Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βάλε την επίσημη ελληνική XWLSW, ειδικά αν έχεις τη "leaked" ισπανική θα δεις αρκετές διαφορές σε σταθερότητα, μπαταρία.. :)

 

Α δεν το ηξερα αυτο...και ειχα μεινει με την πρωτη official ισπανικη που ειχε κυκλοφορησει..περναω την ελληνικη τοτε..ωραιος Μακη!:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γεια σας εχω ενα galaxy s2 GT-ι9100 και ειχε το firmware xxkg1 περασα το XWLSW με το odin και τωρα εχω 3 προβληματα

 

1ον Αν εχω πιν στην σιμ δεν μου ρωταει για το πιν και δεν μπορω να κανω και να μου κανουν κλεισεις ενω αν η σιμ ειναι χωρις πιν δουλευει.

 

2ον Εχω βαλει κανονικα απο τις ρυθμισεις να εχει μοτιβο μολις το κλειδωνω αυτο δεν εχει και επισης ξεκλειδωνει και με το κεντρικο κουμπι

 

και 3ον αν κραταω πατημενο το power κλεινει κατευθειαν αντι να μου βγαλει το menu που ειχε λειτουργια πτησης, απενεργοποιηση και αλλα

 

Παρακαλω οποιος ξερει να με βοηθησει ευχαριστω πολυ

 

 

καλημερα αφαιρεσε το πιν απο την καρτα σιμ σε αλλη συσκευη και θα δουλεψει , εγω ετσι το εχω, οσο και αν εψαξα δεν βρηκα λυση

Link to comment
Share on other sites

καλημερα αφαιρεσε το πιν απο την καρτα σιμ σε αλλη συσκευη και θα δουλεψει , εγω ετσι το εχω, οσο και αν εψαξα δεν βρηκα λυση

 

Κάνε αυτό

Και βάλε την 2.3 με το Odin που είχε μαμά.

Δες αν δουλεύει.

Αν δουλέψει, κάνε αναβάθμιση μέσω ΟΤΑ ή ΚΙΕS.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας εχω ενα galaxy s2 GT-ι9100 και ειχε το firmware xxkg1 περασα το XWLSW με το odin και τωρα εχω 3 προβληματα

1ον Αν εχω πιν στην σιμ δεν μου ρωταει για το πιν και δεν μπορω να κανω και να μου κανουν κλεισεις ενω αν η σιμ ειναι χωρις πιν δουλευει.

2ον Εχω βαλει κανονικα απο τις ρυθμισεις να εχει μοτιβο μολις το κλειδωνω αυτο δεν εχει και επισης ξεκλειδωνει και με το κεντρικο κουμπι

και 3ον αν κραταω πατημενο το power κλεινει κατευθειαν αντι να μου βγαλει το menu που ειχε λειτουργια πτησης, απενεργοποιηση και αλλα

 

Δοκίμασε να γράψεις στον dialer τον κωδικό *#87976633#. Υποτίθεται ότι είναι factory reset code, αλλά όταν το δοκίμασα ΔΕΝ έκανε reset. Απλά διόρθωσε τα 2 και 3 που αναφέρεις (για το 1 δεν ξέρω, μπορεί να το λύνει κι αυτό απλά εγώ δεν το είχα παρατηρήσει).

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να γράψεις στον dialer τον κωδικό *#87976633#. Υποτίθεται ότι είναι factory reset code, αλλά όταν το δοκίμασα ΔΕΝ έκανε reset. Απλά διόρθωσε τα 2 και 3 που αναφέρεις (για το 1 δεν ξέρω, μπορεί να το λύνει κι αυτό απλά εγώ δεν το είχα παρατηρήσει).

