Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια που έβαλα και εγώ stock rom, θα ήθελα να μου πείτε πως λύνετε το πρόβλημα των χαμένων κλήσεων/μηνυμάτων λόγω της έλλειψης κάποιου notification Led....

no LED; Missed Call Reminder; ή απλά ανοίγετε την συσκευή και τσεκάρετε;

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

...ή απλά ανοίγετε την συσκευή και τσεκάρετε;

 

Σε άσχετο νήμα τα λέμε αλλά αυτό που έγραψες παραπάνω. Αν την έχω χάσει την κλήση το πολύ πολύ να το δω λίγο αγόρασα απ' ότι αν είχε led η συσκευή, μικρο το κακό τις περισσότερες φορές. :)

Link to comment
Share on other sites

Τα φώτα σας ..

 

Στο S2 , δυστυχώς έκανα την επίσημη αναβάθμιση σε 4.1.2 , και έκτοτε το τηλέφωνο τα έχει παίξει ....... δεν είναι το ίδιο σε

παραπάνω από έναν τομείς .

Αποφάσισα να κάνω downgrade , στη 4.0.3 μήπως και αποκατασταθεί στην προηγούμενη απρόσκοπτη λειτουργία που είχε .

Ανάμεσα στις άλλες δυσλειτουργίες είναι και ότι πατώντας ταυτόχρονα τα vol down/home/power γιά να βγω σε download

mode , αντ' αυτού βγάζει snapshots .

Πως θα μπορέσω να βγω σε download mode με την παρούσα version .

 

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Τα φώτα σας ..

 

Στο S2 , δυστυχώς έκανα την επίσημη αναβάθμιση σε 4.1.2 , και έκτοτε το τηλέφωνο τα έχει παίξει ....... δεν είναι το ίδιο σε

παραπάνω από έναν τομείς .

Αποφάσισα να κάνω downgrade , στη 4.0.3 μήπως και αποκατασταθεί στην προηγούμενη απρόσκοπτη λειτουργία που είχε .

Ανάμεσα στις άλλες δυσλειτουργίες είναι και ότι πατώντας ταυτόχρονα τα vol down/home/power γιά να βγω σε download

mode , αντ' αυτού βγάζει snapshots .

Πως θα μπορέσω να βγω σε download mode με την παρούσα version .

 

Thanks

Για να μπεις σε download mode το κινητό πρέπει να είναι ΗΔΗ κλειστό και όχι ανοικτό :)

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Για να μπεις σε download mode το κινητό πρέπει να είναι ΗΔΗ κλειστό και όχι ανοικτό :)

 

Με κλειστό , δυστυχώς πατούσα και τα τρία ταυτόχρονα και απλά ενεργοποιείτο το τηλέφωνο .

Δοκίμασα vol down/home ταυτόχρονα και μετά το power και είναι ΟΚ

Thanks

 

ΒΟΗΘΕΙΑ Pls.......

 

Μόλις υποτίθεται ότι τέλειωσε το downgrade σε 4.0.3 . Πέρασε όλα τα στάδια κανονικά , σύμφωνα με τις οδηγίες στην σελίδα 1 σε τούτο το νήμα ,

έκανε επανακίνηση και έχει κολήσει στο logo της Samsung (Το μεγάλο S και από κάτω Samsung Galaxy S II ) .

Ποιός θα βοηθήσει xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Edited by geobas
Link to comment
Share on other sites

Με κλειστό , δυστυχώς πατούσα και τα τρία ταυτόχρονα και απλά ενεργοποιείτο το τηλέφωνο .

Δοκίμασα vol down/home ταυτόχρονα και μετά το power και είναι ΟΚ

Thanks

 

ΒΟΗΘΕΙΑ Pls.......

 

Μόλις υποτίθεται ότι τέλειωσε το downgrade σε 4.0.3 . Πέρασε όλα τα στάδια κανονικά , σύμφωνα με τις οδηγίες στην σελίδα 1 σε τούτο το νήμα ,

έκανε επανακίνηση και έχει κολήσει στο logo της Samsung (Το μεγάλο S και από κάτω Samsung Galaxy S II ) .

