Jump to content

[iOS 5] Activate / Jailbreak / Unlock για iPhone 3GS/4/4S, iPad


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι βεβαια ειναι το +118003354685

 

ευχαριστω πολυ, θα προσπαθησω την Δευτερα το απογευμα παιδια για να ειμαι μεσα και στην ζωνη ωρας και θα σας ενημερωσω για το τι εγινε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 655
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

όσοι έχουν κλειδωμένα iphone 3gs/4/4s σε οποιαδηποτε εταιρία θα πρέπει να δοκιμάσουν το παρακάτω άρθρο κοινοποιημένο από τον ίδιο τον musclenerd (οσοι τον ξερουν καταλαβαίνουν περί ποίου μιλάω). Εγώ προσωπικά μόλις το έκανα και ξεκλείδωσα το κινητό μου!!!!!! iphone 4 at&t

Δουλευείιιιιιιι

Εφαρμόσιμο κατά το άρθρο πάντα σε εκδόσεις ios 5, 5.0.1,5.1

όσοι χρησιμοποιούν gevey μην ξεχάσετε να την βγάλετε πριν κάνετε τα βήματα του οδηγού!

http://laforeta.blogspot.co.nz/2012/04/how-to-spoof.html

Edited by big
Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

όσοι έχουν κλειδωμένα iphone 3gs/4/4s σε οποιαδηποτε εταιρία θα πρέπει να δοκιμάσουν το παρακάτω άρθρο κοινοποιημένο από τον ίδιο τον musclenerd (οσοι τον ξερουν καταλαβαίνουν περί ποίου μιλάω). Εγώ προσωπικά μόλις το έκανα και ξεκλείδωσα το κινητό μου!!!!!! iphone 4 at&t

Δουλευείιιιιιιι

Εφαρμόσιμο κατά το άρθρο πάντα σε ios 5 ,5.0.1,5.1

όσοι χρησιμοποιούν gevey μην ξεχάσετε να την βγάλετε πριν κάνετε τα βήματα του οδηγού!

http://laforeta.blogspot.co.nz/2012/...-to-spoof.html

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

όσοι έχουν κλειδωμένα iphone 3gs/4/4s σε οποιαδηποτε εταιρία θα πρέπει να δοκιμάσουν το παρακάτω άρθρο κοινοποιημένο από τον ίδιο τον musclenerd (οσοι τον ξερουν καταλαβαίνουν περί ποίου μιλάω). Εγώ προσωπικά μόλις το έκανα και ξεκλείδωσα το κινητό μου!!!!!! iphone 4 at&t

Δουλευείιιιιιιι

Εφαρμόσιμο κατά το άρθρο πάντα σε εκδόσεις ios 5, 5.0.1,5.1

όσοι χρησιμοποιούν gevey μην ξεχάσετε να την βγάλετε πριν κάνετε τα βήματα του οδηγού!

http://laforeta.blogspot.co.nz/2012/04/how-to-spoof.html

 

αναφερεται ομως σε jailbroken συσκευη, η οποια πρεπει να μεινει σε jailbreak για να λειτουργησει το ξεκλιδωμα , σωστα?

Link to comment
Share on other sites

αναφερεται ομως σε jailbroken συσκευη, η οποια πρεπει να μεινει σε jailbreak για να λειτουργησει το ξεκλιδωμα , σωστα?

 

Ναί η συσκευη πρέπει να είναι jailbroken.

Νίκος
Link to comment
Share on other sites

όσοι έχουν κλειδωμένα iphone 3gs/4/4s σε οποιαδηποτε εταιρία θα πρέπει να δοκιμάσουν το παρακάτω άρθρο κοινοποιημένο από τον ίδιο τον musclenerd (οσοι τον ξερουν καταλαβαίνουν περί ποίου μιλάω). Εγώ προσωπικά μόλις το έκανα και ξεκλείδωσα το κινητό μου!!!!!! iphone 4 at&t

Δουλευείιιιιιιι

Εφαρμόσιμο κατά το άρθρο πάντα σε εκδόσεις ios 5, 5.0.1,5.1

όσοι χρησιμοποιούν gevey μην ξεχάσετε να την βγάλετε πριν κάνετε τα βήματα του οδηγού!

http://laforeta.blogspot.co.nz/2012/04/how-to-spoof.html

για να δουλέψει πρέπει να έχουμε gevey sim στο τέλος??? έχω την ios 5.0.1 και δεν μου το αναγνωρίζει στο 7 βήμα!

