Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κι όμως στο δικό μου s2 με την 4.0.4 o απλός Holo δεν είναι καθόλου smooth. Έχω αλλάξει όλες τις ρυθμίσεις, τον διέγραψα και τον ξανάεγκατέστησα άλλα τίποτα. Αντιθέτως o Holo HD τρέχει νεράκι.

 

To ίδιο παρατήρησα κι εγώ, ενώ στην αρχή απ'τα λίγα που πρόλαβα να κάνω στον HD δεν κόλλησε πουθενά, ο απλός Holo έκανε κάτι περίεργα κολληματάκια όταν έβγαινα απ'τις εφαρμογές στην κεντρική οθόνη.. τό'κανε μια, τό'κανε δυο.. στην τρίτη όταν βγήκε στις κεντρικές δεν εμφάνισε κανένα εικονίδιο, ούτε widget αλλά ούτε κι απ'τα στάνταρ που βρίσκονται χαμηλά.. επανεκκίνηση, δοκιμή ξανά, το ξανάκανε.. απεγκατάσταση. Απ'τα λίγα που πρόλαβα να δω θα τον έλεγα πολύ smooth πάντως..

 

Anyway τ'αφήνω προς το παρόν και βλέπω μήπως δοκιμάσω και τον Apex ή κάποιον άλλο κάποια στιγμή, είδα πολλά θετικά για τον TSF αλλά σε 2-3 βιντεάκια που τον τσέκαρα.. Παναγία μου έχασα το μπούσουλα..:blink: :lol:

 

Άντε νά'ρθει η Jelly Bean να τελειώνω με τα ψαξίματα (ω ρε αισιοδοξία), έκανα και την πάσα για να ξαναμπούμε in topic..:p

 

 

 

Ο tsf ειναι αλλη φαση τι να λεμε. Προτεινα στον φιλο holo επειδη θα τα εβρισκε "μπαστουνια" με τον tsf :p

 

Mάγος! :lol:

 

Δεν είναι καινούρια. Η τελευταία είναι η τσέχικη. Άποψη μου είναι ότι όλες οι 4.0.4 τρέχουν πολύ καλά και φυσικά όλες έχουν ελληνικά. Εγώ έβαλα απ' τους πρώτους την open Europe και δεν έχω κανένα πρόβλημα, όλα δουλεύουν ρολόι.

 

Λέγοντας "open Europe" εννοείς της Αγγλική (XWLPT);:)

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν είναι καινούρια. Η τελευταία είναι η τσέχικη. Άποψη μου είναι ότι όλες οι 4.0.4 τρέχουν πολύ καλά και φυσικά όλες έχουν ελληνικά. Εγώ έβαλα απ' τους πρώτους την open Europe και δεν έχω κανένα πρόβλημα, όλα δουλεύουν ρολόι.

 

Είσαι σίγουρος;Γιατί βγήκε και δεύτερη για Nordic Countries.

Την πέρασα και δουλεύει άψογα.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1544487

Ninty.gr - Greek Nintendo Community
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο. Δεν μου πέρασε καν απ' το μυαλό ότι θα έβγαινε καινούρια rom για τον ίδιο προορισμό, δεν νομίζω να έχει ξαναγίνει κάτι τέτοιο, να έχουν βγει δύο unbranded. Γιατί να έγινε αυτό γνωρίζουμε τίποτα; Edited by Gringo
Smile...
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο. Δεν μου πέρασε καν απ' το μυαλό ότι θα έβγαινε καινούρια rom για τον ίδιο προορισμό, δεν νομίζω να έχει ξαναγίνει κάτι τέτοιο, να έχουν βγει δύο unbranded. Γιατί να έγινε αυτό γνωρίζουμε τίποτα;

 

Προφανώς γιατί η πρώτη ήταν για φάπες.

 

Έβαλα την τελευταία nordic (4.0.4 XWLPX) και είναι πολύ καλή.

Akism :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς γιατί η πρώτη ήταν για φάπες.

Έβαλα την τελευταία nordic (4.0.4 XWLPX) και είναι πολύ καλή.

 

Aυτό που με καίει τώρα εμένα (και που φοβάμαι να ρωτήσω:lol: ) αλλά επειδή αναφέρεται συνεχώς σαν "τελευταία" 4.0.4..

