Jump to content

[Windows Mobile] Δείξτε τη homescreen / lockscreen σας!


stewe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά από ένα χρόνο κυκλοφορίας, οι κάτοχοι των WP7 κινητών έχουμε την δυνατότητα να παραμετροποιήσουμε και την εμφάνιση του λειτουργικού. Αυτό γίνεται είτε με επίσημες εφαρμογές μέσα από το Marketplace, είτε με εφαρμογές τρίτων, είτε πειράζοντας την Registry. Όσοι λοιπόν έχετε πειραματιστεί με την εμφάνιση της συσκευής σας, μπορείτε τραβόντας ένα απλό screenshot να μοιραστείτε με όλους τις δημιουργίες σας. Αν δεν έχετε κάποιο πρόγραμμα ήδη, μπορείτε να βρείτε εδώ. Edited by alex_gate_7
Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 309
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και μιας και άνοιξα το θέμα, ας κάνω και το πρώτο post.

Χθες ξεκίνησα να πειραματίζομαι με το να πειραξω την Registry ώστε να αλλάξω τα χρώματα στο κινητό. Μετά από μία αποτυχημένη προσπάθεια, σχεδόν τούβλιασμα του κινητού, hard reset και όλα από την αρχή, κατέληξα στο τι πειράζουμε και τι όχι. Συμβουλή, ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ μην προσπαθήσετε να δημιουργήσετε διαφανές TILE :lol:

Γενικότερα η διαδικασία είναι απλή αν την μάθεις, αλλά θέλει αρκετό ψάξιμο. Για την ώρα δεν έχω βρει όλες τις "τιμές" τι ακριβώς αλλάζουν, συνεπώς μπορούμε να ανταλλάξουμε και απόψεις για όποιον το έχει δοκιμάσει. Μία πρώτη απόπειρα με αλλαγές στα βασικά είναι η παρακάτω.

 

1) Μπλε, σαν τις παλιές καλές μπλε οθόνες των Windows

http://dl.dropbox.com/u/267845/blue.jpg

 

2) Καφέ με πορτοκαλί

http://dl.dropbox.com/u/267845/brown.jpg

 

3) Ροζάκι για τις φίλες και τις κοπέλες σας

http://dl.dropbox.com/u/267845/pink.jpg

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Οδηγίες για τα ποια κλειδιά αλλάζετε γίνεται να δοθούν;

Η κοπέλα μου στην οποία έδωσα το trophy έφτιαξε ένα, αλλά εκτός απο το accent και το background, άλλαξε και ένα άλλο χρώμα, αυτό που εμφανίζεται στο παραθυράκι όταν αλλάζεις την ένταση, επάνω, επειδή έτσι όπως ήταν δε φαινόταν το νούμερο της έντασης. Με πολλές δοκιμές το έκανε, και νομίζω δεν ήταν το chrome colour, άλλο ήταν.

 

Ή με κάποιον τρόπο να δίνονται έτοιμα, απο registry γίνεται export, δε θυμάμαι....

 

Τα γράμματα πως αλλάζουν; Είχα δει νομίζω 3 κλειδιά προς αλλαγή, αυτά είναι; :

[HKLM\ControlPanel\themes\0\TextNeutralColor]

[HKLM\ControlPanel\themes\0\ListPickerBackgroundPre ssed]

[HKLM\ControlPanel\themes\0\ContrastColor]

?

Edited by flik
Link to comment
Share on other sites

Μέσα στις επόμενες μέρες θα ασχοληθώ σε βάθος με το θέμα και θα κοιτάξω να γράψω αναλυτικά τι κάνει το κάθε κλειδί. Επίσης θα προσπαθήσω να προσθέσω και παράπάνω από δύο επιλογές (μαύρο, άσπρο), σύμφωνα με την βοήθεια που μου έδωσε ο palawiaris.

Επίσης να τονίσω κάτι. Άμα έχεις προσέξει τα mail είναι σε άσπρο φόντο. Αυτό γίνεται διότι όταν μπάινεις εκεί, παίρνει τις ρυθμίσεις που έχεις στο "ασπρο" θέμα. Άμα λοιπόν πειράξει το άσπρο θέμα, τα mail θα πάρει αυτές τις ρυθμίσεις ακόμα και αν εσύ επιλέξεις μετά το μαύρο. Για παράδειγμα, αν το άσπρο το κάνει πορτοκαλί όπως έκανα εγώ παραπάνω, και να το γυρίσεις στο μαύρο, τα mail θα έχουν πορτοκαλί χρώμα. Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα.

