Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπαρδό..;:blink::lol:

 

Στράτο απ'το πρώτο ποστ του νήματος έκανα copy-paste, για να τσεκάρουμε ή ν'αλλάξουμε (αν δίνεται η δυνατότητα) το Sales Code δεν το κάνουμε; Μπορούμε ν'αλλάξουμε το IMEI σε μια συσκευή;:blink:

 

Χαχά η παραδρομή έπιασε κι εμένα. Το διόρθωσα :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Θα συμφωνήσω με τον Στράτο.. Κάθε επίσημη Rom, έχει συγκεκριμένο CSC.. Έτσι, εάν το Kies διαπιστώσει ασυμφωνία Rom με CSC, πετάει σφάλμα.. Επίσης, δεν θα μπορέσεις να πάρεις ενημέρωση over the air.. τσεκάρονται ακριβώς τα ίδια πράγματα και εκεί. ;)

 

Λοιπόν έχω:

Pda:I9100XWLPW

PHONE:I9100XXLQ6

CSC:I9100OXXLPU

 

SALES CODE που εχω: EUR

Αρα τι βλέπουμε-κάνουμε?

EDIT: Eψαξα στο ιντερνετ και γιαυτα τα στοιχεια βγαζει ΑUT. Επίσης πριν κάνω την επαναφορα αρχικων ρυθμισεων μετά το πέρασμα της rom μου εβγαλε αρχικά update το οποιο δεν έκανα. Mετα την επαναφορά δεν εβγαζε και ειχα Eur. παίζει να το γυρισ εμόνο του? Γιατί εγώ δεν άλλαξα τιποτα!

Edited by konsniper
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες.

Εχω την 4.0.4 nordic root με cf kernel.

Σημερα λοιπον με ειδοποιησε η συσκευη πως εχει καποια ενημεμερωση γυρω στα 13,49 mb.

Ενω λοιπον εκανε ληψη του λογισμικου, μετα την επανεκκινηση της συσκευης μου εγραψε πως η αναβαθμιση απετυχε.

Προσπαθησα μετα με το kies (φορτισμενη πληρως η μπαταρια) και οταν εφτασε στο σημειο της εξελιξης της αναβαθμισης

παρεμενε στο 0%.

Δεκα λεπτα μετα, μου εγραφε πως η συσκευη δεν αναγνωριζεται απο τον υπολογιστη.

Εκανα factory reset και προσπαθησα παλι και με τους δυο τροπους (OTA και Kies), αλλα παλι τα ιδια.

Τι γινεται σε αυτη την περιπτωσαρα?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

EDIT: Eψαξα στο ιντερνετ και γιαυτα τα στοιχεια βγαζει ΑUT. Επίσης πριν κάνω την επαναφορα αρχικων ρυθμισεων μετά το πέρασμα της rom μου εβγαλε αρχικά update το οποιο δεν έκανα. Mετα την επαναφορά δεν εβγαζε και ειχα Eur. παίζει να το γυρισ εμόνο του? Γιατί εγώ δεν άλλαξα τιποτα!

 

Eντέλει τι έκανες; Άλλαξες το Sales Code σε AUT;

 

Καλησπερα παιδες.

Εχω την 4.0.4 nordic root με cf kernel.

Σημερα λοιπον με ειδοποιησε η συσκευη πως εχει καποια ενημεμερωση γυρω στα 13,49 mb.

Ενω λοιπον εκανε ληψη του λογισμικου, μετα την επανεκκινηση της συσκευης μου εγραψε πως η αναβαθμιση απετυχε.

Προσπαθησα μετα με το kies (φορτισμενη πληρως η μπαταρια) και οταν εφτασε στο σημειο της εξελιξης της αναβαθμισης

παρεμενε στο 0%.

Δεκα λεπτα μετα, μου εγραφε πως η συσκευη δεν αναγνωριζεται απο τον υπολογιστη.

