Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα! με το που εμαθα για την αναβαθμηση ξεκινησα τις διαδικασιες αλλαγης σε JB. εκανα τα 3 wipes ολα πηγαν καλα και επειτα μπηκα στο kies πατησα να ξεκινησει η διαδικασια ομως κολαει στο παραθυρο ''προετοιμασια για αναβαθμιση υλικολογισμικου'' δηλαδη δεν κολαει ακριβως απλα μενει σε αυτο το σημειο για πολυ ωρα δειχνοντας μου οτι φορτωνει ομως ειμαι σχεδον βεβαιος πως κατι δεν παει καλα... εχει κανεις καμια ιδεα? μηπως απλα πρεπει να περιμενω? (το αφησα για περιπου 20 λεπτα σε αυτη την κατασταση και τιποτα)

και αν το προβλημα ειναι στο kies και πρεπει να το εγκαταστησω ξανα οτι εχει συγχρονιστει με το προηγουμενο χανεται η παραμενει και οταν το επαναεγκαταστησω?

Edited by bili
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια το κλασικο θεμα με το οτι με το που ανοιγει το κινητο σε 4.1.2 τρεχει την εφαρμογη "μουσικη google play" δεν μπορουμε να το λυσουμε αν δεν κανουμε ρουτ το κινητο μας?

 

Και επειδη βλεπω οτι αν ΔΕΝ εχουμε εγκαταστησει τις ενημερωσεις αυτου του προγραμματος δεν τρεχει καθε φορα που ξεκιναει το κινητο μπορειτε να μου πειτε πως μπορω να απενεργοποιησω ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ να μην την αναβαθμιζει αυτοματα οταν ειμαι στο ιντερνετ.

 

Χωρίς root δεν τη σβήνεις/σταματάς, τόσο απλά. Αν δεν θες τις ενημερώσεις της μπες στο play και αφού τη βρεις και την επιλέξεις, πάτησε αριστερό πλήκτρο αφής και στο υπομενού που θα σου βγάλει ξετίκαρε την επιλογή για αυτόματη ενημέρωση.

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! με το που εμαθα για την αναβαθμηση ξεκινησα τις διαδικασιες αλλαγης σε JB. εκανα τα 3 wipes ολα πηγαν καλα και επειτα μπηκα στο kies πατησα να ξεκινησει η διαδικασια ομως κολαει στο παραθυρο ''προετοιμασια για αναβαθμιση υλικολογισμικου'' δηλαδη δεν κολαει ακριβως απλα μενει σε αυτο το σημειο για πολυ ωρα δειχνοντας μου οτι φορτωνει ομως ειμαι σχεδον βεβαιος πως κατι δεν παει καλα... εχει κανεις καμια ιδεα? μηπως απλα πρεπει να περιμενω? (το αφησα για περιπου 20 λεπτα σε αυτη την κατασταση και τιποτα)

και αν το προβλημα ειναι στο kies και πρεπει να το εγκαταστησω ξανα οτι εχει συγχρονιστει με το προηγουμενο χανεται η παραμενει και οταν το επαναεγκαταστησω?

 

τι firmware ειχες πριν και αφου εκανες wipes οπως λες, γιατι μετα πηγες στο kies και οχι μεσω Odin??

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Ποιο είναι το τελευταίο firmware του SGSII;

 

Αν εννοείς ελληνικό και για unbranded συσκευή τότε η απάντηση είναι το XWLSW (4.1.2) το οποίο δώθηκε μόλις χτες.:)

Link to comment
Share on other sites

Και τωρα που βγηκε και η τελευταια επίσημη rom, τι κανουμε? Θα το κλεισουμε το thread?? :p

 

PS: Ας βαλει καποιος mod την unbranded ελληνικη στην πρωτη σελίδα, μπας και την προσεξει κανεις...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: φιλαρακι που εβαλε την unbranded εκδοση (LSW), μου είπε πως η χρήση μνήμης κυμαινεται σε επίπεδα 350mb περιπου, ενω εγω που διαθετω την εκδοση για Cosmote (LSD) ειμαι σταθερα στα 700mb. Το έχετε παρατηρήσει κι εσεις; Αν ισχύει, αξίζει η μετάβαση;
Link to comment
Share on other sites

τι firmware ειχες πριν και αφου εκανες wipes οπως λες, γιατι μετα πηγες στο kies και οχι μεσω Odin??