 

φίλε katalitis δεν ξέρω πως να σε ευχαριστήσω εισαι φοβερος!!!! παιδεύομαι ένα μήνα, τελικά τα διορθώσε και τα τρία προβλήματα, το τηλεφωνο μου δουλευει επιτελους χωρις κανενα προβλημα... και παλι ενα μεγαλο ευχαριστο!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

φίλε katalitis δεν ξέρω πως να σε ευχαριστήσω εισαι φοβερος!!!! παιδεύομαι ένα μήνα, τελικά τα διορθώσε και τα τρία προβλήματα, το τηλεφωνο μου δουλευει επιτελους χωρις κανενα προβλημα... και παλι ενα μεγαλο ευχαριστο!!!!!!!

 

Δεν είπες ότι είχες δοκιμάσει factory reset;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω ολους για την βοηθεια τελικα εκανα αυτο που ειπε ο katalitis και δουλευει αψογα τα αλλα δεν εκαναν τιποτα ουτε με την kg1.

Φιλε katalitis ευχαριστω πολυ γιατι ειχα ξενερωσει τελειως με το κινητο τωρα ειναι οπως πριν :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τελικα δεν εχουμε αλλη εκδοση android για το s2?

οχι πως δεν μας καλυψε αψογα η εταιρια μεχρι σημερα,αλλα λεω μηπως...

Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν εχουμε αλλη εκδοση android για το s2?

οχι πως δεν μας καλυψε αψογα η εταιρια μεχρι σημερα,αλλα λεω μηπως...

 

Δεν προβλέπεται τίποτα περισσότερο, ευτυχώς έχουμε ακόμα αρκετές custom να "παίζουμε" όμως..:p

Link to comment
Share on other sites

αρα μεχρι εδω ημασταν...τουλαχιστον η τελευταια(ειδικα η ελληνικη)ειναι πολυ σταθερη χωρις θεματα και βελτιωθηκε και η μπαταρια.

αντε ρε samsung.δεν πειραζει..

 

******

δεχομαστε εςτω και με καθυστερηση μια τελευταια 4.3....

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.σημερα ειπα να βαλω την 4.1.2 nordic I9100XWMS1 και μπορω να πω οτι παει σφαιρα.αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι η μπαρα με τις ειδοποιησεις απο γκρι που ηταν σε 4.1.2 εχει γινει μαυρη στην αρχικη οθονη ενω στο μενου των ρυθμισεων γινεται παλι γκρι.δεν με χαλαει κατι σε αυτο απλα ρωταω μηπως ειναι καποιο Bug.γνωριζει κατι καποιος που φοραει το συγκεκριμενο firmware?ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποιας χωρας η Jelly ειναι η καλυτερη κατα τη γνωμη σας? Ειμαι σε Ελβετικη τωρα αλλα θα αλλαξω γιατι έχω προβλήματα με μηνυματα που μου λενε οτι η μνημη ειναι πληρης...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εχω ενα s2 που όταν βάζω καρτα κοσμοτε μου ζηταει κωδικό δικτυου.

Το τηλέφωνο λογικά είναι κλειδωμενο σε κάποιο δικτυο, υπάρχει κάποιος οδηγός που να μπορέσω να το ξεκλειδώσω;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Έχω το εξής πρόβλημα (καθότι λίγο άσχετος με το θέμα):

 

Αγόρασα πριν από 1 εβδομάδα το Samsung S2 i9100 από Αμερική (για την ακρίβεια μου το κρατούσε ένας φίλος). Το άνοιξα, δούλευε μια χαρά, αλλά πριν κάνω ο,τιδήποτε πήγα να το αναβαθμίσω από την έκδοση 2.3 στην έκδοση 4.1.2 του Android. Επειδή μάλλον υπήρχε κάποιο πρόβλημα με το firmware, δε με άφηνε να το κάνω το KIES κι έτσι κατέβασα την έκδοση

 

Greece – EUR I9100XWLSW I9100OXXLSB

 

από εδώ http://www.galaxys2manual.com/samsung-galaxy-s2-jelly-bean-update-availability/ την οποία εγκατέστησα με το ODIN.

