Jump to content

Sony Xperia Sole / Sola


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χρόνια πολλά σε όλους!

 

Χθες επιτέλους βρήκα τον χρόνο να περάσω ICS στο κινητό μου με clean install όπως περιγράφεται εδώ . Δεν έχω root κλπ., επί του παρόντος δεν προλαβαίνω να κάτσω να διαβάσω τι πρέπει να κάνω.

 

Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένη γιατί προ ICS, το κινητό ήταν για τα μπάζα, με τρομερά lags, κολλούσε, έκανε μόνο του reboot, γενικά φερόταν σαν δαιμονισμένο.

 

Το βασικό μου πρόβλημα με το ICS (μέχρι στιγμής!) είναι ότι οι διάφορες ειδοποιήσεις (π.χ. κλήσεις, αναπάντητες, ραντεβού) δεν ξυπνούν την οθόνη και δεν ανάβουν τα LED. Δοκίμασα και με το Light Flow Lite αλλά δεν είδα χαΐρι. Όσο κι αν φαίνεται ασήμαντο, είναι μεγάλο πρόβλημα για μένα γιατί λόγω δουλειάς είμαι συχνά αναγκασμένη να έχω το κινητό μακρυά μου και στο αθόρυβο, οπότε θα ήθελα με μια ματιά να βλέπω τι γίνεται.

 

Επίσης, όταν βάζω custom ringtone σε συγκεκριμένες επαφές ώστε οι αγαπημένοι μου να έχουν καθένας τον δικό του ήχο, δεν την κρατάει τη ρύθμιση και χτυπάει με ό,τι ήχο να 'ναι.

 

Μπορεί μήπως κανείς να βοηθήσει;

 

Για τις ειδοποιησεις μπορεις να βαλεις handcent sms για μηνυματα. Οταν ερχεται μηνυμα αναβει η οθονη και το λεντ.. κατι αντιστοιχο μπορεις να βαλεις και για τις κλησεις.. επισης μπορεις να δοκιμασεις το illumination bar notification..

Τωτα για τους ηχους δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι δεν εβαλα ποτε διαφορετικο..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν μπορω να βρω λύση και δεν ξερω γιατι το κανε αυτό, πήγα μεσω cmd από τον υπολογιστή γράφοντας εντολές αλλα τιποτα.

Σε αυτη την εκδοση Ραδιόφωνο λειτουργεί η εχει προβλημα

 

Ναι το ραδιωφονο λειτουργει,η ρομ ειναι οπως η jelly bean(ιδια για την ακριβεια εκτως απο καποια μηδαμινα λαθακια που εγιναν κατα το. Port) των xperia απλα unnoficial.Για δες και στην προηγουμενη σελιδαα που εγραψε ενα λινκ ο goskbaru. Για εγκατασταση boot.img

 

Εβγαλα screenshot τις οδηγιες για να μην ψαχνεις...

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να είναι του κουμπιού,αλλά του λογισμικού..τι έχει πανω;2.3 ή 4;

 

Sorry για το late reply, χρόνια πολλά! 2.3 έχει επάνω. Να ετοιμάζομαι για update λες;

Samsung Note II - Young Duos - Nexus 7 3G

----------------------------

Παύλος

Link to comment
Share on other sites

Sorry για το late reply, χρόνια πολλά! 2.3 έχει επάνω. Να ετοιμάζομαι για update λες;

 

Μπορείς να κάνεις update όποτε θες και αν χρειαστείς κάτι εδώ είμαστε...Οι οδηγίες βρίσκονται στην πρώτη σελίδα στο πρώτο comment.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις update όποτε θες και αν χρειαστείς κάτι εδώ είμαστε...Οι οδηγίες βρίσκονται στην πρώτη σελίδα στο πρώτο comment.

 

Update σου λέει το παιδί.. Όχι ροοτ.

Link to comment
Share on other sites

Update σου λέει το παιδί.. Όχι ροοτ.

 

Μα δεν είπα κάτι διαφορετικό!:)Στην πρώτη σελίδα υπάρχει οδηγός που λέει clean install για ics

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις update όποτε θες και αν χρειαστείς κάτι εδώ είμαστε...Οι οδηγίες βρίσκονται στην πρώτη σελίδα στο πρώτο comment.

