγιμότητά του με ότι αυτό συνεπάγεται πχ κακή τροφοδοσία της σιμ σε ρεύμα, κακλη εφαφη κτκ κτλ). Δοκίμασε το. Αν και με την αλλαγή θέσης η ίδια SIM έχει το πρόβλημα θα πεί πως το πρόβλημα είναι στην SIM όχι στην "θέση" (δλδ το κινητό). Αλλιώς έχει θέμα το κινητό. Αν το "ξύσιμο" δεν βοηθήσει τότε μονόδρομος και με αμφίβολα αποτελέσματα είναι η αλλαγή της SIM με νέα (5€). Πολλές Cosmote κάρτες έχω δει να έχουν τέτοια θέματα (όχι πως δεν γίνεται και με άλλες).

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

οχι τι να παθουν? Το "ελαφρύ" ξύσιμο με κατσαβιδάκι ή μαχαιράκι (ίσα να γυαλίσει) κάνει την μεταλλική επιφάνεια πιο αγώγιμη (ο μπρούτζος οξειδώνεται με το χρόνο και χάνει την καλή αγωγιμότητά του με ότι αυτό συνεπάγεται πχ κακή τροφοδοσία της σιμ σε ρεύμα, κακλη εφαφη κτκ κτλ). Δοκίμασε το. Αν και με την αλλαγή θέσης η ίδια SIM έχει το πρόβλημα θα πεί πως το πρόβλημα είναι στην SIM όχι στην "θέση" (δλδ το κινητό). Αλλιώς έχει θέμα το κινητό. Αν το "ξύσιμο" δεν βοηθήσει τότε μονόδρομος και με αμφίβολα αποτελέσματα είναι η αλλαγή της SIM με νέα (5€). Πολλές Cosmote κάρτες έχω δει να έχουν τέτοια θέματα (όχι πως δεν γίνεται και με άλλες).

 

φιλε ευχαριστω πολυ , αυτο το ξυσιμο μαλλον ειναι αποτελεσματικο, κοντα στην μια εβδομαδα τωρα και ειναι μια χαρα το κινητο :D, ελπιζω να μη το ματιασω :X

Link to comment
Share on other sites

Τα φώτα σας: Μόλις αγόρασα αυτή τη συσκευή και έχω δύο απορίες

 

1) Όταν μπαίνω στις επαφές, για να ψάξω μία συγκεκριμένη επαφή, δε γίνεται να πληκτρολογήσω απλά το πρώτο γράμμα; Αναγκάζομαι να πατήσω 'επιλογές' και μετά 'αναζήτηση'. Στις άλλες συσκευές που είχα, μόλις έμπαινα στη λίστα επαφών, κατευθείαν μπορούσα να πληκτρολογήσω γράμμα.

 

2) Για να το κάνω αθόρυβο, πρέπει αναγκαστικά να μπω από το κεντρικό μενού στα 'προφίλ ήχου';

 

Πάντως οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι πολύ θετικές (για την τιμή του)

 

-

Link to comment
Share on other sites

Τα φώτα σας: Μόλις αγόρασα αυτή τη συσκευή και έχω δύο απορίες

 

1) Όταν μπαίνω στις επαφές, για να ψάξω μία συγκεκριμένη επαφή, δε γίνεται να πληκτρολογήσω απλά το πρώτο γράμμα; Αναγκάζομαι να πατήσω 'επιλογές' και μετά 'αναζήτηση'. Στις άλλες συσκευές που είχα, μόλις έμπαινα στη λίστα επαφών, κατευθείαν μπορούσα να πληκτρολογήσω γράμμα.

 

2) Για να το κάνω αθόρυβο, πρέπει αναγκαστικά να μπω από το κεντρικό μενού στα 'προφίλ ήχου';

 

Πάντως οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι πολύ θετικές (για την τιμή του)

 

-

 

1.Δυστυχώς μόνο έτσι κάνει αναζήτηση..

2.Μπορείς να βάλεις συντόμευση το προφίλ(πάνω,κάτω,αριστερά,δεξιά).

Link to comment
Share on other sites

Μπα, μόνο σε δύο χρώματα το πολύ βγαίνει. Περίμενες κάτι παραπάνω με ενα κινητό των 19 ευρώ; :D

 

Σκέτο τέρας η μπαταρία του κινητού, μου βγάζει στο χαλαρό 1,5 βδομάδα :lol:

Edited by KostisTheFlash
Twisting your mind and smashing your dreams...:kill:
Link to comment
Share on other sites

Μπα, μόνο σε δύο χρώματα το πολύ βγαίνει. Περίμενες κάτι παραπάνω με ενα κινητό των 19 ευρώ; :D

 

Σκέτο τέρας η μπαταρία του κινητού, μου βγάζει στο χαλαρό 1,5 βδομάδα :lol:

 

Eπαθα και εγω τη πλακα μου με τη μπαταρια του!

