Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά την αναβάθμιση της Cosmote σε unroot συσκευή,επιτέλους επανήλθε στο dial pad το εικονίδιο των επαφών.

Όμως,έχω επιλέξει την εμφάνιση αγγιγμάτων(με έναν άσπρο κύκλο) μετά την αναβάθμιση,ξαφικά αρχίζουν και αναβοσβύνουν 3-4 τέτοιοι κύκλοι στην οθόνη και ο μόνος τρόπος να λειτουργήσουν στη συνέχεια τα κουμπιά της συσκευής,είναι να βγάλω τη μπαταρία!

Δεύτερο-χωρίς να ξέρω αν αυτό είναι νεο φρούτο ή απλώς δεν το είχα παρατηρήσει,αριστερά από το ηχείο της συσκευής έχει δύο κουκίδες.Η αριστερή από δαύτες οταν το τηλέφωνο είναι ανοιχτό,ανάβει κόκκινη.

 

Για το τελευταίο, ευθύνεται η τελευταία έκδοση του Viber.Κάντο uninstall και θα σβήσει.

Όταν το διορθώσουν σε επόμενη έκδοση το ξαναβάζεις.Δε νομίζω ότι είναι και τόσο αναγκαίο :happy:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά παρατήρησα οτι μετά την αναβάθμιση σε Ics το τηλέφωνο κάνει restart και ορισμένες φορές μαυρίζει η οθόνη. Είναι bug από το firmware/δεν είναι stable ή οφείλεται σε κάποιο application?

έχω εγκαταστήσει "πειρατικές" εφαρμογές και αυτό με τη μαύρη οθόνη το εμφάνιζε και παλαιότερα. Αυτό με τα restart πρώτη φορά όμως

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παρατήρησα οτι μετά την αναβάθμιση σε Ics το τηλέφωνο κάνει restart και ορισμένες φορές μαυρίζει η οθόνη. Είναι bug από το firmware/δεν είναι stable ή οφείλεται σε κάποιο application?

έχω εγκαταστήσει "πειρατικές" εφαρμογές και αυτό με τη μαύρη οθόνη το εμφάνιζε και παλαιότερα. Αυτό με τα restart πρώτη φορά όμως

 

Συνήθως τα restart τα προκαλεί καποια εφαρμογη ,αυτό με την μαύρη οθόνη δεν το γνωρίζω .

Βγάλε τις "σπασμένες" εφαρμογες που έχεις βαλει κανε ενα fctory reset και παρακολούθησε το .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Παιζει ρολο αν ειναι vodafone ή cosmote branded?? Εγω πχ που το πηρα απο Πλαισιο αλλα εχω Vodafone δικτυο, θα εχω καποιο ώφελος (π.χ σημα; ) εαν περασω την 4.0.4 εκδοση για vodafone, οταν κ εαν βγει ή προτιμω την europe;

 

Aυτήν την απορία την έχω κι εγώ.

Δλδ αν θα περάσω την 4.0.4 της vodafone, αντί της απλής ελληνικής,

το κινητό θα δουλεύει καλύτερα στο δίκτυο της vodafone?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

έκανα σήμερα αναβάθμιση σε 4.0.3 και μου άλλαξε όλες τις αρχικές οθόνες που είχα.Στα email μου έφερε μόνο το ένα από τα δυο που είχα ( τα google τα έφερε όλα) και έχω πρόβλημα με τις επαφές μου.

ανοίγουν απελπιστικά αργά και όταν ανοίγουν συνήθως κρασαρουν .

Τι να κάνω?

ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΜΑΘΑ ΝΑ ΒΑΖΩ ΥΠΟΓΡΑΦΗ.... :X
Link to comment
Share on other sites

Παιδία έχω την εξής απορία... αφού πήραμε την 4.0.4 γιατί ακόμα για ελλάδα και κύπρο είναι pending στην σελίδα? http://www.youmobile.org/blogs/entry/GalaxyS2-ICS-4-0-4-CRS-Update
Link to comment
Share on other sites

Για το τελευταίο, ευθύνεται η τελευταία έκδοση του Viber.Κάντο uninstall και θα σβήσει.