Εκανα factory reset και προσπαθησα παλι και με τους δυο τροπους (OTA και Kies), αλλα παλι τα ιδια.

Τι γινεται σε αυτη την περιπτωσαρα?

 

Τσέκαρε λίγο αυτά που λέγαμε παραπάνω, CSC (τσέκαρέ το βάζοντας στον dialer *#1234#) και Sales Code (πάλι στον dialer βάζεις το *#272*IMEI# -για "ΙΜΕΙ" βάζεις τον αριθμό της συσκευής σου εννοείται) συμβαδίζουν; Γιατί με την αναβάθμιση (ότι τέλος πάντων έγινε με αυτήν) πιθανόν να σου άλλαξε κάποιος απ'αυτούς τους κωδικούς και γι'αυτό δεν σου βρίσκει το KIES τη συσκευή..

 

Ενημερωτικά, η Nordic XWLPX έδωσε πρόσφατα αναβάθμιση σε XWLPY και μάλλον αυτό το αρχείο εγκατέστησες, έχει έρθει και σε μένα η ίδια αναβάθμιση αλλά δεν την έχω κάνει ακόμα - κι ούτε πρόκειται μάλλον, προτιμώ να περιμένω Jelly..:p

Link to comment
Share on other sites

;Τσέκαρε λίγο αυτά που λέγαμε παραπάνω, CSC (τσέκαρέ το βάζοντας στον dialer *#1234#) και Sales Code (πάλι στον dialer βάζεις το *#272*IMEI# -για "ΙΜΕΙ" βάζεις τον αριθμό της συσκευής σου εννοείται) συμβαδίζουν; Γιατί με την αναβάθμιση (ότι τέλος πάντων έγινε με αυτήν) πιθανόν να σου άλλαξε κάποιος απ'αυτούς τους κωδικούς και γι'αυτό δεν σου βρίσκει το KIES τη συσκευή..

 

Ναι συμβαδιζουν μεταξυ τους.

NEELP5 στο πρωτο και ΝΕΕ στο sales code.

Εχει δοκιμασεις κανεις αλλος να την περασει να μας πει αν ειχε θεμα η αν ολα πηγαν καλα?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι συμβαδιζουν μεταξυ τους.

NEELP5 στο πρωτο και ΝΕΕ στο sales code.

Εχει δοκιμασεις κανεις αλλος να την περασει να μας πει αν ειχε θεμα η αν ολα πηγαν καλα?

 

Βρίσκεσαι ακόμα στην XWLPX δηλαδή ή πέρασες στην XWLPY;

 

Οντως, περίεργο αυτό που σου συμβαίνει..:blink:

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκεσαι ακόμα στην XWLPX δηλαδή ή πέρασες στην XWLPY;

 

Οντως, περίεργο αυτό που σου συμβαίνει..:blink:

 

Αν ημουν στο XWLPY θα το συζητουσα τωρα?

Δεν προχωρουσε η αναβαθμιση ουτε μεσω kies ουτε OTA, οποτε ειμαι ακομα XWLPX.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν ημουν στο XWLPY θα το συζητουσα τωρα?

Δεν προχωρουσε η αναβαθμιση ουτε μεσω kies ουτε OTA, οποτε ειμαι ακομα XWLPX.

 

Κάτι πήγε στραβά στην αναβάθμιση.Βάλε μία από τις 2 με Odin να τελειώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι πήγε στραβά στην αναβάθμιση.Βάλε μία από τις 2 με Odin να τελειώνεις.

 

Αυτη που προσπαθουσα να κανω υπαρχει δηλαδη?

Ναι σωστα, την βρηκα στο sammobile.

 

Και κατι τελευταιο, για να την περασω θα χρειαστει factory reset η εφοσον απλα περναω την ιδια ουσιαστικα δε χρειαζεται?

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη που προσπαθουσα να κανω υπαρχει δηλαδη?

Ναι σωστα, την βρηκα στο sammobile.

