Jump to content

Αoson M19


Tabletistas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 204
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Tabletistas αυτό είναι το ανανεωμένο ROM που είναι rooted και έχει και μεγαλύτερο χώρο για τα apps? παραπάνω απο 512 που έχει τώρα δλδ...

 

Αυτό ακόμα δεν το τσέκαρα. Θα το δω και θα αναφέρω.

 

Η αλήθεια είναι ότι υπάρχει ακόμα μία rom για το Μ19 που είναι μόνο το img αρχείο. Την δοκίμασα και αυτήν με το RKBatch Tool, να δω αν είχε καμιά διαφορά. Εγκαταστάθηκε κανονικά και είχε διαφορά. Προς το πολύ χειρότερο όμως γιατί το calibration της οθόνης ήταν ότι να'ναι. Άλλο πατούσα άλλο άνοιγε. Και από το λίγο που την είδα δεν είχε καμια ουσιαστική διαφορά από αυτήν που έδωσα προηγουμένως. και εννοείται ότι έφαγε σούτι με τη μία :)

 

EDIT

 

Το τσέκαρα. Δεν έχει root. Σύμφωνα με το system information του Quadrant για την μνήμη αναφέρει τα εξής :

 

Total : 784140KB

Free : 310588KB

Inactive : 161224

 

Επίσης παρατήρησα ότι η ανάλυση σύμφωνα με το Quadrant πάλι είναι 768x976, πράγμα που εξηγεί τα μεγαλύτερα εικονίδια. Το Greek Input Method εκτός του ότι είναι τεράστιο δεν φαίνεται καλά λόγω ανάλυσης.

 

Έχει δουλειά ακόμα για να στρώσει όπως φαίνεται, οπότε θα ξαναβάλω την 2.3.1. Από την στιγμή που δεν προσθέσανε και υποστήριξη για bluetooth δεν βλέπω κανένα λόγο να κάνω downgrade το Μ19 κρατώντας το ICS.

Edited by Tabletistas
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους!!! Το Android 4.0.3 ICS για το Μ19 βγήκε και το κυριότερο λειτουργεί κανονικότατα!!! :lol:

 

Μετά από πολύ ψάξιμο το ανακάλυψα και αφου ασχολήθηκα αρκετή ώρα μέχρι να βρω τι και πως, είμαι έτοιμος να δώσω τα φώτα μου. :)

 

Κατεβάζουμε :

 

M19 Drivers

 

M19 android 4.0.3

 

Tην αναβάθμιση την έκανα στο windows tablet που έχω και το οποίο έχει Win 7 32bit.

 

Πως γίνεται η αναβάθμιση :

 

1. Ξεζιπάρουμε τα αρχεία που μόλις κατεβάσαμε κάπου που τα βρίσκουμε εύκολα εννεοείται.

2. Συνδέουμε το micro USB μόνο στο Μ19 αρχικά.

3. Έχοντας πατημένο το πλήκτρο Menu στο Μ19 βάζουμε το USB καλώδιο στο PC και συνεχίζουμε να το κρατάμε πατημένο για περίπου 3-5 δευτερόλεπτα, μέχρι να αναγνωρίσει το PC ότι συνδέθηκε μία νέα συσκευή.

4. Αν εγκαταστήσει αυτόματα τους drivers όλα super. Αν όχι, δεξί κλίκ στο My Computer -> Manage -> Device Manager. To M19 θα εμφανιστεί με το όνομα που θα το αναγνωρίσει το PC έχοντας ένα θαυμαστικό. Δεξί κλικ επάνω του και Update Driver. Πηγαίνουμε εκεί που ξεζιπάραμε τους drivers και επιλέγουμε τους σωστούς ανάλογα με το λειτουργικό σύστημα του υπολογιστή μας. Κάνουμε το update.

5. Aν ως εδώ όλα είναι ΟΚ, τρέχουμε το RKAndroid Tool, το οποίο στο κάτω μέρος θα έχει το μήνυμα “Found RK Android Loader Rock Usb”.

6. Πατάμε στην επιλογή “ΕraseIDB”. 2 φορές που το έκανα χωρίς να το πατήσω, το Μ19 μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας, πάγωνε στην αρχική οθόνη του, στο boot logo.

