Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν αλλαξεις το csc, ναι, θα λαμβανεις ενημερωσεις. Να ξερεις ομως οτι αλλαζοντας csc, γινεται factory reset στην συσκευη σου...

 

Να το υπενθυμίσω για όσους δεν το γνωρίζουν.

Εάν θέλετε να κάνετε αλλαγή csc χωρίς να χάσετε τα δεδομένα σας :

 

1. Υποθέτω αφού πάτε για αλλαγή csc έχετε πρόσβαση root (μιας και η εν λόγω εφαρμογή το απαιτεί στις εκδόσεις 4.1.x)

2. Μέσα από το recovery μενού παίρνετε nandroid backup. (Γενικότερα έχει μαλλιασει η γλώσσα μου να λέω πόσο σημαντικό είναι το nandroid backup).

3. Τρέχετε την εφαρμογή, αλλάζετε csc. Σας κάνει factory reset.

4. Μπαίνετε σε recovery ξανά, επαναφέρετε το backup.

5. Έχετε και το csc της επιλογής σας και δεν έχετε χάσει κανένα αρχείο.

 

Σε όσους ο kernel δεν εμπεριέχει custom recovery menu, πρέπει πρώτα να βρουν να φλασαρουν κάτι temp recovery menu που κυκλοφορούν και έπειτα να προχωρήσουν.

 

Πήρα τη παράθεση από τα επίσημα firmwares και απαντάω εδώ.

 

@DjTony το έλυσες τελικά το θέμα με το σήμα? Κάπου είδα για min/max 1400/1500 (!), αν θες να έχεις για περισσότερο από μια βδομάδα το κινητό σου.. συγκεντρωσου! :-P

 

Edit: Ενώ έκανα τη παράθεση στο τροποποιήσεις, μεταφέρθηκε εδώ??

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Η XWLSW που είναι και η πιο πρόσφατη 4.1.2, δεν θα μπει στην πρώτη σελίδα;

 

Γιατι δεν μπαινει οποιαδηποτε καινουργια εκδοση βγαινει συνεχεια. Μπαινουν απο συγκεκριμενες χωρες κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πέρασα τελικά την 4.1.2 (απο Σκανδιναβία όπως λέτε). Ανάμικτα συναισθήματα. Απο τη μία η αισθητική έχει αλλάξει προς το καλύτερο σίγουρα, απο την άλλη νοιώθω λίγο πιο "βαρύ" το Jelly Bean (ή είναι η ιδέα μου λόγω του οτι χρησιμοποιούσα τον Launcher Pro και τώρα χρησιμοποιώ τον Touchwiz UI..).

 

Για την μπαταρία όπως μου είπατε, τελειώνει για την πλάκα (βέβαια το έχω λίωσει το κινητό οπότε ίσως να είναι και φυσιολογικό).

 

1. Ποιόν launcher προτείνετε?

2. Είδα πως όλες μου οι εφαρμογές που ήταν εγκατεστημένες στο Gingerbread ήρθαν και στο JB με όλες τους τις ρυθμίσεις. Αυτό πώς έγινε? Τί sync γίνεται? Εγώ δεν έχω ρυθμίσει κάτι να κάνει sync τα πάντα. Το μόνο που έκανα ήταν ένα backup στο Kies πριν περάσω το νέο Firmware. Απο εκεί έγινε?

3. Βλέπω στα Albums να φέρνει φωτογραφίες απο το Picassa (κάτι που δεν θέλω). Πώς γίνεται να φύγουν?

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ και συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα. :)

 

1. Το καλύτερο είναι να δοκιμάσεις και να δεις ποιος ταιριάζει καλύτερα στα γούστα σου. Προσωπικά μου αρέσει ο Nova. Εδώ μπορείς να βρεις πολλές απόψεις πάνω στο θέμα.

2. Στις Ρυθμίσεις έχεις ενεργοποιημένο το "Δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας και επαναφορά" και γι' αυτό σου έγινε επαναφορά των εφαρμογών και των ρυθμίσεων.

3. Πήγαινε Ρυθμίσεις> Λογαριασμοί> Google και απενεργοποίησε τον συγχρονισμό για τις φωτογραφίες. Μετά πήγαινε Διαχείριση Εφαρμογών> Όλα, βρες την Συλλογή (Gallery) και κάνε "Εκκαθάριση δεδομένων". Λογικά θα έχει φύγει αυτό το άλμπουμ όταν ανοίξεις την Συλλογή.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εσεις θα με τρελανεται....

 

Εσεις δεν μου λεγατε οτι μετα απο επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και τα καταλληλα wipes ΔΕΝ μπορεις να επαναφερεις τις ρυθμίσεις των προγραμματων που ειχες εγκατεστημενα στο κινητο αν δεν το κανεις ρουτ παρα μονο τα προγραμματα με τις εργοστασιακες(ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ) τους ρυθμίσεις.

