Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα πείρα το κινητό μεταχειρισμένο και είχε την XWLSD πάνω . δεν μου άρεσε να έχει πράματα τις κοσμοτέ έκανα επαναφορά και πέρασα την XWLSW.το κινητό δουλεύει τζαμι απλά ήθελα να ρωτήσω πειράζει που πέρασα την 4.1.2 ενώ είχε είδει πάνω 4.1.2 ?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλησπέρα πείρα το κινητό μεταχειρισμένο και είχε την XWLSD πάνω . δεν μου άρεσε να έχει πράματα τις κοσμοτέ έκανα επαναφορά και πέρασα την XWLSW.το κινητό δουλεύει τζαμι απλά ήθελα να ρωτήσω πειράζει που πέρασα την 4.1.2 ενώ είχε είδει πάνω 4.1.2 ?

 

δεν εχεις κανένα πρόβλημα.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Εκανες root την τελευταια LSW JB με το αρχειο του Philz για την LSD? Δεν ξερω αν αυτο ηταν σωστο και σου προκαλει προβληματα, γιατι οταν εγραψα πριν οτι το rooting δεν επηρεαζει τις αναβαθμισεις, εννοω αυτα που δεν περιλαμβανουν αλλαγη kernel, recovery (όπως του Philz)

Οπότε αν επιμενεις για το KIES δεν βλεπω αλλη λυση από unroot, που στην περιπτωση σου γινεται μονο με περασμα του firmware ξανα.

 

Ότα λές για πέρασμα firmware ξανά,εννοείς να του περάσω την JB 4.1.2 ? Και πώς θα γίνει αυτό από την στιγμή που δεν το βλέπει το kies ? Να επαναφέρω τον προηγούμενο kernel που είχα πρίν εγκαταστήσω το Philz δεν υπάρχει τρόπος ?

Samsung Galaxy Tab 10.1 ICS 4.0.4, stock

Samsung Galaxy S II Jelly Bean 4.1.2

Link to comment
Share on other sites

Ότα λές για πέρασμα firmware ξανά,εννοείς να του περάσω την JB 4.1.2 ? Και πώς θα γίνει αυτό από την στιγμή που δεν το βλέπει το kies ? Να επαναφέρω τον προηγούμενο kernel που είχα πρίν εγκαταστήσω το Philz δεν υπάρχει τρόπος ?

 

Μεσω odin. Ειναι ενα προγραμμα που μπορεις να περνας οποτε θελεις και οποια θελεις ρομ που βγαινει για το i9100. Απλα, να κοιτας να ειναι ιδια η ρομ με το csc. Δλδ να μην εχεις ελληνικη ρομ με σκανδιναβικο csc. Ειναι σαν να παιρνεις audi αμαξι και να εχει μηχανη nissan.

Link to comment
Share on other sites

Ισως να εχει απαντηθει αλλα νομιζω δεν εχει απαντηθει το ποιο ακριβως update της 4.1.2 δωσανε οπως επισης και γιατι μπορουμε να το κανουμε μονο μεσω samsung kies και οχι μεσω ota.

 

Εγώ πάντως... έπεσα για καλοκαιρινό μεσημεριάτικο ύπνο, και όταν σηκώθηκα το απόγευμα το τηλέφωνο ήταν αναβαθμισμένο μόνο του απο το Wifi.

Δεν εχω ιδεα αν καποιος ψαγμενος θα δει κατι καλυτερο στην καινουργια εκδοση, και ακομα περισσοτερο αν το χρειαζεται αυτο το καινουργιο που θα δει, αλλα αυτα που ειδα εγω, μετά απο Factory Default ειναι τα εξης :

 

Κατανάλωση μπαταρία 2χ.

Η πλάτη του κινητου, καποιες στιγμες ζεματάει.

Το κινητό σκρολάρει και συμπεριφέρεται χειρότερα απο την 4.0.3

Σε καθημερινη χρηση, δεν βρισκω απολυτος τιποτα καλυτερο απο την 4.0.3 που ειχα.