Όταν το διορθώσουν σε επόμενη έκδοση το ξαναβάζεις.Δε νομίζω ότι είναι και τόσο αναγκαίο :happy:

 

Τελικά διορθώθηκε σήμερα με υpdate.

Link to comment
Share on other sites

Παιδία έχω την εξής απορία... αφού πήραμε την 4.0.4 γιατί ακόμα για ελλάδα και κύπρο είναι pending στην σελίδα? http://www.youmobile.org/blogs/entry/GalaxyS2-ICS-4-0-4-CRS-Update

η αναβαθμηση νομιζω ειναι μονο για κοσμοτε,ισως γιαυτο ειναι γραμμενο ετσι οπως το διαβαζεις στο σαιτ.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Παιδία έχω την εξής απορία... αφού πήραμε την 4.0.4 γιατί ακόμα για ελλάδα και κύπρο είναι pending στην σελίδα? http://www.youmobile.org/blogs/entry/GalaxyS2-ICS-4-0-4-CRS-Update

 

Γιατί απλά δεν ενημέρωσαν τη σελίδα.

 

η αναβαθμηση νομιζω ειναι μονο για κοσμοτε,ισως γιαυτο ειναι γραμμενο ετσι οπως το διαβαζεις στο σαιτ.

 

Και στο site για την έκδοση της cosmote λέει.

Link to comment
Share on other sites

Aυτήν την απορία την έχω κι εγώ.

Δλδ αν θα περάσω την 4.0.4 της vodafone, αντί της απλής ελληνικής,

το κινητό θα δουλεύει καλύτερα στο δίκτυο της vodafone?

Όχι,καμία απόλυτος διάφορα δεν έχουν σε αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Εκ μέρους φίλου - του κατέβηκε over-the-air η τελευταία ρομ της κοσμοτέ πάνω από την 4.0.3...

"Ποιά μέθοδο προτείνετε για root στην τελευταία ρομ της κοσμοτε, σε τηλ. που έχει προβληματικό τσιπακι?"

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησα να κανω την αναβαθμιση του λογισμικου μεσω kies! Αφου ειχε φτασει καπου στο 70% μου εβγαλε κατι για port_error... Ξερετε τι ειναι; Αν μπορει κανεις ας βοηθησει
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησα να κανω την αναβαθμιση του λογισμικου μεσω kies! Αφου ειχε φτασει καπου στο 70% μου εβγαλε κατι για port_error... Ξερετε τι ειναι; Αν μπορει κανεις ας βοηθησει

 

Δοκίμασε διαφορετική θύρα στο pc σου .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησα να κανω την αναβαθμιση του λογισμικου μεσω kies! Αφου ειχε φτασει καπου στο 70% μου εβγαλε κατι για port_error... Ξερετε τι ειναι; Αν μπορει κανεις ας βοηθησει

 

Τι το θες το Kies..? Τοση ωρα που θα σου παρει για την αναβαθμιση, εχεις μπει sammobile, εχεις βρει την rom, την εχεις φλασαρει και εχεις παει Ζεα για ενα καφεδακι.. :p

Link to comment
Share on other sites

Τι το θες το Kies..? Τοση ωρα που θα σου παρει για την αναβαθμιση, εχεις μπει sammobile, εχεις βρει την rom, την εχεις φλασαρει και εχεις παει Ζεα για ενα καφεδακι.. :p

 

Κι εγω ειχα προβλημα με την αναβαθμιση απο KIES, και δοκιμασα την ΟΤΑ αναβαθμιση απο 2.3.5 σε 4.0.3 και μετα σε 4.0.4, κι ολα πηγαν μια χαρα, και δεν εχασα τιποτα!

Το περιεργο ειναι οτι εφαρμογες που ειχα πριν και ηθελαν root (το ειχα κανει) ακομη παιζουν... ενω καινουριες που θελουν δεν μπορουν να παρουν δικαιωματα!!

