Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ότι ισχύει και για τις άλλες ισχύει και στην 4.0.4, με τη διαφορά ότι δεν κάνουμε factory reset με τον stock kernel.

Βάζουμε έναν custom "safe" και τότε κάνουμε.Όλοι οι γνωστοί kernels, δηλώνουν brickbug safe.

 

Δηλαδή Στράτο περνάω με odin το επίσημο firmware και μετά πάλι με odin όποιον custom kernel θέλω αρκεί να είναι safe;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αυτή την εντύπωση έχω κι εγώ.

Αν δεν ανοίξει με το jig, ούτε αυτοί θα το ανοίξουν.

Θα το δουν νεκρό και θα στο φτιάξουν τσάμπα, αφού δε μπορούν να ξέρουν τι το προκάλεσε.

Εκτός αν τους το πεις ο ίδιος :p

 

Καλησπέρα φίλε,σήμερα παρέλαβα το usb jig το δοκίμασα, αλλά δεν έγινε τίποτα,τι κάνω τώρα,το κινητό το αγόρασα από το internet και συγκεκριμένα από το http://www.birdphone.gr είναι η πρώτη φορά που μου χαλάει κινητό τι ενέργειες πρέπει να κάνω για να το στείλω,να τους ενημερώσω με e-mail η όχι και τι να τους πω.:wacko::(:cry::!:

ΕΙΝΑΙ ΟΔΥΝΗΡΟ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΝΑ ΜΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.

ΑΕΚΑΡΑ ΜΟΥ ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΚΙ ΑΛΛΑΞΑΝ ΠΟΛΛΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕ ΝΑ Σ' ΑΓΑΠΩ ΠΙΣΤΑ.

:nuke:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως πρέπει να μπει εδώ ένας αναλυτικός οδηγός εγκατάστασης της 4.0.4; Έχω μπερδευτεί λίγο.

 

Tα βήματα που έκανα εγώ έχουν ως εξής:

 

-Full wipe πριν απ'όλα (βγάλε πρώτα την εξωτερική SD!): Πληκτρολόγησε στον dialer το *2767*3855#

-Flash με Odin την επίσημη rom που επιθυμείς (Αγγλική, Τσέχικη, Nordic - την τελευταία προτείνω εγώ..) με τη διαδικασία που αναγράφεται στο πρώτο ποστ εδώ. Μόλις τελειώσει το Odin κάνει επανεκκίνηση η συσκευή. Την ξανακλείνεις αμέσως και μπαίνεις σε..

-Recovery mode: vol up/home/power

-Με τη νέα rom: Σε recovery επιλέγεις factory reset και wipe cache (αυτό ίσως πρέπει να το τσεκάρει κι ο φίλος mobo που έχει το πρόβλημα με τις κλήσεις παραπάνω.. δεν ξέρω να τον βοηθήσω περισσότερο..:()

 

Αν θες ν'αλλάξεις Sales Code (στη Νοrdic που ξέρω σίγουρα δεν αλλάζει και έρχεται με ΝΕΕ) κάνεις το εξής (από το πρώτο ποστ):

 

-Αλλαγή Sales Code: *#272*IMEI#, όπου IMEI είναι το ΙΜΕΙ της συσκευής σας, και επιλέξτε τoν κωδικό που επιθυμείτε (π.χ EUR για Ελλάδα).

Με το παραπάνω βήμα γίνεται και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στο τηλέφωνο. Το ΙΜΕΙ είναι πάνω στο κουτί, ή μπορείτε να το βρείτε πληκτρολογώντας *#06# .

Link to comment
Share on other sites

Με 2.3.6 δουλεύει μια χαρά. Μήπως υπάρχει θέμα με το CSC?

 

Ανάλογα τον provider μπορεί και να μη δέχεται το CSC.

Δοκίμασε μήπως βρεις χειροκίνητα το δίκτυο.

 

Δηλαδή Στράτο περνάω με odin το επίσημο firmware και μετά πάλι με odin όποιον custom kernel θέλω αρκεί να είναι safe;

 

Ακριβώς

 

Καλησπέρα φίλε,σήμερα παρέλαβα το usb jig το δοκίμασα, αλλά δεν έγινε τίποτα,τι κάνω τώρα,το κινητό το αγόρασα από το internet και συγκεκριμένα από το http://www.birdphone.gr είναι η πρώτη φορά που μου χαλάει κινητό τι ενέργειες πρέπει να κάνω για να το στείλω,να τους ενημερώσω με e-mail η όχι και τι να τους πω.:wacko::(:cry::!:

 

Το πας με την απόδειξη και λες "παιδιά ξαφνικά το κινητό μου έκλεισε και δεν ανάβει"

Αυτό και τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ότι ισχύει και για τις άλλες ισχύει και στην 4.0.4, με τη διαφορά ότι δεν κάνουμε factory reset με τον stock kernel.

