Jump to content

Μεταπτυχιακές σπουδές


zaza
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το βασικότερο προσόν που μπορείς να έχεις σε μία συνέντευξη για μεταπτυχιακό είναι να μην προσπαθείς να "πουλήσεις" ότι είσαι κάτι παραπάνω από το πραγματικό. Δεν χρειάζεται να πας κοστουμαρισμένος και με χαρτοφύλακα (αν είσαι αγόρι) ούτε με ταγιέρ και ψηλοτάκουνα αν είσαι κορίτσι, ειδικά αν τα τυπικά προσόντα (α. βαθμός πτυχίου, β. καλή γνώση αγγλικών, γ. εργασιακή εμπειρία όπου απαιτείται) τα κατέχεις σε καλό βαθμό.

 

Οι ερωτήσεις που κάνουν είναι συνήθως τυπικές (και δεν ξεφεύγουν από τα περιεχόμενα του βιογραφικού που έχεις υποβάλει) - όμως αυτό που προσπαθούν να πιάσουν μέσα από αυτή την 10λεπτη συζήτηση που θα έχουν μαζί σου είναι ένα γενικότερο "feeling" για το αν είσαι σε θέση να ανταποκριθείς στις απαιτήσεις του προγράμματος. Το σημαντικότερο όμως είναι να είσαι ο εαυτός σου. Για παράδειγμα, γνωστός μου καθηγητής εκτίμησε πολύ έναν αιτούντα για μεταπτυχιακό με GMAT 760 που στην συνέντευξη παραδέχτηκε ότι δεν περίμενε ότι θα πάρει τόσο μεγάλο βαθμό (με άριστα το 800 - οτιδήποτε πάνω από 700 θεωρείται εξαιρετική επίδοση) ενώ σίγουρα δεν θα εκτιμούσε κάποιον που στην προσπάθειά του να το παίξει σίγουρος για τον εαυτό του θα έπεφτε στην παγίδα του κομπασμού.

 

Συμπέρασμα: αν πληροίς τα τυπικά σε καλό βαθμό, άσε αυτά να μιλήσουν για σένα και μην προσπαθήσεις να δείξεις περισσότερα από αυτά που πραγματικά μπορείς να προσφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγω σκέφτομαι να κανω σ ενα χρόνο αίτηση για μεταπτυχιακό στο πανεπιστημιο θεσσαλίας (Βολος).Απόφοιτος ΤΕΙ σε λίγο καιρό οπως θα είμαι και μ ένα βαθμό γύρω στο 6,5 μπορώ να ελπίζω ή υπάρχει πλαφόν πχ στα 7?

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες σχολές έχουν χαμηλό όριο, κάποιες άλλες υψηλό, πρέπει να πάρεις ένα τηλέφωνο στη γραμματεία του μεταπτυχιακού που σε ενεδιαφερει και να ρωτήσεις ...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
teliwnw to deree sto marketing kai thelw na kanw metaptyxiaka stis touristikes epixiriseis,kserei kaneis kanena panepistimio tis elvetias pou na exei edra kai edw?eida kai tou leicester sto fix kai mou eipan kala logia,kanena allo pou na kserete i na exete akousei tipota?
Nokia 5110, Nokia 3210,Nokia 3310, Nokia 8310,Nokia , Sony Erricson W800i, Siemens SX1, Motorola Razor v3, Samsung U100, Samsung U600,iphone 3G(για 5χρονια!), Iphone 4, Samsung Galaxy s3
Link to comment
Share on other sites

http://www.bca.gr

MBA with Hospitality & Tourism Management

Το ΜΒΑ with HOSPITALITY & TOURISM MANAGEMENT είναι ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα στη Διοίκηση Επιχειρήσεων. Το πρόγραμμα έχει σχεδιαστεί έτσι ώστε:

 

Να προσφέρει ένα ακαδημαϊκό απαιτητικό πρόγραμμα σπουδών σε έμπειρους επαγγελματίες managers , που λειτουργούν σε στρατηγικό επίπεδο.

Να προσφέρει στους φοιτητές θεωρητικές γνώσεις της σύγχρονης βιβλιογραφίας σε Διοίκηση Επιχειρήσεων, και να τους βοηθήσει να εφαρμόσουν τα θεωρητικά μοντέλα στην καθημερινή επίλυση επιχειρησιακών προβλημάτων.

Να προσφέρει το κατάλληλο περιβάλλον στον φοιτητή, μέσα στο οποίο θα αναπτύξει τις γνώσεις του στην Διοίκηση Επιχειρήσεων.