Link to comment
Share on other sites

για να δουλέψει πρέπει να έχουμε gevey sim στο τέλος??? έχω την ios 5.0.1 και δεν μου το αναγνωρίζει στο 7 βήμα!

 

Δε θέλει gevey.Μάλιστα αν έχεις πρέπει να τη βγάλεις.

Μόλις ξεκλείδωσα ένα iphone4 5.01 κλειδωμένο στην σουηδική 3.

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Να παραθέσω κάποια θεματακια που έχω εγώ όταν κάνω την διαδικασία μήπως και βγάλω κάποια άκρη! αρχικά..... έχω το 4 κλειδωμένο σε ΑΤ&Τ παροχο. όταν κατεβάζουμε το SAM και όταν ξεκινάμε τα βήματα πρέπει να έχουμε την sim μέσα??στην συνέχεια όταν ανοίγω το πρόγραμμα μου βγάζει μήνυμα ότι πρέπει να κάνω lockdown to stock. μετά έχοντας κάνει το 5ο βήμα και ενώ πάω στην αρχική για να αλλάξω πάλι σε manual είναι από μόνο του έτοιμο! από ότι βλέπω βέβαια αλλάζει όντως το IMSI οπότε λογικά το κάνω σωστά! τώρα και ενώ έχω ανοιχτό το πρόγραμμα συνδέω το κινητό με το itunes και δεν μου το αναγνωρίζει!μου γράφει ότι δεν είναι συμβατή η sim! ξέρω ότι πολλά που γράφω είναι χαζά απλά μήπως κανένας πιαστεί από κάτι και μου βρει λάθος....!!και μια τελευταία ερώτηση......... είναι stadar ότι θα έπρεπε να μου ξεκλειδώνει και ψάχνω λάθος η απλά είναι ένα tutorial ίσως για τους τυχερούς?? ευχαριστώ εκ τον προτερων...........
Link to comment
Share on other sites

Μερικά tips:

 

1.Βάζεις μέσα την SIM με την οποία θες να δουλεύει το τηλέφωνο.

2.Στο country n carrier θα βάλεις στα στοιχεία του παρόχου στον οποίο είναι κλειδωμένο το κινητό (π.χ USA,AT&T, Sweden,H3G)

3.Κάτω απ το country και το carrier διαλέγεις και το SIM ID

4.Αν το κινητο είναι hactivated τότε πρέπει να κάνεις revert lock down και μετά de-activate iphone.Μετά τσεκάρεις ότι όντως είναι unactivated στο more information και συνεχίζεις με τα βήματα.

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τουλάχιστον από τον οδηγό δεν κατάλαβα ότι βάζεις τα στοιχεία του παρόχου που είναι κλειδωμένο το κινητό αλλά της κάρτας που του βάζεις μέσα. Και αυτό και έκανα και παίζει τέλεια το κινητό!!!! Πρέπει να γίνει activate του κινητού με τα στοιχεία του παρόχου της κάρτας που βάζεις και όχι εκείνης που θα έπρεπε να έχει μέσα!!!! Κοίτα εγώ έκανα αυτό ακριβώς που θα σου πω παρακάτω και δούλεψε!!

 

1. Βάζεις στο κινητό την κάρτα του ελληνικού παρόχου αφού πρώτα εχεις κάνει revert το αρχειο lockdown εαν ήσουν πριν hacktivated

2. Πηγαίνεις στο utilities και επιλέγεις deactivate!!