Βάζουμε έναν custom "safe" και τότε κάνουμε.Όλοι οι γνωστοί kernels, δηλώνουν brickbug safe.

 

:shock:

 

Αυτό τώρα το βλέπω! Λες να ήμουν τόσο τυχερός και να γλύτωσα το brick;:X

 

Όταν έβαλα και τις δύο 4.0.4 (Αγγλική και Nordic) έκανα κανονικά factory reset με τον kernel που είχαν μέσα.. πωπω...:cry:

Link to comment
Share on other sites

:shock:

 

Αυτό τώρα το βλέπω! Λες να ήμουν τόσο τυχερός και να γλύτωσα το brick;:X

 

Όταν έβαλα και τις δύο 4.0.4 (Αγγλική και Nordic) έκανα κανονικά factory reset με τον kernel που είχαν μέσα.. πωπω...:cry:

 

Και το τρελό τσιπάκι να έχεις στο κινητό και με μαμά kernel και πάλι δεν είναι απαραίτητο να μπρικάρει.

Μπορεί να κάνεις και 10 reset και να μη συμβεί τίποτα και στο 11.... πάπαλα :lol:

Απλά είναι πιθανό.

Link to comment
Share on other sites

:shock:

 

Αυτό τώρα το βλέπω! Λες να ήμουν τόσο τυχερός και να γλύτωσα το brick;:X

 

Όταν έβαλα και τις δύο 4.0.4 (Αγγλική και Nordic) έκανα κανονικά factory reset με τον kernel που είχαν μέσα.. πωπω...:cry:

 

Και εγώ το ίδιο! Χωρίς να ξέρω έκανα factory reset και ευτυχώς δεν brickαρε. Μετά όμως διάβασα ότι δεν κινδυνεύουν όλα τα S2. Τα πιο καινούρια που έχουν κάποιο πιο καινούριο τσιπ δεν κινδυνεύουν, υπάρχει και εφαρμογή στο google play που σε ενημερώνει αν έχεις το επικίνδυνο τσιπ.

Link to comment
Share on other sites

Και το τρελό τσιπάκι να έχεις στο κινητό και με μαμά kernel και πάλι δεν είναι απαραίτητο να μπρικάρει.

Μπορεί να κάνεις και 10 reset και να μη συμβεί τίποτα και στο 11.... πάπαλα :lol:

Απλά είναι πιθανό.

 

Τυχεράκος λοιπόν.. να το ξέρω τουλάχιστον στην επόμενη γιατί τώρα που πήρα φόρα είχα σκοπό να δοκιμάσω όλες τις 4.0.4άρες..:lol:

 

(Αν και με υπερκάλυψε η Nordic μέχρι στιγμής :p)

 

Το τσιπάκι μου πάντως είναι στα unknown.

 

 

Τα χέρια μου τρέμουν τώρα...:lol:

 

Και εγώ το ίδιο! Χωρίς να ξέρω έκανα factory reset και ευτυχώς δεν brickαρε. Μετά όμως διάβασα ότι δεν κινδυνεύουν όλα τα S2. Τα πιο καινούρια που έχουν κάποιο πιο καινούριο τσιπ δεν κινδυνεύουν, υπάρχει και εφαρμογή στο google play που σε ενημερώνει αν έχεις το επικίνδυνο τσιπ.

 

Mάλλον τυχεροί είμασταν.. φιού! Ίσως μ'έσωσε και το γεγονός ότι η συσκευή μου είναι αρκετά φρέσκια, 3 βδομάδες την έχω οπότε ίσως άδικα ανησύχησα κιόλας.. όξω από μας καλού κακού πάντως..:lol:

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τον provider μπορεί και να μη δέχεται το CSC.

Δοκίμασε μήπως βρεις χειροκίνητα το δίκτυο.

 

 

 

Ακριβώς

 

 

 

Το πας με την απόδειξη και λες "παιδιά ξαφνικά το κινητό μου έκλεισε και δεν ανάβει"

Αυτό και τίποτα άλλο.

Δυστυχώς δε μένω πια Αθήνα, μένω επαρχία τα 3 τελευταία χρόνια λόγω δουλειάς,τι να κάνω να στείλω e-mail η να πάρω τηλέφωνο.:(

ΕΙΝΑΙ ΟΔΥΝΗΡΟ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΝΑ ΜΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.

ΑΕΚΑΡΑ ΜΟΥ ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΚΙ ΑΛΛΑΞΑΝ ΠΟΛΛΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕ ΝΑ Σ' ΑΓΑΠΩ ΠΙΣΤΑ.

