Jump to content

[iOS 5] Activate / Jailbreak / Unlock για iPhone 3GS/4/4S, iPad


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας φίλοι μου.

Θα ήθελα την βοήθειά σας. Έχω στα χέρια μου ένα iphone4 το οποίο έχει μεγάααααλη ιστορία....

Το τηλέφωνο ήταν του ξαδέρφου μου,και έπεσε και έσπασε,το καπάκι πίσω και η οθόνη μπροστά.

Ενώ ήταν έτοιμος να το πετάξει,πρόλαβα και το έσωσα στο τσακ.Ξεκίνησα λοιπόν να το ψάξω λίγο για φτιάξιμο.Επειδή είναι πολύ μεγάλη ιστορία...και δεν θα ήθελα να σας απασχολήσω με λεπτομέρεες,μπάινω στην ουσία κατ'ευθείαν:

Το τηλέφωνο μου παραδόθηκε λειτουργόντας σαν ipod καθ'ότι δεν βρίσκει σήμα και επισκευή πλακέτας σήμαινε 130ευρώ.Σκέφτηκα λοιπόν ότι ίσως να μην έιναι στην πλακέτα το πρόβλημα, αλλά:Το τηλέφωνο είχε αγοραστεί με συμβόλαιο.Όταν έπαθε ζημιά ο ξάδερφός μου το πήγε στην info-quest ώπου και του το αντεκατέστησαν με άλλη συσκευή.

Στην επισκευή και αφου μου παραδώθηκε σε καλή κατάσταση και όλα δουλεύουν,το μόνο μελανό σημείο είναι ότι δεν έχει σήμα.Σκέφτηκα λοιπόν ότι το τηλέφωνο από την infoquest ήταν refubrished και στο service επειδή έιχε κωδικό η συσκευή έγινε από τον τεχνικο αναβάθμιση και μετά δοκίμασε να βάλει την κάρτα και το τηλ κλείδωσε.Ψάχνω λοιπόν και μου έχουν βγει τα μάτια αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

Ο τεχνικός πριν μερικές ώρες μου είπε ότι τελικά το τηλ είναι κλειδωμένο και θέλει 170 ευρώ για factory unlock.

Τώρα λοιπόν θέλω τα φώτα σας ως προς το τεχνικό κομμάτι,(γιατί τα υπόλοιπα θα τα λύσω μόνος μου :mad:)

Έχω το Iphone 4 16gb με έκδοση 5.1.1 (9Β206),Φορέας Carrier Lab 12.0,Firmware 04.12.01 και κάνοντας restore βρήκα εγκατεστημένο το Cydia.

Μπορώ να το ξεκλειδώσω μόνος μου καθ'ότι τελείως άσχετος αλλά έχει φοβηθεί το μάτι μου...???

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

 

Οχι unlock μονο απο καποιον τριτο! Θα πρεπει δηλαδη να πληρωσεις οπωσδηποτε! Τωρα το θεμα ειναι το ποσο! Σε ποιον πάροχο ειναι κλειδωμενο το κινητο; Θα πρεπει να εχει το εικονιδιο του παροχου πισω απο το κουτι στην ετικετα που γραφει ολα τα στοιχεια του κινητου(πχ ποιο μοντελο ειναι, τι imei εχει κλπ)

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 655
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οχι unlock μονο απο καποιον τριτο! Θα πρεπει δηλαδη να πληρωσεις οπωσδηποτε! Τωρα το θεμα ειναι το ποσο! Σε ποιον πάροχο ειναι κλειδωμενο το κινητο; Θα πρεπει να εχει το εικονιδιο του παροχου πισω απο το κουτι στην ετικετα που γραφει ολα τα στοιχεια του κινητου(πχ ποιο μοντελο ειναι, τι imei εχει κλπ)

 

Οπως εγραψα απο πανω το κινητο είναι refubrished αρα δεν μπορω να γνωριζω απο το κουτακι αφου παραδωθηκε με την αρχικη συσκευασια σε ποιον παροχο είναι κλειδωμενο.

Παιρετερω βοήθεια???

Link to comment
Share on other sites

Οπως εγραψα απο πανω το κινητο είναι refubrished αρα δεν μπορω να γνωριζω απο το κουτακι αφου παραδωθηκε με την αρχικη συσκευασια σε ποιον παροχο είναι κλειδωμενο.

Παιρετερω βοήθεια???

 

Μονο να δωσεις λεφτα σε μια υπηρεσια για να σου πει σε ποιον παροχο ειναι κλειδωμενο!

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

μέσω jailbreak σε 4s με banned imei ή esn γίνονται

1 Αλλαγή imei ή esn;

2 Ξεκλειδώμα baseband και παρόχου πχ ένα sprint 4s να λειτουργήσει σε gsm δίκτυα;

Link to comment
Share on other sites

μέσω jailbreak σε 4s με banned imei ή esn γίνονται

1 Αλλαγή imei ή esn;

2 Ξεκλειδώμα baseband και παρόχου πχ ένα sprint 4s να λειτουργήσει σε gsm δίκτυα;

 

Αν εχει γινει ban το imei τοτε το κινητο αυτο ειναι σιγουρα κλεμμενο και θα σε συμβουλευα να το παραδωσεις στην αστυνομια για να μην βρεις τον μπελα σου! Αν εχει γινει ban το esn δεν τρεχει κατι αλλα δεν μπορει να γινει και unlock το κινητο καθως απαιτειται απο την sprint να εχει καθαρο esn για να γινει unlock!

 

Υπάρχει και αυτή η λύση http://www.applenberry.com/gevey-ultra-s-cdma/ όμως δεν θα έχεις sms και mms αν το κινητό είναι στην 5.1.1. Αν το κινητό είναι στην 5.0.1 ή στην 5.0 τότε θα δουλεύουν κανονικά

Edited by big
Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Αν εχει γινει ban το imei τοτε το κινητο αυτο ειναι σιγουρα κλεμμενο και θα σε συμβουλευα να το παραδωσεις στην αστυνομια για να μην βρεις τον μπελα σου! Αν εχει γινει ban το esn δεν τρεχει κατι αλλα δεν μπορει να γινει και unlock το κινητο καθως απαιτειται απο την sprint να εχει καθαρο esn για να γινει unlock!

 

Υπάρχει και αυτή η λύση http://www.applenberry.com/gevey-ultra-s-cdma/ όμως δεν θα έχεις sms και mms αν το κινητό είναι στην 5.1.1. Αν το κινητό είναι στην 5.0.1 ή στην 5.0 τότε θα δουλεύουν κανονικά

 

ευχαριστώ για τη διευκρίνηση :) και ήθελα να ρωτήσω για αυτές τις sim

κατάλαβα και γιατί μικραίνει συνεχώς τις sim της η apple :shifty:

Edited by inactiveaccount54432
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...