Το πηρα ως δωρο απ το πλαισιο και του εβαλα 1 σιμ που τη χρησιμοποιω σα 2η και το αφησα ανοικτο,παιδια απιστευτο αλλα μου κρατησε πανω απο 3 εβδομαδες(22 μερες για την ακριβεια) με ελαχιστες κλησεις ομως και λιγο παιξιμο μαζι του αλλα συνεχεια ανοικτο!:)

Εχοντας δε συνηθισει απ τα smartphones που εχω παντρευτει μαζι και τη πριζα η ευχαριστη εκπληξη ηταν τεραστια!:)

 

Βεβαιως ακομα 1 που πηρα(επι πληρωμη αυτη τη φορα για 2ο του αδερφου μου περιμενω νεα για την αυτονομια καθως αυτος δε τα βγαζει απ το αυτι ολη μερα και θα ενημερωσω!

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Bluetooth δεν έχει η συσκευή?

 

Όχι δυστυχώς δεν έχει!

Έχει όμως ραδιο για όποιον ενδιαφέρεται

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Bluetooth δεν έχει η συσκευή?

για βτ και μερικά ακόμα (καμερα, καρτα οθόνη) το μεγάλο αδελφάκι του δες το Samsung GT-E2252 (52€)

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι οτι ούτε το καλώδιο μπορείς να έχεις συνδεμένο γιατί δεν ακούγετε ο ήχος κλήσης αλλά μόνο η δόνηση... :(
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πως λύνουμε το πρόβλημα του dual standby (..βελτιώνουμε όχι λύνουμε )

Αυτό που κάνουμε με τα DUAL standby όποια και ανα είναι και δουλέυει σε ολα (LG, SAMSUNG nokia κτλ) είναι:

 

0. Στα dual stadby όταν μιλάς με την μία κάρτα η άλλη δείχνει εκτός δικτύου. (ΕΚΤΟΣ ούτε κατειλημμένο ούτε τπτ άλλο). Οπότε εκτός δικτύου θα πεί ότι μιλάς με την άλλη SIM (σχεδόν 100%).

 

1. Ρυθμίζουμε για την SIM1 όταν είναι εκτός δικτύου προόθηση στην SIM2. Αυτό αρκεί.

2. Κάνουμε το ανάποδο για την SIM2. Δλδ προοθούμε στην SIM1 όταν είναι εκτός δικτύου

 

Δηλαδή ορίζουμε "υπό συνθήκη προώθηση", Ως γνωστών υπάρχουν 4 είδη προωθήσεων και μια είναι για όταν δεν είναι προσβάσιμο το κοινητό, και ρυθμίζονται από το μενού του κάθε κινητού).

 

Αν μιλάμε στην sim1 και μας πάρουν στην sim2 αυτή θα δείξει εκτός δικτύου και θα ενεργοποιηθεί η προόθηση της στην sim1 οπότε θα το δείς σαν εισερχόμενη κλήση σε αναμονή. Η προόθηση γίνεται από την εταιρία τηλεφωνίας ΟΧΙ από το κινητό. Πχ η Cosmote θα στείλει στην wind. Αυτό όμως αν απαντήσεις χρεώνεται (αν δεν χρεώνεται είναι χάρει σε δωρεάν λεπτά οπότε σου τρώει χρόνο). Αν δεν απαντήσεις απλά ξέρεις ποιος σε πήρε και πρέπει να ξανακαλέσεις εσύ (οπότε πάλι θα χρεωθείς εκτός αν είναι σε δωρεάν χρόνο).

 

Για να μην χρεωθείς. Μπορείς να ρυθμίσεις απλά να απενεργοποιήσεις την αναμονή κλήσεις στις δύο sim. Έτσι ναι μεν η κλήση από την SIM1 θα προοθείται στην SIM2, αλλά θα δείχνει στον κατειλημμένο . Εσύ δεν θα χρεώνεσαι αυτός δεν θα πέρνει περίεργα μηνύματα ότι είσαι εκτός δικτύου αλλα από την άλλη δεν θα μαθαίνεις αν κάποιος σε πήρε. Εγώ έτσι το έχω..

 

Διαλέγεις.

 

πολύ έξυπνο και χρήσιμο! ευχαριστούμε! :p

Link to comment
Share on other sites

άλλη μια επιλογη (απλη και δωρεαν) ειναι να εχεις ενεργοποιημενη την ειδοποιηση χαμενης κλησης (απο τα δικτυα που εισαι) μεσω sms. Και οι 3 εταιριες το προσφερουν δωρεαν.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung E1182 Dual sim

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...