Jump to content

Αoson M19


Tabletistas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο φορτιστης γραφει 9v στα 2Α. και αυτο που λες εσυ ειναι στα 5V, μαλλων δεν μας κανει αυτο.

 

ναι εχεις δικιο...μου εστειλε εμαιλ αυτος και ειπε οτι εχει,5 δολαρια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 204
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπόν όποτε πατάω το κουμπί για να κάνω reset , απλά κλείνει η οθόνη του tablet. Κανονικά δεν θα έπρεπε να έχει μια μπάρα με το να εκτελεί κάποια λειτουργία – διαδικασία ? Άχρηστο κουμπί ? Τελικά έκανα reset μέσα από τις επιλογές που δίνει στο σύστημα μέσα.

Δοκίμασα το speedtest μέσα σε μια ώρα διαφορά χρήσης εκεί που έπιανα 8 Mbps ξαφνικά και χωρίς καμία αλλαγή στις ρυθμίσεις έπιασα πάτο στο download ενώ δείχνει ότι πιάνει full σήμα (πράσινο τόξο γεμάτο φουλ). Συγκεκριμένα μου βγάζει κατάσταση:συνδεμένο , ασφάλεια wep , ισχύς σήματος εξαιρετική, ταχύτητα σύδενσης 54 Mbps και δίεύθυνση ip : 192.168.2.2

To έχω συνδέσει στο wifi μέσω wep ..κάπου κάπου διαβάζω για προβλήματα σε κάποια forum με κινητά android.

Ακόμη το έβαλα να μην αποσυνδέται ποτέ για εξοικονόμιση ενέργειας...απογοήτευση. Ελπίζω να βρψ λύση και να μην το στείλω πίσω για αλλαγή (mermobiles )

Κάποιο link με οδηγό και αρχεία να το ρουτάρω μήπως και ξεκολήσει ? ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

ναι εχεις δικιο...μου εστειλε εμαιλ αυτος και ειπε οτι εχει,5 δολαρια

πως μπορούμε να παραγγηλω και εγώ των φορτιστή?

υπαρχή κάποιο λινκ? για paypal?

Link to comment
Share on other sites

πως μπορούμε να παραγγηλω και εγώ των φορτιστή?

υπαρχή κάποιο λινκ? για paypal?

 

Του ξαναεστειλα..για το Λίνκ.ο Κινέζος έκανε τον Κινέζο..:-):-)

Link to comment
Share on other sites

Απλά για να βοηθήσω οποιονδήποτε μπλεχτεί όπως εγώ, το πρόβλημα ύστερα από πολλές ώρες ψαξίματος εντοπίστηκε στην ασφάλεια του router wep που την άλλαξα...
Link to comment
Share on other sites

Το καλο είναι ότι εχει Bluetooth.

 

Βάζω στοίχημα ότι δεν έχει Bluetooth και μακάρι να το χάσω, αλλά δεν το βλέπω!

 

To cartgoo.com δεν ξέρω πότε ξεφύτρωσε αλλά με δεδομένο την τρελλή παραπληροφόρηση που υπάρχει στα διάφορα sites για διάφορα tablets, προτιμώ να επιλέξω ως πιο έγκυρη την τεχνική περιγραφή του wholesaletabletpcs, διότι και από λογικής πλευράς μάλλον είναι καμμάτι δύσκολο να επανασχεδίσαν/ανανέωσαν τόσο γρήγορα την μητρική(χωρίς να συνυπολογιστεί το έξτρα κόστος για μία τέτοια διαδικασία και το γεγονός ότι οι κινέζοι είναι φραγκοφονιάδες) ώστε να συμπεριλάβουν και bluetooth τσιπάκι.

Link to comment
Share on other sites

Βάζω στοίχημα ότι δεν έχει Bluetooth και μακάρι να το χάσω, αλλά δεν το βλέπω!

 

To cartgoo.com δεν ξέρω πότε ξεφύτρωσε αλλά με δεδομένο την τρελλή παραπληροφόρηση που υπάρχει στα διάφορα sites για διάφορα tablets, προτιμώ να επιλέξω ως πιο έγκυρη την τεχνική περιγραφή του wholesaletabletpcs, διότι και από λογικής πλευράς μάλλον είναι καμμάτι δύσκολο να επανασχεδίσαν/ανανέωσαν τόσο γρήγορα την μητρική(χωρίς να συνυπολογιστεί το έξτρα κόστος για μία τέτοια διαδικασία και το γεγονός ότι οι κινέζοι είναι φραγκοφονιάδες) ώστε να συμπεριλάβουν και bluetooth τσιπάκι.