 

Δυστυχώς τότε άρχισαν τα προβλήματα! Η SIM δεν αναγνωρίστηκε καθόλου στο άνοιγμα της συσκευής (δε μου ζήτησε καν κωδικό PIN για την είσοδο). Αμέσως μετά κατέβασα από την παραπάνω ιστοσελίδα την έκδοση

 

Greece (Vodafone) – VGR I9100XWLSD I9100VGRLSC (μια και ο πάροχός μου είναι η VODAFONE) αλλά και πάλι τίποτα!

 

Τέλος, με παραπομπή της ιστοσελίδας http://www.ibtimes.co.uk/articles/508850/20130925/galaxys2-gti9100-android412-zsmsa-jellybean-official-firmware.htm κατέβασα από το link που έχει στο STEP1 την έκδοση που γράφει εκεί αλλά και πάλι τίποτα!

 

Δεδομένου ότι το τηλέφωνο λειτουργούσε μια χαρά πριν του βάλω οποιαδήποτε ενημέρωση (με την έκδοση 2.3 του Android) θα ήθελα να μου πείτε τι μπορώ να κάνω ώστε είτε να το αναβθμίσω στην έκδοση 4.1.2 (το προτιμώ) ή να το επαναφέρω όπως ήταν.

 

Τι μπορεί να φταίει;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας! Αν μπορείτε ας είστε λίγο αναλυτικοί διότι δεν έχω ξανασχοληθεί και δεν ξέρω που παν τα 4!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Έχω το εξής πρόβλημα (καθότι λίγο άσχετος με το θέμα):

 

Αγόρασα πριν από 1 εβδομάδα το Samsung S2 i9100 από Αμερική (για την ακρίβεια μου το κρατούσε ένας φίλος). Το άνοιξα, δούλευε μια χαρά, αλλά πριν κάνω ο,τιδήποτε πήγα να το αναβαθμίσω από την έκδοση 2.3 στην έκδοση 4.1.2 του Android. Επειδή μάλλον υπήρχε κάποιο πρόβλημα με το firmware, δε με άφηνε να το κάνω το KIES κι έτσι κατέβασα την έκδοση

 

Greece – EURI9100XWLSWI9100OXXLSB

 

από εδώ http://www.galaxys2manual.com/samsung-galaxy-s2-jelly-bean-update-availability/ την οποία εγκατέστησα με το ODIN.

 

Δυστυχώς τότε άρχισαν τα προβλήματα! Η SIM δεν αναγνωρίστηκε καθόλου στο άνοιγμα της συσκευής (δε μου ζήτησε καν κωδικό PIN για την είσοδο). Αμέσως μετά κατέβασα από την παραπάνω ιστοσελίδα την έκδοση

 

Greece (Vodafone) – VGR I9100XWLSDI9100VGRLSC (μια και ο πάροχός μου είναι η VODAFONE) αλλά και πάλι τίποτα!

 

Τέλος, με παραπομπή της ιστοσελίδας http://www.ibtimes.co.uk/articles/508850/20130925/galaxys2-gti9100-android412-zsmsa-jellybean-official-firmware.htm κατέβασα από το link που έχει στο STEP1 την έκδοση που γράφει εκεί αλλά και πάλι τίποτα!

 

Δεδομένου ότι το τηλέφωνο λειτουργούσε μια χαρά πριν του βάλω οποιαδήποτε ενημέρωση (με την έκδοση 2.3 του Android) θα ήθελα να μου πείτε τι μπορώ να κάνω ώστε είτε να το αναβθμίσω στην έκδοση 4.1.2 (το προτιμώ) ή να το επαναφέρω όπως ήταν.

 

Τι μπορεί να φταίει;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας! Αν μπορείτε ας είστε λίγο αναλυτικοί διότι δεν έχω ξανασχοληθεί και δεν ξέρω που παν τα 4!