3. Έχοντας ενεργοποιημένο το sam μπαίνεις στην μέθοδο(method) και διαλέγεις by country and carrier. Εκεί διαλέγεις Ελλάδα και τον πάροχο της κάρτας sim σου. Τέλος διαλέγεις και το sim id

4.Πηγαίνεις στο more info και κάνεις copy τον αριθμό imsi από το πεδίο sam

5.Επιλέγεις το spoof real sim to sam και ύστερα επικολλάς στο πεδίο imsi κάτω από το την επικεφαλλίδα sam το νούμερο που πήρες προηγουμένως!!!

6. Μετά συνδέεις το κινητό στο itunes και περιμένεις να κάνει το activate και να μην σου δίνει νούμερο τηλεφώνου. Επιβεβαιώνεις συμβουλευόμενος το sam στο iphone τον αριθμό imsi που εμφανίζεται μόλις πατήσεις το πεδίο του κινητού τηλεφώνου στο itunes!!!!!!!!!!!

7. Βγάζεις το κινητό από το pc, κλείνεις το itunes και κάνεις disable το sam(κλείνεις το διακόπτη που λέει enable)

8. Συνδέεις το iphone στο pc και εκείνο σου λέει ότι δεν μπορεί να το ενεργοποιήσει

9. Κλείνεις το itunes και το ξανανοίγεις χωρίς να αποσυνδέσεις το κινητό!

Edited by big
Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχεις δίκιο.Δοκίμασα πάντως τόσες φορές και με τόσους διαφορετικούς τρόπους που δε ξέρω τι απ όλα βοήθησε ώστε να ξεκλειδώσει :D

Πάντως κάποια tutorial αναφέρουν ότι πρέπει να διαλέξεις τον πάροχο στον οποίο είναι κλειδωμένο.

Edited by Finn

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζόμαστε το simid Της παλιάς κάρτας;;Kαι να το αντικαταστήσουμε στο imsi της sam;
Link to comment
Share on other sites

τελικά τα κατάφερα! ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια απλά τελικά έγινε η δουλειά επιλέγοντας auto detect και όχι by country......!!!
Link to comment
Share on other sites

Χρειαζόμαστε το simid Της παλιάς κάρτας;;Kαι να το αντικαταστήσουμε στο imsi της sam;

 

Αν γνωρίζεις σε ποιον πάροχο είναι κλειδωμένο το κινητό είναι αρκετό.

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Συνέχεια αλλάζει αυτό το imsi στο sam details είτε επιλέξω by country είτε auto detect στο More information!Μπάινω κάνω αντιγραφή το Imsi που μου δίνει στο sam πατάω μετά spoof real sim to sam ,και το sam γίνεται ίδιο με το Imsi της sim!Πηγαίνω μετά στην αρχική οθόνη του sam και κάνω επικόληση το imsi που έκανα αντιγραφή αλλά ποιός ο λόγος να γίνει αυτό ξαναγίνεται όπως ήταν στην αρχή και μετά που κάνω attempt activation μου βγάζει select the original carrier simid και στο Itunes μου βγάζει ότι δεν υποστηρίζεται αυτή η sim card!Τον πάροχο που είναι κλειδωμένο που τον χρειαζόμαστε;;
Link to comment
Share on other sites

Ακολούθα τα βήματα σαν να ήσουν ηλίθιος και λογικά θα πετύχει. Μην κοιτάς δεξιά και αριστερά για ενδειξεις οτι βαδίζεις σωστά. Ακολούθησε τα και θα έχεις την ίδια επιτυχία με τους υπόλοιπους!
Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγα λεπτά έλαβα email από την at&t πως πραγματοποιήθηκε το ξεκλείδωμα του κινητού μου μετά από μόλις 5 μέρες(μη εργάσιμες). Τώρα κάνω και ένα restore σε 5.0.1 για να ξαναρχίσω από την αρχή τα πάντα!!
Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

μπραβο φιλε @big αντε να δουμε τι θα γινει και με την περιπτωση μου , ελπιζω να εχω και εγω καλα νεα απο βδομαδα
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

εχω το iPad 2 σε 4.3.3 jailbreak. Που μπορώ να βρω την 5.0.1 και πως μπορώ να τη βάλω? Ρωτάω γιατι το iTunes μου βγαζει να κανω update στην 5.1 και φυσικα δεν θέλω...

 

ευχαριστω προκαταβολικα.

