Jump to content

Sony Xperia Sole / Sola


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά μάλλον θα πάρω μια 8άρα micro sd επειδή η 2άρα δεν μου έφτασε τελικά αλλά τα αρχεία από την 2άρα πως θα τα μεταφέρω?

 

κάνε πρώτα ένα φορματ την καινούργια με το κινητό και μετά ρίξε τα αρχεία μέσα από την παλιά

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μόνο αν το πετάς στη λάσπη.. Βασικά είναι κρέμ... Εμένα κάθε μέρα στο τζίν, δεν έχει πάθει τίποτα...
Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν το πετάς στη λάσπη.. Βασικά είναι κρέμ... Εμένα κάθε μέρα στο τζίν, δεν έχει πάθει τίποτα...

 

+1 ακόμα γυαλίζει σαν καινούργιο !!! εμένα μου φαίνεται να κάνει λίγο σαν πέρλα αν καταλαβαίνετε τι εννοώ :D

Link to comment
Share on other sites

+1 ακόμα γυαλίζει σαν καινούργιο !!! εμένα μου φαίνεται να κάνει λίγο σαν πέρλα αν καταλαβαίνετε τι εννοώ :D

 

Δεν λερονεται το ασπρο παιδιά,να φανταστείτε το είχα μέσα σε μια τσάντα που είχε ένα ανοικτό στυλο και γεμισε με μελάνι σε ένα σημείο και και ΠΟΛΥ λίγο νεράκι έφυγε και τώρα δεν έχει μείνει ούτε σημάδι,

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος και εγώ από χθες του xperia sola (σε άσπρο εννοείται) :D Γενικά η συσκευή πολύ γρήγορη, αλλά με εφαρμογές που δεν χρειάζομαι για αυτό και περιμένω πως και πως ICS Upgrade και root για να τις ξεφορτωθώ! Οι εντυπώσεις μου πολύ καλές και είναι ένα value for money κινητό, με μερικά ωστόσο μειονεκτήματα που ξεπερνιούνται σιγά σιγά (κυρίως στο πλήκτρο για την κάμερα - ρύθμιση για να τραβάει με το πάτημα στην οθόνη αλλά όχι τόσο βολικό) αλλά και το ότι με live wallpaper παρατηρώ μια ελάχιστη καθυστέρηση στις εναλλαγές των μενού (για αυτό και χρησιμοποιώ κανονικά wallpaper ελπίζοντας ότι με την 4 θα λυθεί). Αυτά προς το παρόν, όσο για την μπαταρία η άποψη μου είναι ότι τα πάει περίφημα για την χρήση που του κάνω [με τις κατάλληλες ρυθμίσεις βέβαια φωτεινότητας-wifi-bluetooth-GSM only] και είναι ακόμα η πρώτη φόρτιση.

 

Η μόνη απορία που έχω, ως νέος χρήστης στο Android (παρόλο που ασχολούμαι με την τεχνολογία), υπάρχει καμιά εφαρμογή που να επιτρέπει τη ανταλλαγή αρχείων μέσω nfc ή το περιμένουμε με την έλευση του update;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

 

Edit: Νομίζω το βρήκα για το NFC, ωστόσο θα δοκιμάσω όταν έρθει σπίτι ο αδερφός μου αφού προς το παρόν δεν έχω άλλη συσκευή!

Edited by andreas_ku990
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια ! Εχω ενα προβλημα με το Sole. . Εχω εγκατεστημενο το Ginius driver , για gps , απο το Πλαισιο. Το θεμα μου ειναι πως χρησιμοποιω πολυ συχνα το gps , και μου ειναι απαραιτητο σε καθημερινη βαση. Ενω λοιπον , ανοιγω το gps και μπαινω στο προγραμμα 3/4 φορες δε θα μου βρει σημα. Να περιμενω και μιση ωρα μπας και αλλα τιποτα.. Πρεπει λοιπον , να κλεισω και να ανοιξω το κινητο . Ακομη και αν βρει σημα μεσα σε λιγα δευτερολεπτα οπως πρεπει να γινεται , οταν κλεισω την εφαρμογη και προσπαθησω να ξαναμπω δε βρισκει . Τι μπορω να κανω ;
Ένδοξο ιστορικό : Sony Ericsson W600 , Sony Ericsson K810i , Nokia N78 , LG GT505 , Samsung i5800, Alcatel OT-918D , Sony Xperia Sole , Samsung Galaxy S3 4G, iPhone 5, LG G2, Xiaomi Redmi Note 3, LG V10, Samsung Galaxy S7 Edge, iPhone X
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια ! Εχω ενα προβλημα με το Sole. . Εχω εγκατεστημενο το Ginius driver , για gps , απο το Πλαισιο. Το θεμα μου ειναι πως χρησιμοποιω πολυ συχνα το gps , και μου ειναι απαραιτητο σε καθημερινη βαση. Ενω λοιπον , ανοιγω το gps και μπαινω στο προγραμμα 3/4 φορες δε θα μου βρει σημα. Να περιμενω και μιση ωρα μπας και αλλα τιποτα.. Πρεπει λοιπον , να κλεισω και να ανοιξω το κινητο . Ακομη και αν βρει σημα μεσα σε λιγα δευτερολεπτα οπως πρεπει να γινεται , οταν κλεισω την εφαρμογη και προσπαθησω να ξαναμπω δε βρισκει . Τι μπορω να κανω ;

