Jump to content

Sony Xperia Sole / Sola


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για να λεει Sola (και οχι Sole) μαλλον ειναι παραεισαγωγης για αυτο εχει και 30 ευρω παραπανω.

οχι μαλλον, σιγουρα ειναι παραεισαγωγης.. και κατα κανονα τα παραεισαγωγης θα πρεπε να φθηνοτερα! αλλο που η Sony εκανε το κολπο να το φερει ελλαδα πιο φθηνα λογω της κρισης (και πολυ σωστη κινηση, εχει πουλησει πολυ)

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Και εχει και 57 τεμαχια αποθεμα. Αμα το παει στα 259, αγοραζω 1 :D

σαρεσε σε κοκκινο ε? εγω και 229 να εκανε θα το προτιμουσα μαυρο η ασπρο στα 259.... ουτε ο Μαρινακης δεν εχει κοκκινο κινητο να πουμε.. χααχχαχα

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

ομορφο φαινεται το κοκκινο αλλα η τιμη δεν συγκρινεται με του μαυρου και του ασπρου :p
Link to comment
Share on other sites

Και για να τελειώνει κ το θέμα για την gpu.επειδή λέτε πολλοί ότι δεν φοράει την gpu Mali 400MP την οποία φορά το GSII και το GSIII,αλλά ισχυρίζεστε ότι φοράει την mali 400 την απλή παρακάτω παραθέτω screen shot μετά από μέτρηση στο quadrand στο οποίο φαίνεται εμφανώς ποια gpu φοράει το sole κ ελπίζω να πιστούν κ οι πλέον δύσπιστοι...κ δν είναι άλλη από την MALI 400MP (όπου MP σημαίνει multi core).

 

όντως για να τελειώνει το θέμα υπάρχουν 2 GPU MALI-400 MP ,η μία είναι η MALI-400 MP1 (single core) και η άλλη η MALI-400 MP4(quad-core) που φοράνε ο Νovathor kai Εxynos αντίστοιχα οπότε μονός για sole ,p,u και λοιπά και τετραπλός για S2 kai S3. και όπως αναφέρεται ο MALI-400 MP1 ειναι ο καινούργιος πιο γρήγορος MALI-200 με την καινούργια αρχιτεκτονική της MALI-400 GPU

πηγές :

1)http://www.arm.com/files/event/8_Steve_Steele_ARM_GPUs_Now_and_in_the_Future.pdf

2)http://www.anandtech.com/tag/smartphones/9

3)http://nokiabuff.com/2011/11/02/st-ericsson-dual-core-nokia-windows-phone/

4)http://limadriver.org/Hardware/

Link to comment
Share on other sites

όντως για να τελειώνει το θέμα υπάρχουν 2 GPU MALI-400 MP ,η μία είναι η MALI-400 MP1 (single core) και η άλλη η MALI-400 MP4(quad-core) που φοράνε ο Νovathor kai Εxynos αντίστοιχα οπότε μονός για sole ,p,u και λοιπά και τετραπλός για S2 kai S3. και όπως αναφέρεται ο MALI-400 MP1 ειναι ο καινούργιος πιο γρήγορος MALI-200 με την καινούργια αρχιτεκτονική της MALI-400 GPU

πηγές :

1)http://www.arm.com/files/event/8_Steve_Steele_ARM_GPUs_Now_and_in_the_Future.pdf

2)http://www.anandtech.com/tag/smartphones/9

3)http://nokiabuff.com/2011/11/02/st-ericsson-dual-core-nokia-windows-phone/

4)http://limadriver.org/Hardware/

 

θες να πεις ότι το sole που φοράει mali 400MP την ονομάζει MP multi processor δηλαδή,π ο λ λ ο ί ε π ε ξ ε ρ γ α σ τ έ ς δηλαδή,για όποιον δν ξέρει αγγλικά,ενώ έχει έναν επεξεργαστή...απλά κοίταξε το επίσημο site της SONY αν κ με τα αγγλικά βλέπω δν τα πας ιδιαίτερα καλά...Βάλτο στην μετάφραση του GOOGLE το κείμενο μπας κ βγάλεις άκρη...http://developer.sonymobile.com/wp/2012/05/04/efficient-power-consumption-and-peak-performance-with-novathor-u8500/#more-6014