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, πήρα το κινητό με την εκδοσή 4.0.3 XWLP7. Αν βάλω την 4.0.4 θα έχει διαφορά σε κάτι? κάτι διάβασα εδώ πέρα για βελτίωση τής μπαταρίας και ότι ζεσταίνεται λιγότερο. επίσης μιας και μου λέει ότι δεν έχει update πρέπει να το βάλω χειροκίνητα με το odin ε?

έχω κάνει root flasharontas το cwm apo download mode και τρέχοντας μετά ένα script gia to root που βρήκα στο xda. αυτό θα πρέπει να το ξανακάνω μετά το update ? και κάτι τελευταίο ποιο από όλα τα 4.0.4 να βάλω?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, πήρα το κινητό με την εκδοσή 4.0.3 XWLP7. Αν βάλω την 4.0.4 θα έχει διαφορά σε κάτι? κάτι διάβασα εδώ πέρα για βελτίωση τής μπαταρίας και ότι ζεσταίνεται λιγότερο. επίσης μιας και μου λέει ότι δεν έχει update πρέπει να το βάλω χειροκίνητα με το odin ε?

έχω κάνει root flasharontas το cwm apo download mode και τρέχοντας μετά ένα script gia to root που βρήκα στο xda. αυτό θα πρέπει να το ξανακάνω μετά το update ? και κάτι τελευταίο ποιο από όλα τα 4.0.4 να βάλω?

 

Σιγουρα η 4.0.4 ειναι καλυτερη σε καποια σημεια απο την βιαστικη 4.0.3, αλλα μην περιμενεις φοβερες αλλαγες σε ui και λοιπα.

Παντως ναι, η μπαταρια ειναι λιγο καλυτερη ισως αλλα το λεω με επιφυλαξη, γιατι δουλευω πολυ το whatsapp το οποιο την ρουφαει κανονικα.

Στ θεμα θερμοκρασιων, οντως εχω παρατηρησει βελτιωση και δεν γινεται φουρνακι.

Θα την περασεις απο odin κανοντας και τα σχετικα factory reset η wipe data πριν και μετα το φλασαρισμα της.

Εγω φοραω την nordic 4.0.4, αν και δε νομιζω να υπαρχουν διαφορες με αυτην της Αγγλικης.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση, ίσως ηλίθια...

 

Υπάρχει περίπτωση να κάνω ρουτ αλλά να κρατήσω το κινητό όπως είναι τώρα (επαφές, ρυθμίσεις, εφαρμογές κλπ)? Δεν μπορώ να ξαναστήνω από την αρχή. Η πρέπει να κάνω Kies -> backup συνολικό -> root -> kies -> επαναφορά?

 

Επίσης διάβαζα ότι από Νοέμβρη θα πάρει την 4.1. Εξακολουθεί να ισχύει αυτό ή άλλαξε κάτι.

 

Εμένα μου ήρθε ΟΤΑ η 4.0.4 (είμαι κοσμοτέ μεν αλλά με συσκευή από Γερμανία) και την έβαλα. Δυστυχώς εξαφανίστηκαν οι επαφές από τις συντομεύσεις στο κάτω μέρος. Το περίεργο είναι ότι μετά από μία μέρα έλαβα και από το push service της Samsung ειδοποίηση ότι έχω αναβάθμιση χωρίς να γράφει τι ακριβώς αλλά το διέγραψα κατά λάθος και τώρα δεν μου το ξαναβγάζει με κανένα τρόπο. Θυμάμαι ότι το ics λόγω του ότι είναι Γερμανικό το είχα πάρει 1-2 εβδομάδες πριν έρθει Ελλάδα. Υπάρχει τρόπος να ξανακάνω "σάρωση" του Push service της Samsung Μήπως μου ξαναβγάλει την αναβάθμιση? Το έβγαλα και αυτό και το samsung apps, ξαναβάζω το apps (το Push Μπαίνει αυτόματα) αλλά δεν μου έδωσε τίποτα νεότερο.