7. Στην συνέχεια υπάρχει μία σειρά από ονόματα και τα κουτάκια στα αριστερά τους τικαρισμένα, καθώς αυτά είναι απαραίτητα. Στο τέρμα δεξιά υπάρχει το πλήκτρο με τις 3 τελίτσες για να βρούμε τα αρχεία που χρειάζονται. Το πατάμε σε κάθε ένα από τα τικαρισμένα αρχεία και πηγαίνουμε στο φάκελλο που ξεζιπάραμε το FW και τα επιλέγουμε.

8. Πατάμε το πλήκτρο “Run” και αρχίζει το κόλπο.

9. Σε περίπου 3-4 λεπτά βαριά έχει τελειώσει και το Μ19 θα κάνει boot. Αφήστε το να ολοκληρώσει την διαδικασία. Θα καταλάβετε ότι είστε έτοιμοι μόλις δείτε κινέζικα στην οθόνη, όπου και θα πάτε στα Settings(το εικονίδιο είναι διαφορετικό – μοιάζει με οριζόντιο equalizer) και πατάτε στο εικονίδιο με το “Α” και μετά την πρώτη από επάνω επιλογή για να αλλάξετε την γλώσσα.

 

Τα καλά νέα :

 

1. Όλα λειτουργούν ωραιότατα.

2. Skype, Youtube, Flash, Καμερες, USB, HDMI

 

Tα όχι και τόσο καλά νέα :

 

1. Υποστήριξη Bluetooth δεν υπάρχει.

2. Oι στοκ εφαρμογές είναι ελάχιστες.

3. Ο flash player δεν περιμβάνεται εξαρχής και πρέπει να κατέβει από το Market-Play store. Όλα όμως κατεβαίνουν χωρίς πρόβλημα.

4. Το μέγεθος των εικονιδίων είναι πιο μεγάλο σαν αν έχει αλλά ξει η ανάλυση. Όχι απαραίτητα κακό αλλά φαίνεται κάπως μέχρι να το συνηθίσει κάποιος.

5. Έχω την εντύπωση ότι δεν είναι τόσο γρήγορο όσο με την έκδοση 2.3.1. Για να το περιγράψω καλύτερα του λείπει η σπιρτάδα που είχε με την 2.3.1.

 

Ελπίζω να βρήκατε χρήσιμα όλα τα παραπάνω και να θυμάστε ότι αν κάνετε την αναβάθμιση, την κάνετε με δικό σας ρίσκο(το σύνηθες disclaimer) αν και παρόλο που μου κόλλησε 2 φορές και δεν άναβε άλλη μία δεν κατάφερα να το μπρικάρω. Απλά χρειάζεται να έχετε πρόχειρη και την rom που φοράει τώρα και να την επανεγκαταστήσετε χρησιμοποιώντας το RKBatch Tool v1.3.

 

Mέσα στην εβδομάδα αν προλάβω θα κάνω και ένα βιντέακι δείχνοντας την όλη διαδικασία.

 

Πατώντας EraseIDB μου γράφει:

ERROR: Lower format failed

ERROR: Erasing IDB fail.

 

Οι οδηγοί έχουν εγκατασταθεί κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακόμα δεν το τσέκαρα. Θα το δω και θα αναφέρω.

 

Η αλήθεια είναι ότι υπάρχει ακόμα μία rom για το Μ19 που είναι μόνο το img αρχείο. Την δοκίμασα και αυτήν με το RKBatch Tool, να δω αν είχε καμιά διαφορά. Εγκαταστάθηκε κανονικά και είχε διαφορά. Προς το πολύ χειρότερο όμως γιατί το calibration της οθόνης ήταν ότι να'ναι. Άλλο πατούσα άλλο άνοιγε. Και από το λίγο που την είδα δεν είχε καμια ουσιαστική διαφορά από αυτήν που έδωσα προηγουμένως. και εννοείται ότι έφαγε σούτι με τη μία :)

 

EDIT

 

Το τσέκαρα. Δεν έχει root. Σύμφωνα με το system information του Quadrant για την μνήμη αναφέρει τα εξής :

 

Total : 784140KB

Free : 310588KB

Inactive : 161224

 

Επίσης παρατήρησα ότι η ανάλυση σύμφωνα με το Quadrant πάλι είναι 768x976, πράγμα που εξηγεί τα μεγαλύτερα εικονίδια. Το Greek Input Method εκτός του ότι είναι τεράστιο δεν φαίνεται καλά λόγω ανάλυσης.

