Jump to content

Nostalgia @ myphone.gr: Ericsson T39


VeCo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 61
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

συγχαρητήρια για το θέμα. Χαίρομαι που υπάρχουν ακόμα άτομα που εκτιμούν την ουσία του κινητού τηλεφώνου και τη γνώρισαν από τα πρώτα της βήματα.

Φανατικός ερικσσονάκιας κι εγώ, έχοντας περάσει από πάνω από 20 διαφορετικές συσκευές της εταιρίας!!!

Πρόσφατα απέκτησα ένα R320s από ebay σε ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ κατάσταση με μπαταρία φορτιστή και ελληνικό firmware. 10 χρόνια πίσω!!!

Αντιμετωπίζω μόνο ένα θέμα γι' αυτο και απευθύνομαι στην παρέα:

είμαι στο πρόγραμμα της Wind για στρατιωτικούς και επικοινωνώ κατά βάση με αριθμούς VPN με αστεράκι (*7χχχχχχ). Το θέμα είναι ότι ενώ μπορώ και παίρνω χειροκίνητα τα εν λόγω νούμερα, αν τα αποθηκεύσω στο τηλέφωνο ή στην κάρτα και προσπαθήσω να τα καλέσω από τον κατάλογο το κινητό δεν......

Μεατβαίνει στην οθόνη αναμονής. Ακόμα και αν προσπαθήσω να καλέσω από το ιστορικό η κλήση δε γίνεται ποτέ. Γνωρίζει κάποιος κάτι γι' αυτό από την εμπειρία του;

Κατά τα άλλα το κινητάκι "σκοτώνει"!! Ανοίγει και κλείνει σε 4 δευτερόλεπτα αντίστοιχα, ποιότητα κλήσης κορυφαία, πρακτικότητα μέγιστη, ποιότητα κατασκευής που θα ζήλευαν πανάκριβες σύγχρονες συσκευές. Αυτονομία θα δείξει, καθότι η μπαταρία είναι αμφίβολων "διαθέσεων"...

Άψογο κινητάκι για δεύτερο και backup που ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΟΝΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ!!

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ σε όλους τους "άρρωστους"!!!

Link to comment
Share on other sites

Nokia 2110... που το θυμηθηκες.. ειχα καποτε ενα τετοιο.. ουτε που βρισκεται τωρα δεν ξερω
Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό ,κομψό, μικρό με πολύ καλό πομποδέκτη,πολύ καλή ακουστική και bt,το εχω σε θαλλασί και ακόμη το χρησιμοποιώ
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι :love::love:

 

Δεν το είχα ποτέ μου αυτό το κινητό, αλλά πολύ το γούσταρα. Αν θυμάμαι καλά, ήθελα να το αγοράσω, αλλά λίγους μήνες αργότερα θα έβγαινε το Ericsson T68m και είπα να κρατηθώ. Νομίζω αυτός είναι ο λόγος που δεν το πήρα. Ό,τι και να λέμε, ήταν μία συσκευή - ορόσημο.

 

Αρχικά, είχε παρουσιαστεί ένα πρωτότυπό του σε κίτρινο χρώμα, το Ericsson T36s, αν δεν κάνω λάθος.

 

Υ.Γ.: Περιμένω τον mixtri εδώ:p

 

Κρίμα που δε το είχες. Ποτέ δεν είναι αργά για να το αποκτήσεις :)

 