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Όσοι πήραν το 4.0.4 της Cosmote ή από κάποια άλλη χώρα μπορούν να μας πούν αν και σε αυτή την έκδοση η ειδοποίηση αναπάντητης κλήσης στην μπάρα ειδοποιήσεων απαλείφεται μόνο με τον stock dialer ή μπορεί να κα καθαριστεί κατευθείαν και με άλλον εγκατεστημένο dialer??? Επίσης έχει παρατηρήσει κανείς αν η έντασηγια τον ήχο των ειδοποιήσεων, πχ εισερχόμενο μύνημα εναρμονίζεται με τήν ένταση για τις εισερχόμενες κλήσεις? Στην 4.0.3 ο ήχος για τισ κλήσεις μπορεί να ήταν πολύ σιγανός αλλά για τα μυνήματα και λοιπές ειδοποιήσεις ήταν ανεξάρτητος και μπορεί να χτυπούσε όσο δυνατα τον είχες ρυθμίσει
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση, ίσως ηλίθια...

 

Υπάρχει περίπτωση να κάνω ρουτ αλλά να κρατήσω το κινητό όπως είναι τώρα (επαφές, ρυθμίσεις, εφαρμογές κλπ)? Δεν μπορώ να ξαναστήνω από την αρχή. Η πρέπει να κάνω Kies -> backup συνολικό -> root -> kies -> επαναφορά?

 

Επίσης διάβαζα ότι από Νοέμβρη θα πάρει την 4.1. Εξακολουθεί να ισχύει αυτό ή άλλαξε κάτι.

 

Εμένα μου ήρθε ΟΤΑ η 4.0.4 (είμαι κοσμοτέ μεν αλλά με συσκευή από Γερμανία) και την έβαλα. Δυστυχώς εξαφανίστηκαν οι επαφές από τις συντομεύσεις στο κάτω μέρος. Το περίεργο είναι ότι μετά από μία μέρα έλαβα και από το push service της Samsung ειδοποίηση ότι έχω αναβάθμιση χωρίς να γράφει τι ακριβώς αλλά το διέγραψα κατά λάθος και τώρα δεν μου το ξαναβγάζει με κανένα τρόπο. Θυμάμαι ότι το ics λόγω του ότι είναι Γερμανικό το είχα πάρει 1-2 εβδομάδες πριν έρθει Ελλάδα. Υπάρχει τρόπος να ξανακάνω "σάρωση" του Push service της Samsung Μήπως μου ξαναβγάλει την αναβάθμιση? Το έβγαλα και αυτό και το samsung apps, ξαναβάζω το apps (το Push Μπαίνει αυτόματα) αλλά δεν μου έδωσε τίποτα νεότερο.

 

Κανοντας root δεν χανεις τιποτα, οποτε προχωρα αφοβα!!!

 

Η 4.1 λενε οτι θα ερθει τον Νοεμβριο και ετσι ελπιζουμε ολοι!

 

Για το αλλο που λες με τις επαφες, δεν μου εχει τυχει, στην πρωτη αναβαθμηση (μεσω Kies) και στην δευτερη (μεσω Odin) ημουν ΟΚ... Μαλιστα στην δευτερη, μου ηρθαν ολες οι εφαρμογες που ειχα ηδη (απο το Gmail), οποτε δεν χρειαστηκε να "στησω" τιποτα... Δεν ξερω τι "παιχτηκε" μ'εσενα... Ισως καποιος αλλος φιλος να μπορεσει να σου πει...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κανοντας root δεν χανεις τιποτα, οποτε προχωρα αφοβα!!!

 

Η 4.1 λενε οτι θα ερθει τον Νοεμβριο και ετσι ελπιζουμε ολοι!

 

Για το αλλο που λες με τις επαφες, δεν μου εχει τυχει, στην πρωτη αναβαθμηση (μεσω Kies) και στην δευτερη (μεσω Odin) ημουν ΟΚ... Μαλιστα στην δευτερη, μου ηρθαν ολες οι εφαρμογες που ειχα ηδη (απο το Gmail), οποτε δεν χρειαστηκε να "στησω" τιποτα... Δεν ξερω τι "παιχτηκε" μ'εσενα... Ισως καποιος αλλος φιλος να μπορεσει να σου πει...