 

Έχει δουλειά ακόμα για να στρώσει όπως φαίνεται, οπότε θα ξαναβάλω την 2.3.1. Από την στιγμή που δεν προσθέσανε και υποστήριξη για bluetooth δεν βλέπω κανένα λόγο να κάνω downgrade το Μ19 κρατώντας το ICS.

 

http://www.pandawillforum.com/showthread.php?9339-Aoson-Wopad-M12B

 

Εδώ είναι ενα thread που έχω ανοίξει σε ενα άλλο φορουμ το οποίο είναι για το M12B/M19 ICS

Ρίξτε του μια ματιά εχω και Links έτοιμα μέσα εκεί , μήπως σας βοηθήσει σε κάτι ή είναι κάτι διαφορετικό και θέλετε να το τεστάρετε.

Έχω μέσα αρχεία για rooting ICS M19 οπως και για να αυξήσετε το partition που γίνονται install τα apps (μέχρι 1.5GB)

Link to comment
Share on other sites

έχω την εξης αποροία, αυτή τη έκδοση του ics θα δουλεύει και για το δικό μου unbranded 3g version του Μ19 ?

 

Λογικά θα δουλεύει. Το θέμα όμως είναι το 3G. Aν το ICS που υπάρχει καλύπτει και την 3G έκδοση τότε θα μπορούσες να το ρισκάρεις/δοκιμάσεις. Προσωπικά δεν γνωρίζω αν καλύπτει και τα 2 μοντέλα.

 

Όπως προανέφερα, μόλις επανεγκατέστησα την αρχική rom και ξαναέχω το Μ19 που ήξερα :) Το ICS δεν με ικανοποίησε καθόλου και αν δεν γίνει πλήρως optimized δεν θα ξανασχοληθώ ιδιαίτερα μαζί του.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα δουλεύει. Το θέμα όμως είναι το 3G. Aν το ICS που υπάρχει καλύπτει και την 3G έκδοση τότε θα μπορούσες να το ρισκάρεις/δοκιμάσεις. Προσωπικά δεν γνωρίζω αν καλύπτει και τα 2 μοντέλα.

 

Όπως προανέφερα, μόλις επανεγκατέστησα την αρχική rom και ξαναέχω το Μ19 που ήξερα :) Το ICS δεν με ικανοποίησε καθόλου και αν δεν γίνει πλήρως optimized δεν θα ξανασχοληθώ ιδιαίτερα μαζί του.

 

Παιδιά μια ερώτηση..Επειδή και εγώ θα πάρω το Μ19 , αξίζει να το παραγγείλω από Merimobile ΄'η καλύτερα e-

tablet.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Περα απο το merimobiles στην ιδια τιμη εδω ελλαδα υπαρχει καπου να το παρω?Οντως ισχυει το 2-3 μερες παραδοση?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση..Επειδή και εγώ θα πάρω το Μ19 , αξίζει να το παραγγείλω από Merimobile ΄'η καλύτερα e-

tablet.gr

 

Το merimobiles από έξω είναι 110ευρω πιο

φθηνο αλλά έχει το αυξημένο ρίσκο του τελωνείο από την άλλη μιλάμε για μια ελληνική εταιρία με δυο χρονια εγγύηση και αν πάει κάτι στραβά έχεις κάποιον να πάρεις τηλέφωνο και να σου λύσει το πρόβλημα..

 

 

 

 

Καλησπερα παιδια.Περα απο το merimobiles στην ιδια τιμη εδω ελλαδα υπαρχει καπου να το παρω?Οντως ισχυει το 2-3 μερες παραδοση?

 

http://Www.e-tablet.gr αλλά είναι 110 ευρώ ακριβότερη..

