Jump to content

Sony Xperia Sole / Sola


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ευχαριστώ παιδιά !! θα ξεκινήσω τους πειραματισμούς αύριο , και σίγουρα θα θελήσω καμιά βοήθεια

 

Πριν ξεκινησεις οτιδηποτε κρατα Nandroid Backup!

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως στο έκανε επειδή είχες καιρό να κλείσεις το κινητό σου. Τα smartphone με μικρή RAM αν δεν τα κάνεις restart κάθε 2 μέρες, αρχίζουν και μπουκώνουν. Λειτουργούν πολλές εφαρμογές στο παρασκήνιο, με αποτέλεσμα να γεμίζει η RAM. Επειδή λοιπόν γεμίζει, πρέπει κάτι να κλείσει από μόνο του, για να μην κολλήσει το κινητό. Έτσι σου ζητούσε να κλείσεις την εφαρμογή που είπες. Για αυτό και δεν βρήκαν τίποτα στη Sony.

Για το update κάνε το άφοβα. Κάνε καθαρή εγκατάσταση βάση των οδηγιών που έχουμε βάλει στο πρώτο post!

 

κι εγώ στην αρχή αυτό νόμιζα, γι'αυτό και στην αρχή έκανα restart κάθε μέρα πριν πάω για ύπνο (για να το θυμάμαι), αλλά και πάλι κολλούσε! μετά έβαλα το task manager να κάνει auto-kill τις παρατρεχάμενες εφαρμογές που έτρεχαν μόνες τους πχ facebook, viber κλπ, τις οποίες είχα ρυθμίσει σε απλό regular kill, αλλά και πάλι μου κολλούσε! γι'αυτό θεώρησα ότι κάτι δεν πήγαινε καλά!

όσο για το update, θα το κάνω μάλλον μετά την εξεταστική, μην κάνω καμιά πατάτα και έχω κανένα πρόβλημα (ποτέ δεν ξέρεις με μένα...) και τρέχω! ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές!! :)

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ στην αρχή αυτό νόμιζα, γι'αυτό και στην αρχή έκανα restart κάθε μέρα πριν πάω για ύπνο (για να το θυμάμαι), αλλά και πάλι κολλούσε! μετά έβαλα το task manager να κάνει auto-kill τις παρατρεχάμενες εφαρμογές που έτρεχαν μόνες τους πχ facebook, viber κλπ, τις οποίες είχα ρυθμίσει σε απλό regular kill, αλλά και πάλι μου κολλούσε! γι'αυτό θεώρησα ότι κάτι δεν πήγαινε καλά!

όσο για το update, θα το κάνω μάλλον μετά την εξεταστική, μην κάνω καμιά πατάτα και έχω κανένα πρόβλημα (ποτέ δεν ξέρεις με μένα...) και τρέχω! ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές!! :)

 

Εννοείται μετά την εξεταστική! Μιλάει ο παθών! Ενώ έχω κανονίσει άσχημη αντιγραφή, πάω ο μ...ας να βάλω κάτι καινούρια θέματα, που χρειαζόντουσαν τροποποίηση των δικαιωμάτων. Αποτέλεσμα? Κατέστρεψα το κινητό και κόπηκα και στο μάθημα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!! Μια βοήθεια παρακαλώ.

Πήρα στην γυναίκα ενα xperia sole κοκκινο τον Δεκέμβρη που μας πέρασε.

Μολίς το άνοιξα και το έβαλα στο pc μου έβγαλε αμέσως την αναβάθμιση και την έκανα.

Το πρόβλημα είναι οτι το τηλέφωνο μετά από ένα μήνα άρχισε να κάνει επανεκίνηση μόνο του κατά την κλήση ή γενικά στη χρήση του.

Κάποιες φορές δεν ανταποκρίνεται καθόλου και ξαφνικά όλα οκ.

Έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, ξανα πέρασα την ρομ με το pc companion αλλά τίποτα.Με τις ώρες του τα κάνει πάλι.

 

Η Sony λέει οτι φταίει κάποια εφαρμογή,πράγμα που δεν ισχύει γιατί το δοκίμασα για αρκετές μέρες χωρίς καμία εγκατάσταση και αυτό τα ίδια.

Τους το είπα αλλά επιμένουν.

 

Τι λέτε να κάνω.Να δοκιμάσω και SEUS ή τζάμπα κόπος;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!! Μια βοήθεια παρακαλώ.