:nuke:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο! Χωρίς να ξέρω έκανα factory reset και ευτυχώς δεν brickαρε. Μετά όμως διάβασα ότι δεν κινδυνεύουν όλα τα S2. Τα πιο καινούρια που έχουν κάποιο πιο καινούριο τσιπ δεν κινδυνεύουν, υπάρχει και εφαρμογή στο google play που σε ενημερώνει αν έχεις το επικίνδυνο τσιπ.

 

ποια εφαρμογη ειναι αυτη; και τι ονομα εχει το τσιπακι που πιθανον μπρικαρει;

TCe
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ελληνικα στο πληκτρολογιο με τη Nordic ουτε για πλακα. Μετα απο ποσα reset, επανεγκατασταση της ROM, τιποτα. Καμια ιδεα το γιατι ;

 

ΕDIT: ΟΥΤΕ με την αγγλικη που ειχα πριν. Θα λαλησω, HELP !

Edited by inactiveaccount25012014
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο! Χωρίς να ξέρω έκανα factory reset και ευτυχώς δεν brickαρε. Μετά όμως διάβασα ότι δεν κινδυνεύουν όλα τα S2. Τα πιο καινούρια που έχουν κάποιο πιο καινούριο τσιπ δεν κινδυνεύουν, υπάρχει και εφαρμογή στο google play που σε ενημερώνει αν έχεις το επικίνδυνο τσιπ.

 

Ο μόνος τρόπος για να καταφέρεις να έχεις brick bug με factory reset είναι να το κάνεις από το CWM και φυσικά να έχεις το προβληματικό chip. Αν το έκανες από το UI του Android 4.0.4 δεν έχεις να φοβηθείς κάτι.

Akism :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά μπερδεύτικα.

Διαβάζοντας εδώ και αυτά που γράφεται πιο πάνω, δεν έβγαλα άκρη.

Έχω την έκδοση 2.3.5 και θέλω να βάλω την 4.0.4, όπως λέει στο πρώτο post μέσω Odin. Πρέπει να κάνω factory reset ή όχι; :X

Link to comment
Share on other sites

ποια εφαρμογη ειναι αυτη; και τι ονομα εχει το τσιπακι που πιθανον μπρικαρει;

 

Κι εμενα θα με ενδιεφερε να μαθω.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά μπερδεύτικα.

Διαβάζοντας εδώ και αυτά που γράφεται πιο πάνω, δεν έβγαλα άκρη.

Έχω την έκδοση 2.3.5 και θέλω να βάλω την 4.0.4, όπως λέει στο πρώτο post μέσω Odin. Πρέπει να κάνω factory reset ή όχι; :X

 

Αν και δεν είναι απαραίτητο, αν έχεις πάρει backup, καλό είναι να του κάνεις.

Εγώ έβαλα πάνω από 2.3.6 μέσω Odin την 4.0.4 χωρίς να χάσω τίποτα και δούλευαν όλα.

Δεν είναι σίγουρο όμως ότι ισχύει σε όλους.

 

Κι εμενα θα με ενδιεφερε να μαθω.

 

ποια εφαρμογη ειναι αυτη; και τι ονομα εχει το τσιπακι που πιθανον μπρικαρει;

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=net.vinagre.android.emmc_check&hl=el

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Στρατο!Ευτυχως το chip μου ειναι sane.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ελληνικα στο πληκτρολογιο με τη Nordic ουτε για πλακα. Μετα απο ποσα reset, επανεγκατασταση της ROM, τιποτα. Καμια ιδεα το γιατι ;

ΕDIT: ΟΥΤΕ με την αγγλικη που ειχα πριν. Θα λαλησω, HELP !

 

Πρέπει να τσεκάρεις τις γλώσσες που θες από τις ρυθμίσεις του πληκτρολογίου, το κάνεις;:blink:

Link to comment
Share on other sites

παιδες καλησπερα θα ηθελα τα φωτα σας σχετικα με το οντιν

εβαλα τιν 4.0.4 ολα οκ αλλα στο csc μονο cyo μου βγαζει τι εισηγηστε?

και αν θελω να βαλω κανονικο firm απο kies πως αλλαζω?

:worry:

Link to comment
Share on other sites

παιδες καλησπερα θα ηθελα τα φωτα σας σχετικα με το οντιν

εβαλα τιν 4.0.4 ολα οκ αλλα στο csc μονο cyo μου βγαζει τι εισηγηστε?

και αν θελω να βαλω κανονικο firm απο kies πως αλλαζω?

:worry:

 

Κανονικό πρέπει να είναι και το firmware που έβαλες (από που το κατέβασες; ) απλά έχει Κυπριακό sales code, κανένα πρόβλημα.