 

Κάτι παραπάνω ξέρεις εσύ σε αυτά τα πράγματα.

Μήπως στην ταμπλέτα μας το Bluetooth είναι κλειδωμένο από αυτήν την rom που έχουμε?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι παραπάνω ξέρεις εσύ σε αυτά τα πράγματα.

Μήπως στην ταμπλέτα μας το Bluetooth είναι κλειδωμένο από αυτήν την rom που έχουμε?

 

Δεν πιστεύω ότι είναι κλειδωμένο γιατί εκτός του ότι δεν υπάρχει η επιλογή bluetooth στο wireless & networks, θα ήταν μάλλον χαζό και αντιεμπορικό να υπάρχει η δυνατότητα είτε από πλευράς software είτε hardware και να μην είναι ενεργοποιημένη.

 

Ας ελπίσουμε ότι όταν με το καλό βγει το ICS για το Μ19, η Αoson θα κάνει το σωστό και θα συμπεριλάβει ή τουλάχιστον δεν θα θα βγάλει το Bluetooth profile(αν αυτό πραγματικά περιλαμβάνεται εξ'αρχής) στην stock έκδοση του ICS.

Link to comment
Share on other sites

Μπορουμε να βαλουμε στο ταμπλετ το clockworkmod, οπως στα κινητα για αλλαγη rom?

 

Λογικά ναι, αλλά δεν μπορώ να πω τίποτε με βεβαιότητα καθώς δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το συγκεκριμένο θέμα. Και ούτε θα πείραζα το Μ19 πριν επιβεβαιώσω από άλλους developers ότι μπορώ να το κάνω με ασφάλεια.

 

Καποιο απο αυτα λειτουργει στο μ19? http://www.cosmote.gr/cosmoportal/pa...ion/USB_sticks

 

To Huawei 1750 που δοκίμασα δούλεψε όπως έχω ήδη αναφέρει. Το λογικό θα ήταν τουλάχιστον ένα από τα δύο Huawei της Cosmote να δουλέψει επίσης.

Link to comment
Share on other sites

Καποιο απο αυτα λειτουργει στο μ19? http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T38/section/USB_sticks

 

Το λογικό θα ήταν τουλάχιστον ένα από τα δύο Huawei της Cosmote να δουλέψει επίσης.

Το Huawei e173 δεν λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

Βάζω στοίχημα ότι δεν έχει Bluetooth και μακάρι να το χάσω, αλλά δεν το βλέπω!

 

To cartgoo.com δεν ξέρω πότε ξεφύτρωσε αλλά με δεδομένο την τρελλή παραπληροφόρηση που υπάρχει στα διάφορα sites για διάφορα tablets, προτιμώ να επιλέξω ως πιο έγκυρη την τεχνική περιγραφή του wholesaletabletpcs, διότι και από λογικής πλευράς μάλλον είναι καμμάτι δύσκολο να επανασχεδίσαν/ανανέωσαν τόσο γρήγορα την μητρική(χωρίς να συνυπολογιστεί το έξτρα κόστος για μία τέτοια διαδικασία και το γεγονός ότι οι κινέζοι είναι φραγκοφονιάδες) ώστε να συμπεριλάβουν και bluetooth τσιπάκι.

 

nα ρωτησω κατι ισως χαζο..

γιατι το merimobiles εχει το ταβλετ 240$ ενω το wholesaletabletpcs το εχει 295$??

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα το Μ19 με 3G, δεν γραφει πουθενα aoson και το κουτι κτλ ειναι διαφορετικο απο τις φωτο του tabletistas μαλιστα αποτι φαινεται ειναι MID, αλλα φαινεται να δουλευει μια χαρα. Σκεφτομαι κατα ποσον πρεπει να του κανω root και αν εχει νοημα. Και αν ναι πως?
Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα το Μ19 με 3G, δεν γραφει πουθενα aoson και το κουτι κτλ ειναι διαφορετικο απο τις φωτο του tabletistas μαλιστα αποτι φαινεται ειναι MID, αλλα φαινεται να δουλευει μια χαρα. Σκεφτομαι κατα ποσον πρεπει να του κανω root και αν εχει νοημα. Και αν ναι πως?

 

Πήρες την unbranded έκδοση που είναι και φθηνότερη. Το root δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητο να γίνει στο συγκεκριμένο tablet γιατί δεν έχει καμία έλλειψη και όλα του λειτουργούν σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα το Μ19 με 3G, δεν γραφει πουθενα aoson και το κουτι κτλ ειναι διαφορετικο απο τις φωτο του tabletistas μαλιστα αποτι φαινεται ειναι MID, αλλα φαινεται να δουλευει μια χαρα. Σκεφτομαι κατα ποσον πρεπει να του κανω root και αν εχει νοημα. Και αν ναι πως?