 

Δοκίμασες να κάνεις factory reset?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Έχω το εξής πρόβλημα (καθότι λίγο άσχετος με το θέμα):

 

Αγόρασα πριν από 1 εβδομάδα το Samsung S2 i9100 από Αμερική (για την ακρίβεια μου το κρατούσε ένας φίλος). Το άνοιξα, δούλευε μια χαρά, αλλά πριν κάνω ο,τιδήποτε πήγα να το αναβαθμίσω από την έκδοση 2.3 στην έκδοση 4.1.2 του Android. Επειδή μάλλον υπήρχε κάποιο πρόβλημα με το firmware, δε με άφηνε να το κάνω το KIES κι έτσι κατέβασα την έκδοση

 

Greece – EUR I9100XWLSW I9100OXXLSB

 

από εδώ http://www.galaxys2manual.com/samsung-galaxy-s2-jelly-bean-update-availability/ την οποία εγκατέστησα με το ODIN.

 

Δυστυχώς τότε άρχισαν τα προβλήματα! Η SIM δεν αναγνωρίστηκε καθόλου στο άνοιγμα της συσκευής (δε μου ζήτησε καν κωδικό PIN για την είσοδο). Αμέσως μετά κατέβασα από την παραπάνω ιστοσελίδα την έκδοση

 

Greece (Vodafone) – VGR I9100XWLSD I9100VGRLSC (μια και ο πάροχός μου είναι η VODAFONE) αλλά και πάλι τίποτα!

 

Τέλος, με παραπομπή της ιστοσελίδας http://www.ibtimes.co.uk/articles/508850/20130925/galaxys2-gti9100-android412-zsmsa-jellybean-official-firmware.htm κατέβασα από το link που έχει στο STEP1 την έκδοση που γράφει εκεί αλλά και πάλι τίποτα!

 

Δεδομένου ότι το τηλέφωνο λειτουργούσε μια χαρά πριν του βάλω οποιαδήποτε ενημέρωση (με την έκδοση 2.3 του Android) θα ήθελα να μου πείτε τι μπορώ να κάνω ώστε είτε να το αναβθμίσω στην έκδοση 4.1.2 (το προτιμώ) ή να το επαναφέρω όπως ήταν.

 

Τι μπορεί να φταίει;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας! Αν μπορείτε ας είστε λίγο αναλυτικοί διότι δεν έχω ξανασχοληθεί και δεν ξέρω που παν τα 4!

 

Αυτό το θέμα που δεν ζητάει pin κτλ κτλ έχει λυθεί (αν μιλάμε για το ίδιο)

ένα παιδί στο thread "Βελτιώσεις..." έχει ποστάρει έναν κωδικό με τον οποίο λύνεται το πρόβλημα

Ψάξτο λίγο εκεί...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το άλλο πρόβλημα που είχα με την λανθασμένη εγκατάσταση του firmware λύθηκε (ευτυχώς)! Επικοινώνησα με τον πωλητή του κινητού ο οποίος μου έδωσε τους κωδικούς PDA και CSC ώστε να κατεβάσω την έκδοση που υπήρχε εγκατεστημένη στο κινητό όταν το αγόρασα. Η έκδοση αυτή είναι η http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1380467 καθώς οι κωδικοί που μου έστειλε είναι οι εξής:

PDA:i9100XXKL1

CSC:i9100OXAKL1

 

Πατώντας *#1234# μου βγάζει εκτός από τα παραπάνω και το

PHONE: I9100XXLS8

 

Όταν πάω να αναβαθμίσω την έκδοση Android από το KIES παίρνω το μήνυμα "Your device's current firmware version is not supported to update firmware via KIES" που μάλλον έχετε δει αρκετές φορές σε τέτοιες περιπτώσεις.

