Jump to content

Αoson M19


Tabletistas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαιρομαι πολυ χαχαχχα:happy:

μια και το δικο μου ειναι στον δρομο οποτε μολις ερθει θα ειμαι ετοιμος...

Τωρα κατι που σιγουρα ξερεις εσυ και εχεις γραψει αν και off topic!

Στο QuickSilver C7 με τι ειχες κανει root? Αν δεν κανω λαθος εχεις γραψει οτι με το z4root γινεται......?

Εγω το δοκιμασα παρα πολλες φορες και τιποτα! Δεν ξερω τι αλλο βα δοκιμασω....

Και 2ον και κουφοτερο, ενω του εχω external sd card την κανει mount την διαβαζει-ανοιγοντας την συλλογη βλεπει τις φωτογραφιες μου κλπ ΑΛΛΑ ητε με astro ητε με οποιονδηποτε αλλον file manager δεν μου βλεπει κανεναν φακελο της καρτας.....:rolleyes:

 

Υποψιν ξανα εκανα φορματ την καρτα fat32, hard reset-επαναφορα του QuickSilver C7 και παλι τιποτε?

Καμια ιδεα?:worry:

 

 

To quicksilver μου όντως το έχω ρουτάρει με Z4Root. O λόγος που το δικό σου δεν γίνεται είναι γιατί προφανώς είναι το νεότερο μοντέλο από το δικό μου. Εγώ το είχα πάρει αρχή αρχή και όπως διαπίστωσα πρόσφατα το μοντέλο που διατίθεται έχει μία μικρή εμφανισιακή διαφορά με το δικό μου, στο οποίο το μικρόφωνο είναι κάτω από την κάμερα στο μπροστά μέρος ενώ στο καινούργιο δεν είναι. Επίσης το νεότερο quick είναι απειροελάχιστα ελαφρύτερο, έχει καλύτερη οθόνη και αναβαθμισμένη rom η οποία απ'ότι φαίνεται δεν του επιτρέπει το root, μέχρι τουλάχιστον να βρεθεί η εφαρμογή που θα το κάνει. Τα παραπάνω τα έμαθα από e-tablet γιατί μου έκανε εντύπωση που δεν μπόρεσες να ρουτάρεις το δικό σου.

 

Για την micro sd το έχω πάθει και εγώ μερικές φορές με διάφορες κάρτες που έχω χρησιμοποιήσει κατά καιρούς, όχι μόνο στο quick αλλά και σε άλλα tablets. Τόσο τα tablets όσο και οι κάρτες μπορεί να είναι "αλλεργικά" το ένα προς το άλλο χωρίς κανένα προφανή λόγο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 204
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

To quicksilver μου όντως το έχω ρουτάρει με Z4Root. O λόγος που το δικό σου δεν γίνεται είναι γιατί προφανώς είναι το νεότερο μοντέλο από το δικό μου. Εγώ το είχα πάρει αρχή αρχή και όπως διαπίστωσα πρόσφατα το μοντέλο που διατίθεται έχει μία μικρή εμφανισιακή διαφορά με το δικό μου, στο οποίο το μικρόφωνο είναι κάτω από την κάμερα στο μπροστά μέρος ενώ στο καινούργιο δεν είναι. Επίσης το νεότερο quick είναι απειροελάχιστα ελαφρύτερο, έχει καλύτερη οθόνη και αναβαθμισμένη rom η οποία απ'ότι φαίνεται δεν του επιτρέπει το root, μέχρι τουλάχιστον να βρεθεί η εφαρμογή που θα το κάνει. Τα παραπάνω τα έμαθα από e-tablet γιατί μου έκανε εντύπωση που δεν μπόρεσες να ρουτάρεις το δικό σου.

 

Για την micro sd το έχω πάθει και εγώ μερικές φορές με διάφορες κάρτες που έχω χρησιμοποιήσει κατά καιρούς, όχι μόνο στο quick αλλά και σε άλλα tablets. Τόσο τα tablets όσο και οι κάρτες μπορεί να είναι "αλλεργικά" το ένα προς το άλλο χωρίς κανένα προφανή λόγο.

Τελικα τα καταφερα με oneclick και ολα οκ!!!:cool:

Το εβαλα παντως αγγελια γιατι σε πολυ λιγες μερες μου ερχετε το Αoson M19:)

Οποιος ενδιαφερεται θα το βρει στις αγγελιες σε καταπληκτικη τιμη.

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Η θήκες είναι όλες η ίδιες για 9,7 ιντες ? η πρέπει να πάρουμε κάποια που να ταιριάζει στο Μ19 ?

Και κάτι άλλο σκριν προτεξιον υπαρχή για ταμπλέτες?

Link to comment
Share on other sites

Το Μ19 δεν έχει Bluetooth ? πως μπορούμε να του βάλουμε gps για πλοήγηση ?

