Jump to content

Sony Xperia Sole / Sola


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Haki διαφωνώ μαζί σου.Επιμένω ότι το sole έχει αδύναμο ηχείο αφού ακόμη κ του neo v η ένταση στα τεστ του GSMArena είναι στο μέσο όρο των κινητών τηλεφώνων που κυκλοφορούν.Άρα δν έχει πολύ δυνατό ηχείο το neo v όπως είπες.Έχει ένα απλά αποδεκτό ηχείο το οποίο σε σχέση με του sole μοιάζει να έχει σχεδόν τη διπλάσια ένταση...Κ έχω πλήρη γνώση αυτών που λέω αφού είμαι κάτοχος κ των 2 τηλεφώνων...

 

Για να μη τα ξαναγράφω απλώς να πάλι,μια απ'τα ίδια!

Κάτοχος κ του sole και του neo v!Και πραγματικά μπροστά στο neo v το sole μοιάζει να έχει τη μισή ένταση!!!!

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φίλε η gpu είναι ίδια στο όνομα. Στο Sole είναι single core ενώ στο SGSII (όπως και στο SGSIII) είναι quad core. Για αυτό και υπάρχει τόσο χαοτική διαφορά στο Nenamark με το SGSII, ενώ έχουν σχεδόν ίδια ανάλυση...
Παλι τα ιδια γραφεις φιλε μου..? :blink: Δεν τα ειχαμε πει πιο πριν σε προηγουμενες σελιδες οτι εχει τετραπυρηνη Gpu κι οτι ειναι η ιδια με του Galaxy SII? Δεν εδωσα Link φιλε μου απο το επισημο Site της Sony και με φωτο οτι εναι "Τετραπυρηνη", παλι τα ιδια λες? Οριστε λοιπον ξανα τα ιδια http://developer.sonymobile.com/wp/2012/05/04/efficient-power-consumption-and-peak-performance-with-novathor-u8500/#more-6014 :p
Link to comment
Share on other sites

παιδες σημαντικη ερωτηση παρολο που το χω ηδη παραγγειλει....το usb-on the go pou upostirizei...τι ακριβως ειναι??μπορεις να βαλεις usb και να μεταφερεις αρχεια απο αυτο στο κινητο και το αντιστροφο??
Link to comment
Share on other sites

Φίλε η gpu είναι ίδια στο όνομα. Στο Sole είναι single core ενώ στο SGSII (όπως και στο SGSIII) είναι quad core. Για αυτό και υπάρχει τόσο χαοτική διαφορά στο Nenamark με το SGSII, ενώ έχουν σχεδόν ίδια ανάλυση...

 

joebar ελπίζω να καλύφθηκες απ την απάντηση του aby...όσων αφορά την GPU κ το κατά πόσο είναι η ίδια με του gsII...Παιδιά αν δν ξέρετε κάτι με αποδείξεις καλύτερα να μην το λέτε γτ επηρεάζετε κόσμο που μπαίνει εδώ μέσα για να πάρει πληροφορίες για το συγκεκριμένο μοντέλο...Φιλικά πάντα

 

Για να μη τα ξαναγράφω απλώς να πάλι,μια απ'τα ίδια!

Κάτοχος κ του sole και του neo v!Και πραγματικά μπροστά στο neo v το sole μοιάζει να έχει τη μισή ένταση!!!!

 

Μάνο το ίδιο έχω γράψει κ εγώ στο μήνυμα που έκανες την παράθεση...Μάλλον σε αυτόν που απάντησα θα θελες να γράψεις κ τα μπέρδεψες...

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

joebar ελπίζω να καλύφθηκες απ την απάντηση του aby...όσων αφορά την GPU κ το κατά πόσο είναι η ίδια με του gsII...Παιδιά αν δν ξέρετε κάτι με αποδείξεις καλύτερα να μην το λέτε γτ επηρεάζετε κόσμο που μπαίνει εδώ μέσα για να πάρει πληροφορίες για το συγκεκριμένο μοντέλο...Φιλικά πάντα
Μα εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=324988&page=19 ειχαμε ολοκληρη συζητηση με τον joebar και παλι σημερα μας λεει ξανα τα ιδια... :lol: Ελεος, τι αλλο να πω .. :p
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα εδώ...

Από χθες είμαι κ εγώ κάτοχος του εν λόγω κινητού. Δεν το έχω "σετάρει" ακόμα οπότε δεν μπορώ να μιλήσω σχετικά ακόμα. Απλά έχω δύο ερωτήσεις:

1) Είδα τις απαντήσεις με το θέμα της έντασης και παρατήρησα πως όταν κάθεται το κινητό σε μία επίπεδη επιφάνεια, καλύπτεται το ηχείο που έχει στο πίσω μέρος. Με αποτέλεσμα να ακούγεται ελάχιστα ο ήχος κλήσης. Ισχύει αυτό ή απλά κάνω κάτι λάθος;

2) Έχει δοκιμάσει να κάνει κανένας root όπως περιγράφεται εδώ;

http://www.androidust.com/root-flash-and-customize-sony-xperia-sola-with-flash-tool/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα εδώ...

