Jump to content

Samsung Galaxy Y Pro (B5510)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τι εννοείς?? Το qwerty γράφει ελληνικά από την μάνα του :(

 

Μάλιστα είναι η πρώτη γλώσσα γραφής και πρέπει να πατήσεις sys-gr να αλλαξει στα αγγλικά! Σε ποιο keyboard αναφέρεσαι? Τι το θές το touch keyboard, να σου κάνει την οθόνη μικρότερη?

 

σε αυτο που εχω στα χερια μου, το qwerty keyboard δυστυχως δεν γραφει Ελληνικα.

ισως να μην ειναι Ελληνικο μοντελο γιατι στο πρωτο boot ειχε Ολλανδικα σαν default γλωσσα menu.

Απαξ και το γυρισα στα Ελληνικα, στο onscreen πληκτρολογιο γραφει Ελληνικα κανονικα

αλλα ο σκοπος αγορα του τηλεφωνου αυτου ηταν κυριως το φυσικο qwerty keyboard

ειναι χαζο να μικραινει κι αλλο την οντως μικρη οθονη με δευτερο touch keyboard....

www.slackerxl.com Custom PC Creations
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 123
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

σε αυτο που εχω στα χερια μου, το qwerty keyboard δυστυχως δεν γραφει Ελληνικα.

ισως να μην ειναι Ελληνικο μοντελο γιατι στο πρωτο boot ειχε Ολλανδικα σαν default γλωσσα menu.

Απαξ και το γυρισα στα Ελληνικα, στο onscreen πληκτρολογιο γραφει Ελληνικα κανονικα

αλλα ο σκοπος αγορα του τηλεφωνου αυτου ηταν κυριως το φυσικο qwerty keyboard

ειναι χαζο να μικραινει κι αλλο την οντως μικρη οθονη με δευτερο touch keyboard....

 

Λογικά αυτό που έχεις στα χέρια σου είναι παραείσαγωγης, από που το έχεις πάρει;

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά αυτό που έχεις στα χέρια σου είναι παραείσαγωγης, από που το έχεις πάρει;

 

Το αγορασα γνωριζοντας οτι ειναι παραεισαγωγης απο συνοικιακο καταστημα

υπεθεσα οτι ειναι καθαρα θεμα software το να γραψει και το qwerty Eλληνικα

αλλα μεχρι στιγμης, εχω αυτοαποδειχθει λαθος.... :O

Κι οχι τπτ αλλο πηγε και σαν δωρο και το κοριτσι ηθελε το qwerty σαν βασικο feature.

Προς το παρον εχω ριξει σταχτη στα ματια με rootαρισμα, go launcher, Link2SD , ομορφα themes κι εφαρμογες

αλλα καποια στιγμη θα πρεπει να βρω μια λυση και για το keyboard!

www.slackerxl.com Custom PC Creations
Link to comment
Share on other sites

πακέτο!! :( 100€ έκανε στα ελληνικά μαγαζία (public), σε προσφορά και 139€ εχει το Y pro duos από wind.. Εσύ πόσο το πήρες??

 

Λογικά πρέπει να του αλλάξεις rom (firmware) και να του βαλεις ελληνική.. Τωρα πως δεν ξερω. Αν υπάρχει κανα utility να την "βγάλουν" (backup της rom) από κάποιο ελληνικό ίδιο και να στην δώσουν?? Δοκίμασε και sumasung update αν και δεν...

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

πακέτο!! :( 100€ έκανε στα ελληνικά μαγαζία (public), σε προσφορά και 139€ εχει το Y pro duos από wind.. Εσύ πόσο το πήρες??

 

Λογικά πρέπει να του αλλάξεις rom (firmware) και να του βαλεις ελληνική.. Τωρα πως δεν ξερω. Αν υπάρχει κανα utility να την "βγάλουν" (backup της rom) από κάποιο ελληνικό ίδιο και να στην δώσουν?? Δοκίμασε και sumasung update αν και δεν...

 

Δεν έχω βρει Ελληνική ROM ακόμα στο ίντερνετ, μόνο αν έχεις κανένα τεχνικό φίλο που μπορεί να στην βρει μέσω samsung.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας παιδιά και καλώς σας βρήκα!

Αγόρασα κι εγώ πρόσφατα το Samsung Galaxy Y Pro και καθότι άσχετος και με τα smartphones και με τα Samsung (ημουν fun της Νοκια)

θέλω βοήθεια!

 

1. Πως αλλάζουμε τη γλώσσα του κινητού; Δεν βρήκα κέτι στο manual...