Δεν νομίζω..τρεις μέρες θέλει για να το στείλει..μήνα και βάλε για παράδοση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγω εχω παραγγείλει απο merimobiles ενα Μ12. Αλλά έκανα την πατατιά και δεν τους είπα να γράψουν οτι είναι κάτω των 40 ευρω! Λέτε να την πατήσω με το τελωνείο; Η υπάρχει περίπτωση να περάσει έτσι; Και αν πρέπει να πληρώσω , τι θα πληρώσω; 23% το ΦΠΑ;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγω εχω παραγγείλει απο merimobiles ενα Μ12. Αλλά έκανα την πατατιά και δεν τους είπα να γράψουν οτι είναι κάτω των 40 ευρω! Λέτε να την πατήσω με το τελωνείο; Η υπάρχει περίπτωση να περάσει έτσι; Και αν πρέπει να πληρώσω , τι θα πληρώσω; 23% το ΦΠΑ;

 

Αν σημειώσουν την πραγματική του τιμή από merimobiles τότε θα πρέπει να πληρώσεις φπα 23% και κατά πάσα πιθανότητα θα πρέπει να ταυτοποιήσεις την αγορά αποδεικνύοντας ότι όντως πλήρωσες όση είναι η τιμή που αναφέρει. Μετά πρόσθεσε και κάνα 20άρικο βαριά για τα έξοδα εκτελωνισμού.

Link to comment
Share on other sites

ευτυχώς που το είπατε μίλησα online με merimobiles και μου είπαν ότι θα μου το στείλουν αύριο ως low value...μην έχουμε τη 50άρα που είχα για ένα dvd player από κίνα που πηρα
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω τους έστειλα mail και τους είπα οτι ξέχασα να τους το πω και μου είπαν οτι το είχαν κανονίσει απο μόνοι τους να το βάλουν χαμηλότερα ωστε και να τυχει να εκτελωνιστεί να μην πληρώσω πολλά...Ιδωμεν...
Link to comment
Share on other sites

είναι λίγο αναξιόπιστη η εκυπηρέτηση chat στο merimobiles ή μου φαίνετε? μου είπαν χτες ότι θα μου το έστελναν σήμερα αλλά σήμερα δεν έγινε τπτ..επίσης όλο γενικούρες μου έλεγε σε κάθε τι που τον ρωτούσα.
Link to comment
Share on other sites

Πατώντας EraseIDB μου γράφει:

ERROR: Lower format failed

ERROR: Erasing IDB fail.

 

Οι οδηγοί έχουν εγκατασταθεί κανονικά.

 

Εαν το τρεξεις ως administrator δουλευει. Λοιπον οτι αφορα το δικο μου 3g μοντελο, δεν υπαρχει πουθενα επιλογη για 3g και αποτι φαινεται δεν υπαρχουν τα απαιτουμενα αρχεια του 3g για να δουλεψει, οποτε μετα το ευχαριστο διαλειμμα γυρναμε σε 2.3.1. Αν καποιος γνωριζει κατι για το 3g let us know...

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον θέλει να πάρει φορτιστή αυτοκίνητου για το Μ19, είναι αυτός εδώ που έχω πάρει εγώ για το δικό μου.

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&rd=1&item=120779687915&ssPageName=STRK:MEAFB:IT

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον θέλει να πάρει φορτιστή αυτοκίνητου για το Μ19, είναι αυτός εδώ που έχω πάρει εγώ για το δικό μου.

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&rd=1&item=120779687915&ssPageName=STRK:MEAFB:IT

 

δουλευει κανονικα ε??σε ευχαριστουμε πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

μου απάντησαν σήμερα ότι θα μου ατείλουν το τάμπλετ το σάββατο γιατί έχει προβλημα το εργοστάσιο με την οθόνη τους κάποια κομμάτια είναι ελλατωματικά!
Link to comment
Share on other sites

είναι λίγο αναξιόπιστη η εκυπηρέτηση chat στο merimobiles ή μου φαίνετε? μου είπαν χτες ότι θα μου το έστελναν σήμερα αλλά σήμερα δεν έγινε τπτ..επίσης όλο γενικούρες μου έλεγε σε κάθε τι που τον ρωτούσα.

 

Αφού ξέρεις οτι δεν πρέπει να κάνουν καν τους κινέζους οταν τους ρωτάς κάτι!