Πήρα στην γυναίκα ενα xperia sole κοκκινο τον Δεκέμβρη που μας πέρασε.

Μολίς το άνοιξα και το έβαλα στο pc μου έβγαλε αμέσως την αναβάθμιση και την έκανα.

Το πρόβλημα είναι οτι το τηλέφωνο μετά από ένα μήνα άρχισε να κάνει επανεκίνηση μόνο του κατά την κλήση ή γενικά στη χρήση του.

Κάποιες φορές δεν ανταποκρίνεται καθόλου και ξαφνικά όλα οκ.

Έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, ξανα πέρασα την ρομ με το pc companion αλλά τίποτα.Με τις ώρες του τα κάνει πάλι.

 

Η Sony λέει οτι φταίει κάποια εφαρμογή,πράγμα που δεν ισχύει γιατί το δοκίμασα για αρκετές μέρες χωρίς καμία εγκατάσταση και αυτό τα ίδια.

Τους το είπα αλλά επιμένουν.

 

Τι λέτε να κάνω.Να δοκιμάσω και SEUS ή τζάμπα κόπος;;;

 

Δοκίμασε να βάλεις κάποια custom rom λογικά θα φτιάξει...:)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βάλεις κάποια custom rom λογικά θα φτιάξει...:)

 

χμμμ..Μάλλον δεν θα το κάνω αυτό...Το σκέφτομαι λίγακι...

Link to comment
Share on other sites

χμμμ..Μάλλον δεν θα το κάνω αυτό...Το σκέφτομαι λίγακι...

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=38526003&postcount=120 αυτη ειναι η ρομ,οδηγος για ροοτ και cwm στην υπογραφη μου(bootloader δε χρειαζεται να ξεκλειδωσεις),εγω σου λεω ννα το κανεις η διαδικασια ειναι πολυ ευκολη και το κινητο θα φυσαει!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!! Μια βοήθεια παρακαλώ.

Πήρα στην γυναίκα ενα xperia sole κοκκινο τον Δεκέμβρη που μας πέρασε.

Μολίς το άνοιξα και το έβαλα στο pc μου έβγαλε αμέσως την αναβάθμιση και την έκανα.

Το πρόβλημα είναι οτι το τηλέφωνο μετά από ένα μήνα άρχισε να κάνει επανεκίνηση μόνο του κατά την κλήση ή γενικά στη χρήση του.

Κάποιες φορές δεν ανταποκρίνεται καθόλου και ξαφνικά όλα οκ.

Έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, ξανα πέρασα την ρομ με το pc companion αλλά τίποτα.Με τις ώρες του τα κάνει πάλι.

 

Η Sony λέει οτι φταίει κάποια εφαρμογή,πράγμα που δεν ισχύει γιατί το δοκίμασα για αρκετές μέρες χωρίς καμία εγκατάσταση και αυτό τα ίδια.

Τους το είπα αλλά επιμένουν.

 

Τι λέτε να κάνω.Να δοκιμάσω και SEUS ή τζάμπα κόπος;;;

Ναι, δοκιμασε με s(e)us. Δες το πρωτο ποστ του θεματος εκει που γραφει για Clean install ICS .

 

Δοκίμασε να βάλεις κάποια custom rom λογικά θα φτιάξει...:)

Σου γραφει οτι μαλλον δεν θα βαλει custom rom και του απαντας με λινκ rom απο το xda......

 

Μην παρεις το ποστ μου προσωπικα, δεν τα γραφω αποκλειστικα για εσενα.

Η λυση με custom rom δεν ειναι ''υγιης'' τροπος επιδιορθωσης προβληματων ή πολλοι δεν θελουν να βαλουν custom rom.

Πολλοι δεν θελουν να κανουν ουτε root.

Ο φιλος εχει ενα τηλεφωνο 6 μηνων, για ποιο λογο να ψαχνει ο καθε χρηστης στο xda για να καταφερει να δουλευει του τηλεφωνο σωστα και χωρις προβλημα? Μηπως το προβλημα ειναι του τηλεφωνου και οχι της μαμισιας rom?

Η σκεψη μου ειναι να βρεθει λυση απο τη μαμα sony.

 

Ειμαι χρηστης που σπανε τα νευρα μου αν δεν εχω root(αδειασμα σαβουρας), recovery, μετα χτυπαω κανα zipακι που μου αρεσει και αλλαζω bootanimation :lol:

 

Φιλικα :)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

ok. Ευχαριστώ!!!