 

αν εννοεις εκδοση λογισμικου εχω την 4.03 . εκανα τα 3 wipes και αμεσως ξεκινησα την αναβαθμιση μεσω kies ομως κολαει στο σημειο ''ληψη αρχειου για την αναβαθμιση υκολογισμικου'' ενω εχει φορτωσει 100% το αφηνω ετσι περιπου ενα τεταρτο και μου εβγαλε ενα παραθυρο που εγραφε ''Port open error'' ξερει κανεις τι μπορει να παιζει? απ οτι μπορω να καταλαβω ειναι στο σημειο που ακομα κατεβαινουν τα αρχεια στο pc οποτε λογικα δεν ειναι θεμα του κινητου...

Edited by bili
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: φιλαρακι που εβαλε την unbranded εκδοση (LSW), μου είπε πως η χρήση μνήμης κυμαινεται σε επίπεδα 350mb περιπου, ενω εγω που διαθετω την εκδοση για Cosmote (LSD) ειμαι σταθερα στα 700mb. Το έχετε παρατηρήσει κι εσεις; Αν ισχύει, αξίζει η μετάβαση;

 

Το ποσο της δεσμευμενης RAM εξαρταται βασικα από τον αριθμο και ποιες εφαρμογες ειναι εγκατεστημενες και αρα μπορει να τρεχουν στο παρασκηνιο βασει του πως λειτουργει το Android. Aυτο που ισχυριζεται ο φιλος σου μπορει να ειναι λοιπον αληθεια αλλα δεν εχει να κανει με την rom. Εγω για παραδειγμα με LSW, εχω περιπου 120ΜΒ ελευθερα. Αν θες λοιπον να βαλεις την unbranded, καντο επειδη ειναι νεοτερη και εχει σιγουρα άλλες βελτιωσεις, bug fixes κλπ αλλα οχι για την RAM. Αν και μπορεις να περιμενεις μηπως δοθει καποια αναβαθμιση στα Cosmote από LSD σε LSW

 

Δεν εχω ιδεα τι firmware ειχα το μονο που εκανα μιας και δεν ειμαι και τοσο pro ηταν τα 3 wipes και αμεσως ξεκινησα την αναβαθμιση μεσω kies ομως κολαει στο σημειο ''ληψη αρχειου για την αναβαθμιση υκολογισμικου'' ενω εχει φορτωσει 100% το αφηνω ετσι για καμποση ωρα και δεν γινεται τιποτα...

 

Εχεις δυο επιλογες: Χρησιμοποιεις τον οδηγο της πρωτης σελιδας για εγκατασταση μεσω Odin ή

χρησιμοποιεις την επιλογη του Kies για επαναφορα στο αρχικο λογισμικο και προχωρας με την αναβαθμιση μεσω Kies ή ΟΤΑ

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Προστέθηκε η τελευταία ελληνική ρομ στο αρχικό θέμα.

Android 4.1.2

PDA: I9100XWLSW

CSC: I9100OXXLSB

MODEM: I9100XXMS3

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα σας.

Είμαι καινούργια χρήστης και συγγνώμη προκαταβολικά αν δε γράφω στο σωστό thread. Έχω ένα πρόβλημα με το κινητό μου και θέλω τη βοηθειά σας.