Από χθες είμαι κ εγώ κάτοχος του εν λόγω κινητού. Δεν το έχω "σετάρει" ακόμα οπότε δεν μπορώ να μιλήσω σχετικά ακόμα. Απλά έχω δύο ερωτήσεις:

1) Είδα τις απαντήσεις με το θέμα της έντασης και παρατήρησα πως όταν κάθεται το κινητό σε μία επίπεδη επιφάνεια, καλύπτεται το ηχείο που έχει στο πίσω μέρος. Με αποτέλεσμα να ακούγεται ελάχιστα ο ήχος κλήσης. Ισχύει αυτό ή απλά κάνω κάτι λάθος;

2) Έχει δοκιμάσει να κάνει κανένας root όπως περιγράφεται εδώ;

http://www.androidust.com/root-flash-and-customize-sony-xperia-sola-with-flash-tool/

 

τι μπορεί να κάνεις λάθος δλδ σε αυτό που λες;απλά όταν κάθεται καλύπτεται το ηχείο...όπως συμβαίνει κ στα περισσότερα κινητά άλλωστε...πάντως δν ακούγεται ελάχιστα ο ήχος σε αυτή τη θέση...χάνει θα έλεγα ενα 30% απ την αρχική ένταση του,αλλά οκ...όσων αφορά για το root εύκολο είναι να γίνει κ με αυτόν τον τρόπο κ με άλλους xda κλπ...Αλλά δν βρίσκω λόγω να ξεκλειδώσω το boot loader κ να χάσω ουσιαστικά την εγγύηση του τηλεφώνου απλά για να σβήσω 5-6 εφαρμογές που τρώνε ram...Προτείνω να περιμένουμε λιγάκι μέχρι να βγει root χωρίς ξεκλείδωμα bootloader...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση...

Για το θέμα του ήχου απλά παρατηρώ πως όταν πχ το βάζω να παίξει κάποιο απο τα κομμάτια, τη στιγμή που το ακουμπάω στο τραπέζι, ο ήχος μειώνεται κατα 80% κ όχι 30 που αναφέρεις.. Απλά μου φαίνεται πολύ απίθανο να είναι σχεδιαστικό λάθος κ γι'αυτό αναρωτιέμαι μήπως κάνω κάτι λάθος...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση...

Για το θέμα του ήχου απλά παρατηρώ πως όταν πχ το βάζω να παίξει κάποιο απο τα κομμάτια, τη στιγμή που το ακουμπάω στο τραπέζι, ο ήχος μειώνεται κατα 80% κ όχι 30 που αναφέρεις.. Απλά μου φαίνεται πολύ απίθανο να είναι σχεδιαστικό λάθος κ γι'αυτό αναρωτιέμαι μήπως κάνω κάτι λάθος...

 

εντάξει μπορεί να ναι 40% :D,γενικά πάντως είναι εντελώς επίπεδο το πίσω μέρος του με αποτέλεσμα το έτσι κ αλλιώς αδύναμο ηχείο του να ψιλοχάνεται όταν το αφήνεις κάτω...ε μην το αφήνεις κ εσύ κάτω μωρέ...βάζε το πάνω σε κάτι ούτως ώστε να μην φιμώνεται το ηχείο...;)εγώ με όλα μου τα κινητά αυτό έκανα πόσο πάλλον με αυτό που το ηχειάκι του αν μη τι άλλο είναι ψιλομέτριο από πλευράς έντασης...

Link to comment
Share on other sites

Η GPU ΔΕΝ ειναι ιδια με του S2. Μονο το ονομα εχουν κοινο.

 

Απο το review του gsmarena:

NenaMark 2 is where the GPU gets to show its worth. The Xperia sola got the lowest score here at a measly 27.7 frames per second, which is some way behind the competition.
Tο S2 εδωσε σκορ 51,6.

 

Απο το review του The Verge για το Xperia P (που λογικα φορανε ιδια GPU με το SOLA):

The Xperia P is powered by an ST-Ericsson NovaThor U8500 SoC — a dual-core 1GHz processor joined by ARM's Mali-400 GPU. Before you get excited, the GPU here is a much less powerful variant than the Mali-400 found in the Galaxy S II.

 

Much less powerfull= Πολυ αδυναμη σε σχεση με του S2.

 

Το τι λεει η Sony για Quad core δεν ξερω. Εγω βλεπω οτι μενει πολυ πισω απο το S2 στην GPU. Ολα τα review αυτο λενε.