 

Αναμενόμενα Αποτελέσματα

 

 

 

Με το επιτυχές πέρας του ΜΒΑ οι φοιτητές θα είναι σε θέση:

 

Να κατανοούν την επίδραση του micro - macro περιβάλλοντος στους οργανισμούς

Να ασκούν κριτική σε θέματα αποφάσεων στρατηγικής διοίκησης, αντλώντας γνώσεις από χρηματοοικονομικά, λογιστική, marketing , στρατηγικό management , οικονομικά, πληροφορική, Q . M . και άλλες συναφείς επιστήμες

Να κατανοούν θεωρίες, έννοιες και έρευνες σχετικές με στρατηγικό management & management αλλαγής και καινοτομίας

Να κατανοούν τα υπέρ και τα κατά διαφόρων μεθοδολογιών έρευνας, ποσοτικών και ποιοτικών.

 

Διδακτική Προσέγγιση

 

 

 

Το M Β A διδάσκεται στην ελληνική και στην αγγλική γλώσσα, κατ' επιλογήν του φοιτητή. Οι μέθοδοι διδασκαλίας περιλαμβάνουν: παραδόσεις, σεμινάρια, ατομικές και ομαδικές δραστηριότητες, βίντεο, μαθήματα από επισκέπτες-καθηγητές, μελέτες περιπτώσεων ( case studies ) και παρουσιάσεις, ομαδικές συζητήσεις.

Η διδασκαλία δίνει έμφαση στην ανάπτυξη κριτικού πνεύματος ανάλυσης θεωριών, ώστε ο φοιτητής να διευκολυνθεί στη λήψη αποφάσεων στον χώρο εργασίας του.

 

Η αξιολόγηση των φοιτητών βασίζεται σε ένα συνδυασμό των πιο κάτω μεθόδων:

Διαγωνίσματα

Μελέτες περιπτώσεων ( case studies )

Εργασίες (ατομικές, ομαδικές)

Παρουσιάσεις (ατομικές, ομαδικές)

Πρόταση έρευνας για πτυχιακή εργασία

Πτυχιακή εργασία (15.000 λέξεις)

 

Προϋποθέσεις Εγγραφής

 

 

 

Οι υποψήφιοι πρέπει να έχουν:

 

Πανεπιστημιακό πτυχίο με βαθμό καλώς και άνω

Επαγγελματική εμπειρία, τουλάχιστον 2 ετών

Υποψήφιοι με ΗΝ D ή επαγγελματικά πτυχία, συν σχετική επαγγελματική εμπειρία, θα κριθούν αναλόγως

Υποψήφιοι κάτοχοι DMS μπορεί να γίνουν δεκτοί σε προχωρημένο στάδιο του ΜΒΑ

Για το ΜΒΑ που διδάσκεται στην αγγλική γλώσσα ο υποψήφιος πρέπει να έχει TOEFL 550 και άνω ή IELTS 6.5 ή αντίστοιχη βαθμολογία στο εισαγωγικό διαγώνισμα του BCA

 

Προοπτικές Καριέρας

 

 

 

Κάτοχοι πτυχίου ΜΒΑ ( Hospitality & Tourism Management ) μπορούν να απασχοληθούν σε διοικητικές θέσεις στον ξενοδοχειακό κλάδο, στην Ελλάδα και το εξωτερικό. Επίσης, μπορούν να συνεχίσουν για PhD .

Πρόγραμμα Σπουδών

>Full Time

 

>Block >Πρώτο Εξάμηνο

 

>Ηγεσία (10 credits) >Διοίκηση Ανθρωπίνων Πόρων (10 credits)

> >Παγκόσμιο Οικονομικό Περιβάλλον (10 credits)

> >Διοίκηση σε Πληροφοριακά Συστήματα (10 credits)

> >Διοικητική Λογιστική (10 credits)

> >Διοίκηση Παραγωγής και Marketing (10 credits)

> >Μέθοδοι Έρευνας (α) (10 credits)

 

 

>Block > Δεύτερο Εξάμηνο

 

> >Συγκριτικό Management (10 credits)

> >Διοίκηση Καινοτομίας και Αλλαγής (1) και (2) (20 credits)

> >Στρατηγικό Management (20 credits)

> >Μάθημα Επιλογής (20 credits)

> >Μέθοδοι Έρευνας (β) (10 credits)

 

 

> Καλοκαιρινό Εξάμηνο >Πτυχιακή Εργασία (60 credits)