 

Τέλος Ιουνίου πήρα απο το birdphone ένα samsung galaxy s2 plus. Το κινητό λειτουργούσε μια χαρά. Την προηγούμενη εβδομάδα λάμβανα συνέχεια ειδοποιήσεις για να γίνει αναβάθμιση από 4.1.2. jelly bean σε 4.2.2. Δεν ήθελα να κάνω

αναβάθμιση αλλά την προηγούμενη Πέμπτη πάτησα κατα λάθος το κουμπι της επιβεβαίωσης και η αναβάθμιση έγινε. Από εκείνη τη στιγμή έχω πρόβλημα με το κινητό.

Δε μου έρχονται ειδοποιήσεις για τα mail, έχω πρόβλημα με την αφή, το

κινητό αργεί να φορτώσει (κάμερα, γενικά οι εγαρμογές, ίντερνετ).

 

Επικοινώνησα με το service της samsung και τους ρώτησα αν γίνεται να περαστεί ξανά το 4.1.2 που είχε το κινητό εξ'αρχής, αλλά μου είπαν ότι κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό και αν θέλω να τους το πάω για να ξαναπεράσουν το 4.2.2. μήπως και δεν έχει περαστεί κάτι καλά στην πρώτη αναβάθμιση.

 

Χωρίς να έχω την παραμικρή ιδέα από κινητά, android κτλ, μου φαίνεται λίγο περίεργο να μην μπορεί η samsung να περάσει ένα παλαιότερο λογισμικό.

Θα ήθελα τη γνώμη σας - βοηθεια σας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα σας.

Είμαι καινούργια χρήστης και συγγνώμη προκαταβολικά αν δε γράφω στο σωστό thread. Έχω ένα πρόβλημα με το κινητό μου και θέλω τη βοηθειά σας.

 

Τέλος Ιουνίου πήρα απο το birdphone ένα samsung galaxy s2 plus. Το κινητό λειτουργούσε μια χαρά. Την προηγούμενη εβδομάδα λάμβανα συνέχεια ειδοποιήσεις για να γίνει αναβάθμιση από 4.1.2. jelly bean σε 4.2.2. Δεν ήθελα να κάνω

αναβάθμιση αλλά την προηγούμενη Πέμπτη πάτησα κατα λάθος το κουμπι της επιβεβαίωσης και η αναβάθμιση έγινε. Από εκείνη τη στιγμή έχω πρόβλημα με το κινητό.

Δε μου έρχονται ειδοποιήσεις για τα mail, έχω πρόβλημα με την αφή, το

κινητό αργεί να φορτώσει (κάμερα, γενικά οι εγαρμογές, ίντερνετ).

 

Επικοινώνησα με το service της samsung και τους ρώτησα αν γίνεται να περαστεί ξανά το 4.1.2 που είχε το κινητό εξ'αρχής, αλλά μου είπαν ότι κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό και αν θέλω να τους το πάω για να ξαναπεράσουν το 4.2.2. μήπως και δεν έχει περαστεί κάτι καλά στην πρώτη αναβάθμιση.

 

Χωρίς να έχω την παραμικρή ιδέα από κινητά, android κτλ, μου φαίνεται λίγο περίεργο να μην μπορεί η samsung να περάσει ένα παλαιότερο λογισμικό.

Θα ήθελα τη γνώμη σας - βοηθεια σας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Γίνεται και σου λένε χαζά.

Link to comment
Share on other sites

Maria μακάρι να σε βοηθήσει κάποιος απο δω που θα ξέρει γιατί εγώ δεν...!

Το δικό μου θέμα έχει ως εξής: Διάβασα που είπατε ότι βγήκε το περιβόητο update στα unbranded και το συνέδεσα το κινητό και άνοιξα το kies. Μου έγραψε να κάνω πρώτα update to kies και μετα update το firmware. Kαι δεν σου άφηνε άλλη επιλογή. Προσπαθώ να κάνω update το kies και όλο κολλάει και μου λέει ότι υπάρχει πρόβλημα δικτύου...Τι γίνεται ρε παιδιά?

Link to comment
Share on other sites

Maria μακάρι να σε βοηθήσει κάποιος απο δω που θα ξέρει γιατί εγώ δεν...!