 

Η stock ICS έχει θέμα με led notifications etc ; (γιατί στο sk17i που έχω εγώ είναι ένας λόγος που έχω μείνει ακόμη με GB). Hard reset στο sola κάνουμε με on/off + volume down ;

Samsung Note II - Young Duos - Nexus 7 3G

----------------------------

Παύλος

Link to comment
Share on other sites

Nero55 τελικά το δοκίμασες το jb εσύ; αν ναι χρησιμοποίησες και το fix? δουλεύει κανονικά η κάμερα;

 

Δεν μπορώ να δοκιμάσω τίποτα ακόμα δυστυχώς γιατί χάλασε το zte racer του αδερφού μου και μου έχει πάρει το solάκι μου μέχρι να τελιώσει τις πανελλαδικές...:cry:

 

Η stock ICS έχει θέμα με led notifications etc ; (γιατί στο sk17i που έχω εγώ είναι ένας λόγος που έχω μείνει ακόμη με GB). Hard reset στο sola κάνουμε με on/off + volume down ;

 

Σε εμένα η stock ics δεν είχε κανένα πρόβλημα,hard reset κάνουμε με το on/off και volume up μέχρι να νιώσουμε 3 δονήσεις(τότε κλείνει) και όταν νιώθουμε 1 στην αρχή και μετά σταματήσουμε να πατάμε τα κουμπιά κάνει reboot

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Η jb χωρίς ιδιαίτερη χρήση! :-) κολλήματα δεν έχω παρατηρήσει! Τελικά τι γίνεται με το fixaki? Το έχει δοκιμάσει κανείς;

 

Τι χρήση δηλαδή μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος?

Link to comment
Share on other sites

Τι χρήση δηλαδή μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος?

 

Όχι Πάνω από μισή ώρα κλήσεις, αρκετά sms, καμία εφαρμογή αθλητικών και Facebook!

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=41078222&postcount=290 Εδώ μπορείτε να φτιάξετε ένα προβληματάκι με το grid που είχε ο launcher
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησα να βαλω την JB και εκανα τα παντα οπως λενε εδω τα παιδια.. ωστοσο στο τελικο ανοιγμα του κινητου μου εβγαλε μια αρχικη οθονη που ελεγε "Xperia custom" και μετα αφου εκλεισε η οθονη αυτη το κινητο εχει παραμεινει ανοιχτο με την οθονη μαυρη και φωτισμενη εδω και 15-20 λεπτα περιπου.. Παταω power για να κλεισει και δεν κανει τιποτα.. καμια συμβουλη να ξεκολλησει απο την κατασταση που ειναι?
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησα να βαλω την JB και εκανα τα παντα οπως λενε εδω τα παιδια.. ωστοσο στο τελικο ανοιγμα του κινητου μου εβγαλε μια αρχικη οθονη που ελεγε "Xperia custom" και μετα αφου εκλεισε η οθονη αυτη το κινητο εχει παραμεινει ανοιχτο με την οθονη μαυρη και φωτισμενη εδω και 15-20 λεπτα περιπου.. Παταω power για να κλεισει και δεν κανει τιποτα.. καμια συμβουλη να ξεκολλησει απο την κατασταση που ειναι?

 

Power και volume up!

Link to comment
Share on other sites

Power και volume up!

 

Ουτε αυτο επιασε.. τελικα βρηκα τροπο (αποσυνδεσα την παροχη απο την μπαταρια στο κινητο και εσβησε)

Ωστοσο τωρα μπηκα στο CWM εκανα wipe data/factory reset, wipe cache, wipe dalvik cache, τελος εγκατασταση της ROM που ειχα στην ext-card και reboot στη συνεχεια.. αλλα μετα απο λιγο οταν παει να μπει μου βγαζει ενα σωρο σφαλματα.. γιατι? Τωρα εκανα παλι reboot και ολα τα παραπανω wipe να δω τι θα γινει.. ελπιζω να πανε ολα καλα..

 

Edit: Ολα καλα.. μπηκε η εκδοση 4.1.2 και τωρα αρχιζει η εξερευνηση της νεας ROM.. Ειχα κανει αντιγραφα ασφαλειας με το titanium backup τις εφαρμογες.. οταν τωρα τις κανω restore θα υπαρξει προβλημα ή θα επανελθουν ολα κανονικα?