Ευχαριστώ πολύ. Και από που ξεκινάω διάβασμα για να ενημερωθώ καθώς δεν ξέρω τπτ, γιατί μετά το ηλίθιο JB των iphone που έφαγα 1.5 χρόνο από τη ζωή μου είπα να μην ξανασχοληθώ?

 

Υπάρχουν κάπου συγκεντρωμένα τα συν και πλην των διαφόρων προσεγγίσεων Ξεχωρίζει κάποια από τις υπόλοιπες?

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Και από που ξεκινάω διάβασμα για να ενημερωθώ καθώς δεν ξέρω τπτ, γιατί μετά το ηλίθιο JB των iphone που έφαγα 1.5 χρόνο από τη ζωή μου είπα να μην ξανασχοληθώ?

 

Υπάρχουν κάπου συγκεντρωμένα τα συν και πλην των διαφόρων προσεγγίσεων Ξεχωρίζει κάποια από τις υπόλοιπες?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3645025#post3645025 Ορολογία του Android

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=322851 Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=308676 Galaxy S II : Πλήρης οδηγός για Root

 

(iPhone ειπες? Καλως ηρθες στον ελευθερο κοσμο my friend!!!) :lol::p:D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

...

 

(iPhone ειπες? Καλως ηρθες στον ελευθερο κοσμο my friend!!!) :lol::p:D

Καλά εννοείτε. Από σπόντα βρέθηκα σε αυτό τον κόσμο (το S2 μου ήρθε δώρο από εταιρία) και είδα το φως το αληθινό. Πραγματικά βρήκα την υγεία μου 1 χρόνο τώρα. Χάρισα και το Iphone στην γυναίκα μου και είμαι και ωραίος ότι της έκανα και καλό δώρο. Καμιά φορά σιχτιρίζω όταν θέλει να της περάσω κανένα pdf ή ringtone αλλά έχω βρει 1-2 προγραμματάκια που το κάνουν εκτός itunes Και είμαι οκ. Μέχρι να τα βρω ζούσα ένα δράμα όποτε το συνέδεα στον υπολογιστή.

 

Ευχαριστώ πολύ.

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Περασα με Odin την ελβετικη 4.0.4 αλλα στο πληκτρολογιο βαζω ελληνικα και δεν το αλλαζει!Ξερει κανεις γιατι συμβαινει και πως διορθωνεται!Εκανα και factory reset αλλα τιποτα!
Link to comment
Share on other sites

Περασα με Odin την ελβετικη 4.0.4 αλλα στο πληκτρολογιο βαζω ελληνικα και δεν το αλλαζει!Ξερει κανεις γιατι συμβαινει και πως διορθωνεται!Εκανα και factory reset αλλα τιποτα!

 

Πολύ περίεργο...χμμ...

 

To reset από που το έκανες; από τα settings? αν ναι κάνε το από το recovery mode και καθάρισε και την cache. Υπάρχει πάντα η περίπτωση για τον x,ψ,ζ λόγο να υπήρξε κάποιο πρόβλημα κατά το download του firmware ή κατά το πέρασμα από το odin (το πιθανότερο). Αν δεις ότι δεν φτιάχνει με reset από το recovery και clean cache...ξανακατέβασε το firmware και ξαναπρασέ το βεβαιώνοντας ότι στο pc σου δεν τρέχει ούτε το process του Κies ούτε κάποιο antivirus (τουλάχιστον όχι σε realtime scanning) και ενεργοποιησε στο κινητό το usb-debugging πριν αρχίσεις την διαδικασία....

 

Βέβαια πολλές φορές έχω περάσει το συγκεκριμένο firmware χωρίς να κάνω τίποτα από αυτά και δούλευει μια χαρά... αλλά ας αποκλείσεις τουλάχιστον μερικούς παράγοντες.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...