Ναι όντως custom δεν θέλω να περάσω ακόμα τουλάχιστον.

Θα δοκιμάσω s(e)us και θα ποστάρω.....

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βάλεις κάποια custom rom λογικά θα φτιάξει...:)

 

Καμία σχέση το ένα με το άλλο. Ίσα ίσα το αντίθετο. Η στοκ πάντα είναι πιο σταθερή από τις custom.

Link to comment
Share on other sites

και κάτι ακόμα παιδιά.

"3. Κανουμε καθαρισμο εσωτερικης μνημης ωστε να σβηστουν ΟΛΑ τα αρχεια."

 

αυτός πως γίνετε;;;

Link to comment
Share on other sites

και κάτι ακόμα παιδιά.

"3. Κανουμε καθαρισμο εσωτερικης μνημης ωστε να σβηστουν ΟΛΑ τα αρχεια."

 

αυτός πως γίνετε;;;

Ψάξε στο μενού>ρυθμίσεις> αποθηκευτικός χώρος.

Δεν έχω το sole και δεν ξέρω ακριβώς τη "διαδρομή".

Μετά Στο seus επέλεξε εκεί που γράφει ότι θα διαγραφούν τα πάντα από το τηλέφωνο.

 

Προσοχή, πάρε backup Φωτογραφίες , Βίντεο, μουσική , επαφές στο pc σου.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κατεβασα αυτα τα δυο αρχεια (ROM JB του munjeni και τα fixes)

Μετα μπορειτε να μου πειτε τα βηματα για να το κανω custome rom το κινητο μου ?

Link to comment
Share on other sites

Ρε πολυ σερνεται η official jb. Την εβαλα στην δικια μου και καμια σχεση το κινητο. Με την 2.3.7 πετουσε! Εκανα ρουτ αλλα δεν προλαβα να σβησω πολλες εφαρμογες. Θα στρωσει αν βγαλω πολλες εφαρμογες;
PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

μήπως μπερδεύεις την jb με την ics? επειδή λες οτι έκανες root, ενώ η jb αφενώς δεν ειναι official (όχι απο τη sony) και αφετέρου είναι prerooted.

αν λοιπόν μιλάς για την επίσημη αναβάθμιση της sony, έκανες clean install? (έχουν μείνει οι εφαρμογές και τα αρχεία που είχες στο κινητό όχι?)

αν δεν έκανες, δηλαδή υπάρχουν τα παλιά αρχεία και εφαρμογές, δες στο πρώτο ποστ οδηγίες για να κάνεις και δεν θα εχεις θέμα.. (θα χασεις αρχεια και εφαρμογές, πάρε backup πρώτα)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εγώ φοβόμουν να περάσω custom rom στο sole μου αλλά βάζοντας την προτεινόμενη εδώ από τα παιδιά experience v2.1 βρήκα την υγειά μου. Άφθονη ram, μηδέν κόλλημα και μεγάλη χρηστικότητα.

Απλά ακολουθείς επακριβώς τα βήματα να την περάσεις και είσαι έτοιμος!

Περνάς και την εφαρμογή greenify (πραγματικά αξίζει να κάνεις root μόνο και μόνο για αυτή την εφαρμογή!!) και ένα ram booster και πραγματικά μετά ξεχνάς τα όποια προβλήματα δημιουεγεί η μαμά rom....

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κατεβασα αυτα τα δυο αρχεια (ROM JB του munjeni και τα fixes)

Μετα μπορειτε να μου πειτε τα βηματα για να το κανω custome rom το κινητο μου ?

 

Λοιπον καταρχας πρεπει να εισαι rooted,με unlocked bootloader και να εχεις βαλει cwm (πρωτα κανεις root μετα βαζεις cwm και μετα ξεκλειδωνεις bootloader.Αφου τα κανεις αυτα παιρνεις το zip της rom και βγαζεις τελειως απο μεσα το boot.img και το flashαρειε μεσω flashtool(εφαρμογη στον υπολογιστη) σε λειτουργεια fastboot.μετα κανεις wipe data και wipe dalvik cache(με cwm) φλασαρεις τη ρομ μεσω cwm(χωρις το boot.img).