 

2. Μπορούμε να αλλάξουμε το email adress που έχουμε δώσει; Δηλαδή να δώσουμε ένα άλλο gmail μας;

 

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά και καλώς σας βρήκα!

Αγόρασα κι εγώ πρόσφατα το Samsung Galaxy Y Pro και καθότι άσχετος και με τα smartphones και με τα Samsung (ημουν fun της Νοκια)

θέλω βοήθεια!

 

1. Πως αλλάζουμε τη γλώσσα του κινητού; Δεν βρήκα κέτι στο manual...

 

2. Μπορούμε να αλλάξουμε το email adress που έχουμε δώσει; Δηλαδή να δώσουμε ένα άλλο gmail μας;

 

 

Ευχαριστώ.

 

1. Ρυθμίσεις -> Γλώσσα και εισαγωγή -> Γλώσσα

 

2. Ναι και μπορείς να έχεις και δύο και τρία ταυτόχρονα Ρυθμίσεις -> Λογαριασμοί και συγχρονισμός -> Προσθήκη λογαριασμού.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες το "παραεισαγωγής" πως το καταλαβαίνετε?? Το παρήγγειλε φίλος μου από το multirama Samsung Galaxy Y Pro B5510 στα 109 ευρώ. Λέτε να είναι παραεισαγωγής? Γενικά είστε ευχαριστημένοι? Πιστεύω για τα λεφτά του και για κάποιον που θέλει φυσικό qwerty είναι καλή επιλογή.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παιδιά το φυσικό πληκτρολόγιο έχει πάνω ελληνικά γράμματα;

 

Αν το τηλέφωνο είναι ελληνικό έχει.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αγόρασα χθες το κινητό για την αδερφή μου από τα Public (πρώην Multirama) στο Αιγάλεω. (Το καρταλάκι, έγραφε 109, μου το χτήπησε 139, τους είπα λέει άλλη τιμή και την άλλαξαν)

Λοιπόν, το φόρτισα, και σήμερα που το άνοιξα για να κάνω τις αρχικές ρυθμίσεις (mail, updates κτλ) βρήκα ότι το Update γίνεται από το Samsung Keis (πρόγραμμα της Samsung). Το εγκατέστησα, το έτρεξα, αλλά μου βγάζει συνέχεια σφάλματα. Το έτρεξα και απο το laptop μου, και πάλι, δεν ολοκλήρωνε το Update. Τι μπορώ να κάνω?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Γεια σας!Εχω προβλημα με το GALAXY Y PRO YOUNG GT-B5510 :wacko: ...

Tελειωνει πολύ γρηγορα η μπαταρία του τηλεφωνου. Ρωτησα απο το καταστημα που το αγορασα (multirama) και μου ειπαν να κλεινω ολες τις εφαρμογες απο τις ρυθμισεις (υπηρεσειες που εκτελουνται) αλλα δεν ειδα καποια διαφορα ισα ισα που οταν τις κλεινω ανοιγουν παλι μερικες απο τις εφαρμογες :mad: και το τηλεφωνο ζεσταινετε πολυ :!:

Ακομα θελω να μου εξηγησετε πως μπορω να κανω επανακινηση στο τηλεφωνο

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχει βγει αναβάθμιση λογισμικού για όποιον δεν το κατάλαβε. Με χρήση του "ενημέρωση" λογισμικού και με λογαριασμό στην samsung (γίνεται μέσα από το μενού) κατεβαίνει και μπαίνει το νέο firmware. Μια αλλαγή που είναι εμφανής είναι πλέον ότι οι οθόνες που έχει εναλλάσσονται κυκλικά (από την τελευταία πας στην πρώτη και το ανάποδο). Κατά τα άλλα ελπίζουμε να διορθωθούν καποια "σιωπηλά κωλύματα" που είχαμε ως θέμα (σε αυτό που έχουμε έδειχνε ανοικτό αλλα δεν δέχονταν κλείσεις κάποιες λίγες φορές).

 

Υ.Γ. Έιναι πολύ απλή η διαδικασία, καν'τε έχοντας "γεμάτη" μπαταρία προφανώς!

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται για αγορά, το συγκεκριμένο κινητό το έχει προσφορά το electroworld.gr στα 118,93 με κουπόνι.

(κουπόνι μπορείς να βρεις με το που κάνεις την εγγραφή στο site του electroworld.gr)

 

http://www.electroworld.gr/site/product.jsp?catid=10101186#!prettyPhoto[gallery]/1/

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται για αγορά, το συγκεκριμένο κινητό το έχει προσφορά το electroworld.gr στα 118,93 με κουπόνι.