Edited by andreasp
Xiaomi Redmi Note 3 Pro International MIUI 8.2
Link to comment
Share on other sites

Η πλάτη του κινητου, καποιες στιγμες ζεματάει.

Το κινητό σκρολάρει και συμπεριφέρεται χειρότερα απο την 4.0.3

Σε καθημερινη χρηση, δεν βρισκω απολυτος τιποτα καλυτερο απο την 4.0.3 που ειχα.

 

Αφου ειναι τοσο τραγικα οπως τα λες, γυρνα στην 403. Που κολλας? Αλλωστε, η 403 ηταν, ειναι και θα παραμεινει το καλυτερο λειτουργικο για παντα...μαζι και τα Γερμανικα του στις ρυθμισεις.

Link to comment
Share on other sites

Αφου ειναι τοσο τραγικα οπως τα λες, γυρνα στην 403. Που κολλας? Αλλωστε, η 403 ηταν, ειναι και θα παραμεινει το καλυτερο λειτουργικο για παντα...μαζι και τα Γερμανικα του στις ρυθμισεις.

 

...να συμπληρωσω επισης το απολυτο smoothness & την παγωμενη ραχη της συσκευης. :X:X:X

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στο μονο που συμφωνω ειναι στο οτι ρουφαει την μπαταρια αρκετα γρηγορα. Εμενα παντως μεσω ορο 12-16ωρες βγαζει οπως το δουλευω.
Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιοι έχετε βγει ήδη εκτός εγγύησης πάντως θα σας συνιστούσα να ρουταρετε τη συσκευή σας.

Για την διαγραφή κυρίως της σαβουρας που τρέχει στο παρασκήνιο και προκαλεί αυτή την αυξημένη κατανάλωση μπαταρίας συν του ότι θα μπορείτε να επωφεληθείτε από εφαρμογές τύπου Greenify που κάνουν πραγματικά δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως... έπεσα για καλοκαιρινό μεσημεριάτικο ύπνο, και όταν σηκώθηκα το απόγευμα το τηλέφωνο ήταν αναβαθμισμένο μόνο του απο το Wifi.

Δεν εχω ιδεα αν καποιος ψαγμενος θα δει κατι καλυτερο στην καινουργια εκδοση, και ακομα περισσοτερο αν το χρειαζεται αυτο το καινουργιο που θα δει, αλλα αυτα που ειδα εγω, μετά απο Factory Default ειναι τα εξης :

 

Κατανάλωση μπαταρία 2χ.

Η πλάτη του κινητου, καποιες στιγμες ζεματάει.

Το κινητό σκρολάρει και συμπεριφέρεται χειρότερα απο την 4.0.3

Σε καθημερινη χρηση, δεν βρισκω απολυτος τιποτα καλυτερο απο την 4.0.3 που ειχα.

Φίλε μου συμφωνώ μόνο με την λίγο πιο μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας. Το σκρολάρισμα που λες μου κάνει εντύπωση. Εκεί θα 'πρεπε να δεις τη μεγάλη διαφορά υπέρ της jelly bean. Και η θερμοκρασία στο surfαρισμα είναι χαμηλότερη στην jelly bean. Αν εγώ γυρνούσα πίσω θα προσπαθούσα να βάλω την 4.0.4 πάντως...(αυτή την 4.0.4 πολύ τη σκέφτομαι πάντως...! Θα την βάλω κάποια στιγμή...!)

Edited by camerakias
Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα την 4.1.2 στις 13/8 και έκτοτε παρουσιάζεται το εξής πρόβλημα: Οταν γίνεται απόπειρα αυτόματης ενημέρωσης εφαρμογών (ΥουΤube, AllShare κλπ.) εμφανίζεται μήνυμα οτι δεν υπάρχει αρκετός χώρος και προτρέπει να εγκαταστήσω την εφαρμογή στην κάρτα. Η κύρια μνήμη και η εξωτερική SD δεν είναι γεμάτες πάνω από 50%. Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση; με ποιά διαδικασία εγκαθιστώ εφαρμογές στην κάρτα;
Link to comment
Share on other sites

Τα δικα μου συμπερασματα απο την 4.1.2.:

1) μπαταρια: σαφως μεγαλυτερη καταναλωση οχι μεγαλη διαφορα αλλα εμφανης.+7-10% περιπου.