Ποιός θα βοηθήσει xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Μπες σε recovery mode (με HOME + POWER + Volume UP με κλειστό κινητό) και κάνε wipe data. Το νου σου γιατί σβήνει τα πάντα (επαφές/apps/settings) και όταν ξεκινήσει μετά το reboot θα είσαι κύριος.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Μπες σε recovery mode (με HOME + POWER + Volume UP με κλειστό κινητό) και κάνε wipe data. Το νου σου γιατί σβήνει τα πάντα (επαφές/apps/settings) και όταν ξεκινήσει μετά το reboot θα είσαι κύριος.

 

Ευχαριστώ Mclound . Είναι ΟΚ .

Μπορείς , έτσι πληροφοριακά να πεις τι συνέβη . Είναι συνηθισμένο αυτό , κι αν ναι , δεν θα έπρεπε να αναφέρεται στις οδηγίες ???

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Mclound . Είναι ΟΚ .

Μπορείς , έτσι πληροφοριακά να πεις τι συνέβη . Είναι συνηθισμένο αυτό , κι αν ναι , δεν θα έπρεπε να αναφέρεται στις οδηγίες ???

Κάπου στις οδηγίες (σίγουρα) γράφει πως "καλό είναι ΠΡΙΝ και ΜΕΤΑ από την εγκατάσταση της νέας ROM να κάνετε wipe data", όχι απαραίτητο, αλλά καμιά φορά συμβαίνει να μην "κάθεται" καλά η νέα ROM και θέλει ένα hard reset για να στρώσει.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Με κλειστό , δυστυχώς πατούσα και τα τρία ταυτόχρονα και απλά ενεργοποιείτο το τηλέφωνο .

Δοκίμασα vol down/home ταυτόχρονα και μετά το power και είναι ΟΚ

Thanks

 

ΒΟΗΘΕΙΑ Pls.......

 

Μόλις υποτίθεται ότι τέλειωσε το downgrade σε 4.0.3 . Πέρασε όλα τα στάδια κανονικά , σύμφωνα με τις οδηγίες στην σελίδα 1 σε τούτο το νήμα ,

έκανε επανακίνηση και έχει κολήσει στο logo της Samsung (Το μεγάλο S και από κάτω Samsung Galaxy S II ) .

Ποιός θα βοηθήσει xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

 

Factory reset απο recovery.

Πατας πρωτα με κλειστη τη συσκευη το volume Up, χωρις να το αφησεις πατας και το Home και κρατωντας και τα δυο μαζι πατας και στο Power μεχρι να ανοιξει η συσκευη και σε βαλει στο recovery mode.

 

Εκει λοιπον επιλεγεις τα:

 

Wipe data/factory reset

Wipe cache

Reboot system now και εισαι ετοιμος.

 

Τα ιδια θα επρεπε να τα κανεις και στην jelly bean για να λειτουργησει σωστα..;)

 

 

Edit: με προλαβαν :D

Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια θα επρεπε να τα κανεις και στην jelly bean για να λειτουργησει σωστα..;)

D

 

Δηλαδή θες να πεις ότι η μπαταρία δεν θα άδειαζε σαν αναποδογυρισμένη νεροκανάτα (υπερβολή) , εκτός των άλλων δυσλειτουργιών

με την JB αν γινόταν wipe data και cache . Πόσο σίγουρο είναι αυτό ? Αυτή η υπόθεση με την αλλαγή firmwares κοντεύει να γίνε σίριαλ .

Με την ίδια διαδικασία σε άλλους πάει καλά μιά αναβάθμιση σε άλλους όχι . Τα μυστήρια των android ? Έχουμε την ίδια συσκευή αλλά

η μία έτσι η άλλη αλλιώς ?