Πέρα απο την πλάκα είναι ενα αιώνιο πρόβλημα η συνεννόηση στα αγγλικά με τους κινέζους , αν και δεν έχω καταλήξει

ακόμα στο εαν όντως είναι η μεγάλη διαφορά στην γραμματική που έχουν τα κινέζικα με τα αγγλικά ή εαν το κάνουν επίτηδες

για να μην δεσμέυονται επείδη τα προιόντα αλλάζουν specs διαρκώς ή απλώς δεν ξέρουν αγγλικά.

 

μου απάντησαν σήμερα ότι θα μου στείλουν το τάμπλετ το σάββατο γιατί έχει προβλημα το εργοστάσιο με την οθόνη τους κάποια κομμάτια είναι ελλατωματικά!

 

Δεν λες πάλι καλά που τα ελέγχουν πριν τα στείλουν και ειδοποιούν τουλάχιστον;

Πάντως η εμπειρία μου με τα κινέζικα προιόντα είναι οτι εαν δεν είναι DOA (Dead On Arrival) ή εαν δεν χαλάσουν τις πρώτες μέρες,

δεν παθαίνουν τίποτα. Το μόνο που είναι ευπαθές είναι η μπαταρία τους που είναι λίγο λαχείο. Αν και το merimobiles έχει νομίζω μπαταρίες για όλα τα tablets.

 

Και το ainol aurora είχε πριν μερικές μέρες πρόβλημα διαθεσιμότητας λόγω των οθονών . Έχει και αυτό IPS και αν πάρουμε σαν δεδομένο απο τα specs που κυκλοφορούν οτι είναι LG , που δεν είναι απίθανο αφου το 90% των συσκευών που κυκλοφορούν παγκοσμίως έχουν πάνελ της LG , τότε είναι λογικό να παίρνουν στην Κίνα τα Β διαλογής πάνελ που είναι πιο σκάρτα και δημιουργούνται προβλήματα διαθεσιμότητας σε κάποια batches που παραγγέλνουν.

Link to comment
Share on other sites

Και το ainol aurora είχε πριν μερικές μέρες πρόβλημα διαθεσιμότητας λόγω των οθονών . Έχει και αυτό IPS και αν πάρουμε σαν δεδομένο απο τα specs που κυκλοφορούν οτι είναι LG , που δεν είναι απίθανο αφου το 90% των συσκευών που κυκλοφορούν παγκοσμίως έχουν πάνελ της LG , τότε είναι λογικό να παίρνουν στην Κίνα τα Β διαλογής πάνελ που είναι πιο σκάρτα και δημιουργούνται προβλήματα διαθεσιμότητας σε κάποια batches που παραγγέλνουν.

 

νομίζω hitachi είναι , lg θα έχουν τα καινούρια (aurora 2?)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καμιά θήκη πιο σκληρή καλύτερης ποιότητας έχει εντοπίσει κανείς στο ebay amazon να αντέχει κανένα πέσιμο χτύπα ξύλο?

κανένα link ?

Link to comment
Share on other sites

μου απάντησαν από την εξυπηρέτηση ότι πριν τον απρίλιο δε θα παράγει κομμάτια η εταιρεία και αν θέλω να το αλλάξω σε vi40, U9GT2?

αξίζει λέτε η αναμονή?

για το aoson m19 λέω έτσι!!!

Edited by bkan82
Link to comment
Share on other sites

Εαν το τρεξεις ως administrator δουλευει. Λοιπον οτι αφορα το δικο μου 3g μοντελο, δεν υπαρχει πουθενα επιλογη για 3g και αποτι φαινεται δεν υπαρχουν τα απαιτουμενα αρχεια του 3g για να δουλεψει, οποτε μετα το ευχαριστο διαλειμμα γυρναμε σε 2.3.1. Αν καποιος γνωριζει κατι για το 3g let us know...

 

Ώς administrator το έτρεξα. Υποψιάζομαι ότι φταίνε τα windows 7 τα οποία είναι 64bit, όπως και να'χει θα περιμένω μια καλύτερη έκδοση λογισμικού και θα δοκιμάσω στα xp.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...