 

Πάντα υπάρχουν όλες οι ρομ που κυκλοφορούν

http://www.sammobile.com/firmware/

Link to comment
Share on other sites

παιδες καλησπερα.

Σκεφτομαι να δωσω τον γαλαξια και να παρω το note 2.

τι λετε ?:confused:

 

Οπως και να το δεις, το Note 2 ειναι πανισχυρο... Δεν ξερω ομως τι χρηση κανεις και αν οντως χρειαζεσαι 2 πυρηνες περισσοτερους και ΤΟΣΟ μεγαλη οθονη... Αν γουσταρεις γενικα και βολευεσαι οικονομικα, εννοειται προχωρα!!! Αλλιως ο γαλαξιας μας, μια χαρα κραταει!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις αν χρειαζεται factory reset για να περασω απο την 4.0.4 nordic XWLPX στην 4.0.4 nordic XWLPY,

η επειδη ειναι σχεδον το ιδιο λογισμικο ειναι περιττο το factory reset?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις αν χρειαζεται factory reset για να περασω απο την 4.0.4 nordic XWLPX στην 4.0.4 nordic XWLPY,

η επειδη ειναι σχεδον το ιδιο λογισμικο ειναι περιττο το factory reset?

 

Aν δε σου βγάζει κάποιο σφάλμα μετά την εγκατάσταση, είναι περιττό.

Link to comment
Share on other sites

Aν δε σου βγάζει κάποιο σφάλμα μετά την εγκατάσταση, είναι περιττό.

 

Ουτε μεσω Odin, ετσι?

Ευχαριστω!

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ουτε μεσω Odin, ετσι?

Ευχαριστω!

 

Ο τρόπος που το περνάς δε διαφοροποιεί κάτι σε αυτό

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.

Μια βοηθεια.

εχω κατεβασει και τις 2 Ελληνικες ρομ , κανω τα βηματα κανονικα που λεει στην αρχη, και μου βγαζει fail και με τις 2 official ρομ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος που το περνάς δε διαφοροποιεί κάτι σε αυτό

 

Γνωριζεις αν υπαρχει cf root για την συγκεκριμενη?

Την XWLPY 4.0.4

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

 

Εδω ειμαι?

Σε εχω πρηξει, το καταλαβαινω αλλα δε θελω να κανω καποιο λαθος.

http://download.chainfire.eu/268/CF-Root/SGS2/CF-Root-SGS2_XW_NEE_LPY-v5.6-CWM5.zip

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Eντέλει τι έκανες; Άλλαξες το Sales Code σε AUT;

 

Τωρα επειδή δεν εχω κάποιο θεμα βαριεμαι να ξανακανω reset ..Ασε μην βγει η jelly και ειμαστε νταξει...Το περιεργο ειναι πως αλλαξε σε EUR..Τεσπα..

Edited by konsniper
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες.

Εχω την 4.0.4 nordic root με cf kernel.

Σημερα λοιπον με ειδοποιησε η συσκευη πως εχει καποια ενημεμερωση γυρω στα 13,49 mb.

Ενω λοιπον εκανε ληψη του λογισμικου, μετα την επανεκκινηση της συσκευης μου εγραψε πως η αναβαθμιση απετυχε.

 

και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα. μήπως φταίει ότι έχω root με τον kernel siyah 4.1.5?

Link to comment
Share on other sites

και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα. μήπως φταίει ότι έχω root με τον kernel siyah 4.1.5?

 

Το ποιο πιθανό είναι να φταίει αυτό.

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Μια ανακεφαλαίωση. Έχω την 4.0.4 από vodafone. Εκανα την αναβάθμιση μέσω ΟΤΑ από 4.0.3, δεν έκανα reset (από 2,3,6 είχα κάνει σε 4,0,3) και έχει φάει κανά 2 σκαλώματα. Να κάνω reset ή υπάρχει θέμα λόγω insane chip. Δεν θέλω να περάσω custom roms υπόψην.
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...