 

Με το που ανοίγεις την εφαρμογή βάζεις των αισθητήρα του κινητού πολύ κοντά στο παρμπρίζ του αυτοκινήτου για να βλέπει καλά τους δορυφόρους :lol:

Digital-Doctor.blogspot.gr
Link to comment
Share on other sites

Με το που ανοίγεις την εφαρμογή βάζεις των αισθητήρα του κινητού πολύ κοντά στο παρμπρίζ του αυτοκινήτου για να βλέπει καλά τους δορυφόρους :lol:

 

Και αν εχεις και καποιο πακετακι ιντερνετ ανοιξε και το a-GPS μεχρι να συνδεθει και μετα κλειστο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και μολις παρηγγειλα και αυτη που προτειναν τα παιδια σε μαυρο: http://www.ebay.co.uk/itm/271030542563?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

 

Μολις εφτασε η θηκουλα. Καλη φαινεται:)

Link to comment
Share on other sites

Με το που ανοίγεις την εφαρμογή βάζεις των αισθητήρα του κινητού πολύ κοντά στο παρμπρίζ του αυτοκινήτου για να βλέπει καλά τους δορυφόρους :lol:

 

Οπως καταλαβες εχω ενα προβλημα και θελω βοηθεια οχι εξυπναδες. Εχω ανοιγμενο συνεχως και το πακετο δεδομενων , ομως παλι μου κανει το ιδιο. Ειτε μπαινω σε google maps , και σε αλλα προγραμματα , δεν δουλευει καθολου το gps.

Ένδοξο ιστορικό : Sony Ericsson W600 , Sony Ericsson K810i , Nokia N78 , LG GT505 , Samsung i5800, Alcatel OT-918D , Sony Xperia Sole , Samsung Galaxy S3 4G, iPhone 5, LG G2, Xiaomi Redmi Note 3, LG V10, Samsung Galaxy S7 Edge, iPhone X
Link to comment
Share on other sites

Ίσως είναι καλή ιδέα να χρησιμοποιήσεις κάποιο άλλο πρόγραμμα πλοήγησης. Όχι με το σκεπτικό ότι αυτό που έχεις δεν είναι καλό αλλά για να διαπιστώσεις ότι όντως ο δέκτης του gps έχει πρόβλημα.

 

Στη θέση σου θα έκανα επίσης μια εκκαθάριση δεδομένων του προγράμματος πλοήγησης και στη συνέχεια θα το έβαζα να εντοπίσει δορυφόρους σε όσο πιο ανοιχτό χώρο γίνεται. Μπορείς επίσης να κατεβάσεις και κάποιο πρόγραμμα που σου δείχνει πόσοι δορυφόροι είναι διαθέσιμοι την εκάστοτε στιγμή για να βγάλεις ακόμα πιο ασφαλή συμπεράσματα.

 

Και κάτι που ξέχασα. Αν έχεις το bluetooth ανοιχτό κλείστο. Έχω παρατηρήσει ότι αργεί περισσότερο όταν είναι ανοιχτό.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει με το παρμπρίζ νομίζω ότι ισχύει. Έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα άλλες φορές βρίσκει σε δευτερόλεπτα και άλλες αργεί πολύ. Με ένα πρόγραμμα (strava) μου έλεγε πρέπει να είμαι σταματημένος και να έχω καλή θέα στον ουρανό αλλά και σ'αυτό τα ίδια δε νομίζω πως φταίει το ginius.
Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι σχετικά κύριοι. Σίγουρα τα κινητά δεν έχουν το καλύτερο δέκτη αλλά όπως είπα παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο. Από το πόσο συχνά χρησιμοποιείς το gps μέχρι σε πόσο ανοιχτό χώρο βρίσκεσαι. Στις διακοπές μου που το χρησιμοποιούσα διαρκώς δεν προλάβαινα να ξεκλειδώσω το αμάξι και να μπω μέσα κι αυτό είχε ήδη κλειδώσει και μου λεγε να στρίψω και δεξιά κιόλας!!!