 

Προβλημα.. μετα την εγκατασταση της JB μου λεει οτι δεν ειμαι rooted.. πως κανω τωρα root?

Edited by aeriko1975
Link to comment
Share on other sites

Ουτε αυτο επιασε.. τελικα βρηκα τροπο (αποσυνδεσα την παροχη απο την μπαταρια στο κινητο και εσβησε)

Ωστοσο τωρα μπηκα στο CWM εκανα wipe data/factory reset, wipe cache, wipe dalvik cache, τελος εγκατασταση της ROM που ειχα στην ext-card και reboot στη συνεχεια.. αλλα μετα απο λιγο οταν παει να μπει μου βγαζει ενα σωρο σφαλματα.. γιατι? Τωρα εκανα παλι reboot και ολα τα παραπανω wipe να δω τι θα γινει.. ελπιζω να πανε ολα καλα..

 

Edit: Ολα καλα.. μπηκε η εκδοση 4.1.2 και τωρα αρχιζει η εξερευνηση της νεας ROM.. Ειχα κανει αντιγραφα ασφαλειας με το titanium backup τις εφαρμογες.. οταν τωρα τις κανω restore θα υπαρξει προβλημα ή θα επανελθουν ολα κανονικα?

 

Προβλημα.. μετα την εγκατασταση της JB μου λεει οτι δεν ειμαι rooted.. πως κανω τωρα root?

 

Καποιο λααθος εχεις κανει σε κατι εσυ η ρομ ειναι rooted

Link to comment
Share on other sites

Καποιο λααθος εχεις κανει σε κατι εσυ η ρομ ειναι rooted

 

Εχεις δικιο.. η ROM ειναι rooted.. λαθος εκανε ενα προγραμμα "root checker" που στην αρχη μου ελεγε οτι δεν ειμαι root..

 

ΥΓ: Να ενημερωσω οτι εβαλα το fix και δεν μου εχει παρουσιασει καποιο προβλημα..

Ερωτηση: Τωρα που βαζοντας την unofficial JB κανοντας unlock τον BL, μετα οταν με το καλο (η ελπιδα πεθαινει τελευταια) μας δωσει επισημη JB η Sony, θα υπαρξει καποιο προβλημα στο να την εγκαταστησω ή θα γινει κανονικα η αναβαθμιση?

Edited by aeriko1975
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο.. η ROM ειναι rooted.. λαθος εκανε ενα προγραμμα "root checker" που στην αρχη μου ελεγε οτι δεν ειμαι root..

 

Τοτε αφου ειναι αναξιοπιστο ας μην το χρησιμοποιουμε πλεον....

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, για να δειτε αν ειστε root ειναι απλό.. βάλτε το titanium backup, που ειναι χρησιμο έτσι και αλλιώς.. αν λειτουργεί κανονιά είστε root, αν όχι δε είστε ;)
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο.. η ROM ειναι rooted.. λαθος εκανε ενα προγραμμα "root checker" που στην αρχη μου ελεγε οτι δεν ειμαι root..

 

ΥΓ: Να ενημερωσω οτι εβαλα το fix και δεν μου εχει παρουσιασει καποιο προβλημα..

Ερωτηση: Τωρα που βαζοντας την unofficial JB κανοντας unlock τον BL, μετα οταν με το καλο (η ελπιδα πεθαινει τελευταια) μας δωσει επισημη JB η Sony, θα υπαρξει καποιο προβλημα στο να την εγκαταστησω ή θα γινει κανονικα η αναβαθμιση?

 

Μη ζορίζεις το μυαλό σου, δεν πρόκεται να πάρουμε.. :p

Link to comment
Share on other sites

Μη ζορίζεις το μυαλό σου, δεν πρόκεται να πάρουμε.. :p

 

Μη το λες διαβασα στους xda πως η Sony θα δωσει τελικα jb(μην χαιρεστε ενας χρηστης το ειπε οποτε μπορει να ειναι φουμαρα,αλλα μπορει και οχι)

Link to comment
Share on other sites

Εχουν πει για leaked JB (beta στην καλυτερη, alpha στην χειροτερη) αλλα δεν ελπιζω. Μεχρι να (και αν) την δωσουν, η port JB απο Xperia P και GO, θα ειναι στα ιδια επιπεδα χρησης οποτε δεν εχει καποιο νοημα.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Sole / Sola

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...