Link to comment
Share on other sites

Η GPU ΔΕΝ ειναι ιδια με του S2. Μονο το ονομα εχουν κοινο.

 

Απο το review του gsmarena:

Tο S2 εδωσε σκορ 51,6.

 

Απο το review του The Verge για το Xperia P (που λογικα φορανε ιδια GPU με το SOLA):

 

 

Much less powerfull= Πολυ αδυναμη σε σχεση με του S2.

 

Το τι λεει η Sony για Quad core δεν ξερω. Εγω βλεπω οτι μενει πολυ πισω απο το S2 στην GPU. Ολα τα review αυτο λενε.

 

Ότι και να ισχύει ρε παιδιά συγκρίνετε κινητό των 259€ με κινητό ~600€ (όταν βγήκε), υπάρχει λόγος σύγκρισης?

-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και δεν υπαρχει λογος συγκρισης με το S2. Απλα αλλο τι μου γινεσαι (GPU του SOLA) και αλλο τι μου κανεις (GPU του S2):D
Link to comment
Share on other sites

http://developer.sonymobile.com/wp/2012/05/04/efficient-power-consumption-and-peak-performance-with-novathor-u8500/#more-6014 Όποιον τον πονάει το ότι κινητό 259 ευρώ έχει την ίδια κάρτα με το τέρας κ κακάσχημο GSIII ξυδάκι και ας πάει να κάνει μήνυση στην SONY για κατάθεση ψευδών στοιχείων...Έλεος δλδ...
Link to comment
Share on other sites

Μολις το αγορασα. Ωραιο εξωτερικα και με αρκετη μνημη Τηλεφωνου ( επιτελους ξυπνησε η Σονυ )

 

Ελαφρυ οπως θελω ολα μου τα μηχανακια. Για την μπαταρια δεν ξερω αν θα βγαλει 8 ωρο ! Θα το δω αυριο και ενημερωνω !

Link to comment
Share on other sites

Το πηρα σημερα :):)

Μηπως ξερει κανεις πως θα μεταφερω τις επαφες απτο htc στο sole??

τις συνχρονιζεις μεσω gmail :) google it αν δεν το καταφερνεις μονος σου. ειναι πολυ απλο

 

Για την μπαταρια δεν ξερω αν θα βγαλει 8 ωρο ! Θα το δω αυριο και ενημερωνω !
μεχρι στιγμης η πλειοψηφία των εμπειριων των παιδιων ηταν θετικες οσον αφορα την μπαταρια Edited by c0rpse_grinder
Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

τις συνχρονιζεις μεσω gmail google it αν δεν το καταφερνεις μονος σου. ειναι πολυ απλο

αυτή τη διαδικασία ποτέ δεν την συμπάθησα. Γιατί δηλαδή πρέπει να δίνεις ντε και σώνει τις επαφές σου στο google? Δεν υπάρχει τρόπος να περάσουν από συσκευή σε συσκευή ή έστω μέσα από ένα pc, χωρίς να φύγουν τα πάντα ανεξέλεγκτα στο internet?

Naxos Guide App - Ο οδηγός για κινητά τηλέφωνα που σας οδηγεί κατευθείαν στα καλύτερα…
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να τις κάνεις backup στην sd καρτουλα σου και να τις κανεις import απο κει αν πιστεύεις ότι είναι ανασφαλής η αποθήκευση των επαφών στο email σου
Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Eπανέρχομαι, για τελευταία φορά, στο θέμα της έντασης του μεγαφώνου και (ξανα)επιβεβαιώνω ότι αν είναι ενεργοποιημένη η επιλογή "xLOUD" στις ρυθμίσεις Ήχου, τότε ο ήχος κλήσης είναι σαφώς πάνω από τον μέσο όρο των πολλών συσκευών που είχα στην κατοχή μου. Σε λίγο θα αρίσω να πιστεύω ότι μόνο στο δικό μου συμβαίνει αυτό! :wacko:

 

Haki μάλλον έχεις το μοναδικό sole που έχει δυνατό ηχείο...δν εξηγείται αλλιώς...

Link to comment
Share on other sites

Μα εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=324988&page=19 ειχαμε ολοκληρη συζητηση με τον joebar και παλι σημερα μας λεει ξανα τα ιδια... :lol: Ελεος, τι αλλο να πω .. :p

Αντί για έλεος, μπορείς να πεις απλά ότι έκανες λάθος και να μην συνεχίζεις να λες τα ίδια... :rolleyes:

 

Κοίτα τα νούμερα από τα bench που ανέφερε και ο viper και άσε την Sony να λέει ότι μπαρούφα θέλει...

Edited by JoeBar
Link to comment
Share on other sites

Αντί για έλεος, μπορείς να πεις απλά ότι έκανες λάθος και να μην συνεχίζεις να λες τα ίδια... :rolleyes:

 

Κοίτα τα νούμερα από τα bench στα δύο site που ανέφερε και ο viper και άσε την Sony να λέει τα δικά της...