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία της LSW είναι μία χαρά. Στα παραπάνω, να προσθέσω πως αν κάνεις και format system μέσα από το recovery, πριν φλασάρεις τη ρομ, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω αναφέρει πέρασα την Lsz και αυτό που παρατηρώ είναι ότι έχει αδικαιολόγητα μεγάλη κατανάλωση της μπαταρίας και χωρίς να δείχνει ότι την καταναλώνει κάποια εφαρμογή. Είναι γνωστό κάποιο τέτοιο πρόβλημα;
Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω αναφέρει πέρασα την Lsz και αυτό που παρατηρώ είναι ότι έχει αδικαιολόγητα μεγάλη κατανάλωση της μπαταρίας και χωρίς να δείχνει ότι την καταναλώνει κάποια εφαρμογή. Είναι γνωστό κάποιο τέτοιο πρόβλημα;

καπου αναφερθηκε οτι μετα την εγκατασταση,τρεχει ο μεδια σκανερ,καταναλωνοντας μπαταρια.αν εισαι ρουτ υπαρχει μια εφαρμογη στο playstore,media skaner fix,νομιζω λεγεται,δοκιμασε το και ισως βοηθηση.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Με τη βοήθεια φίλων τους οποίους ευχαριστώ , και ιδιαίτερα το φίλο McLound , έκανα downgrade σε 4.0.3 , μιά και η 4.1.2 φαίνεται

πως δεν είχε καθήσει(!) καλά . Τώρα βέβαια , έχω ειδοποίηση OTA γιά αναβάθμιση λογισμικού . Το ίδιο παρουσιάζεται στο Kies .

Ποιό να προτιμήσω και τι άλλα βήματα πρέπει να ακολουθήσω ? Να κάνω wipe data και cache μετά την αναβάθμιση ?

Ας σημειωθεί ότι η τελευταία αναβάθμιση που είχα κάνει σε 4.1.2 , έγινε μέσω ΟΤΑ . Υπάρχει κάτι άλλο που θα πρέπει να προσέξω

ώστε να κάτσει σωστά η αναβάθμιση και να μην έχω τα προηγούμενα προβλήματα (μπαταρία και άλλα ) ?

 

Αλλο ,

Μόλις γύρισα από το MediaMarkt , όπου πήγα φτιαγμένος να αγοράσω το S3 16G . Προς μεγάλη μου απαγοήτευση είδα πως το έχουν

στα 399 ευρώ , όταν σε κάποια από τα σκρουτζομάγαζα , ας πούμε το Birdphone , είναι στα 285 . Αντιλαμβάνομαι ότι υπάρχουν τα

λειτουργικά έξοδα στα μεγάλα καταστήματα αλλά όχι και σ' αυτό το σημείο η διαφορά . Από την άλλη , του MediaMarkt φοράει την 4.2.1

ή 4.2.2 , ενώ στο Birdphone 4.0.3 αν αυτό λέει τίποτα .

Θα εκτιμούσα απόψεις .

Link to comment
Share on other sites

Με τη βοήθεια φίλων τους οποίους ευχαριστώ , και ιδιαίτερα το φίλο McLound , έκανα downgrade σε 4.0.3 , μιά και η 4.1.2 φαίνεται

πως δεν είχε καθήσει(!) καλά . Τώρα βέβαια , έχω ειδοποίηση OTA γιά αναβάθμιση λογισμικού . Το ίδιο παρουσιάζεται στο Kies .

Ποιό να προτιμήσω και τι άλλα βήματα πρέπει να ακολουθήσω ? Να κάνω wipe data και cache μετά την αναβάθμιση ?

Ας σημειωθεί ότι η τελευταία αναβάθμιση που είχα κάνει σε 4.1.2 , έγινε μέσω ΟΤΑ . Υπάρχει κάτι άλλο που θα πρέπει να προσέξω

ώστε να κάτσει σωστά η αναβάθμιση και να μην έχω τα προηγούμενα προβλήματα (μπαταρία και άλλα ) ?

 

Αλλο ,

Μόλις γύρισα από το MediaMarkt , όπου πήγα φτιαγμένος να αγοράσω το S3 16G . Προς μεγάλη μου απαγοήτευση είδα πως το έχουν

στα 399 ευρώ , όταν σε κάποια από τα σκρουτζομάγαζα , ας πούμε το Birdphone , είναι στα 285 . Αντιλαμβάνομαι ότι υπάρχουν τα

λειτουργικά έξοδα στα μεγάλα καταστήματα αλλά όχι και σ' αυτό το σημείο η διαφορά . Από την άλλη , του MediaMarkt φοράει την 4.2.1

ή 4.2.2 , ενώ στο Birdphone 4.0.3 αν αυτό λέει τίποτα .