(κουπόνι μπορείς να βρεις με το που κάνεις την εγγραφή στο site του electroworld.gr)

 

http://www.electroworld.gr/site/product.jsp?catid=10101186#!prettyPhoto[gallery]/1/

 

χμμμ.. το θέμα είναι ότι στα 119 κυκλοφόρησε επίσης το Υ pro DUOS στο Eshop τις προάλες (δεν νομίζω να ισχύει ακόμα). Το εν λόγω ουκ ολίγες φορές είναι σαν προσφορά στα 100€ (από τα χριστούγενnα πρώτη φορά στα public)

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας παιδια.. Θελω να κανω καποιες ερωτησεις σχετικα με το Samsung Galaxy Y Pro

1. μπορω να το κανω multitouch??

2. υπαρχει καποιο προγραμα που να κανει τα παιχνιδια να παιζουν σε 4:3 και οχι σε 3:4?

και 3. ειμαι στο σωστο Forum? :p

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.. Θελω να κανω καποιες ερωτησεις σχετικα με το Samsung Galaxy Y Pro

1. μπορω να το κανω multitouch??

2. υπαρχει καποιο προγραμα που να κανει τα παιχνιδια να παιζουν σε 4:3 και οχι σε 3:4?

και 3. ειμαι στο σωστο Forum? :p

 

1. 'οχι ειναι hardware θέμα αν και κάτι περίεργο γίνεται με αυτό (κάποιες φορές δείνει την εντύπωση ότι έχει multitouch) αλλα βασοά πχο

2. δεν νομίζω για όλλα, μονο αν το υποστιρίζει το παιχνίδι/πρόγραμμα (κάποια το κανουν πχ κάποια claculatoras).

3. ναι

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κ απο μενα. ερωτηση να γνωριζει καποιος.

-υπαρχει καποια εφαρμογη που την τελευταια στιγμη πριν στειλεις μηνυνα ή κάνεις κληση να υπαρχει καποιο μήνυμα επιβεβαιωσης για τη σιμ??

βασικα το εχω δει σε νοκια ντουαλ-σιμ και το ζηλεψα. πολυ εξυπηρετικο για τους ξεχασιαριδες :D

Link to comment
Share on other sites

-υπαρχει καποια εφαρμογη που την τελευταια στιγμη πριν στειλεις μηνυνα ή κάνεις κληση να υπαρχει καποιο μήνυμα επιβεβαιωσης για τη σιμ??D

Τι εννοείς? Το Υ pro B5510 είναι μιας SIM, μήπως θέλεις να γράψεις στο Y pro DUOS B5512? (αλλο thread είναι αφού είναι άλλο κινητό :O). Αν θάλεις για το DUOS να σου πω από εδώ (offtopic) πως μπορείς να βάλεις ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ εικονίδιο σε κάθε SIM (εγώ την 1 την έχω μπλέ την 2 την έχω κόκκινη με κάποιο εικονέίδιο). Επίσης αλλάζεις και το backgrount της κάθε SIM επιλέγοντας διαφορερικά θέματα και χρώματα (όταν αλλαζεις sim αλλάζει και η εικόνα στο υπόβαθρο δλδ). Δυστυχώς αν και βοηθάει οπτικά το λάθος πάντα θα γίνει και κυρίως γιατί το πλήκτρο αλλαγής sim είναι κοντά στην τελεία. Εχω αρκετές φορές στίλει σμσ (αλλα και κλήση τηλεφώνου) από λάθος νούμερο.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Έχει βγει αναβάθμιση λογισμικού για όποιον δεν το κατάλαβε. Με χρήση του "ενημέρωση" λογισμικού και με λογαριασμό στην samsung (γίνεται μέσα από το μενού) κατεβαίνει και μπαίνει το νέο firmware. Μια αλλαγή που είναι εμφανής είναι πλέον ότι οι οθόνες που έχει εναλλάσσονται κυκλικά (από την τελευταία πας στην πρώτη και το ανάποδο). Κατά τα άλλα ελπίζουμε να διορθωθούν καποια "σιωπηλά κωλύματα" που είχαμε ως θέμα (σε αυτό που έχουμε έδειχνε ανοικτό αλλα δεν δέχονταν κλείσεις κάποιες λίγες φορές).

 

Υ.Γ. Έιναι πολύ απλή η διαδικασία, καν'τε έχοντας "γεμάτη" μπαταρία προφανώς!