Εγω εκανα λαθος, η εσυ που αμφισβητεις επισημα την Sony ? Φιλε μου ασε τα bench. Ειναι "Πολλοι" παραγοντες που τα επηρεαζουν αυτα. Σκεψου τους μονος σου λιγο αν εχεις εστω και λιγο στοιχειωδης γνωσεις, εγω παντως δεν θα στους πω γιατι απλα επιμενεις λεγοντας το δικο σου
Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα λαθος, η εσυ που αμφισβητεις επισημα την Sony ? Φιλε μου ασε τα bench. Ειναι "Πολλοι" παραγοντες που τα επηρεαζουν αυτα. Σκεψου τους μονος σου λιγο αν εχεις εστω και λιγο στοιχειωδης γνωσεις, εγω παντως δεν θα στους πω γιατι απλα επιμενεις λεγοντας το δικο σου

Ναι φίλε την αμφισβητώ, γιατί δεν είναι η πρώτη φορά που βλέπω "μεγάλη" εταιρία να λέει μπαρούφες σε tech spec και πίστεψε με έχω πολλές παραπάνω από τις στοιχειώδεις γνώσεις, ειδικά σε bench...

 

Οι διαφορές στα νούμερα είναι χαοτικές και δεν γίνονται με κανένα από τους λόγους που υπαινίσσεσαι. Ο μόνος λόγος είναι ότι η Mali του U8500 είναι single core. Ίσως μελλοντικά bench και από άλλα site να σε πείσουν και αν δεν σε πείσουν, μια χαρά...

Link to comment
Share on other sites

Eπανέρχομαι, για τελευταία φορά, στο θέμα της έντασης του μεγαφώνου και (ξανα)επιβεβαιώνω ότι αν είναι ενεργοποιημένη η επιλογή "xLOUD" στις ρυθμίσεις Ήχου, τότε ο ήχος κλήσης είναι σαφώς πάνω από τον μέσο όρο των πολλών συσκευών που είχα στην κατοχή μου. Σε λίγο θα αρίσω να πιστεύω ότι μόνο στο δικό μου συμβαίνει αυτό! :wacko:

εγω με ενεργοποιημενο το xLOUD οπως λες δεν παρατηρω καμια ελαττωματική αποδοση. πχ μολις πριν λιγο ακουσα οτι ηρθε sms και το ειχα στον κατω οροφο στο δωματιο μου :lol:... περιεργο παντως τα τοσα παραπονα... :confused:

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Τελικα ισχυει οτι εχει ιδια καρτα γραφικων με το S2 ;

 

Λοιπον με μια φορτιση μου εβγαλε το 8ωρο ανετα αλλα με φωτεινοτητα στο 0% :))

 

Καλη μπαταρια δηλαδη,επιτελους η Sony εφτιαξε κατι καλο γιατι το Xperia S πανω απο 6ωρο μου εβγαζε δυσκολα !!

 

Ερωτηση : Αυτο που σερφαρεις στο internet χωρις να ακουμπας τα δαχτυλα στην οθονη πως θα το κανω ;;

 

Edit: AnTuTu Score μου εβγαλε 5409. Νομιζω ειναι Αριστο Score !! 6200 πιανει το GS2 απο οσο θυμαμαι.

Edited by vairas5770
Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε την αμφισβητώ, γιατί δεν είναι η πρώτη φορά που βλέπω "μεγάλη" εταιρία να λέει μπαρούφες σε tech spec και πίστεψε με έχω πολλές παραπάνω από τις στοιχειώδεις γνώσεις, ειδικά σε bench...

 

Οι διαφορές στα νούμερα είναι χαοτικές και δεν γίνονται με κανένα από τους λόγους που υπαινίσσεσαι. Ο μόνος λόγος είναι ότι η Mali του U8500 είναι single core. Ίσως μελλοντικά bench και από άλλα site να σε πείσουν και αν δεν σε πείσουν, μια χαρά...

Αφου λοιπον επιμενεις και λες οτι εχεις γνωσεις, για να ισχυει "Επακριβως" ενα Benchmark σε Gpu πρεπει να γινει σε 2 συσκευες που εχουν ιδιο επεξεργαστη, ιδια μνημη, και ιδιο (Ακριβως) λογισμικο, κατι που "Δεν υφισταται" σε καμια περιπτωση εδω. Οποτε απλα ειναι (Το λιγοτερο) Ακυρα τα Benchmarks. Οι διαφορες που εχουν οι συσκευες δεν μπορουν να συγκριθουν σε καμια περιπτωση αντικειμενικα. Αφου λοιπον ξερεις οπως λες, μην επιμενεις γιατι εκτιθεσαι.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Sole / Sola

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...