Jump to content

Αoson M19


Tabletistas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To video του

είναι έτοιμο. To αναλυτικό τεστ εντός ολίγων ημερών, χρειάζεται κάποιος χρόνος να δοκιμάσω την διάρκεια της μπαταρίας...:) Επίσης, πολύ σημαντικό είναι το γεγονός ότι στο video είχα την φωτεινότητα της οθόνης στο 0% και όπως φαίνεται όλα απεικονίζονται μια χαρά. Αυτό σίγουρα θα βοηθήσει πάρα πολύ στην αυξημένη διάρκεια της μπαταρίας.

 

Σε σχέση με το Μ12 τώρα, θα έλεγα ότι η διαφορά είναι μέρα με τη νύχτα, ειδικά μετά την "αναβάθμιση" του. Οι λόγοι είναι απλοί και είναι 4 :

 

1. To Μ19 είναι ασύγκριτα πιο όμορφο. Μία φίλη μου το χαρακτήρισε sexy.....

 

2. Είναι πολύ πιο λεπτό και πιο ελαφρύ. Το κράτημα του με ένα χέρι είναι πανεύκολο και ξεκούραστο.

 

3. Η οθόνη του απλά δεν παίζεται. Ανταποκρίνεται με το απαλότερο δυνατό άγγιγμα, ενώ οι γωνίες θέασης είναι απλά εξωφρενικές(με την καλή έννοια). Αν στο Μ12 έβαζα 8-9 για την οθόνη του, στο Μ19 θα έπρεπε να βάλω τουλάχιστον 12. Άρα μάλλον έχουμε ένα νέο σημείο αναφοράς.

 

4. Η τιμή του. Είτε από έξω είτε από μέσα, η διαφορά τιμής των 2 tablets είναι γελοία και καταδικάζει ολοκληρωτικά το Μ12 το οποίο εκτός των άλλων δεν έχει και Bluetooth στην νέα του έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 204
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

To video του
είναι έτοιμο. To αναλυτικό τεστ εντός ολίγων ημερών, χρειάζεται κάποιος χρόνος να δοκιμάσω την διάρκεια της μπαταρίας...:) Επίσης, πολύ σημαντικό είναι το γεγονός ότι στο video είχα την φωτεινότητα της οθόνης στο 0% και όπως φαίνεται όλα απεικονίζονται μια χαρά. Αυτό σίγουρα θα βοηθήσει πάρα πολύ στην αυξημένη διάρκεια της μπαταρίας.

 

Σε σχέση με το Μ12 τώρα, θα έλεγα ότι η διαφορά είναι μέρα με τη νύχτα, ειδικά μετά την "αναβάθμιση" του. Οι λόγοι είναι απλοί και είναι 4 :

 

1. To Μ19 είναι ασύγκριτα πιο όμορφο. Μία φίλη μου το χαρακτήρισε sexy.....

 

2. Είναι πολύ πιο λεπτό και πιο ελαφρύ. Το κράτημα του με ένα χέρι είναι πανεύκολο και ξεκούραστο.

 

3. Η οθόνη του απλά δεν παίζεται. Ανταποκρίνεται με το απαλότερο δυνατό άγγιγμα, ενώ οι γωνίες θέασης είναι απλά εξωφρενικές(με την καλή έννοια). Αν στο Μ12 έβαζα 8-9 για την οθόνη του, στο Μ19 θα έπρεπε να βάλω τουλάχιστον 12. Άρα μάλλον έχουμε ένα νέο σημείο αναφοράς.

 

4. Η τιμή του. Είτε από έξω είτε από μέσα, η διαφορά τιμής των 2 tablets είναι γελοία και καταδικάζει ολοκληρωτικά το Μ12 το οποίο εκτός των άλλων δεν έχει και Bluetooth στην νέα του έκδοση.

 

Καλησπερα φιλε μου. ;) επιτελους.εχουνε τοση διαφορα ε;;φανταζομαι τι μηχανημα ειναι.εδω το m12 ειναι κορυφη..οποτε βουρ για m19!!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια και εδω,το βιντεο και η παρουσιαση ειναι επαγγελματικη δουλεια,μπραβο..δεν χορταινω να το βλεπω:lol::lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

Έχουνε μεγάλη διαφορά. Ουσιαστικά πιστεύω ότι το Μ19, όπως και τα Cube U9GT2, Onda Vi40 και το επερχόμενο Ramos, σηματοδοτούν μία νέα εποχή στα μη "επώνυμα" tablets, όπου η διαφορά ποιότητας με τα γνωστά και ακριβότερα μοντέλα αρχίζει και μειώνεται επικίνδυνα :)

 

Έχω ξεκινήσει την μέτρηση της μπαταρίας σε video playback, με τις γνωστές ρυθμίσεις(mobo player, mkv 1080p αρχείο, 50% brightness στον mobo και 75% ένταση ήχου) και με μία πρώτη εκτίμηση φαίνεται να δίνει 6 ώρες και 40 λεπτά.