Το καλύτερο Ericsson κινητό. Οι Σουηδοί είχαν την εμπειρία από τα κινητά με πορτάκια και όλη η σοφία τους σημάδεψε αυτή τη συσκευή. Όσον αφορά το hardware: με ενεργό πορτάκι, χωρίς το προβληματικό κουμπακι του Τ28s, με νέας γενιάς επεξεργαστή σήματος+CPU, με νέα μεγαλύτερη κέρδους κεραία και ακουστική απίστευτη το καθιστούσαν κορυφαίο κινητό της εποχής, σύμφωνα με τα κριτήρια μου. Η απλή μπαταρία που το συνόδευε δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο (3 ημέρες αναμονής) όμως η ΒUS-11, την οποία χρησιμοποιώ και σήμερα για ατελείωτες ώρες ομιλίας, καθιστούν το T39m το καλύτερο κινητό από πλευράς αναμονής. Το σήμα του είναι απλά κορυφαίο. Με ενεργοποιημένο το netmonitor πραγματοποιώ κλήσεις από το υπόγειο του σπιτιού μου με -109dBm λήψη, θεωρητικά απαγορευτική για το GSM. Το bluetooth είναι πολύ καλό με καλή ακτίνα λήψης και ποιότητα σήματος. Ιδιαίτερα χρήσιμο για συγχρονισμό επαφών.

 

Χαρακτηριστικό του κινητού είναι το μπλε απαλό χρώμα της οθόνης του. Αυτό το μπλε το λάτρεψα. Και γι'αυτό ήθελα να πάρω

και το 6510, το οποίο δε πήρα ποτέ.

 

Το λογισμικό του ήταν απλό και κατανοητό. Με WAP browser, EMS, GPRS, T9 και όλα τα καλούδια της εποχής δεν είχε πραγματικά να ζηλέψει τίποτα.

 

Το κινητό το χρησιμοποιώ σήμερα λόγω μπαταρίας.

Μια φωτογραφία από εμένα για το myphone! (στη δεύτερη φαίνεται και ο φωτισμός)

http://imageshack.us/f/202/09122011018.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/834/09122011019.jpg/

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω τις φωτογραφίες του Mixtri και σκέφτομαι "μου έχει πραγματικά λείψει αυτή η ericsson" Το design της....

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

CommuniCam?? Τι ειναι αυτο ρε παιδια που συνδεοταν οπως λετε το κινητακι? Εξωτερικη καμερα οπως ειναι το αυτονοητο της λεξης? Με την ευκαιρια οι πολιτικες συζητησεις απαγορευονται απο τους ΟΠΧ....Κομ*****-καμ....και τετοια να διαγραφονται...:lol::lol:

Και αν ειναι καμερα ,,αφου οπως λετε εμφανιζε στην οθονη του μονο 4 αποχρωσεις του γκρι, μου φαινεται παραξενο και μαλλον σιγουρα καταλαβα λαθος, διορθωστε με πλιζζ:confused:..

Link to comment
Share on other sites

To πιο αγαπημενο μου τηλέφωνο. Ειδικά το design του το θεωρω αξεπέραστο. Το απέκτησα το 2000, δώρο από την τότε κοπέλα μου και νυν γυναίκα μου. Ακόμα θυμάμαι την χαρά που πήρα όταν άνοιξα το περιτύλιγμα του δώρου...

Επίσης ακόμα θυμάμαι το χαζό βλέμμα του IT μας στο γραφείο, όταν του έδειξα πως συγχρονίζει το Outlook ασύρματα, με bluetooth!

Το έχω ακόμα, λίγο ταλαιπωρημενο, και μαζί του άλλο ένα γαλάζιο, ολοκαίνουριο στο κουτί του, που το φυλάω ευλαβικα. Που και που το ανοίγω για να ακούσω αυτό το τικ τικ τικ που έκανε όταν συνδεόταν με το δίκτυο.

Θα διαφωνήσω σε ένα μονο σημείο με τον συντάκτη. Το πιο ωραίο χρώμα ήταν το μπέζ, icecap white αν θυμάμαι καλα..

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Μια φωτογραφία από εμένα για το myphone! (στη δεύτερη φαίνεται και ο φωτισμός)

http://imageshack.us/f/202/09122011018.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/834/09122011019.jpg/

 

Μια παράκληση στα μέλη του forum: Μην ανεβάζετε φωτογραφίες από παλιές συσκευές σας, γιατί μου θυμίζεται τα κινητά που είχα ή που ήθελα να πάρω και δε μπορούσα.... Μη με ξαναφιτιλιάζετε πάνω που είχα ηρεμήσει.... :O Έχω ήδη πολλά... :lol:

 

P.S.: Αυτό το P310s, τρελό κόλλημα........ Δεν το είχα όμως......