Το δικό μου θέμα έχει ως εξής: Διάβασα που είπατε ότι βγήκε το περιβόητο update στα unbranded και το συνέδεσα το κινητό και άνοιξα το kies. Μου έγραψε να κάνω πρώτα update to kies και μετα update το firmware. Kαι δεν σου άφηνε άλλη επιλογή. Προσπαθώ να κάνω update το kies και όλο κολλάει και μου λέει ότι υπάρχει πρόβλημα δικτύου...Τι γίνεται ρε παιδιά?

 

Αυτό το έβγαλε και σε εμένα. Αυτό που έκανα ήταν να βγάλω το κινητό από το PC, γιατί είδα ότι το Kies Update κόλλαγε στο σημείο που προσπαθούσε να ανανεώσει τους drivers για το USB Connection. Πιθανότατα το συνδεδεμένο κινητό να κράταγε κάποια αρχεία, ώστε να μην μπορούσαν να γίνουν update.

 

Γενικά η 4.1.2 παίζει χωρίς προβλήματα-κολλήματα για αρχή.

Όντως πρέπει να έχει ανεβεί λίγο η κατανάλωση μπαταρίας. Ενώ παράλληλα, βλέπω ότι αφήνει λιγότερα MB μνήμης ελεύθερα από ότι η 4.0.3, με τις ίδιες εφαρμογές και χωρίς κάποιο widget της 4.1.2 να τρέχει. Θα δω με τις μέρες αν τα παραπάνω ισχύουν ή απλώς είναι placebo effect.

Edited by timiman
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα σας.

Είμαι καινούργια χρήστης και συγγνώμη προκαταβολικά αν δε γράφω στο σωστό thread. Έχω ένα πρόβλημα με το κινητό μου και θέλω τη βοηθειά σας.

 

Τέλος Ιουνίου πήρα απο το birdphone ένα samsung galaxy s2 plus. Το κινητό λειτουργούσε μια χαρά. Την προηγούμενη εβδομάδα λάμβανα συνέχεια ειδοποιήσεις για να γίνει αναβάθμιση από 4.1.2. jelly bean σε 4.2.2. Δεν ήθελα να κάνω

αναβάθμιση αλλά την προηγούμενη Πέμπτη πάτησα κατα λάθος το κουμπι της επιβεβαίωσης και η αναβάθμιση έγινε. Από εκείνη τη στιγμή έχω πρόβλημα με το κινητό.

Δε μου έρχονται ειδοποιήσεις για τα mail, έχω πρόβλημα με την αφή, το

κινητό αργεί να φορτώσει (κάμερα, γενικά οι εγαρμογές, ίντερνετ).

 

Επικοινώνησα με το service της samsung και τους ρώτησα αν γίνεται να περαστεί ξανά το 4.1.2 που είχε το κινητό εξ'αρχής, αλλά μου είπαν ότι κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό και αν θέλω να τους το πάω για να ξαναπεράσουν το 4.2.2. μήπως και δεν έχει περαστεί κάτι καλά στην πρώτη αναβάθμιση.

 

Χωρίς να έχω την παραμικρή ιδέα από κινητά, android κτλ, μου φαίνεται λίγο περίεργο να μην μπορεί η samsung να περάσει ένα παλαιότερο λογισμικό.

Θα ήθελα τη γνώμη σας - βοηθεια σας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Άστους να λένε.. Μπορείς να περάσεις την 4.1.2 που είχες μόνη σου. Υπάρχουν αναλυτικοί οδηγοί.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος Ιουνίου πήρα απο το birdphone ένα samsung galaxy s2 plus. Το κινητό λειτουργούσε μια χαρά. Την προηγούμενη εβδομάδα λάμβανα συνέχεια ειδοποιήσεις για να γίνει αναβάθμιση από 4.1.2. jelly bean σε 4.2.2

 

Πω, πω ξυνεις πληγες για μερικους εδω μεσα... :lol:

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Γιατι προ ολιγων ημερων βγηκε η ειδηση οτι τελικα το S2 δεν θα παρει την αναβαθμιση σε 4.2 όπως το δικο σου plus, οπότε καταλαβαινεις...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

οκ με το update του ΚΙΕΣ. Εβγαλα το κιν απο το pc και λειτουργησε με 2-3 προσπάθειες. Αν θέλω τώρα να περάσω την αναβάθμιση πρέπει να κάνω επαναφορά εργ. ρυθμίσεων πρώτα? Με τη ρημάδα τη μπαταρία τελικά είναι χειρότερα τα πράγματα από ό,τι με την 4.0.3?!
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου έκανε και μένα αναβάθμιση από την 4.0.3 σε 4.1.2 (αγορασμένο από το Πλαίσιο και το δουλεύω με cosmoκαρτα)

Υπάρχει κάποιο λινκ ή κάποιο θεματάκι μέσα στο φόρουμ για το τι καινούργιο προσφέρει η νέα αναβάθμιση?

 

Επίσης, κάτι έχω πατήσει σε κάποια επιλογή και μου εκφωνεί ορισμένες λειτουργίες σε ορισμένα προγράμματα !!!

Την "πάτησα" και παλιότερα έτσι, αλλά κάποιος φίλος μέσα από εδώ μου είπε πως να το απενεργοποιησω, αλλά ξέχασα τον τρόπο.

Γνωρίζει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου έκανε και μένα αναβάθμιση από την 4.0.3 σε 4.1.2 (αγορασμένο από το Πλαίσιο και το δουλεύω με cosmoκαρτα)

Υπάρχει κάποιο λινκ ή κάποιο θεματάκι μέσα στο φόρουμ για το τι καινούργιο προσφέρει η νέα αναβάθμιση?

 

Επίσης, κάτι έχω πατήσει σε κάποια επιλογή και μου εκφωνεί ορισμένες λειτουργίες σε ορισμένα προγράμματα !!!

Την "πάτησα" και παλιότερα έτσι, αλλά κάποιος φίλος μέσα από εδώ μου είπε πως να το απενεργοποιησω, αλλά ξέχασα τον τρόπο.

Γνωρίζει κανείς?

Mήπως είναι το talkback απο το μενου των settings, system, accessibility?

Link to comment
Share on other sites

Άστους να λένε.. Μπορείς να περάσεις την 4.1.2 που είχες μόνη σου. Υπάρχουν αναλυτικοί οδηγοί.

 

Έγραψα και πριν αλλά δεν ξέρω αν ανέβηκε..Απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δε θέλουν να το κάνουν απ τη samsung. Ίσως αν επιμείνω παραπάνω μήπως αλλάξει κάτι. Αλλά δεν ξέρω τι να τους πω κιόλας για να τους δείξω ότι ξέρω ότι μπορούν να εγκαταστήσουν την προηγούμενη έκδοση :P

 

Έαν είναι εύκολο να μου στείλει κάποιος τους αναλυτικούς οδηγούς, ή να μου πείτε που μπορώ να τους βρω. Φοβάμαι βέβαια μην κάνω καμιά βλακεία και το χαλάσω τελείως το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα και πριν αλλά δεν ξέρω αν ανέβηκε..Απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δε θέλουν να το κάνουν απ τη samsung. Ίσως αν επιμείνω παραπάνω μήπως αλλάξει κάτι. Αλλά δεν ξέρω τι να τους πω κιόλας για να τους δείξω ότι ξέρω ότι μπορούν να εγκαταστήσουν την προηγούμενη έκδοση :P

 

Έαν είναι εύκολο να μου στείλει κάποιος τους αναλυτικούς οδηγούς, ή να μου πείτε που μπορώ να τους βρω. Φοβάμαι βέβαια μην κάνω καμιά βλακεία και το χαλάσω τελείως το κινητό.

 

Στο πρώτο ποστ αυτού του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...