 

Περισσότερα συντόμως.....

 

Και thank you again :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το Μ19 κράτησε για 6 ώρες ακριβώς στην αναπαραγωγή video. Να πω την μαύρη αλήθεια το περίμενα περισσότερο.......

 

Σήμερα θα μετρήσω την ιντερνετική του διάρκεια.

 

Κάτι που ξέχασα να αναφέρω έιναι ότι το Market στο video είναι η τελευταία έκδοση 3.4.4, την οποία εγκατέστησα από πάνω χωρίς κανένα πρόβλημα. Το Μ19 έρχεται με την 2.2.7

 

Επίσης το G-sensor του στα παιχνίδια είναι άπαιχτο. Το Air Attack παίζεται φανταστικά απλά κουνώντας προς κάθε κατεύθυνση το Μ19. Δεν μπορούσα να το δείξω στο Video γιατί θα έβγαινα εκτός πλάνου :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το Μ19 κράτησε για 6 ώρες ακριβώς στην αναπαραγωγή video. Να πω την μαύρη αλήθεια το περίμενα περισσότερο.......

 

Σήμερα θα μετρήσω την ιντερνετική του διάρκεια.

 

 

κάπου διάβασα ότι έχει 5000mAh μπαταρία (2χ2500) αντί για 7600 ή 8000 που γράφουν τα sites

Link to comment
Share on other sites

κάπου διάβασα ότι έχει 5000mAh μπαταρία (2χ2500) αντί για 7600 ή 8000 που γράφουν τα sites

 

Στο κουτί του γράφει 8000mAh, αλλά μάλλον δεν ισχύει αυτό. O συνήθης κανόνας είναι ότι από τις αναγραφόμενες χωρητικότητες πρέπει να αφαιρεθεί ένα 20-30% για να υπολογιστεί η πραγματική χωρητικότητα της μπαταρίας.

 

Πάντως και οι 6 ώρες είναι αρκετές κατά την γνώμη μου. Ελπίζω και η ιντερνετική του διάρκεια να είναι κάπου εκεί.

Link to comment
Share on other sites

ναι το ξέρω (7600 γράφει στο merimobiles) αλλά έχει 5000 γιατί το αναφέρανε κάποιοι που το κάνανε <κομμάτια> και είδαν τις μπαταρίες (και κράζανε την εταιρία επειδή δήλωνε παραπάνω )
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια, πολύ καλή παρουσίαση!!! Το tablet φαίνεται φοβερό, τα κινέζικα τελικά γίνονται ολοένα και πιο ανταγωνιστικά.

Βοηθήματα, σημειώσεις, εκπαιδευτικά νέα, όλα συγκεντρωμένα σε ένα site! www.sofikoukouvagia.gr

 

Για να μη σας φαίνονται πια...κινέζικα!!! http://www.e-chinese.gr

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πρώτη φορά ασχολούμαι με tablets μπορεί να με βοηθήσει κανείς από που μπορούμε να βρούμε αρχεία για rootarisma και οδηγούς με updates και πως τα κάνουμε , αν μπορεί να μου δώσει κάποιος links ή να ανεβάσει αρχεία από εδώ.:) ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Tabletistas καταρχήν ευχαριστούμε για το υπέροχο video review.

Θέλω να σε ρωτήσω, το usb dongle που έβαλες, είναι αυτο που δίνει η cosmote? Αν ναι, δοκίμασες κι άλλα να δεις αν δουλέυουν?

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τα καλά σας λόγια....Σίγουρα μου δίνουν πολύ ενέργεια για την συνέχεια :)

 

@ankouts

 

To USB dongle είναι το Huawei 1750 και το δανείστηκα από το e-tablet για τις ανάγκες του review. Άλλα dongles δεν πρόλαβα να δοκιμάσω ακόμη. Αν βρω τον χρόνο να το κάνω θα ενημερώσω.

 

@ michael150583

 

Αύριο έχω στο πρόγραμμα να ανεβάσω επιτέλους το γραπτό review και ταυτόχρονα θα κάνω ακόμα ένα μικρό συμπληρωματικό βιντεάκι όπου θα δείχνω πως(και αν, γιατί ακόμη δεν το τσέκαρα) ρουτάρεται το Μ19 με το Z4Root και Root Explorer. Θα δείξω επίσης και την εφαρμογή Quadrant.