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάλι αν και είχαμε στην οικογένεια πάντα nokia σε μια φάση ο πατέρας πήρε το t28. Πανέμορφο αλλά το συγκεκριμένο που είχε τον τρέλανε στα προβλήματα :( πιο πολύ θυμάμαι τα κινητά αντικατάστασης παρά αυτό :D το μήνυμα εκτός city το λατρεύω... Εγώ είχα τον ανταγωνιστή του, το 3310 :P
Link to comment
Share on other sites

απο τα μιο ομορφα κινητα πολυ λεπτο αλλα η μπαταρια δεν κρατουσε καθολου το σημα ηταν ασε..και η τιμη του iphoνιζε
Link to comment
Share on other sites

Μήπως το σήμα του το μπερδεύετε με το T28s; To T39m έχει ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ λήψη στο GSM. Την καλύτερη από όσα έχω χρησιμοποιήσει μέχρι σήμερα! Το T28s δεν έχει άσχημη λήψη αλλά ο επεξεργαστής σήματος είναι πολύ χειρότερος με αποτέλεσμα με -104dBm να είσαι εκτός δικτύου :(

Γενικά τα Single Band είχαν καλύτερη λήψη από τα Dual, εκείνη την εποχή αλλά το T39m παρέα με τα 8210 και τα Panasonic είχαν πολύ καλή λήψη!

@mr_47. πραγματικά δε θα το ξανακάνω αν είναι να σε βάλω σε έξοδα.

 

Καλά Χριστούγεννα σε όλους :)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μια πραγματικά εξαιρετική συσκευή. Την είχε ο ξάδερφος μου και ήταν πολύ καλή. Εγώ προσωπικά είχα το Τ65 το οποίο αγόρασα μόλις βγήκε καθώς είχε παρόμοιο στυλ με το Τ39 χωρίς κεραία και καπάκι!
...everything can happen...
Link to comment
Share on other sites

Μήπως το σήμα του το μπερδεύετε με το T28s; To T39m έχει ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ λήψη στο GSM. Την καλύτερη από όσα έχω χρησιμοποιήσει μέχρι σήμερα! Το T28s δεν έχει άσχημη λήψη αλλά ο επεξεργαστής σήματος είναι πολύ χειρότερος με αποτέλεσμα με -104dBm να είσαι εκτός δικτύου :(

Γενικά τα Single Band είχαν καλύτερη λήψη από τα Dual, εκείνη την εποχή αλλά το T39m παρέα με τα 8210 και τα Panasonic είχαν πολύ καλή λήψη!

@mr_47. πραγματικά δε θα το ξανακάνω αν είναι να σε βάλω σε έξοδα.

 

Καλά Χριστούγεννα σε όλους :)

 

Όχι για το t39 μιλαω,

http://img33.imageshack.us/img33/3898/20111225180301.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Δεν ξέρω αν μου έπεσε ελαττωματικό κομμάτι αλλα πραγματικά στο στο service της ericsson στην Δωδεκανήσου με ξερανε με το μικρό μου όνομα, μου έχανε αλλάξει τόσες φορές την κεραία μου έχανε κάνει τόσες αναβαθμίσεις, μέχρι που το χώνεψα ότι οσο και να χτυπιέμαι δεν πρόκειται να πιάσει σήμα και σταμάτησα να ασχολούμαι.

Θυμάμαι που συνέχεια ήμουν με χαμηλό σήμα η εκτός δικτύου μέσα σε κτήρια και όλα τα νοκια ήταν σχεδόν full (και δεν μιλαω για ακριβά νοκια, κατι 3310 και τέτοια)

Όσο πολύ και αν το λάτρεψα το κινητό, απλά δεν ξανά αγόρασα ericsson, ακριβώς μετά από το συγκεκριμένο κινητό έγινα fan της νοκια, βέβαια και η νοκια εκείνη την εποχή ήταν στα καλύτερα της (7650, 3650, 6600 κλπ κλπ)

 

Η communicam που ρώτησε κάποιος από πάνω, ήταν μια κάμερα η οποία για να δουλέψει έπρεπε να συνδεθεί στο κινητό, δεν μπορούσες να δεις τις φωτογραφίες στο κινητό, απλα μπορούσες να βγάλεις φωτογραφίες και να τις δεις στο σπίτι στον υπολογιστή.