 

Είναι η ίδια με αυτές αλλά για Nordic χώρες;

[*]XWLPT 4.0.4 Aγγλικό firmware

 

[*]XWLPU 4.0.4 Tσέχικο firmware

 

Είναι μια καινούργια 4.0.4 που βγήκε μόνο προς αντικατάσταση της προηγούμενης Nordic λόγω κάποιων θεμάτων που πιθανόν είχε; Είναι η καινούργια 4.0.4 που περιλαμβάνει κάποια fix τα οποία έπρεπε να γίνουν και στη Nordic, και στην Αγγλική και στην Τσέχικη;

 

Με λίγα λόγια, αξίζει ν'αντικαταστήσω την Αγγλική μου με δαύτηνε;:p

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Ειχα τη αγγλικη κ ημουν ευχαριστημενος.περασα απο πανω τη lpx χωρις wipe.ιδια στα παντα αλλα χαμηλοτερες θερμοκρασιες.το κινητο ζεστενετε αισθητα λιγοτερο..φορτιζω ,ειμαι στο νετ μεσω 3g,και ζεστενετε πολυ λιγο πισω .
Link to comment
Share on other sites

Ειχα τη αγγλικη κ ημουν ευχαριστημενος.περασα απο πανω τη lpx χωρις wipe.ιδια στα παντα αλλα χαμηλοτερες θερμοκρασιες.το κινητο ζεστενετε αισθητα λιγοτερο..φορτιζω ,ειμαι στο νετ μεσω 3g,και ζεστενετε πολυ λιγο πισω .

 

Ήδη είναι ένας πολύ καλός λόγος..:p

 

Με τη διαχείριση της μνήμης είδες κάποια διαφορά; Βλέπω τη ram μου στην Αγγλική να δουλεύει μονίμως πάνω απ'τα 520 απ'τα 827 διαθέσιμα ΜΒ και με ανησυχεί λίγο αυτό παρόλο που δεν έχω θέμα με την κατανάλωση μπαταρίας (μου βγάζει εύκολα τις 2 μέρες), έχω όμως και πολύ λίγες εφαρμογές εγκατεστημένες με απενεργοποιημένα τα πάντα όσον αφορά συγχρονισμούς κλπ. Τι θα γίνει όμως αν αρχίσω να βάζω ένα σωρό εφαρμογές;..

 

..και γι'αυτό σκέφτομαι να τη δοκιμάσω και αυτήν αλλά αν είναι εντελώς η ίδια, ας μην μπω στον κόπο..:)

Link to comment
Share on other sites

Τη ραμ δε τη κοιταω τοσο ,οσο το τηλεφωνο δουλευει smooth.εχω φορτωμενο το τηλ με 100 περιπου εφαρμογες,πολλες φορες το χρησιμοποιω σαν κυριο μεσο για το νετ και δε κολλαει πουθενα..αυτο εμενα μου φτανει .με tsf σαν launcher πεταει..
Link to comment
Share on other sites

Τη ραμ δε τη κοιταω τοσο ,οσο το τηλεφωνο δουλευει smooth.εχω φορτωμενο το τηλ με 100 περιπου εφαρμογες,πολλες φορες το χρησιμοποιω σαν κυριο μεσο για το νετ και δε κολλαει πουθενα..αυτο εμενα μου φτανει .με tsf σαν launcher πεταει..

 

Όμως η "φορτωμένη" ram δεν καταναλώνει μπαταρία (μάλλον χαζοερώτηση έκανα..:O); Κατά τ'άλλα είμαι σχεδόν έτοιμος να την περάσω τη Nordic και μόνο που αναφέρεις χαμηλότερη θερμοκρασία στο πίσω μέρος κατά το σερφάρισμα, αν και το μεγαλούτσικο πρόβλημα που υπήρχε στην 4.0.3 έχει ήδη εξαφανιστεί σχεδόν με την 4.0.4 την Αγγλική.. για launcher δεν το συζητώ ακόμα, πειραματίστηκα λίγο το Σάββατο αλλά αφού έχασα κι απόχασα τον μπούσουλα επέστρεψα πάλι στον TW.. για tsf δε.. δεν με κόβω ποτέ..:lol:

 

Ευχαριστώ!:)

 

 

ΥΓ: Υποθέτω ότι και η συγκεκριμένη θα rootάρεται κανονικά με τον τρόπο του Rachmat3, σωστά;

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Για ρουτ χρησιμοποιω cf root.και ο siyah πολυ καλος .προσοχη με τα wipes απο recovery με στοκ κερνελ σε ολες τις 4.0.4

Αν θελεις δοκιμασε και τον apex.ευκολος και αισθηση pure android.