 

Επίσης να ενημερώσω ότι το Μ19 τουλάχιστον στην πρώτη φάση της παραγωγής του πάσχει από μία μικρή κατασκευαστική ατέλεια σε ότι αφορά την οθόνη του που προεξέχει από το πλαίσιο. Και σε μένα συνέβη αυτό, και από ότι έιδα το αναφέρουν ήδη στην σελίδα του Μ19 στο e-tablet. Eπίσης, ο επεξεργαστής είναι 1Ghz και αλλά τρέχει προφανώς λόγω λειτουργικού στα 800Μhz, χωρίς όμως να επηρρεάζεται η απόδοση του όπως φαίνεται στο video. Το βάρος του είναι 612 γραμμάρια και όχι 520 ή άλλα παλαβά που αναφέρονται σε διάφορα sites.

 

Περισσότερα στο αυριανό βίντεο και review στο blog.

Edited by Tabletistas
Link to comment
Share on other sites

επειδή το παράγκειλα ήδη από merimobiles.com , το ότι εξέχει η οθόνη του είναι κατασκευαστικό λάθος που μπορεί να επιφέρει μεγαλύτερη ζημειά ?

Να ζητήσω τα λεφτά μου πίσω ή κάποιο έιδος αποζημείωσης ή είναι μια μικρή εώς ασήμαντη λεπτομέρεια ? Ρωτάω επειδή θα μου το στείλουν μετά τις 7 Φεβρουαρίου και μπορεί να προλάβω να την ακυρώσω και να πάρω κάτι άλλο...

 

Υπάρχει κάποιο άλλο που να αξίζει στα ίδια λεφτά με τόσο καλή οθόνη ?

 

ευχαριστώ tabletista ...περιμένω και τους οδηγούς

Edited by michael150583
Link to comment
Share on other sites

επειδή το παράγκειλα ήδη από merimobiles.com , το ότι εξέχει η οθόνη του είναι κατασκευαστικό λάθος που μπορεί να επιφέρει μεγαλύτερη ζημειά ?

Να ζητήσω τα λεφτά μου πίσω ή κάποιο έιδος αποζημείωσης ή είναι μια μικρή εώς ασήμαντη λεπτομέρεια ? Ρωτάω επειδή θα μου το στείλουν μετά τις 7 Φεβρουαρίου και μπορεί να προλάβω να την ακυρώσω και να πάρω κάτι άλλο...

 

Υπάρχει κάποιο άλλο που να αξίζει στα ίδια λεφτά με τόσο καλή οθόνη ?

 

ευχαριστώ tabletista ...περιμένω και τους οδηγούς

 

Απ'όσο γνωρίζω, το θέμα με την οθόνη οφείλεται στο ότι τρέχουν και δεν προλαβαίνουν λόγω της μεγάλης ζήτησης, με αποτέλεσμα για να βγάλουν παραπάνω παραγωγή είτε δεν το αντιμετώπισαν εξαρχής κατά τον αρχικό σχεδιασμό του μοντέλου είτε τώρα λόγω ταχύτητας συναρμολόγησης.

 

Αυτό που παρήγγειλες μπορεί και μακάρι να σου έρθει σωστό. Αν και κατά πόσο το θέμα της οθόνης μπορεί να επηρρέασει την γενικότερη διάρκεια ζωής και την λειτουργικότητα του tablet, δεν το ξέρω ακόμα για να είμαι ειλικρινής. Επίσης έχω την εντύπωση ότι ακόμα και η ίδια η Aoson δεν θα το δεχτεί σαν κατασκευαστικό ελάττωμα(από την στιγμή και με την προυπόθεση ότι η παραγωγή τους συνεχίζεται με το ίδιο πρόβλημα) που να δικαιολογεί αντικατάσταση. Αλλά ακόμα και έτσι αν ήταν, από την στιγμή που δεν έχουν διορθώσει το πρόβλημα οριστικά, δεν θα είχε νόημα να το έστελνες για αντικατάσταση και να σου ερχόταν ένα ίδιο ή και χειρότερο ακόμα. Γενικώς είναι ψιλομπέρδεμα η κατάσταση........

 

Αν το HDMI δεν σου είναι απαραίτητο, το Cube ίσως είναι προτιμότερο στην παρούσα φάση, αν πάλι τα 8GB είναι αρκετά το Onda Vi40 μου έχει γυαλίσει ιδιαιτέρως και το έχω ήδη βάλει στο μάτι :D

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ καλη παρουσιαση και γενικα φαινεται αρκετα αξιολογο tablet.....:)

Και μια και τα παρηγγειλα και το περιμενω για πες για root....δοκιμασες? -------->z4root------> κανει την δουλεια?

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

To Z4Root δεν την έκανε την δουλειά δυστυχώς.......