Θα εκτιμούσα απόψεις .

 

Κατά τη γνώμη μου περνά την με odin που το έμαθες πλέον...και γίνεται και πολύ γρήγορα...

Και ναι...Καλύτερα κάνε τα wipes πριν και μετά....

Για το s3 δεν υπήρξε επίσημη 4.2.x

Θα πάει κατευθείαν σε 4.3....κάποτε!!

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου περνά την με odin που το έμαθες πλέον...και γίνεται και πολύ γρήγορα...

Και ναι...Καλύτερα κάνε τα wipes πριν και μετά....

Για το s3 δεν υπήρξε επίσημη 4.2.x

Θα πάει κατευθείαν σε 4.3....κάποτε!!

 

Thanks

Σίγουρα στο MediaMarkt ήταν 4.2.Χ , το διάβασα κανονικά στις ρυθμίσεις /πληροφορίες .

Firmwares :

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=336584

Link to comment
Share on other sites

Thanks

Σίγουρα στο MediaMarkt ήταν 4.2.Χ , το διάβασα κανονικά στις ρυθμίσεις /πληροφορίες .

Firmwares :

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=336584

 

Ούτε στο link που μου δίνεις υπάρχει 4.2.x αλλά ούτε και εδώ...

Μια 4.2.2 leaked κυκλοφόρησε κάποια στιγμή (η μάλλον καλύτερα "διέρρευσε" ) αλλά είναι τραγικοί να έχουν περασμένη αυτήν στο εκθεσιακό τους κομμάτι.....

Link to comment
Share on other sites

Μια 4.2.2 leaked κυκλοφόρησε κάποια στιγμή (η μάλλον καλύτερα "διέρρευσε" ) αλλά είναι τραγικοί να έχουν περασμένη αυτήν στο εκθεσιακό τους κομμάτι.....

 

'Οντως .

Τελικά , παρ' όλο ότι απεκατέστησα το S2 και επανήλθε εκεί που ήταν (μπαταρία κλπ) , πήρα το S3 σήμερα το πρωϊ από Birdphone (4.1.2 - Blue) με 284 ευρώ .

Ελπίζω να με ικανοποιήσει όπως το S2 και ακόμα περισσότερο .

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να με ικανοποιήσει όπως το S2 και ακόμα περισσότερο .

 

Αν rootαρεις και πετάξεις από μέσα όλα τα σκουπίδια που δεν χρειάζεσαι....να'σαι σίγουρος ότι αυτό θα γίνει.....

Link to comment
Share on other sites

Αν rootαρεις και πετάξεις από μέσα όλα τα σκουπίδια που δεν χρειάζεσαι....να'σαι σίγουρος ότι αυτό θα γίνει.....

 

Το σκέπτομαι Τόλη . Που βρίσκω τις οδηγίες γιά το συγκεκριμένο ?

Link to comment
Share on other sites

Το σκέπτομαι Τόλη . Που βρίσκω τις οδηγίες γιά το συγκεκριμένο ?

 

Εδώ... είναι οι οδηγίες.Στην πρώτη σελίδα.

Μην το σκέπτεσαι καθόλου.Το root στα android είναι must.!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω με στοκ lsw root κ πεταμα ολα τ σκουπιδια ειμαι 41% μπαταρια, 1ημερα κ 5 ωρες λειτουργια κ η οθονη 42% με 3 ωρες. Πριν το ρουτ και τα σχετικα, 16 ωρες εβγαζα με την ιδια χρηση.
Link to comment
Share on other sites

παιδια ειχα περασει τη σκανδιναβικια jelly bean και τωρα θελω να κανω root ,αυτο θα το κανω μεσω odin η θα βαλω το αρχειο στη καρτα

και μεσω recovery??

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...