 

Όσο χαζό και αν ακούγεται τώρα, τότε δεν υπήρχε κατι που να συγκρίνεται έστω και με αυτό (αν και δεν ξέρω αν η κάμερα και το mp3 είχαν επιτυχία, προσωπικά δεν ήξερα κανέναν που να τα έχει)

Αυτά από όσο θυμάμαι.

 

Πάντως το κινητό ήταν πολύ μπροστά από την εποχή του. Απλά δεν υπήρχε

Link to comment
Share on other sites

Κάτι έπαιζε με το κύκλωμα RF τότε. Το κινητό είχε άψογη λήψη. Υπήρχαν και κάποια με προβληματικό RF και κυρίως ήταν η πρώτη παρτίδα η οποία θυμάμαι ότι είχε αντικατασταθεί. Καμιά περισσευάμενη κεραία έχεις; :lol:

Δεν έχω ψευδεσθήσεις για το σήμα του κινητού. Έχω testbed στο σπίτι μου :lol: Στο υπόγειο έχω λήψη από -99dBm μέχρι -112dBm και μπορώ να τεστάρω σε πολύ χαμηλή στάθμη όλα τα κινητά.

Το R310s για παράδειγμα έχει 5-7dB χειρότερη λήψη (όπως είπα ο επεξεργαστής είναι χειρότερος,όχι η κεραία) ενώ το T39m μπορεί να συγκριθεί μόνο με ΝΟΚΙΑ. Με samsung, htc κτλ ούτε καν... Το Τ28s έχει τραγική λήψη, σύμφωνα με τα δικά μου κριτήρια, αλλά φοβερή ακουστική.

Ήσουν πολύ άτυχος και έπρεπε να απαιτήσεις αντικατάσταση συσκευής ή αλλαγή πλακέτας. Δεν έφταιγε η κεραία... Είναι λίγο αργά πλέον...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κάτι έπαιζε με το κύκλωμα RF τότε. Το κινητό είχε άψογη λήψη. Υπήρχαν και κάποια με προβληματικό RF και κυρίως ήταν η πρώτη παρτίδα η οποία θυμάμαι ότι είχε αντικατασταθεί. Καμιά περισσευάμενη κεραία έχεις; :lol:

Δεν έχω ψευδεσθήσεις για το σήμα του κινητού. Έχω testbed στο σπίτι μου :lol: Στο υπόγειο έχω λήψη από -99dBm μέχρι -112dBm και μπορώ να τεστάρω σε πολύ χαμηλή στάθμη όλα τα κινητά.

Το R310s για παράδειγμα έχει 5-7dB χειρότερη λήψη (όπως είπα ο επεξεργαστής είναι χειρότερος,όχι η κεραία) ενώ το T39m μπορεί να συγκριθεί μόνο με ΝΟΚΙΑ. Με samsung, htc κτλ ούτε καν... Το Τ28s έχει τραγική λήψη, σύμφωνα με τα δικά μου κριτήρια, αλλά φοβερή ακουστική.

Ήσουν πολύ άτυχος και έπρεπε να απαιτήσεις αντικατάσταση συσκευής ή αλλαγή πλακέτας. Δεν έφταιγε η κεραία... Είναι λίγο αργά πλέον...