Edited by Vlasismiriagos
Link to comment
Share on other sites

θες να πεις ότι το sole που φοράει mali 400MP την ονομάζει MP multi processor δηλαδή,π ο λ λ ο ί ε π ε ξ ε ρ γ α σ τ έ ς δηλαδή,για όποιον δν ξέρει αγγλικά,ενώ έχει έναν επεξεργαστή...απλά κοίταξε το επίσημο site της SONY αν κ με τα αγγλικά βλέπω δν τα πας ιδιαίτερα καλά...Βάλτο στην μετάφραση του GOOGLE το κείμενο μπας κ βγάλεις άκρη...http://developer.sonymobile.com/wp/2012/05/04/efficient-power-consumption-and-peak-performance-with-novathor-u8500/#more-6014

 

κοίτα θα ήθελα πάρα πολύ να είναι όντως όπως το λές για να ζηλεύουν και οι S2 :D αλλά με το που είδα το MP1 KAI MP4 που γράφουν κάτι μου έκανε ... μπορεί όντως να κάνω λάθος στη μετάφραση σορρυ απλά αυτό καταλαβα και λέω σίγουρα ειναι που-στιες των εταιριών για να μην πάρουμε χαμπάρι για αυτό γράφουν μονο ΜP (και δεν ήθελα να στην πω η κάτι τέτοιο)

 

"The Mali-400 GPU has 1 GP (Geometry Processor) and can have up to 4 PPs (Pixel Processors). The common variant has only 1PP, which makes it little more than an updated and faster Mali-200, and is denoted as a Mali-400 MP1. The Mali-400 MP4, available in the Samsung Exynos, has 4PPs and is pretty competitive in benchmarks. While the single GP, quad PP design is lagging when the vertex count goes up, in the real world, in september 2011, no other smartphone GPU could touch it. The Mali-400 GP is capable of pushing out 30M triangles per second at 275Mhz, while the fill rate per PP remains the same as the Mali-200 (1pixel/clock, but up to 4PPs are possible).

 

Mali-400s are present in AMLogic 8726-M, Allwinner A10, ST-Ericsson Novathor and Samsung Exynos SoCs.

 

From a driver point of view, very few infrastructural changes are needed for supporting a Mali-400 MP1 from a Mali-200. So far, shader programs have not differed.

 

ST-Ericsson Novathor

A Dual Core ARM Cortex A9 running at 1GHz, which includes a Mali-400 MP1. Most easily found as part of the Snowball Single Board Computer, which comes with full GNU/Linux and android support. The top of the line smartphone from HTC, the android based Sensation, has a Z710t version which comes with a U9500. Sadly though, this sensation only ships in china.

 

Plenty of information, which might be very snowball specific, can be found on the igloo community website.

 

There is a pre-built image of Linaro Android with the Lima(re) demo included. There are three files, system.tar.bz2, boot.tar.bz2 and userdata.tar.bz2 that you put onto a SD card following Linaro's image installation instructions.

 

Samsung Exynos

The Samsung Exynos 42xx is a range of ARM Cortex A9 devices clocked between 1.2 and 1.8GHz. They are the only devices currently carrying a Mali-400MP4. The Exynos of course stars in the top selling, high end Samsung android based smartphones and tablets. The best sold phone of 2011, the Samsung Galaxy S II, comes with an Exynos. A Single Board Computer with a 4210, called origen, is available with android and ubuntu support. "

Link to comment
Share on other sites

πφφφφφ μου φαίνεται θα είναι το αιώνιο ερώτημα για το sole...κ μάλλον ποτέ δν θα μάθουμε αν δν αποφασίσει κάποιος να λύσει το sole του για να δούμε τι έχει μέσα....τέσπα εγώ πάντως εμπιστεύομαι τη μαμά εταιρία πιο πολύ απ τα διάφορα blogs που μπορεί να εξυπηρετούν διάφορα συμφέροντα...
Link to comment
Share on other sites

πφφφφφ μου φαίνεται θα είναι το αιώνιο ερώτημα για το sole...κ μάλλον ποτέ δν θα μάθουμε αν δν αποφασίσει κάποιος να λύσει το sole του για να δούμε τι έχει μέσα....τέσπα εγώ πάντως εμπιστεύομαι τη μαμά εταιρία πιο πολύ απ τα διάφορα blogs που μπορεί να εξυπηρετούν διάφορα συμφέροντα...

 

ισχύει αυτό που λες γενικά για τα sites οπότε ας πιστέψουμε την "μαμά" (γιατί η μαμά έχει πάντα δίκιο :p )

 

edit: στο pdf της arm σελίδα 9 λέει "Up to 4 fragment processors" ,είναι απο 1 fragment processor μέχρι 4 fragment processors ? ή απλά 4 και τέλος...