 

είναι κάτι που θα δοκιμάσω όταν έρθει το ταμπλετ μου (οχι μ19 άλλο)

ίσως να γίνεται με usb bluetooth στην θύρα και μετά υπάρχουν bt δέκτες gps (με 10-15 ευρώ από ebay)και app στο μαρκετ (το είχα δοκιμάσει με το samsung galaxy s ) οπότε ίσως να γίνεται η δουλειά έτσι

Link to comment
Share on other sites

Η θήκες είναι όλες η ίδιες για 9,7 ιντες ? η πρέπει να πάρουμε κάποια που να ταιριάζει στο Μ19 ?

Και κάτι άλλο σκριν προτεξιον υπαρχή για ταμπλέτες?

 

εμενα ηρθε με θηκη μεσα στην συσκευασια και με screen protection επανω στην οθονη..ολα κομπλε δηλαδη.

 

είναι κάτι που θα δοκιμάσω όταν έρθει το ταμπλετ μου (οχι μ19 άλλο)

ίσως να γίνεται με usb bluetooth στην θύρα και μετά υπάρχουν bt δέκτες gps (με 10-15 ευρώ από ebay)και app στο μαρκετ (το είχα δοκιμάσει με το samsung galaxy s ) οπότε ίσως να γίνεται η δουλειά έτσι

 

εβαλα δυο usb bletooth επανω και δεν αναγνωρισε κανενα..ισως με την εκδοση 4.0 android να φτιαχτει...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μου κράτησε 5 ώρες και 13 λεπτά παίζοντας συνέχεια youtube. Για pdf δεν δοκίμασα αλλά υπολογίζω 5 με 6 ώρες σίγουρα, ενδέχεται να πιάσει και 7ωρο αφού το διάβασμα δεν καταναλώνει τόση ενέργεια όσο το video, τα παιχνίδια και το σερφάρισμα.
Link to comment
Share on other sites

Aν συνδέσεις εξωτερικό σκληρό στη θύρα usb (host) και το συνδέσεις με HDMI με την TV, το χρησιμοποιείς και ως media player; (με ασυρματο ποντικι)
Link to comment
Share on other sites

Δεν αναγνωρίζει σκληρούς με NTFS. Αν ο εξωτερικός είναι FAT32 θα τον αναγνωρίσει και ενδέχεται να τον αναγνωρίσει και αν είναι exFat που επιτρέπει αρχεία μεγαλύτερα των 4GB.
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως εμένα μου δουλεύει το ntfs. Έβαλα flashaki 32gb ntfs στο ly-f1 (2.34) και το βλέπει κανονικά. Τώρα για δίσκο λογικά θα έχει πρόβλημα στο να του δώσει ρεύμα. θέλει να έχεις καλώδιο που να χωρίζει σε 2 ωστε να συνδέεις και ρεύμα πάνω.
Kill with Power !!!
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως εμένα μου δουλεύει το ntfs. Έβαλα flashaki 32gb ntfs στο ly-f1 (2.34) και το βλέπει κανονικά. Τώρα για δίσκο λογικά θα έχει πρόβλημα στο να του δώσει ρεύμα. θέλει να έχεις καλώδιο που να χωρίζει σε 2 ωστε να συνδέεις και ρεύμα πάνω.

 

Αυτό που λες είναι θαυμάσιο :) Προφανώς ο σκληρός μου έχει θέμα και δεν αναγνωρίζεται. Θα δοκιμάσω και έναν δεύτερο που έχω(και οι δύο 2.5").

 

Θεωρητικά αλλά και πρακτικά, η full usb του Μ19 είναι ικανή να τροφοδοτήσει ένα εξωτερικό φορητό σκληρό δίσκο, καθώς δεν διαφέρει από αυτήν ενός desktop ή laptop.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι. Άμα παίξει γράψτο να το ξέρουμε.

 

Πρίν μίλαγα για κάτι τέτοιο

http://eu.startech.com/media/products/usb2habmy6/Thumb/USB2HABMY6.Bthumb.jpg

Edited by firiel
Kill with Power !!!
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα ξανά και τους 2 φορητούς σκληρούς μου. Κανένας δεν αναγνωρίστηκε. Και οι 2 βέβαια κάνανε ένα χαρακτηριστικό και περίεργο ήχο σαν να ενεργοποιούνταν και αμέσως μετά απενεργοποιούνταν. Φαινόταν σαν να θέλανε να λειτουργήσουν αλλά κάτι δεν ήταν αρκετό.

 

Να έχουν πρόβλημα οι σκληροί δεν νομίζω αφού λειτουργούν κανονικά σε όποιο PC τους έχω συνδέσει, οπότε μάλλον η USB έξοδος του Μ19 δεν είναι αρκετή. :(

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα ξανά και τους 2 φορητούς σκληρούς μου. Κανένας δεν αναγνωρίστηκε. Και οι 2 βέβαια κάνανε ένα χαρακτηριστικό και περίεργο ήχο σαν να ενεργοποιούνταν και αμέσως μετά απενεργοποιούνταν. Φαινόταν σαν να θέλανε να λειτουργήσουν αλλά κάτι δεν ήταν αρκετό.