 

εγώ θα προτείνω να το κυνηγήσει το θέμα τόσα λεφτά έδωσε να το πάει πίσω για DOA :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα που δε το είχες. Ποτέ δεν είναι αργά για να το αποκτήσεις :)

 

Πόσο το πουλάς;:p Αν και φαντάζομαι η απάντηση είναι ότι δεν το πουλάς, αλλά μια προσπάθεια δεν βλάπτει :p

 

Μήπως το σήμα του το μπερδεύετε με το T28s; To T39m έχει ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ λήψη στο GSM. Την καλύτερη από όσα έχω χρησιμοποιήσει μέχρι σήμερα! Το T28s δεν έχει άσχημη λήψη αλλά ο επεξεργαστής σήματος είναι πολύ χειρότερος με αποτέλεσμα με -104dBm να είσαι εκτός δικτύου :(

Γενικά τα Single Band είχαν καλύτερη λήψη από τα Dual, εκείνη την εποχή αλλά το T39m παρέα με τα 8210 και τα Panasonic είχαν πολύ καλή λήψη!

@mr_47. πραγματικά δε θα το ξανακάνω αν είναι να σε βάλω σε έξοδα.

 

Καλά Χριστούγεννα σε όλους :)

 

Όντως το T28s είχε πομποδέκτη για τα πανηγύρια. Για τα Panasonic όπως λες κι εσύ Μιχάλη, ήταν τα κορυφαία. Έβγαζες κλήση μέχρι και με -112 dBm ;)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ήταν άριστο κινητό και ακόμα μου δουλεύει μια χαρά, σκέπτομαι να το ξαναφέρω στη ζωή. Έχω χάσει όμως το software για συγχρονισμό με outlook, ώστε να περάσω τις επαφές μου. Καμιά ιδέα?
Link to comment
Share on other sites

Εκπληκτικό κινητό ,το είχα σε λευκό ,πάρα πολύ καλό σήμα πολύ μεγάλη διάρκεια μπαταρίας και πανέμορφο .Ακόμα το σκέφτομαι και θα το ήθελα πολύ για δεύτερο κινητό .Δυστυχώς μου το κλέψανε !!!! :mad:
Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ήταν άριστο κινητό και ακόμα μου δουλεύει μια χαρά, σκέπτομαι να το ξαναφέρω στη ζωή. Έχω χάσει όμως το software για συγχρονισμό με outlook, ώστε να περάσω τις επαφές μου. Καμιά ιδέα?

 

http://www.x-drivers.com/catalog/flash/mobile_phones/companies/sony_ericsson/models/sync_suite/14269.html

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα το t29s.

ηταν το αγαπημενο μου κινητο, απο ολα οσα ειχα μεχρι και σημερα.

δυστυχως το δανεισα σε ενα φιλο, οσο ημασταν φανταροι,και του το εκλεψαν, ή τουλαχιστον ετσι μου ειπε.....

Symbian, Die hard
Link to comment
Share on other sites

@mr_47. πραγματικά δε θα το ξανακάνω αν είναι να σε βάλω σε έξοδα.

 

Καλά Χριστούγεννα σε όλους :)

 

Μη νομίζεις.. Τραβάτε με κι ας κλαίω είναι η περίπτωση... :lol:

 

Καλά Χριστούγεννα!! :)

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

αλπα.....μαγεια αυτο το κινητο μου λειπει.....τι να λεμε τωρα.....androids, iphone, wp7.....πππφφφφ......old school κατστασεις....οσοι το ζησαμε, ξερουμε....
Rock n' Roll will never die...
Link to comment
Share on other sites

εγω ημουν ενας καμενος νοκιακιας! Παρ'ολα αυτα το Τ39 νομιζω οτι ειναι το κινητο-χαρακτηριστικο της Ericsson. Οταν ακουω την λεξη Ericsson παντα την συνδυαζω με την εικονα αυτου του κινητου, με τα ωραια χρωματα και την χαρακτηριστικη του κεραια!

Nokia 3410 --> Nokia 7260 --> Sony Ericsson W610i --> LG KU990 Viewty --> Sony Ericsson XPERIA X8 --> Huawei Ideos X5 Pro --> Motorola MotoG 2nd Gen. --> Huawei P10 Lite --> Samsung Galaxy S10 128 --> Samsung Galaxy S23 128

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...