Για την ώρα αντιγράφω μία πρόχειρη λίστα που είχα φτιάξει όταν έκανα τις πρώτες προσπάθειες. Ελπίζω να μην σε μπερδέψει πολύ. Είναι στην δική μου γλώσσα...:)

 

ChromeColor: Η μπάρα στο κάτω μέρος με τις επιλογές (τρεις τελείες) και το περίγραμμα στο πληκτρολόγιο.

ContrastColor: Τα γράμματα στις "Ρυθμίσεις", οι τίτλοι στα "mail", τα γράμματα στις "επαφές", το "λεξικό" οταν πληκτρολογείς

KeyPadBackround:

PageBackroundColor: Κύριο backround χρώμα

SysTrayBackroundColour: Χρώμα στην πάνω μπάρα με ρολόι, σήμα κτλ (σε μερικά μενού)

TextHighContrast: Χρώμα στην πάνω μπάρα διαρκώς, χρώμα στο εσωτερικό των αριθμών όταν πατάς, χρώμα στα γράμματα στο μενού καρφιτσώματος

TextNeutralColor: Όλα τα γράμματα

TextNeutralColor20:

TextNeutralColor30: Οι "δεξιά" επικεφαλίδες στα μενού (πχ όταν είσαι στις ρυθμίσεις η επικεφαλίδα λέει "σύστημα" και δεξιά "εφαρ". Το "εφαρ")

TextNeutralColor60: Γράμματα στο πληκτρολόγιο, γράμματα κάτω από του τίτλους των mail και κάτω από τους τίτλους στα settings

TextNeutralColor75: Μικροί τίτλου μέσα στα μενού

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 4 weeks later...
http://img708.imageshack.us/img708/3157/yy5m.png

Ρε Ιαπωνόφιλε, στείλε μας αυτή τη φωτο.

 

@raptor1, μου θυμίζει το γύρω-γυρω όλοι η διάταξη.....:p

Αστειεύομαι βέβαια;)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρε Ιαπωνόφιλε, στείλε μας αυτή τη φωτο.

 

@raptor1, μου θυμίζει το γύρω-γυρω όλοι η διάταξη.....:p

Αστειεύομαι βέβαια;)

οριστε!

https://www.dropbox.com/sh/8ywz6sflsazvvak/1s2FoFZw8K/japan-japanese_00247391.jpg

Link to comment
Share on other sites

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οσοι δεν εχετε καιρο και ραντεβου στην lock screen και θελετε κοιταξτε την εφαρμογη

Lock Manager που εδωσα πριν καιρο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Μιας και μπήκα και γω στον κόσμο των 8, ανεβάζω την νέα μου Homescreen. Είναι μία πρώτη προσπάθεια διότι το κινητό το έχω μόλις 2 μέρες.

 

wp_ss_20131113_0007.png?psid=1

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Μιας και μπήκα και γω στον κόσμο των 8, ανεβάζω την νέα μου Homescreen. Είναι μία πρώτη προσπάθεια διότι το κινητό το έχω μόλις 2 μέρες.

 

wp_ss_20131113_0007.png?psid=1

 

Πολυ ωραιο

 

Πως το εφτιαξες αυτο???

Link to comment
Share on other sites

Κλείδωμα οθόνης + windows για τα screenshot και μετά με κοψίματα και ραψίματα στο paint. Επαγγελματική δουλειά ένα πράγμα... :p

 

Και ένα tip που ανακάλυψα τυχαία πριν καιρό και μου άρεσε. Στο Εγώ tile άμα βρεις και βάλεις μία transparent εικόνα, έχει τα αποτελέσματα που βλέπεις. Αποτυπώνει δηλαδή μόνο την φιγούρα και το υπόλοιπο ακολουθάει το μοτίβο του accent colour που έχεις επιλέξει.

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κόκκινο accent είναι τέλειο! Το έχουν μόνο τα Nokia?
Link to comment
Share on other sites

σε μένα πάει η ερώτηση?

 

συντοπίτη (Πάτρα), αυτο με τον καιρό που εχεις βαλει, ποιά εφαρμογή ειναι ? εγω από καιρό, το accuweather εχω βάλει το οποίο εχει πολύ ωραια background αναλογα με τον καιρο στην lockscreen.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

συντοπίτη (Πάτρα), αυτο με τον καιρό που εχεις βαλει, ποιά εφαρμογή ειναι ? εγω από καιρό, το accuweather εχω βάλει το οποίο εχει πολύ ωραια background αναλογα με τον καιρο στην lockscreen.

 

το weather flow

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...