 

Αν τα παραπανω που μου ειχατε πει ισχυουν τοτε πως γινεται να επανεφερε τα προγραμματα με τις ρυθμησεις τους το παιδι ΧΩΡΙΣ ΡΟΥΤ κινητο?????

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε παλια που ρωταγα συνεχεια αν υπαρχει τροπος να κανω πληρες backup των εφαρμογων και των ρυθμισεων τους σε ενα ΜΗ ΡΟΥΤ κινητο ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ μου ελεγαν οτι χωρις ρουτ κατι τετοιο δεν γινεται....

 

Δηλαδη θελεις να μου πεις οτι αυτο το χαρακτηριστηκο τωρα τελευταια το επετρεψε η google?

 

Επισης πως θα ξερω αν πραγματικα κρατησε backup των app/settings ωστε να μπορω να τις επαναφερω μετα απο επαναφορα εργοστασιακων ρυθμησεων.

 

Και πλεον αν εχω τικαρισμενες αυτες τις επιλογες θα μπορω μετα την επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων που σβηνει τα παντααπο το κινητο να επαναφερει τα προγραμματα που ειχα εγκαταστησει μαζι με τις ρυθμισεις τους?

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αν θέλεις να κρατήσεις αντίγραφο ασφαλείας και να επαναφέρεις ό,τι θες εσύ πρέπει να κάνεις Root και να χρησιμοποιήσεις κάποια εφαρμογή. Επίσης πλέον υπάρχει και η εφαρμογή Helium - App Sync and Backup που δεν χρειάζεται Root.

Με το αντίγραφο ασφαλείας της Google επαναφέρονται τα πάντα χωρίς να μπορείς να αποφασίσεις εσύ τι θες και τι όχι. Όσο για το που θα ξέρεις ότι κρατήθηκαν τα αντίγραφα ασφαλείας θα πρέπει να εμπιστευτείς την Google. Άλλος τρόπος δεν υπάρχει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Το helium πρωην carbon ΔΕΝ μπορεις να κανεις ολα τα προγραμματα backup φιλε μου δυστυχως και δεν ξερω κατα ποσο δουλευει σωστα ή οχι.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το ξέρω αλλά ας μην φύγουμε και άλλο Off Topic.

Το κάθε ερώτημα στο σωστό θέμα.

Πιστεύω πως διευκρινίστηκαν τα πάντα για τα αντίγραφα ασφαλείας και την επαναφορά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ! Δούλεψε άψογα το θέμα με τις galleries!

 

Eυχαριστώ για την βοήθεια! Nα είσαι καλά φίλε μου! Thanks!

The brand new tech-blog of Greece! http://www.dailyfix.gr ;)
Link to comment
Share on other sites

Με μόνο θέμα την λίγο παραπάνω κατανάλωση μπαταρίας

όλα τα άλλα είναι προς το καλύτερο.

 

Καλύτερο σήμα.

Πιο δυνατό και γρηγορο κλέιδωμα wifi.

Κανένα sod (τουλάχιστον μεχρι στιγμης).

Πιο smooth η εναλλαγή εφαρμογών,desktops και γενικά ότι εχει να κάνει με την ροη της οθόνης.

Το πληκτρολόγιο παρόλο που μίκρυναν τα γράμματα,έγινε πιο "ευστοχο".

Ο ήχος σε ένταση και ποιότητα μου φάινονται ίδιοι.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στην παρέα :) Από αύριο ευτυχής κάτοχος του κινητού , το οποίο αγοράστηκε απο media markt και δεν έχει πάρει ακόμα αναβάθμιση. Προτείνεται να περιμένω να γίνει μέσω KIES , η να εγκαταστήσω κάποια μέσω odin , όπως αυτή : XWLSS (22 Απριλίου 2013) 4.1.2 Σκανδιναβικό firmware. Sales code ΝΕΕ.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στην παρέα :) Από αύριο ευτυχής κάτοχος του κινητού , το οποίο αγοράστηκε απο media markt και δεν έχει πάρει ακόμα αναβάθμιση. Προτείνεται να περιμένω να γίνει μέσω KIES , η να εγκαταστήσω κάποια μέσω odin , όπως αυτή : XWLSS (22 Απριλίου 2013) 4.1.2 Σκανδιναβικό firmware. Sales code ΝΕΕ.

 

Ευχαριστώ.

 

Περνα την για να εισαι ικανοποιημενος με το κινητο σου κ να φαινεται κ οι δυνατοτητες που εχει!

Link to comment
Share on other sites

Την κατέβασα από το 2ο ποστ αλλά το zip είχε μέσα ένα αρχείο μόνο tar. I9100XWLSS_I9100OXXLS9_I9100XXMS2_HOME.tar

 

Αυτό θα βάλεις στην θέση PDA στο Odin και τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλος ;) Μπερδεύτηκα γιατί στο 1ο ποστ έδινε οδηγίες για PHONE , CSC κλπ.

