Jump to content

Samsung E1182 Dual sim


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 231
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

σημερα ειναι η δευτερη μερα συνεχους λειτουργειας του.καποια στιγμη θα μου βγαλει......insert sim1,οπου στη θεση αυτη εχω την cosmote.

 

δοκιμασε σε αυτή τη θέση να βάλεις άλλη κάρτα..πχ αντάλλαξε τις καρτες μεταξύ τους. ίσως φταίει η υποδοχή, ίσως η sim

Link to comment
Share on other sites

βγαλε απο τη συσκευη και τις 2 καρτες sim και βαλτες σε ενα τραπεζι, διπλα διπλα. Εαν η sim της κοσμοτε ειναι πιο λεπτη (πάχος), θελεις αλλαγη καρτας sim
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
υπάρχει κάποιος τρόπος να μεταφέρουμε η να κάνουμε backup τις επαφές ? πιθανότητα να συνδεθεί με usb σε pc ?
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποιος τρόπος να μεταφέρουμε η να κάνουμε backup τις επαφές ? πιθανότητα να συνδεθεί με usb σε pc ?

πολλά ζητάς..

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με ενδιαφέρει να το αγοράσω, αν μπορεί κάποιος να μου πει

1) πώς γίνεται η εναλλαγή από την 1 σιμ στην άλλη?

2) είναι και οι 2 σιμ active δηλ ενώ μιλάς στην 1 και σε πάρει κάποιος στην άλλη μπορείς να απαντήσεις? Και αν όχι, μπορείς να κάνεις εκτροπή κλήσης και να σου έρθει στην 1 σιμ οπότε θα έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα??

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Επειδή με ενδιαφέρει να το αγοράσω, αν μπορεί κάποιος να μου πει

1) πώς γίνεται η εναλλαγή από την 1 σιμ στην άλλη?

2) είναι και οι 2 σιμ active δηλ ενώ μιλάς στην 1 και σε πάρει κάποιος στην άλλη μπορείς να απαντήσεις? Και αν όχι, μπορείς να κάνεις εκτροπή κλήσης και να σου έρθει στην 1 σιμ οπότε θα έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα??

1) πατώντας συνεχόμενα το # ..

2) όχι δεν λειτουργούν ταυτόχρονα οι γραμμές όταν μιλάς. με εκτροπή προφανώς γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλα λεμε ολα τα ευρω...

εφραψα και στο θεμα του ε2152 οτι ο μονο λογος που το αγοραζω το ε1182 ειναι για να παρω την μπαταρια μιας και μου κοστισε μολις 17 ευρω η συσκευη...ενω στο ebay εβρισκα απομιμιση και μικροτερη χωρητικοτητα μπαταρια στα 11 ευρω...

 

το αστειο ειναι οτι τελικα το 1182 ειναι πολυ πιο μαχιμο απο το 2152 κατα την γνωμη μου και θα κρατησω αυτο...:)

 

σχεση τιμης συσκευης απλα εξωπραγματικη:p...το συνιστω ανεπιφυλακτα:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για όσους έχουν πρόβλημαμε το dual - standby και όχι dual active. Υπάρχει λύση (σχεδόν δηλαδή) και ισχύει για ΟΛΕΣ τις dual standby συσκευές (ανεξαρτητα κατασκευαστή).

 

]Πως λύνουμε το πρόβλημα του dual standby (..βελτιώνουμε όχι λύνουμε :p)

Αυτό που κάνουμε με τα DUAL standby όποια και ανα είναι και δουλέυει σε ολα (LG, SAMSUNG nokia κτλ) είναι:

 

0. Στα dual stadby όταν μιλάς με την μία κάρτα η άλλη δείχνει εκτός δικτύου. (ΕΚΤΟΣ ούτε κατειλημμένο ούτε τπτ άλλο). Οπότε εκτός δικτύου θα πεί ότι μιλάς με την άλλη SIM (σχεδόν 100%).

 

1. Ρυθμίζουμε για την SIM1 όταν είναι εκτός δικτύου προόθηση στην SIM2. Αυτό αρκεί.

2. Κάνουμε το ανάποδο για την SIM2. Δλδ προοθούμε στην SIM1 όταν είναι εκτός δικτύου

 

Δηλαδή ορίζουμε "υπό συνθήκη προώθηση", Ως γνωστών υπάρχουν 4 είδη προωθήσεων και μια είναι για όταν δεν είναι προσβάσιμο το κοινητό, και ρυθμίζονται από το μενού του κάθε κινητού).