Edited by iobelika
Link to comment
Share on other sites

ισχύει αυτό που λες γενικά για τα sites οπότε ας πιστέψουμε την "μαμά" (γιατί η μαμά έχει πάντα δίκιο :p )

 

edit: στο pdf της arm σελίδα 9 λέει "Up to 4 fragment processors" ,είναι απο 1 fragment processor μέχρι 4 fragment processors ? ή απλά 4 και τέλος...

 

έως 4 fragment processors σημαίνει αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Σε απλα Ελληνικα μπορει καποιος να μας ενημερωσει αν φοραει την ιδια GPU με του GS 2 ;

 

σε απλά ελληνικά κ με βάση την επίσημη SONY φοράει την τετραπύρηνη GPU MALI 400MP την ίδια που φοράει κ το GSII κ το GSIII.

Link to comment
Share on other sites

τελικα απο που το προμηθευομαστε το κινητακι ρε παιδια?:blink:

απο που θελεις. wind - σκρουτζ.. υπαρχει γενικοτερα

μονο σε κοκκινο δεν βρισκεται στα 259. τα αλλα δυο χρωματα υπαρχουν

Edited by c0rpse_grinder
Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

ελεος παντως.. μολις να ανοιγεις το κινητακι να εχεις ενα καμμενο πιξελ να το βλεπεις καθε μερα. εγω δεν θα το δεχομουν παντως.. ξερεις καποια εταιρια που να εχει εστω και ενα καμμενο πιξελ η συσκευη οn arrival και να μην το δεχθουν για DOA?

Μαζί σου φίλε μου! Δυστυχώς όμως έτσι είναι. Δυστυχώς οι περισσότερες εταιρείες έτσι κάνουν. Μόνο οι LG έχει zero pixel εγγύηση.

Αν κάνω λάθος, παρακαλώ, να με διορθώσει κάποιος.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μαζί σου φίλε μου! Δυστυχώς όμως έτσι είναι. Δυστυχώς οι περισσότερες εταιρείες έτσι κάνουν. Μόνο οι LG έχει zero pixel εγγύηση.

Αν κάνω λάθος, παρακαλώ, να με διορθώσει κάποιος.

 

Αγαπητέ τρισμέγιστε ZXR μήπως έχεις ιδέα αν μπορούμε να κάνουμε ρουτ στο σολε χωρίς να ξεκλειδώσουμε τον bootloader??

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζουμε αν την συγκεκριμενη συσκευη θα την φερει ο Γερμανος;

 

εγω που ρωτησα σε τρια διαφορετικα καταστηματα Γερμανος, στα δυο μου ειπαν οτι θα το φερουν αλλα δεν ξερουν ποτε και στο τριτο οτι δε θα το φερουν καθολου........:wacko:......αν γνωριζει καποιος κατι ας μας πει...!

 

εγω που ρωτησα σε τρια διαφορετικα καταστηματα Γερμανος, στα δυο μου ειπαν οτι θα το φερουν αλλα δεν ξερουν ποτε και στο τριτο οτι δε θα το φερουν καθολου........:wacko:......αν γνωριζει καποιος κατι ας μας πει...!

 

πηρα τωρα και ρωτησα στο τμημα εξυπηρετησης πελατων και μου ειπαν οτι δε θα το φερουν καθολου αυτο το μοντελο......μονο τα xperia u και p........

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη με 259Ε πηραμε μηχανακι 600Ε !! Αυτα ειναι . Πρωτη φορα εκανε κατι καλο η Sony ! :D

 

τρομερό value for money. όταν πήρα το nexus s με 300ευρώ το είχα για value for money αλλά το sole τα ξεπέρασε όλα

Link to comment
Share on other sites

πφφφφφ μου φαίνεται θα είναι το αιώνιο ερώτημα για το sole...κ μάλλον ποτέ δν θα μάθουμε αν δν αποφασίσει κάποιος να λύσει το sole του για να δούμε τι έχει μέσα....τέσπα εγώ πάντως εμπιστεύομαι τη μαμά εταιρία πιο πολύ απ τα διάφορα blogs που μπορεί να εξυπηρετούν διάφορα συμφέροντα...

Παιδιά και 1 και 4 cores να έχει είναι σίγουρα πιο αδύναμη από αυτή των GSII/III. Αυτό είναι το μόνο που ενδιαφέρει...

 

Παρόλα αυτά θα το ξαναπώ ότι με τίποτα δεν χαλάει το value for money του κινητού και είναι μια αξιοπρεπής gpu για την κατηγορία του... :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Sole / Sola

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...