 

Αν και μετά από 3 φλασαρίσματα έμαθα ότι το ΚIES είναι παντελώς άχρηστο τελικά (άμα περιμέναμε τη Samsung να μας αναβαθμίσει..:p) μπορείς να φλασάρεις με Odin κάποια επίσημη με EUR στο sales code πρώτα (μια απ'αυτές που έδωσε επίσημα η Samsung στην Ελλάδα δηλαδή - στο δεύτερο ποστ αυτού του θρεντ θα τις βρεις) και συνδέοντάς το με το KIES να πάρεις την αναβάθμιση που ζητάς απ'αυτό (ίσως να σου δίνεται και με το Κυπριακό CYO, δεν το γνωρίζω αυτό..).

 

.. αν και το πιθανότερο είναι ότι η έκδοση που θα λάβεις απ'το KIES θα παίζει εδώ στο φόρουμ αρκετά νωρίτερα για φλασάρισμα με Odin..:)

 

 

ΥΓ για την κουβέντα που γινόταν νωρίτερα: Έβαλα το πρόγραμμα απ'το Play που ελέγχει το τσιπάκι και το δικό μου το έβγαλε "sane", υποθέτω ότι δεν έχει το θέμα με το brickbug σωστά;:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Διαβαζω πολλες φορες οτι το Kies ειναι αχρηστο. Θα συμφωνησω μονο ως προς τον τομεα αναβαθμιση. Και εγω οταν αποφασισω να βαλω την κσινουρια επισημη το κανω μεσω odin γιατι εννοειται δεν θα περιμενω τον τοπικο παροχο και θα το κανω αμεσα και σωστα.

 

Απο εκει και περα σαν εφαρμογη συγχρονισμου σε συνδυασμο με τις διαφορες παροχες και ευκολιες που παρεχει για την ανταλλαγη αρχειων με το pc ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Απο εκει και περα σαν εφαρμογη συγχρονισμου σε συνδυασμο με τις διαφορες παροχες και ευκολιες που παρεχει για την ανταλλαγη αρχειων με το pc ειναι μια χαρα.

 

Δίκιο!

 

Λέγοντας "άχρηστο" μιλάμε πάντα για την αναβάθμιση που πρέπει να διευκρινήσουμε ότι δεν οφείλεται σε σφάλμα του προγράμματος αλλά καθαρά στο χρονικό διάστημα που το "υποστηρίζει" ο εκάστοτε πάροχος, πράγμα που στην Ελλάδα.. το κάνει "άχρηστο" αλλά όχι για όλους τους χρήστες μιας και η μεγαλύτερη μερίδα αυτών -κατ'εμέ-, αναβαθμίζονται κανονικότατα από εκεί, αν και ετεροχρονισμένα συγκριτικά με όσους ψάχνονται στα φόρουμς και στα διάφορα sites..

 

"Άχρηστο" γίνεται για μένα προσωπικά ακόμα και στον συγχρονισμό αφού είναι κάτι που δεν κάνω ποτέ, παρ'όλα αυτά το KIES δουλεύει κανονικά και απροβλημάτιστα, αν και κάποιοι έχουν αναφέρει διάφορα προβληματάκια κατά καιρούς..

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Ετρεξα το eMMC και μου εβγαλε οτι εχω το insane chip...Πρεπει να ανησυχω,να προσεξω κατι?
Link to comment
Share on other sites

Ετρεξα το eMMC και μου εβγαλε οτι εχω το insane chip...Πρεπει να ανησυχω,να προσεξω κατι?

 

Και εγώ το έχω.. Εάν είσαι root, απλά πέρνα έναν kernel από τους siyah ή speedmod, οι οποίοι έχουν απενεργοποιήσει την λειτουργία του chip που μπορεί να σου προκαλέσει θέμα.. Και για να είσαι 100% σίγουρος μέχρι να βγει κάτι πιο μόνιμο, απλά μην κάνεις factory reset από CWM, κάνε το είτε με έναν κωδικό που υπάρχει και σβήνει τα πάντα είτε από το μενού.. Αυτά.. :happy:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το έχω.. Εάν είσαι root, απλά πέρνα έναν kernel από τους siyah ή speedmod, οι οποίοι έχουν απενεργοποιήσει την λειτουργία του chip που μπορεί να σου προκαλέσει θέμα.. Και για να είσαι 100% σίγουρος μέχρι να βγει κάτι πιο μόνιμο, απλά μην κάνεις factory reset από CWM, κάνε το είτε με έναν κωδικό που υπάρχει και σβήνει τα πάντα είτε από το μενού.. Αυτά.. :happy:

 

Δεν ειμαι root,πριν απο 3-4 μερες περασα την αγγλικη 4.0.4 με odin,χωρις κανενα προβλημα μεχρι στιγμης.Δεν εχω κανει τιποτ αλλο στο κινητο.Οποτε να υποθεσω οτι ειμαι οκ ε?

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...