 

Να έχουν πρόβλημα οι σκληροί δεν νομίζω αφού λειτουργούν κανονικά σε όποιο PC τους έχω συνδέσει, οπότε μάλλον η USB έξοδος του Μ19 δεν είναι αρκετή. :(

 

Καλημέρα.ένα στικακι ntfs που συνδεσα το αναγνώρισε κανονικά,ένα σκληρό 1tb με δική του τροφοδοσία πάλι τον είδε, οπότε μάλλον είναι θέμα τροφοδοσίας.

Link to comment
Share on other sites

Η μικρη σκληροί συνήθως θελουν πολυ καλο ρευμα που στα tablet ειναι λιγο..εγω πηρα σκληρο και δεν το βλεπει η tv το mediaplayer το βλεπει μονο στην εξοδο που ειναι πισω απο το τροφοδοτικο και στο desktop μονο οι πισω θύρες το βλέπουν.

Η λύση είναι ένα καλώδιο οπως το παραπάνω και μετά ενα ενεργό hub.και εμενα το Ramos βλεπει στικακι με ntfs αλλα οχι τον σκληρό μου.

Edited by dimgeo

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα ξανά και τους 2 φορητούς σκληρούς μου. Κανένας δεν αναγνωρίστηκε. Και οι 2 βέβαια κάνανε ένα χαρακτηριστικό και περίεργο ήχο σαν να ενεργοποιούνταν και αμέσως μετά απενεργοποιούνταν. Φαινόταν σαν να θέλανε να λειτουργήσουν αλλά κάτι δεν ήταν αρκετό.

 

Να έχουν πρόβλημα οι σκληροί δεν νομίζω αφού λειτουργούν κανονικά σε όποιο PC τους έχω συνδέσει, οπότε μάλλον η USB έξοδος του Μ19 δεν είναι αρκετή. :(

 

Επίσης πρόσεχε γιατί αυτοί η θόρυβοι που ακούς, τους κάνουν κλασσικά όταν δεν παίρνουν πολύ ρεύμα και άμα το παρακάνεις θα δημιουργήσουν και bad sectors

Kill with Power !!!
Link to comment
Share on other sites

To M12 και Μ19 φοράνε το ίδιο λειτουργικό απ'όσο γνωρίζω.

 

Οι διαφορά είναι ότι το Μ12 είναι σαφώς βαρύτερο, πιο παχύ, πιο άσχημο, με 8GB ROM, χειρότερη οθόνη και δεν έχει και Bluetooth στην νέα του έκδοση που του ανεβάσανε την ram στο 1GB και την τιμή εννοείται, σκοτώνοντας το μια και καλή. Πράγμα απόλυτα φυσιολογικό για Κινέζους, οι οποίοι έχουν μαύρα μεσάνυχτα σε ότι αφορά το marketing σε όλα τα επίπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Που αλλού?

 

Merimobiles

 

Να σε ρωτησω μεταξυ Μ19 και cube U9GT2 εκτος απο το HDMI εχει μεγαλη διαφορα στα χαρακτηριστικα γιατι μου φαινονται ψιλο ιδια!

Link to comment
Share on other sites

Tα ίδια χαρακτηριστικά έχουν κατά βάση. Το Cube έχει καλύτερη μπροστά κάμερα(όχι και τόσο σημαντικό για εμένα προσωπικά), και φυσικά ICS. Tα σημεία που υπερισχύει κατά την γνώμη μου το Μ19 είναι το HDMI, η full USB είσοδος και η εμφάνιση του.
Link to comment
Share on other sites

Tα ίδια χαρακτηριστικά έχουν κατά βάση. Το Cube έχει καλύτερη μπροστά κάμερα(όχι και τόσο σημαντικό για εμένα προσωπικά), και φυσικά ICS. Tα σημεία που υπερισχύει κατά την γνώμη μου το Μ19 είναι το HDMI, η full USB είσοδος και η εμφάνιση του.

 

ok σ ευχαριστω πολυ για το χρονο σου :)

Link to comment
Share on other sites

Tα ίδια χαρακτηριστικά έχουν κατά βάση. Το Cube έχει καλύτερη μπροστά κάμερα(όχι και τόσο σημαντικό για εμένα προσωπικά), και φυσικά ICS. Tα σημεία που υπερισχύει κατά την γνώμη μου το Μ19 είναι το HDMI, η full USB είσοδος και η εμφάνιση του.

 

παντως η διαφορα του ειναι 15 ευρω... οπωτε νομιζω καλυτερα το Μ19

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...