2)σκρολαρισμα, smooth:σαφεστατη βελτιωση...για τον φιλο που μιλαει για κολληματα προτεινω να βαλει τις ρυθμισεις ταχυτητος στο γρηγορο,υπαρχει αυτη η λειτουργεια μεσα στις ρυθμισεις.

3)ιντερνετ:σαφεστατα ποιο γρηγορο και στο ανοιγμα σελιδων και στο κατεβασμα.και απο πλευρας θερμοκρασιας καλυτερο.

4)εφαρμογες πυξιδας: σαφεστατα ποιο ακριβεις και ποιο γρηγορες, με τις ιδιες εφαρμογες που ειχα και στην 4.0.3. ως επισης και στο gps.

5)χωρος μνημης και αποθηκευσεως που καταλαμβανει: περιπου 5% περισσοτερος απο οτι πρωτα.μικρη θα ελεγα εως αμελητεα η διαφορα.

και ολα αυτα εγιναν με κατεβασμα και εγκατασταση απο το wi-fi και αμεσως μετα μια απλη επανεκκινηση ουτε εργοστασιακες ρυθμισεις ουτε τιποτε.το πρωτο βεβαια συμπερασμα μου ειναι οτι ειναι καλυτερο το ζελεδακι απο το παγωτο....δεν θα μας ανεβασει και το ζαχαρο αργοτερα.

Edited by deltaplus
Link to comment
Share on other sites

2)σκρολαρισμα, smooth:σαφεστατη βελτιωση...για τον φιλο που μιλαει για κολληματα προτεινω να βαλει τις ρυθμισεις ταχυτητος στο γρηγορο,υπαρχει αυτη η λειτουργεια μεσα στις ρυθμισεις.

 

Εγω θα προτεινα να κανει κανενα factory reset ή να ξαναπερασει την rom απο την αρχη...

Δεν παιζουν ρολο οι ρυθμισεις ταχυτητας, η 4.1.2 ΕΙΝΑΙ smooth χωρις τετοια κολπα... (δεν μιλαω για τα "λαγκαρισματακια" που ετσι κι αλλιως εχουν οι Android συσκευες).

Μαλλον κατι δεν "εκατσε" καλα στην εγκατασταση της...

Edited by stabill
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πιθανον, αλλα και του ανηψιου μου που του ειχε ελθει ειδοποιηση για αναβαθμηση και την εκανε κι'αυτος με wifi, οταν εμπαινε λειτουργιες και πηγαινε να τις ρολαρει δεν περπαταγαν ουτε με περπατουρα εβαλε τις ρυθμισεις στο γρηγορο και ολα ΟΚ.γι'αυτο και το προτεινα μηπως ισχυει και εδω.
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα κι εγώ πριν λίγο την 4.1.2 με odin και οι πρωτες εντυπώσεις είναι αρκετά θετικές θα έλεγα. Με τον nova πάνω πάει σφαίρα!

Η μπαταρία μέσα σε τρεις ώρες και με πολύ σκάλισμα όλη αυτή την ώρα, από το 92% έπεσε στο 52%. Αρκετά ενθαρρυντικό θα έλεγα:p

Έχω ένα θέμα όμως με το no led. Ενω με ειδοποιεί κανονικά στις αναπάντητες και στα email, δεν γίνεται το ίδιο και με τα μηνύματα:(

Εχω το go sms και έως τώρα δούλευε ρολόι! Τι μπορεί να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Πιθανον, αλλα και του ανηψιου μου που του ειχε ελθει ειδοποιηση για αναβαθμηση και την εκανε κι'αυτος με wifi, οταν εμπαινε λειτουργιες και πηγαινε να τις ρολαρει δεν περπαταγαν ουτε με περπατουρα εβαλε τις ρυθμισεις στο γρηγορο και ολα ΟΚ.γι'αυτο και το προτεινα μηπως ισχυει και εδω.