 

Μήπως μπορείτε να μου πείτε ποια έκδοση firmware να κατεβάσω ώστε να την εγκαταστήσω στο κινητό μου με το ODIN; (Το κινητό δεν έχει γίνει root και θα προτιμούσα να μην το κάνω root).

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το άλλο πρόβλημα που είχα με την λανθασμένη εγκατάσταση του firmware λύθηκε (ευτυχώς)! Επικοινώνησα με τον πωλητή του κινητού ο οποίος μου έδωσε τους κωδικούς PDA και CSC ώστε να κατεβάσω την έκδοση που υπήρχε εγκατεστημένη στο κινητό όταν το αγόρασα. Η έκδοση αυτή είναι η http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1380467 καθώς οι κωδικοί που μου έστειλε είναι οι εξής:

PDA:i9100XXKL1

CSC:i9100OXAKL1

 

Πατώντας *#1234# μου βγάζει εκτός από τα παραπάνω και το

PHONE: I9100XXLS8

 

Όταν πάω να αναβαθμίσω την έκδοση Android από το KIES παίρνω το μήνυμα "Your device's current firmware version is not supported to update firmware via KIES" που μάλλον έχετε δει αρκετές φορές σε τέτοιες περιπτώσεις.

 

Μήπως μπορείτε να μου πείτε ποια έκδοση firmware να κατεβάσω ώστε να την εγκαταστήσω στο κινητό μου με το ODIN; (Το κινητό δεν έχει γίνει root και θα προτιμούσα να μην το κάνω root).

 

Ευχαριστώ πολύ

 

την τελευταία Ελληνική απο το 2ο post

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3693550#post3693550

 

ακουλούθησε τα βήματα που περιγράφονται στο 1ο post

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

την τελευταία Ελληνική απο το 2ο post

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3693550#post3693550

 

ακουλούθησε τα βήματα που περιγράφονται στο 1ο post

 

Όμως το Sales Code του κινητού μου (είναι αγορασμένο από Αμερική) είναι το XEN και οι μόνες επιλογές που μου έχει πατώντας το *#272*IMEI# είναι οι εξής: XEU, XEO, XEF, KOR, ITV, DBT, CPW

 

Λογικά το EUR που είναι το παραπάνω firmware στο οποίο με παραπέμπεις δεν το υποστηρίζει οπότε θα έχω το ίδιο πρόβλημα που είχα στην αρχή (να μη δέχεται την κάρτα SIM οπότε να μη μπορεί να λειτουργεί ως τηλέφωνο).

 

Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο ως ενδιάμεσο βήμα ώστε να εγκαταστήσω το firmware που μου γράφεις (χωρίς όμως να πρέπει να κάνω root γιατί δε θα το ήθελα) ή θα πρέπει να εγκαταστήσω το firmware "XEN" (που θα το βρω όμως ώστε να ξέρω ότι θα λειτουργήσει σίγουρα;).

 

Αλέξανδρος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όχι, δεν πρόκειται να γίνει κάτι τέτοιο.

Η τελευταία αναβάθμιση σύμφωνα με την Samsung ήταν η 4.1.2.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Superuser για να πω την αμαρτια μου εγω φοραω την 4.1.2 απο τον αυγουστο και ειμαι παρα πολυ ικανοποιημενος, μου εχει αρεσει παρα πολυ το κινητο...απλως το ζητημα δεν ειναι για κατι καλυτερο αλλα για ανανεωση.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή πήρα το SII για την αδερφή μπορώ να πω πως δουλεύει υποδειγματικά με την 4.1.2 και δεν υπάρχει λόγος για αναβάθμιση!

Εντυπωσιάστηκα με το πόσο ομαλά τρέχει τα πάντα. Πιστεύω πως είναι μία από τις καλύτερες συσκευές της Samsung και με την 4.1.2 το κινητό είναι όπως πρέπει να είναι.

 

Αν θες ανανέωση θα πας αναγκαστικά σε κάποια Custom ROM.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...