Link to comment
Share on other sites

Για ρουτ χρησιμοποιω cf root.και ο siyah πολυ καλος .προσοχη με τα wipes απο recovery με στοκ κερνελ σε ολες τις 4.0.4

Αν θελεις δοκιμασε και τον apex.ευκολος και αισθηση pure android.

 

Mόλις την πέρασα, φαντάζομαι ότι το Sales Code δεν αλλάζει από ΝΕΕ που έχει έτσι; Οκ, ζω και μ'αυτό..:p

 

Τα κλασσικά, στήνω, τσεκάρω, αναφέρω. Ευχαριστώ!:)

 

 

 

Edit: Προς το παρόν έχουμε λοιπόν για τη Nordic 4.0.4 XWLPX, smooth όσο η Αγγλική XWLPΤ (ίσως και λίγο καλύτερη), θέρμανση όντως, μετά από αρκετή χρήση wifi (downloads/ ρυθμίσεις λογαριασμών, συχρονισμούς κλπ) δεν ζεστάθηκε σχεδόν καθόλου, έχει λιγότερες προεγκατεστημένες εφαρμογές από τη Samsung σε σύγκριση με την Αγγλική που είχε κάμποσες παντελώς άχρηστες για μένα και για την Ελλάδα γενικότερα (ας είναι καλά το root).. διαχείριση μνήμης στα ίδια περίπου -όπως πρόλαβα τουλάχιστον να διακρίνω μέχρι στιγμής- επίπεδα, μπαταρία ελέγχεται.. α! Rοοtαρα κανονικά με τον Rachmat3 τρόπο..:)

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε πότε θα έρθει Ελλάδα η 4.0.4

 

Ίσως και ποτέ.. και να πάμε κατ'ευθείαν στην Jelly Bean 4.1.*, μπορείς όμως να βάλεις με Odin κάποια επίσημη άλλης χώρας, στο πρώτο ποστ αυτού του θρεντ θα βρεις αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα..;)

 

η nordic εχει ελληνικα παντου έτσι;

 

Παντού!:)

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

η nordic εχει ελληνικα παντου έτσι;

 

Ναι έχει :)

 

EDIT: Είχε απαντηθεί, αλλά δε μου εμφάνιζε την προηγούμενη απάντηση :wacko:

Edited by StratosGR
Link to comment
Share on other sites

EDIT: Είχε απαντηθεί, αλλά δε μου εμφάνιζε την προηγούμενη απάντηση :wacko:

 

Έπεσες σε φαντομά..:lol:

 

Παίδες μέχρι στιγμής μας τα λέει πολύ καλά η Nordic XWLPX, εκεί που είπα ότι δεν πρόκειται να βρω καλύτερη απ'την Αγγλική ICS 4.0.4, να που τελικά.. ειδικά από το θέμα της θέρμανσης έχω μείνει άφωνος! Γεμάτη ώρα σερφάρισμα με wifi και η μόνη θερμότητα που ερχόταν από πίσω ήταν αυτή που άφηνε η παλάμη μου στο πλαστικό..! Αρχίζω να πιστεύω ότι είναι και πιο smooth απ'την Αγγλική..:p

 

Τη συνιστώ ανεπιφύλακτα.:)

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω την Nordic XWLPX και το CF-Root-SGS2_*-v5.3-CWM5.tar δεν έχω πρόβλημα με τα wipes από recovery σωστά ?

αν κάνω root με Rachmat3 υπάρχει πρόβλημα με τα wipes και δεν μπαίνω ποτέ recovery και έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.

wipes ΜΟΝΟΝ με 4.03

απλώς τα γράφω για μια ακόμη επιβεβαίωσις

tks

Edited by kalogran1
Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω την Nordic XWLPX και το CF-Root-SGS2_*-v5.3-CWM5.tar δεν έχω πρόβλημα με τα wipes από recovery σωστά ?

αν κάνω root με Rachmat3 υπάρχει πρόβλημα με τα wipes και δεν μπαίνω ποτέ recovery και έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.

wipes ΜΟΝΟΝ με 4.03

απλώς τα γράφω για μια ακόμη επιβεβαίωσις

tks

 

Έτσι ακριβώς (σύμφωνα με τον Chainfire o CF είναι safe).