 

Ο φίλος μας έχει ένα πρόβλημα. Ας εστιάσουμε σε αυτό προτείνοντας λύσεις κι ας αφήσουμε τα υπόλοιπα στην άκρη.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τελικά δεν τα κατάφερα με το nfc να μεταφέρω αρχεία (είτε εικόνες είτε μουσική)!! Έχω ήδη δοκιμάσει με Galaxy Nexus S αλλά τίποτα, υπάρχει κάτι που πρέπει να γνωρίζω ή ίσως να οφείλεται στο άλλο κινητό;
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

ξερουμε ποτε θα παρει 4αρα?και κατι για ροοτ?
Link to comment
Share on other sites

ξερουμε ποτε θα παρει 4αρα?και κατι για ροοτ?

 

Αν εννοείς ics πριν το τέλος του μήνα θα την έχει πάρει,root κάνε που είναι το πρόβλημα...?

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω παρατηρήσει ότι όταν έχω φωτεινότητα στο 0 και ενεργοποιώ την αυτόματη φωτεινότητα τότε σκουραίνει ακόμα πιο πολύ η οθόνη. και όταν την απενεργοποιώ τότε φαίνεται πιο φωτεινή η οθόνη... ακόμα και αν έχω και στις δυο περίπτωσεις την φωτεινότητα στο 0.τι είναι λοιπόν καλύτερο για την μπαταρία να έχει την φωτεινότητα στο 0 και να έχει ενεργοποιημένη και την αυτόματη φωτεινότητα η να έχει την φωτεινότητα στο 0 και απενεργοποιημένη την αυτόματη φωτεινότητα???

HTC Touch Diamond 2 ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με την παρακολούθηση της διάρκειας των κλήσεων τι γίνεται; Έχω ψάξει σε όλες τις ρυθμίσεις και δεν μπορώ να βρώ πουθενα τους μετρητές. Όντως δεν υπάρχει μετρητής διάρκειας κλήσεων ή μου είναι καλά κρυμμένοι και δεν μπορώ να τους βρω; :worry:
Link to comment
Share on other sites

Δες
μηπως σε βοηθησει.

 

Το θέμα είναι ότι στο site της Sony λέει ότι δεν χρειάζεται εφαρμογή και γίνεται μόνο του!! Ίσως να φταίει κάτι με το Nexus S που χρησιμοποίησα! Εξάλλου, αν είναι να χρειάζεται έξτρα εφαρμογή καλό είναι και το bluetooth :P Σε ευχαριστώ όπως και να 'χει.

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω παρατηρήσει ότι όταν έχω φωτεινότητα στο 0 και ενεργοποιώ την αυτόματη φωτεινότητα τότε σκουραίνει ακόμα πιο πολύ η οθόνη. και όταν την απενεργοποιώ τότε φαίνεται πιο φωτεινή η οθόνη... ακόμα και αν έχω και στις δυο περίπτωσεις την φωτεινότητα στο 0.τι είναι λοιπόν καλύτερο για την μπαταρία να έχει την φωτεινότητα στο 0 και να έχει ενεργοποιημένη και την αυτόματη φωτεινότητα η να έχει την φωτεινότητα στο 0 και απενεργοποιημένη την αυτόματη φωτεινότητα???

Όσο λιγότερη φωτεινότητα τόσο καλύτερα για την μπαταρία. Βγάλε τα συμπεράσματά σου για τον συνδυασμό που πρέπει να εφαρμόσεις. :)

Παιδιά με την παρακολούθηση της διάρκειας των κλήσεων τι γίνεται; Έχω ψάξει σε όλες τις ρυθμίσεις και δεν μπορώ να βρώ πουθενα τους μετρητές. Όντως δεν υπάρχει μετρητής διάρκειας κλήσεων ή μου είναι καλά κρυμμένοι και δεν μπορώ να τους βρω; :worry:

Δεν υπάρχουν. PhoneUsage στο Play. ;)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς ics πριν το τέλος του μήνα θα την έχει πάρει,root κάνε που είναι το πρόβλημα...?

 

που μπορω να βρω οδηγο γτ δεν μου βγαζει τπτ η αναζητηση

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς ics πριν το τέλος του μήνα θα την έχει πάρει,root κάνε που είναι το πρόβλημα...?

 

Στο root το πρόβλημα είναι ότι θέλει την .564 έκδοση...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Sole / Sola

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...