 

Δεν αντιλεγω, απλα ειναι αλλο το να γινεται μια ενεργεια γρηγορα, μετρια ή αργα και αλλο να μην "περπαταει" καθολου...!:lol:

Εκτος κι αν δεν εχω καταλαβει καλα...:confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παντως και ρουτ να κανεις κ με τιτανιουμ να κανεις dislabe καποια apps, δεν αλλαζει η μπαταρια με τιποτα.

 

Συμφωνω μαζι σου, δεν υπαρχουν ουσιαστικες διαφορες... Μονο με custom rom υπαρχει βελτιωση και αυτη μονο οταν εχεις το τηλεφωνο σε κατασταση αναμονης, χωρις data... Αν εχεις ανοιχτα data και το σκαλιζεις, τελειωσε η υποθεση!!!

 

Οπως ανεφερα και στο "Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις ", καλη μπαταρια ειχε η CM 10.1 & η Slim Bean, αλλα μην φανταστειτε και τιποτα το εκπληκτικο...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω μαζι σου, δεν υπαρχουν ουσιαστικες διαφορες... Μονο με custom rom υπαρχει βελτιωση και αυτη μονο οταν εχεις το τηλεφωνο σε κατασταση αναμονης, χωρις data... Αν εχεις ανοιχτα data και το σκαλιζεις, τελειωσε η υποθεση!!!

 

Οπως ανεφερα και στο "Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις ", καλη μπαταρια ειχε η CM 10.1 & η Slim Bean, αλλα μην φανταστειτε και τιποτα το εκπληκτικο...

 

Θα εβαζα την σλιμ αλλα με ενοχλει που δεν εχουν ραδιο η κοστουμ ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Θα εβαζα την σλιμ αλλα με ενοχλει που δεν εχουν ραδιο η κοστουμ ρομ.

 

Αφου υπαρχει το Spirit που κανει αυτη τη δουλεια... ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

...για τον φιλο που μιλαει για κολληματα προτεινω να βαλει τις ρυθμισεις ταχυτητος στο γρηγορο,υπαρχει αυτη η λειτουργεια μεσα στις ρυθμισεις.

 

Θελεις να μας πεις κι εμας που ειναι αυτες οι ρυθμισεις για την...γρηγορη ταχυτητα?? :blink:

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Θελεις να μας πεις κι εμας που ειναι αυτες οι ρυθμισεις για την...γρηγορη ταχυτητα?? :blink:

 

Υποθετω οτι ο φιλος εννοει στις Επιλογες Προγραμματιστη, επιλογες: Κλιμακα κινουμενων παραθυρων, κινουμενων γραφικων κλπ. Τουλαχιστον ετσι καταλαβα εγω...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θελεις να μας πεις κι εμας που ειναι αυτες οι ρυθμισεις για την...γρηγορη ταχυτητα?? :blink:

 

Το ίδιο αναρωτιέμαι κι εγώ, πάνω από 5 jelly beans έχω περάσει, τέτοια ρύθμιση δεν έχω υπόψιν..:p

Link to comment
Share on other sites

Υποθετω οτι ο φιλος εννοει στις Επιλογες Προγραμματιστη, επιλογες: Κλιμακα κινουμενων παραθυρων, κινουμενων γραφικων κλπ. Τουλαχιστον ετσι καταλαβα εγω...
Ακριβως.ρυθμισεις...κινηση....ρυθμισεις ευαισθησιας. Edited by deltaplus
Link to comment
Share on other sites

"Ακριβως"??? Αυτα που αναφερεις για τις ρυθμισεις ευαισθησιας δεν εχουν καμια σχεση με αυτο που μαντεψε ο stabill, πόσο μαλλον με την...ταχυτητα του κινητου

Εν πασει περιπτωσει, για να το ληξουμε, ρυθμισεις που να εχουν να κανουν με την ταχυτητα του κινητου δεν υπαρχουν.

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...