 

Αν μιλάμε στην sim1 και μας πάρουν στην sim2 αυτή θα δείξει εκτός δικτύου και θα ενεργοποιηθεί η προόθηση της στην sim1 οπότε θα το δείς σαν εισερχόμενη κλήση σε αναμονή. Η προόθηση γίνεται από την εταιρία τηλεφωνίας ΟΧΙ από το κινητό. Πχ η Cosmote θα στείλει στην wind. Αυτό όμως αν απαντήσεις χρεώνεται (αν δεν χρεώνεται είναι χάρει σε δωρεάν λεπτά οπότε σου τρώει χρόνο). Αν δεν απαντήσεις απλά ξέρεις ποιος σε πήρε και πρέπει να ξανακαλέσεις εσύ (οπότε πάλι θα χρεωθείς εκτός αν είναι σε δωρεάν χρόνο).

 

Για να μην χρεωθείς. Μπορείς να ρυθμίσεις απλά να απενεργοποιήσεις την αναμονή κλήσεις στις δύο sim. Έτσι ναι μεν η κλήση από την SIM1 θα προοθείται στην SIM2, αλλά θα δείχνει στον κατειλημμένο . Εσύ δεν θα χρεώνεσαι αυτός δεν θα πέρνει περίεργα μηνύματα ότι είσαι εκτός δικτύου αλλα από την άλλη δεν θα μαθαίνεις αν κάποιος σε πήρε. Εγώ έτσι το έχω..

 

Διαλέγεις. :cool:

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Για να συνδέσουμε το κινητό στο pc (και αν!) μόνο αυτή η ακριβή λύση υπάρχει;

http://www.mytrendyphone.com/shop/samsung-apcbs20sbe-serial-11777p.html

Δοκίμασα κι ένα καλώδιο usb data transfer, αλλά τζίφος. Μόνο το φορτίζει και βγάζει πρόβλημα στην εγκατάσταση σε XP.

Θα το δοκιμάσω και σε άλλο λειτουργικό μήπως και...

Edited by rufous
"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

Για να συνδέσουμε το κινητό στο pc (και αν!) μόνο αυτή η ακριβή λύση υπάρχει;

http://www.mytrendyphone.c...al-11777p.html

Δοκίμασα κι ένα καλώδιο usb data transfer, αλλά τζίφος. Μόνο το φορτίζει και βγάζει πρόβλημα στην εγκατάσταση σε XP.

Θα το δοκιμάσω και σε άλλο λειτουργικό μήπως και...

να το συνδεσεις στο pc να κάνει τι? δεν έχει δυνατότητες μεταφοράς αρχείων ή συγχρονισμού.
Link to comment
Share on other sites

Να περάσω στη μνήμη του τηλεφώνου κάνα μικρό .mp3 για ringtone και 2 μικρές εικόνες για wallpaper.

Ζητάω πολλά, ε;

Το καλώδιο αυτό είναι μόνο για service, firmware updates, κτλ.;

Edited by rufous
"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

Να περάσω στη μνήμη του τηλεφώνου κάνα μικρό .mp3 για ringtone και 2 μικρές εικόνες για wallpaper.

Ζητάω πολλά, ε;

Το καλώδιο αυτό είναι μόνο για service, firmware updates, κτλ.;

ακριβώς. δεν παίζει mp3 για ringtone:p

Link to comment
Share on other sites

Ήλπιζα να μπορούμε να επέμβουμε στη μνήμη του τηλεφώνου και να αποθηκεύσουμε τίποτα μικρό.

Στο πλάι του κινητού πάντως, πάνω στο ασημί πλαστικό κάλυμμα της υποδοχής ακουστικών και φορτιστή έχει ένα ανάγλυφο σηματάκι που το κάνει να φαίνεται σαν να δέχεται καλώδιο για data tranfer και συγχονισμό...

"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχήν το βισμα που εχει το κινητό ειναι το παλιο κλασσικό της smansung όμοιο με του OMNIA Ι δλδ του I900 (μπορείτε να αγοράσετε). Δεν είναι κανα "μυστήριο" καλώδιο βασικά. Ενα κανονικό samsung datacable από τα παλιά :cool:. Τώρα τι θα κάνεις με αυτό? Μαλλον τιποτα, στο google δεν βρίσκω κανένας να μετέφερε επαφές από ένα τετοιο κινητό.

 

Απο την άλλη όποιος έχει το καλώδιο και το e1182 αν θέλει ας δοκιμάσει αυτό το πρόγραμμα λέει οτι το υποστηρίζει (αμφιβάλω). Και αυτός τα ίδια λέει αλλα δεν το πολυβλέπω δεν μου γεμίζει το ματι.

 

H μονη μεταφορά επαφών είναι σίγουρα είναι δυνατή είναι μεσω της SIM καταλαβαίνω (δεν το έχω το κινητό)

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Για μεταφορά των επαφών εφόσον υπάρχει ο τρόπος της αντιγραφής στη sim δεν με νοιάζει καθόλου.