 

Ξαναδιάβασε το 4ο βήμα.

Μια χαρά τα λέει :cool:

Link to comment
Share on other sites

Περνα την για να εισαι ικανοποιημενος με το κινητο σου κ να φαινεται κ οι δυνατοτητες που εχει!

 

Θα δώ μεγάλες διαφορές σε περίπτωση που μεταπηδήσω απο Official 4.1.2 Jelly Bean σε κάποια cooked (όπως αυτή που παρέθεσε ο φίλος νωρίτερα?)

 

Βλέπω πως η Official ναι μεν πάει καλά αλλά αργεί λίγο το SGS2. Επίσης μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας βρε παιδάκι μου.. Εκεί που μου κρατούσε 2 μέρες περίπου...τώρα 1 και πολύ του είναι...

:(

 

Κατα τα άλλα πολύ χαρούμενος με JB!:happy:

The brand new tech-blog of Greece! http://www.dailyfix.gr ;)
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για τη βλακώδη ίσως ερώτηση αλλά αν κάποια στιγμή δεήσω να προσπαθήσω να βάλω την 4.0.4 της cosmote (ναι, καλά διαβάσατε την 4.0.4-είμαι λίγο παλαιών αρχών :D!) (τώρα έχω 4.0.3 unbranded) θα σβηστεί ό,τι έχω? Δεν θέλω root κλπ, απλά μόνο το firmware 4.0.4

Eυχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για τη βλακώδη ίσως ερώτηση αλλά αν κάποια στιγμή δεήσω να προσπαθήσω να βάλω την 4.0.4 της cosmote (ναι, καλά διαβάσατε την 4.0.4-είμαι λίγο παλαιών αρχών :D!) (τώρα έχω 4.0.3 unbranded) θα σβηστεί ό,τι έχω? Δεν θέλω root κλπ, απλά μόνο το firmware 4.0.4

Eυχαριστώ!

 

Δε θα σβηστεί τίποτα, εκτός βέβαια αν πάει κάτι στραβά και χρειαστείς factory reset

Link to comment
Share on other sites

Εμένα που είναι ΕUR της Cosmote και θέλω να βάλω την XWLSS δεν χρειάζεται να αλλάξω product code ή root αλλά προχωράω κανονικά με οdin έτσι δεν είναι?
Link to comment
Share on other sites

Εμένα που είναι ΕUR της Cosmote και θέλω να βάλω την XWLSS δεν χρειάζεται να αλλάξω product code ή root αλλά προχωράω κανονικά με οdin έτσι δεν είναι?

 

Ναι, κανονικοτατα!!! ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι, κανονικοτατα!!! ;)

 

Ευχαριστώ.

Νομίζω οτι φτάνει με τις ερωτήσεις :X καιρός να το κάνω να τελειώνω:p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εχω ενα galaxy S II που ειχα παρει απο το πλαίσιο και ηταν το πρώτο μου smartphone (Ανεκαθεν προτιμούσα τα αρχαια "τούβλα" Νόκια), επομένως δεν ειμαι και πολυ expert σε θεματα rooting.

 

Το τελευταίο καιρο Είχα ενα θέμα με τη χωρητικότητα της εσωτερικής μνήμης του, καθώς μου έβγαζε 450mb ελευθερα απο τα 16gb.

Συνδέοντας το στο pc και απο τις ιδιοτητες των φακελων, τα αρχεια μου ήτανε γύρω στα 4gb ... επομένως δεν είχα ιδεα τι ηταν αυτο που επιανε τοσο χώρο.. και δε μπορουσα να το βρω... διαβασα διαφορες θεωρειες στο ιντερνετ και αποφασησα να το ρουτάρω μηπως μπορεσω και ανακαλυψω καποιον κρυφο φακελο 'η οτι ηταν αυτο που ετρωγε τοσο χωρο.. Ματαια!

Τελικα κατεληξα να κανω root μέσω odin, αποτελεσμα μηδεν... Εβαλα ξανα εργοστασιακες ρυθμίσεις και το μονο που κατάφερα ηταν να χάσω ολα τα εικονίδια απο τις εφαρμογες κτλ, παρολο που εκανα restore το backup που ειχα παρει...

 

Όπως και να χει ο,τι εγινε εγινε. Λέω να βάλω την official έκδοση 4.1.2 της cosmote. Εκτος αν έχετε να προτείνετε κατι καλύτερο.

Official έκδοση πως ακριβώς την βάζω? οχι μεσω του odin φανταζομαι.

Επίσης καμια συμβουλή για το πρόβλημα της εσωτερικης μνημης? γιατι το προβλημα παραμένει!

GoD MoDe EnAbL3D
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...