 

Ποιά είναι η πιο πρόσφατη ενημερωμένη έκδοση λογισμικού; Πάω να κανω update και μου λεει δεν υπαρχει διαθεσιμη εκδοση...

Επίσης, παρατήρησα στο μενού 'ΛΟΑΓΑΡΙΑΣΜΟΙ ΚΑΙ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟΥ' οτι στη Διαχείριση Λογαριασμών, ιπλα στο εικονίδιο της Samsung γραφει συγχρονισμός απενεργοποιημενος..Τί σημαίνει αυτό; θα έπρεπε να είναι ενεργοποιημένος;

Και τέλος, προσπαθώ να εγκαταστήσω εφαρμογή της cosmote για ενημερωση υπολοιπου δωρεαν λεπτων κ.τ.λ και μου λεει οτι δεν είναι συμβατή με την εκδοση που έχω!

Τί να κάνω;;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση και αν μπορεί κάποιος κάτοχος του κινητού να μου απαντήσει με βεβαιότητα. Υπάρχει δυνατότητα σε αυτό το τηλέφωνο να απαντάς και να τελειώνεις τις κλήσεις χωρίς τη χρήση αφής, με κάποιο από τα κουμπιά;

 

επειδή με ενδιαφέρει αυτή η δυνατότητα, καθώς ξέρω ότι το android έχει αυτή την ιδιοτροπία με το σούρσιμο πέρα δωθε, αν κάποιος γνωρίζει κάποιο τρόπο θα με υποχρεώσει.

 

ευχαριστώ!

'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση και αν μπορεί κάποιος κάτοχος του κινητού να μου απαντήσει με βεβαιότητα. Υπάρχει δυνατότητα σε αυτό το τηλέφωνο να απαντάς και να τελειώνεις τις κλήσεις χωρίς τη χρήση αφής, με κάποιο από τα κουμπιά;

 

επειδή με ενδιαφέρει αυτή η δυνατότητα, καθώς ξέρω ότι το android έχει αυτή την ιδιοτροπία με το σούρσιμο πέρα δωθε, αν κάποιος γνωρίζει κάποιο τρόπο θα με υποχρεώσει.

 

ευχαριστώ!

 

Μονο να τερματίζεις κλείσεις μέσω του on/off πλήκτρου. Ρυθμίζεται να "τερματίζει" την κλήση από τις ρυθμίσεις. Για "απάντηση" ΔΕΝ μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο hard πλήκτρο όπως σχεδόν σε ολα τα android (κάτι παλαιότερα από lg, htc έχουν πλήκτρα τερματισμού αποδοχής αλλα δουλεύουν με τους δικούς του loucnhers).\

 

Υπάρχει επίσης μια εφαρμογή στο market που επιτρέπει να χρησιμοποιείς τα πλήκτρα φωνής (volume +/-) για απάντηση τερματισμό, αλλα δεν πρέπει να λειτουργεί στο εν λόγω κινητο.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημέρα.

θέλω να κάνω μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει.

εχω το τηλέφωνο με έκδοση 2.3.6.

υπάρχει δυνατότητα να αποθηκεύονται οι εφαρμογές στην εξωτερική μνήμη και όχι στη μνήμη του τηλεφώνου?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.

θέλω να κάνω μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει.

εχω το τηλέφωνο με έκδοση 2.3.6.

υπάρχει δυνατότητα να αποθηκεύονται οι εφαρμογές στην εξωτερική μνήμη και όχι στη μνήμη του τηλεφώνου?

Δεν μπορείς να επιλέξεις ΟΛΗ η εφαρμογή να εγκατασταθεί στην κάρτα. Αυτό το αποφασίζει η εφαρμογή. Συνήθως οι μεγάλες εφαρμογές πάνε μισές μισές. Πχ αν βάλεις sigic (navigation) η εφαρμογή θα μπεί στο τηλέφωνο αλλα οι χάρτες στην κάρτα.

 

Για κάποιες όμως εφαρμογές (δεν το αποφασίζεις εσύ ποιες ακριβώς, για όσες γίνεται) μπορείς να τις μετακινήσεις από το τηλέφωνο στην κάρτα. Πας ρυθμίσεις ->εφαρμογές->διαχείριση εφαρμογών->καρτέλα ολες, κάνεις κλικ στην εφαρμογή που θέλεις και την μετακινείς στην sd ή το ανάποδο (από την sd στο τηλέφωνο). Αυτά..

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Y Pro (B5510)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...