 

Πόσο σου κρατάει η μπαταρία; Μπορεί να συνδεθεί και σε 2G δίκτυα;

Link to comment
Share on other sites

Εχει επιλογη για 2G δίκτυα αλλα δεν μπορω να τη επιλεξω. Η μπαταρια κρατα 5-6 ωρες, ακομα ειμαι στην αρχη παντως. Εβαλα μια καρτα σιμ για ιντερνετ και δουλευε μια χαρα, μετα ηθελα να βαλω τη σιμ του κινητου μου κ να περνω και τηλεφωνα αλλα δε δουλευει παρολο που εχει dialer, και οσο εψαξα και στο νετ και ρουτ να κανω παλι δε θα μπορω μαλλον να χρησιμοποιω τη σιμ μου κ να περνω τηλεφωνα, ξερετε τπτ? Πάντως την unbranded έκδοση απο το merimobiles τη πηρα και δεν θα ελεγα οτι ηταν πολυ φθηνοτερη!
Link to comment
Share on other sites

Εχει επιλογη για 2G δίκτυα αλλα δεν μπορω να τη επιλεξω. Η μπαταρια κρατα 5-6 ωρες, ακομα ειμαι στην αρχη παντως. Εβαλα μια καρτα σιμ για ιντερνετ και δουλευε μια χαρα, μετα ηθελα να βαλω τη σιμ του κινητου μου κ να περνω και τηλεφωνα αλλα δε δουλευει παρολο που εχει dialer, και οσο εψαξα και στο νετ και ρουτ να κανω παλι δε θα μπορω μαλλον να χρησιμοποιω τη σιμ μου κ να περνω τηλεφωνα, ξερετε τπτ? Πάντως την unbranded έκδοση απο το merimobiles τη πηρα και δεν θα ελεγα οτι ηταν πολυ φθηνοτερη!

Να σου πω την αλήθεια το είχα υποψιαστεί ότι συνδέεται μόνο σε 3G δίκτυα και αυτός ήταν και ο λόγος που τελικά αγόρασα την έκδοση χωρίς 3G. Η μπαταρία καλά σου κρατάει, εμένα δεν ξεπερνά τις 4,5 ώρες με ενεργοποιημένο wifi και είμαι κι εγώ στην αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα να κάνω σύνδεση στην wind για internet με stikaki και απέτυχε :( το e173 huawei δεν το δέχεται..μήπως ξερεται πια ακριβώς stickakia δέχεται διότι η vodafone δίνει κάποια άλλη μάρκα και θέλω να ξέρω αν θα το δεχτεί..!
Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα να κάνω σύνδεση στην wind για internet με stikaki και απέτυχε :( το e173 huawei δεν το δέχεται..μήπως ξερεται πια ακριβώς stickakia δέχεται διότι η vodafone δίνει κάποια άλλη μάρκα και θέλω να ξέρω αν θα το δεχτεί..!

 

Όπως έγραψα και παραπάνω δεν λειτουργεί ούτε το e173 που δίνει η wind, ούτε το K3770 που δίνει η vodafone. Αντιθέτως το huawei e169 λειτουργεί μια χαρά, όπως επίσης και το huawei 1750 που δοκίμασε ο tabletistas.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά επειδή με ενδιαφέρει η αγορά του άμεσα...μην κάνω κανένα λάθος.... για αυτό μιλάμε ?

 

http://www.merimobiles.com/Aoson_M19_9_7inch_IPS_Screen_1024_768_4_3_Android_p/meri3375.htm

 

και όντως έρχεται σε 2-3 εργάσιμες μέρες ( δύσκολο το βλέπω ):O

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα και παραπάνω δεν λειτουργεί ούτε το e173 που δίνει η wind, ούτε το K3770 που δίνει η vodafone. Αντιθέτως το huawei e169 λειτουργεί μια χαρά, όπως επίσης και το huawei 1750 που δοκίμασε ο tabletistas.

Μαλιστα! βρηκα μια λιστα με πια δεχεται το aoson και μεσα ειναι και το e173..μηπως υπαρχει τροπος να λειτουργησει?διοτι το διαβαζει αλλα δεν εμφανιζει τις ρυθμισεις για να συνδεθεις στο internet

http://oi39.tinypic.com/wqu9mc.jpg

Edited by oeofotisoeo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...