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

gia sas paidia ,thelo na olokliroso ton kyklo spoydon moy stin AMeriki .asxoloyme me tin egklimatologia, gnorizei kaneis se poio panepistimio tha mporoysa na apotantho (giati stin ellada kaika ) kai genikoteres plirofories.

a ,kai kales spoydes seosoys synexisoyn meta to 1o polypothito ptyxio!:)

Link to comment
Share on other sites

Απευθυνσου στο κολλεγιο ανατολια της Θεσσνικης και γενικα σε οτι Αμερικανικο ιδρυμα βρισκεται στην πολη σου η κοντα σε αυτην.Θα σε βοηθησουνε.
Link to comment
Share on other sites

http://www.i-mba.aueb.gr/

International MBA - E-business specialization στο executive (part time) τμημα.

Οταν το εκανα εγω κοστιζε 10000 ευρω, τωρα νομιζω 12500. Το full time ειναι πιο φτηνο.

Συμφωνα με τον Δασκαλο (:p ) ειναι 10ο ΜΒΑ στην Ευρωπη και 30ο στον κοσμο για το 2006.

http://www.i-mba.aueb.gr/parttime1.htm

Link to comment
Share on other sites

http://www.i-mba.aueb.gr/

International MBA - E-business specialization στο executive (part time) τμημα.

Οταν το εκανα εγω κοστιζε 10000 ευρω, τωρα νομιζω 12500. Το full time ειναι πιο φτηνο.

Συμφωνα με τον Δασκαλο (:p ) ειναι 10ο ΜΒΑ στην Ευρωπη και 30ο στον κοσμο για το 2006.

http://www.i-mba.aueb.gr/parttime1.htm

 

 

Den einai asximo to MBA tis ASOEE, ena apo ta kalutera stin Ellada, alla apo pou ki ws pou 10o kalutero stin Evrwpi :confused: ?

Link to comment
Share on other sites

εγώ msc maritime στο πανεπιστήμιο πειραιά,και τώρα ma global financial management στο newcastle.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

to skeftomai...odontiatrikh spoudazo....an to apro apofash gia metaptyxiako mallon gia or8odontikh me kobo...alla katse na paroume ptyxio prota kai meta blepoyme....mas efage pou mas efage h ksenitia...:)

 

 

τελικα δεν εγιναν ετσι τα πραγματα.:p

εκανα ενα μαστερ στο εξωτερικο και σε λιγο καιρο ξεκιναω 2η ειδικοτητα στο ΑΠΘ

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Κάθε σχολή και... μεταπτυχιακό

Κατά 87% αυξήθηκαν τα προγράμματα την τελευταία τετραετία, απειλώντας το κύρος του πρώτου πτυχίου

 

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_100035_21/01/2007_212794

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
Marketing, Advertising & Public Relations.

Στην Θεσσαλονίκη City College, Affiliated Institute of University of Sheffield.

 

Κι εγώ! :happy:

 

Πότε?

I didn't know I was looking for love, until I found it
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ! :happy:

 

Πότε?

 

Το ακαδημαϊκό έτος 2002-2003 (full time).:)

Εσύ πότε;

Link to comment
Share on other sites

Το ακαδημαϊκό έτος 2002-2003 (full time).:)

Εσύ πότε;

 

Πήρα πτυχίο το Νοέμβριο του 2004, όταν δόθηκε και η συναυλία του Bregovic, αλλά ήμουνα στο part-time τμήμα. :)

I didn't know I was looking for love, until I found it
Link to comment
Share on other sites

Skefteste na kanete metaptyxiako? 'H exete kanei metaptyxiako? An nai se ti? Pou? :!:

 

Αυτήν τη στιγμή βρίσκομαι για μεταπτυχιακές σπουδές στο Βιομηχανικό Σχέδιο σε Ακαδημία της Φλωρεντίας, έχοντας τελειώσει Μηχανικός Βιομηχανικού Σχεδιασμού Τ.Ε. στην Κοζάνη. Η επόμενή μου κίνηση πιθανώς να είναι ένα διδακτορικό στο Πανεπιστήμιο της Φλωρεντίας ή ένα μεταπτυχιακό ειδίκευσης στο Πολυτεχνίο στο Μιλάνο.

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Πήρα πτυχίο το Νοέμβριο του 2004, όταν δόθηκε και η συναυλία του Bregovic, αλλά ήμουνα στο part-time τμήμα. :)

 

Άρα στο δικό σου πρώτο έτος είμασταν μαζί ουσιαστικά.