Ο προσωπικός ήχος κλήσης .mp3 μου λείπει και τα wallpapers (να εμφανίζεται φωτό με το logo κάθε εταιρείας σε κάθε εναλλαγή των καρτών).

Οι εκδόσεις Samsung New PC Studio 1.5.1, 3.22 και 7.2.24.9, καθώς και το Kies δεν δουλεύουν πάντως.

Ύστατη προσπάθεια η δοκιμή της 1.3.0., την οποία κατεβάζω αυτή τη στιγμή μπας και...

"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ούτε και η 1.3.0 IH4, δούλεψε.

Το κινητό δοκιμάστηκε και με απλή σύνδεση καλωδίου σε Windows ΧΡ και 7 χωρίς επιτυχία.

Δεν πειράζει, το κινητάκι κι έτσι αξίζει πολλά!

Αν κάποιος, κάποτε, καταφέρει κάτι, παρακαλώ ας μας ειδοποιήσει στο παρών thread.

"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Το πήρα και εγώ. Είναι φοβερό κινητό για τα λεφτά του.

Έχω ένα πρόβλημα όμως και δεν ξέρω αν το κάνει γενικά ή είναι η δική μου συσκευή προβληματική. Κάποιες φορές όταν με καλεί κάποιος και απαντάω δεν ακούω τίποτα ενώ αυτός που με καλεί με ακούει κανονικά. Αν το κάνει και σε εσάς παρακαλώ ενημερώστε με αλλιώς πρέπει να γυρίσω τη συσκευή πίσω.

 

Κάποια άλλα "κατά" που δεν αναφέρθηκαν:

1) Οι επαφές εμφανίζονται με τη σειρά της Αγγλικού αλβαβήτου πχ. Α(Α) Β(Β) C(?) D(Δ) E(E) F(Φ) G(Γ) κτλ...

2) Δεν μπορείς να βάλεις σε θέση speed dial κάποιον αριθμό που δεν έχει ως default (δηλαδή αν το default είναι το κινητό δεν μπορείς να βάλεις του σπιτιού, για να μπεί πρέπει να δημιουργηθεί νέα επαφή)

3) Η κάθε επαφή παίρνει μόνο 3 τηλεφωνικούς αριθμούς.

 

Κατά τα άλλα το συνηστώ γιατί έχει μεγάλη αξία για τα λεφτά του.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Το πήρα και εγώ. Είναι φοβερό κινητό για τα λεφτά του.

Έχω ένα πρόβλημα όμως και δεν ξέρω αν το κάνει γενικά ή είναι η δική μου συσκευή προβληματική. Κάποιες φορές όταν με καλεί κάποιος και απαντάω δεν ακούω τίποτα ενώ αυτός που με καλεί με ακούει κανονικά. Αν το κάνει και σε εσάς παρακαλώ ενημερώστε με αλλιώς πρέπει να γυρίσω τη συσκευή πίσω.

 

Κάποια άλλα "κατά" που δεν αναφέρθηκαν:

1) Οι επαφές εμφανίζονται με τη σειρά της Αγγλικού αλβαβήτου πχ. Α(Α) Β(Β) C(?) D(Δ) E(E) F(Φ) G(Γ) κτλ...

2) Δεν μπορείς να βάλεις σε θέση speed dial κάποιον αριθμό που δεν έχει ως default (δηλαδή αν το default είναι το κινητό δεν μπορείς να βάλεις του σπιτιού, για να μπεί πρέπει να δημιουργηθεί νέα επαφή)

3) Η κάθε επαφή παίρνει μόνο 3 τηλεφωνικούς αριθμούς.

 

Κατά τα άλλα το συνηστώ γιατί έχει μεγάλη αξία για τα λεφτά του.

Ευχαριστώ

 

Αυτό με το να μην ακούς τον άλλο όταν το σηκώνεις είναι 100% πρόβλημα της συσκευής.

Για καλό και για κακό άλλαξε θέση στις κάρτες sim και δες αν παρατηρείς το ίδιο.

Αν ναι, πήγαινε να επιστρέψεις το κινητό.

 

Όσον αφορά τα άλλα:

1) Οι επαφές που αρχίζουν από ελληνικά γράμματα ομαδοποιούνται μαζί, ενώ τα αγγλικά χωριστά.

2) Για το speed dial δεν το δοκίμασα. Πάντως ποτέ, σε καμία συσκευή, όσον αφορά την ταχεία κλήση δεν χρειάστηκα να ορίσω άλλη από αυτή που έχω ως προεπιλεγμένη.

3) Κι εδώ μπορεί να είναι έτσι. Δεν το ξέρω σίγουρα γιατί οι maximum αριθμοί για μία επαφή που έχω στην ατζέντα μου είναι δύο τηλέφωνα κι ένα φαξ.

Edited by rufous
"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung E1182 Dual sim

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...