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

εχω το iPad 2 σε 4.3.3 jailbreak. Που μπορώ να βρω την 5.0.1 και πως μπορώ να τη βάλω? Ρωτάω γιατι το iTunes μου βγαζει να κανω update στην 5.1 και φυσικα δεν θέλω...

 

ευχαριστω προκαταβολικα.

Γιάννης

φιλε μου για να κανεις jailbreak το ipad2 στο ios 5.0.1 διαβασε τον παρακατω οδηγο (θα πρεπει να εχεις saved τα SHSH blobs):

http://osxdaily.com/2012/01/20/jailbreak-iphone-4s-ios-5-0-1-absinthe/

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου για να κανεις jailbreak το ipad2 στο ios 5.0.1 διαβασε τον παρακατω οδηγο (θα πρεπει να εχεις saved τα SHSH blobs):

http://osxdaily.com/2012/01/20/jailbreak-iphone-4s-ios-5-0-1-absinthe/

 

Σευχαριστω για την απάντηση σου όμως δεν μπορώ να πάω απο την 4.3.3 στην 5.0.1. Αυτό είναι το κύριο πρόβλημα... Ειδικά για το ipad2 3G gsm απο αυτά που διάβασα είναι αδύνατον να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστω για την απάντηση σου όμως δεν μπορώ να πάω απο την 4.3.3 στην 5.0.1. Αυτό είναι το κύριο πρόβλημα... Ειδικά για το ipad2 3G gsm απο αυτά που διάβασα είναι αδύνατον να γίνει.

υπαρχει επισης και δευτερη μεθοδος μεσω του redsn0w 0.9.10b8b ... Δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα να κανεις upgrade στην 5.0.1 αφου το εχεις ηδη jailbroken στην 4.3.3 ... Αυτο σημαινει οτι το Cydia σου εχει σωσει αυτοματα τα SHSH blobs μεχρι την 5.0.1, οποτε μπορεις και να την κατεβασεις ακολουθωντας τις οδηγιες του προηγουμενου tutorial (υπαρχουν αρκετα sites απ οπου μπορεις να κατεβασεις τα firmwares για οποια apple devices χρειαζεσαι, και κανεις upgrade μεσα απο τα iTunes πατωντας Shift+Restore για να περασεις το firmware που θες)

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει επισης και δευτερη μεθοδος μεσω του redsn0w 0.9.10b8b ... Δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα να κανεις upgrade στην 5.0.1 αφου το εχεις ηδη jailbroken στην 4.3.3 ... Αυτο σημαινει οτι το Cydia σου εχει σωσει αυτοματα τα SHSH blobs μεχρι την 5.0.1, οποτε μπορεις και να την κατεβασεις ακολουθωντας τις οδηγιες του προηγουμενου tutorial (υπαρχουν αρκετα sites απ οπου μπορεις να κατεβασεις τα firmwares για οποια apple devices χρειαζεσαι, και κανεις upgrade μεσα απο τα iTunes πατωντας Shift+Restore για να περασεις το firmware που θες)

 

Είναι αλήθεια οτο μεσω του tiny umbrella (tu) έχω κατεβάσει απο το Cydia τα σωσμενα SHSH blobs μου τα οποία είναι απο την 4.3.3 μέχρι και την 5.1! Όμως επειδή το ipad μου είναι το 3g και όχι το απλό wifi, διάβασα ότι δε γίνεται τίποτα... Μόνο στο wifi το σκέτο γίνεται... Δεν βρίσκω κάπου αλλού κάτι γραμμένο να βοηθηθω... :cry:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

κανα νεο για jb σε 5.1 εκδοση????επισης πια ειναι η διαφορα Untethered με tethered???

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

κανα νεο για jb σε 5.1 εκδοση????επισης πια ειναι η διαφορα Untethered με tethered???

απο τα blogs που διαβαζω ειναι πιστευω θεμα ημερων πλεον η εστω 1-2 εβδομαδων για το 5.1 JB.

Το tethered θελει συνδεση με pc που να τρεχει ενα προγραμματακι για να μπουταρει, το untethered οχι.

;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...