Link to comment
Share on other sites

Είμαι με Ics, έχω κάνει root και έχω βγάλει διάφορα άχρηστα, αλλά έχω εγκαταστήσει κι αρκετά μπιχλιμπίδια ... Την τελευταία βδομάδα σέρνεται πραγματικά απίστευτα. Φταίει η έλλειψη εσωτερικής μνήμης (που γενικά πάσχει το τηλέφωνο) ή παίζει να οφείλεται και στον nova launcher;
Link to comment
Share on other sites

Είμαι με Ics, έχω κάνει root και έχω βγάλει διάφορα άχρηστα, αλλά έχω εγκαταστήσει κι αρκετά μπιχλιμπίδια ... Την τελευταία βδομάδα σέρνεται πραγματικά απίστευτα. Φταίει η έλλειψη εσωτερικής μνήμης (που γενικά πάσχει το τηλέφωνο) ή παίζει να οφείλεται και στον nova launcher;

 

Έχεις κάνει καθαρή εγκατάσταση?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει καθαρή εγκατάσταση?

 

ναι ακολουθώντας τις οδηγίες στο 1ο post.

σκεφτόμουν μήπως οφείλεται σε εφαρμογές στιλ greenify, rom toolbox κτλ και τις έβγαλα αλλα δεν είδα καμία διαφορά.

 

έχω συνδέσει καμιά 40αρια εφαρμογές και παιχνίδια στην sd card με link2sd αυτά αν ξανακάνω clean install αν βγάλω την κάρτα τα χάνω (δεν συνδεόνται π.χ με την νέα εγκατάσταση) ή πρεπει να κάνω back up (με ποιο τρόπο?) πρωτα και μετα να ξεκινήσω το clean installation;

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

έχω συνδέσει καμιά 40αρια εφαρμογές και παιχνίδια στην sd card με link2sd αυτά αν ξανακάνω clean install αν βγάλω την κάρτα τα χάνω (δεν συνδεόνται π.χ με την νέα εγκατάσταση) ή πρεπει να κάνω back up (με ποιο τρόπο?) πρωτα και μετα να ξεκινήσω το clean installation;

 

Οι πάρα πολλές εφαρμογές φτάινε σίγουρα και το ότι είναι στην sdcard κάνει την κατάσταση χειρότερη...Τι class είναι η κάρτα που έχεις?Ίσως φταίει αυτό....

Link to comment
Share on other sites

class 10 (εχω παει την cache στα 4mb με sd booster)

 

ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να το αντιμετωπίσω?

να μετακινήσω κάποιες στην εσωτερική μνήμη? π.χ αυτές που χρησιμοποιώ πιο πολύ?

να κάνω clean installation και να το κανω αυτό?

να βάλω καποια custom rom θα δω διαφορα?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

class 10 (εχω παει την cache στα 4mb με sd booster)

 

ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να το αντιμετωπίσω?

να μετακινήσω κάποιες στην εσωτερική μνήμη? π.χ αυτές που χρησιμοποιώ πιο πολύ?

να κάνω clean installation και να το κανω αυτό?

να βάλω καποια custom rom θα δω διαφορα?

 

Λοιπόν κάνε ένα nandroid backup πρώτα απ΄ολα να μη χάσεις ότι έχεις στη μνήμη του κινητού.Έχεις βάλει cwm είσαι rooted?Αν ναι βάλε αυτήν τη ρομ experience v2.1 αν όχι πες μου να σε βοηθήσω να το rootάρεις και να βάλεις και cwm...(εύκολο είναι μπορείς να το κάνεις και μόνος σου,αλλά λίγη βοήθεια θα τη χρειαστείς...Δες την υπογραφή μου για root,cwm και για το πως να βάζεις custom rom.

Link to comment
Share on other sites

μήπως μπερδεύεις την jb με την ics? επειδή λες οτι έκανες root, ενώ η jb αφενώς δεν ειναι official (όχι απο τη sony) και αφετέρου είναι prerooted.

αν λοιπόν μιλάς για την επίσημη αναβάθμιση της sony, έκανες clean install? (έχουν μείνει οι εφαρμογές και τα αρχεία που είχες στο κινητό όχι?)

αν δεν έκανες, δηλαδή υπάρχουν τα παλιά αρχεία και εφαρμογές, δες στο πρώτο ποστ οδηγίες για να κάνεις και δεν θα εχεις θέμα.. (θα χασεις αρχεια και εφαρμογές, πάρε backup πρώτα)

 

Φιλος εκανα κανονικα καθαρη εγκατασταση. Και ναι για το παγωτο λεω απλα μπερδευτηκα

PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Sole / Sola

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...