Kαπου πηρε το ματι μου οτι μια χαρα την κανει την δουλεια η GingerBreak-v1.20.apk αρκει να εχει προστεθει καρτα μνημης εξωτερικη και να ειναι ενεργοποιημενος ο εντοπισμος σφαλματων....!!!!!

 

Το δοκιμασες αυτο?

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Kαπου πηρε το ματι μου οτι μια χαρα την κανει την δουλεια η GingerBreak-v1.20.apk αρκει να εχει προστεθει καρτα μνημης εξωτερικη και να ειναι ενεργοποιημενος ο εντοπισμος σφαλματων....!!!!!

 

Το δοκιμασες αυτο?

 

Συνήθως ότι δεν ρούταρε το Z4Root δεν το έκανε ούτε το GingerBreak, Easyroot, Androot.

 

Δοκίμασα το Gingerbreak και την πρώτη φορά τίποτα. Με την δεύτερη όμως έπιασε. Δεν έχω ιδέα γιατί.......Τσέκαρα με Root Explorer και η εναλλαγή σε Mount R/W γίνεται κανονικά. :D

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως ότι δεν ρούταρε το Z4Root δεν το έκανε ούτε το GingerBreak, Easyroot, Androot.

 

Δοκίμασα το Gingerbreak και την πρώτη φορά τίποτα. Με την δεύτερη όμως έπιασε. Δεν έχω ιδέα γιατί.......Τσέκαρα με Root Explorer και η εναλλαγή σε Mount R/W γίνεται κανονικά. :D

Χαιρομαι πολυ χαχαχχα:happy:

μια και το δικο μου ειναι στον δρομο οποτε μολις ερθει θα ειμαι ετοιμος...

Τωρα κατι που σιγουρα ξερεις εσυ και εχεις γραψει αν και off topic!

Στο QuickSilver C7 με τι ειχες κανει root? Αν δεν κανω λαθος εχεις γραψει οτι με το z4root γινεται......?

Εγω το δοκιμασα παρα πολλες φορες και τιποτα! Δεν ξερω τι αλλο βα δοκιμασω....

Και 2ον και κουφοτερο, ενω του εχω external sd card την κανει mount την διαβαζει-ανοιγοντας την συλλογη βλεπει τις φωτογραφιες μου κλπ ΑΛΛΑ ητε με astro ητε με οποιονδηποτε αλλον file manager δεν μου βλεπει κανεναν φακελο της καρτας.....:rolleyes:

 

Υποψιν ξανα εκανα φορματ την καρτα fat32, hard reset-επαναφορα του QuickSilver C7 και παλι τιποτε?

Καμια ιδεα?:worry:

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους.σημερα μου ηρθε το m19 απο merimobile.καποια αλλη στιγμη θα γραψω αναλυτικες εντυπωσεις,τωρα στελνω για να ενημερωσω οτι τουλαχιστον στο δικο μου δεν υπαρχει θεμα με την οθονη,δεν προεξεχει ουτε 1 δεκατο του χιλιοστου απο οποιαδηποτε γωνια και αν το κοιταξα..:):) καποια στιγμη σημερα θα προσπαθησω να ανεβασω φωτογραφιες για του λογου το αληθες.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους.σημερα μου ηρθε το m19 απο merimobile.καποια αλλη στιγμη θα γραψω αναλυτικες εντυπωσεις,τωρα στελνω για να ενημερωσω οτι τουλαχιστον στο δικο μου δεν υπαρχει θεμα με την οθονη,δεν προεξεχει ουτε 1 δεκατο του χιλιοστου απο οποιαδηποτε γωνια και αν το κοιταξα..:):) καποια στιγμη σημερα θα προσπαθησω να ανεβασω φωτογραφιες για του λογου το αληθες.

 

Eξαιρετικά νέα φίλε μου :) Πολύ χαίρομαι που το Μ19 που πήρες είναι ΟΚ. Προφανώς το διόρθωσαν το θέμα.....

 

Σε ότι αφορά το root, είναι χρήσιμο αν θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε κάποια έξτρα εφαρμογή που προαπαιτεί να υπάρχει root. Επίσης βοηθάει στο να περάσουμε κάποιες βασικές εφαρμογές όταν δεν υπάρχουν στην stock rom.

Edited by Tabletistas
Link to comment
Share on other sites

εσυ το ροοταρες ε?τι ρομ εβαλες και αν δουλευει καλα.

 

αλλα ειχες δικιο,ειναι μερα με την νυχτα!το m19 ειναι πολυ πιο γρηγορο και η οθονη ειναι ενα κλικ επανω απο το m12..

Edited by sakis0547
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...