Και εννοείται ότι και εγώ ήμουν στην ίδια τελετή αποφοίτησης (γίνονται ανά 2 χρόνια).:)

Link to comment
Share on other sites

Άρα στο δικό σου πρώτο έτος είμασταν μαζί ουσιαστικά.

Και εννοείται ότι και εγώ ήμουν στην ίδια τελετή αποφοίτησης (γίνονται ανά 2 χρόνια).:)

 

Για φαντάσου σύμπτωση! Μπορεί και να σε θυμηθώ αν σε δω ;)

I didn't know I was looking for love, until I found it
Link to comment
Share on other sites

Skefteste na kanete metaptyxiako? 'H exete kanei metaptyxiako? An nai se ti? Pou? :!:

 

 

Αν όλα πάνε καλά με το IELTS, απο το Σεπτέμβρη θα κάνω

 

MSc Health Care Management / University Of Edinburgh Management School.

''Cold was my soul, untold was the pain I faced when you left me. A rose in the rain....So I swore to the razor that never, enchained would your dark nails of faith be pushed through my veins again''
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

θα ηθελα να ζητήσω συγνώμη αν παρόμοιο θέμα έχει ξαναδημιουργηθεί.

Τελειώνω το οικονομικό της ΑΣΟΕΕ και δεν ξερς τι να κανς μετά, από μεταπτυχιακά. Οι επιλογές μου είναι τρεις:

α) MSc in Project analysis, investment and finance-York university-UK

β) Εφαρμοσμένα οικονομικά και χρηματοοικονομικά της ΑΣΟΕΕ

γ) πληροφορική στο ΕΜΠ 2 χρονια.

 

Το δίλημμα μου είναι, αν θα έχω απορρόφηση στην αγορά εργασίας αν κάνω πληροφορική. Άλλοι μου λένε μην το κάνεις "χαμένος χρόνος", άλλοι μου λένε ότι είναι η καλύτερη επιλογή.

Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει.

Thanx

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ζητήσω συγνώμη αν παρόμοιο θέμα έχει ξαναδημιουργηθεί.

Τελειώνω το οικονομικό της ΑΣΟΕΕ και δεν ξερς τι να κανς μετά, από μεταπτυχιακά. Οι επιλογές μου είναι τρεις:

α) MSc in Project analysis, investment and finance-York university-UK

β) Εφαρμοσμένα οικονομικά και χρηματοοικονομικά της ΑΣΟΕΕ

γ) πληροφορική στο ΕΜΠ 2 χρονια.

 

Το δίλημμα μου είναι, αν θα έχω απορρόφηση στην αγορά εργασίας αν κάνω πληροφορική. Άλλοι μου λένε μην το κάνεις "χαμένος χρόνος", άλλοι μου λένε ότι είναι η καλύτερη επιλογή.

Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει.

Thanx

 

Η πληροφορική είναι σχετικά κορεσμένος κλάδος, και θα έχεις να ανταγωνιστείς απόφοιτους από πολλές σχολές.

 

Τα δύο πρώτα μεταπτυχιακά που αναφέρεις είναι πιο ενδιαφέροντα, αλλά και πάλι μην περιμένεις ότι θα βρεις δουλειά αμέσως, εκτός φυσικά και αν έχεις κάποια γνωριμία ή κάποιον που μπορεί να σε συστήσει σε μία επιχείρηση. Και εγώ έχω κάνει μεταπτυχιακό (MBA στο Πα.Πει.) αλλά ομολογώ ότι δεν είδα να μου χρησιμεύει σε κάτι. Την δουλειά μου την βρήκα με το πρώτο μου πτυχίο.

Link to comment
Share on other sites

Στον τομεα της πληροφορικης, δυσκολα καποια μεγαλη εταιρεια θα εμπιστευτει καποιον που εχει Οικονομικο για πρωτο πτυχιο.

 

Κατα την γνωμη μου, πρεπει να δεις οχι τοσο ποσο ενδιαφερον ειναι καποιο μεταπτυχιακο, αλλα τι θελεις να κανεις μετα και ποιο θα σε βοηθησει σ αυτο. Θελεις ιδιωτικο τομεα ή δημοσιο; Σκεφτεσαι να πας εξωτερικο για δουλεια; Θα μπορουσες να δουλευεις σε εξοντωτικους ρυθμους ή προτιμας κατι πιο χαλαρο; Τετοιες ερωτησεις πρεπει να κανεις στον εαυτο σου...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...