Recovery μπορείς να μπεις και να κάνεις ότι θες, εκτός από factory reset.

Κι αυτό αν το κάνεις, δεν είναι σίγουρο ότι θα μπρικάρει το τηλέφωνο κι ας έχεις τσιπάκι με το πρόβλημα.

Δεν είναι απαραίτητο ότι θα συμβεί.

Link to comment
Share on other sites

αν κάνω root με Rachmat3 υπάρχει πρόβλημα με τα wipes και δεν μπαίνω ποτέ recovery και έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.

wipes ΜΟΝΟΝ με 4.03

 

Tι παίζει με τα wipes και το recovery με rootάρισμα στην 4.0.4 (Nordic XWLPX) από Rachmat3;:blink:

 

Κάτι μου διαφεύγει προφανώς αλλά επειδή βρίσκομαι σ'αυτήν ακριβώς την κατάσταση (official Nordic XWLPX 4.0.4 με root από Rachmat3) να ξέρω τι να προσέξω..:O

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια. Εβαλα τη Nordic αλλα δεν με αφήνει να πάρω τηλέφωνο. Γράφει οτι δεν ειναι εγγεγραμμένο στο δίκτυο.
Link to comment
Share on other sites

Eγώ έχω ακόμα 2.3.3 γιατί δεν θεωρούσα πως πρέπει να χαλάσω μια επιτυχημένη συνταγή, μιας και δεν μου κολλαει κάπου. Αλλά τώρα με τις κριτικές της τελευταίας 4.0.4 με έχετε μπριζώσει!!!χαχα. Εκανα το τεστ και εχω το τρελο τσιπ. Ειμαι με στοκ, δεν εχω πειραξει τιποτα κτλ. Αν βάλω την επίσιμη αυτή, θαχω θεμα τουβλαρισματος? Καλα σε ολες αυτές τις χώρες που βγαίνουν οι 4.0.4 πως γινεται και δεν γεμιζουμε χιλιαδες γαλαξιοτουβλα??:p
Link to comment
Share on other sites

Μήπως πρέπει να μπει εδώ ένας αναλυτικός οδηγός εγκατάστασης της 4.0.4; Έχω μπερδευτεί λίγο.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια. Εβαλα τη Nordic αλλα δεν με αφήνει να πάρω τηλέφωνο. Γράφει οτι δεν ειναι εγγεγραμμένο στο δίκτυο.

 

Δοκίμασε να βγάλεις τη sim και να την ξαναβάλεις.

Αν δε παίξει, βάλε το παλιό σου firmware και πήγαινε να αλλάξεις την sim με νεώτερη :)

 

Eγώ έχω ακόμα 2.3.3 γιατί δεν θεωρούσα πως πρέπει να χαλάσω μια επιτυχημένη συνταγή, μιας και δεν μου κολλαει κάπου. Αλλά τώρα με τις κριτικές της τελευταίας 4.0.4 με έχετε μπριζώσει!!!χαχα. Εκανα το τεστ και εχω το τρελο τσιπ. Ειμαι με στοκ, δεν εχω πειραξει τιποτα κτλ. Αν βάλω την επίσιμη αυτή, θαχω θεμα τουβλαρισματος? Καλα σε ολες αυτές τις χώρες που βγαίνουν οι 4.0.4 πως γινεται και δεν γεμιζουμε χιλιαδες γαλαξιοτουβλα??:p

 

Μήπως πρέπει να μπει εδώ ένας αναλυτικός οδηγός εγκατάστασης της 4.0.4; Έχω μπερδευτεί λίγο.

 

Ότι ισχύει και για τις άλλες ισχύει και στην 4.0.4, με τη διαφορά ότι δεν κάνουμε factory reset με τον stock kernel.

Βάζουμε έναν custom "safe" και τότε κάνουμε.Όλοι οι γνωστοί kernels, δηλώνουν brickbug safe.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βγάλεις τη sim και να την ξαναβάλεις.

Αν δε παίξει, βάλε το παλιό σου firmware και πήγαινε να αλλάξεις την sim με νεώτερη :)

Με 2.3.6 δουλεύει μια χαρά. Μήπως υπάρχει θέμα με το CSC?
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...