Jump to content

[Επίσημο] Αξεσουάρ (memory cards, hands free & άλλα)


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσωπικά προτείνω tempered glass για πτώσεις καθώς και για άμμο στην παραλία.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 912
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με το Treasure Tag το έχει κανεις??

 

Σκεφτόμουν πριν κανα δίμηνο να το πάρω για να το χρησιμοποιώ και σαν trigger για την κάμερα αλλά δεν προχώρησα τελικά στην αγορά του. Σκεφτόμουν για το μεγάλο με το bluetooth (το Nokia WS-2 δηλαδή) γιατί το μικρό που είχα δεί σε ένα μαγαζί παρά ήταν μικρό.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν βρήκα καμία χρησιμότητα του NFC μέχρι στιγμής, έκτος από την εύκολη σύνδεση με το bt μου. Δεν μου αρέσει που το αναφέρω και εγώ αλλά και άλλοι, αλλά, καμία σχέση με android, δυστυχώς για άλλη μια φορά.
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουν πριν κανα δίμηνο να το πάρω για να το χρησιμοποιώ και σαν trigger για την κάμερα αλλά δεν προχώρησα τελικά στην αγορά του. Σκεφτόμουν για το μεγάλο με το bluetooth (το Nokia WS-2 δηλαδή) γιατί το μικρό που είχα δεί σε ένα μαγαζί παρά ήταν μικρό.

Τελικά το πείρα σήμερα το μεγάλο,για την κάμερα το ήθελα ποιο πολύ βεβαια δουλεύει μονο με το Lumia selfie και όχι με το Lumia camera αλλα και πάλι μια χαρά είναι

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πείρα σήμερα το μεγάλο,για την κάμερα το ήθελα ποιο πολύ βεβαια δουλεύει μονο με το Lumia selfie και όχι με το Lumia camera αλλα και πάλι μια χαρά είναι

 

Με 'γειά. Για δώσε πληροφορίες. Τι μπαταρία παίρνει; Απ' ότι γνωρίζω δεν είναι επαναφορτιζόμενη.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Με 'γειά. Για δώσε πληροφορίες. Τι μπαταρία παίρνει; Απ' ότι γνωρίζω δεν είναι επαναφορτιζόμενη.

Oχι δεν παίρνει επαναφορτιζόμενη παίρνει μια μικρή στρογγυλή πλακέ, γραφει ότι διαρκεί 6 μήνες.

Mε το που ανοίξω τα BT το εντοπίζει αμέσως μπορώ πατώντας το κουμπάκι που έχει πάνω να χτυπήσει το κινητό για να δω που το έχω αφήσει το ίδιο γίνετε και από το κινητό μέσα από την εφαρμογή χτυπάει το Treasure για να δω που έχω τα κλειδιά.

Αν χαθεί το σήμα που είναι 10 μετρα χτυπάει το κινητό και μπορώ να δω στον χάρτη που είναι τα κλειδιά και μετά να με οδηγήσει το here maps.Kαι μέσο τις εφαρμογής Lumia selfie πατώντας το κουμπί τραβα φωτογραφία

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Μεμβράνη για την οθόνη του 830 που να μην αφήνει δαχτυλιές, να μην έχει θολή απόχρωση και να εφαρμόζει ακριβώς έχει κάποιος να μου προτείνει, γιατί όσες δοκίμασα άλλες αφήνουν αποτυπώματα και άλλες δεν "κάθονται" σωστά πάνω σε αυτήν την καμπύλη οθόνη, ανάμεσά τους και το τζαμάκι.
samsung galaxy tab s 10.5 lte, nokia lumia 730, lenovo vibe shot, nokia lumia 930, motorola moto x style, iphone 6s plus, samsung note 9, iphone xs max...
Link to comment
Share on other sites

Μεμβράνη για την οθόνη του 830 που να μην αφήνει δαχτυλιές, να μην έχει θολή απόχρωση και να εφαρμόζει ακριβώς έχει κάποιος να μου προτείνει, γιατί όσες δοκίμασα άλλες αφήνουν αποτυπώματα και άλλες δεν "κάθονται" σωστά πάνω σε αυτήν την καμπύλη οθόνη, ανάμεσά τους και το τζαμάκι.

 

Αγόρασα για το 930 πρόσφατα της ultimate shield είναι λίγο ακριβή αλλά τελικά τα αξίζει τα λεφτά της.

είναι τύπου wet(προσοχή στις οδηγίες χρήσης) και εφαρμόζει εξαιρετικά. Έψαχνα κάτι αντίστοιχο από κίνα αλλά δεν βρήκα.

εδώ για εσένα http://www.ultimateshield.co.uk/nokia-lumia-830-screen-protector/?page_context=brand&faceted_search=0

 

p.s. έχει επιλογή για full body ή μόνο screen protection. έχει free shipping και την βρίσκεις και μέσω ebay.

Link to comment
Share on other sites

εφαρμόζει τέλεια φίλε γιατί μια που αγόρασα από ebay δεν κάθετε όπως πρέπει λόγω ότι έχει μια μικρή κλεισει στα άκρα το τηλ

 

Μένουν 1-2 χιλιοστά μέχρι το αλουμίνιο. Και το 930 έχει την ίδια καμπύλη και δεν μου ταίριαζε τίποτα τόσο καλά. Δεν φτάνει ακριβώς μέχρι τα άκρα αλλά καλύπτει αρκετά ώστε να μην γίνεται αντιληπτή. Επίσης όσο την χρησιμοποιείς γίνεται όλο και καλύτερη στην αίσθηση σαν να λειαίνεται ένα πράγμα. Γενικά λόγο της καμπύλης μας κάνουν μόνο ζελατίνες τύπου wet, η καλύτερη είναι η skinomι αλλά κοστίζει πολλά, έψαξα να βρώ αντίστοιχη κινέζικη και δεν βρήκα, μία απλή της nillkin που είχα δοκιμάσει στα πλαϊνά έφτανε μόνο μέχρι την άκρη της ορατής οθόνης πριν αρχίσει η καμπύλη και όταν κοίταζα από λίγο γωνία έκανε μπαμ. Αυτή που έχω τώρα δεν φαίνεται από το πλάι εκτός αν το φέρεις στα 10 εκατοστά και την ψάχνεις. Κατέληξα στην ultimate shield γιατί είχα ήδη 2 καλές γρατζουνιές και έπρεπε κάτι να βάλω.

 

p.s. πολύ προσοχή στην εφαρμογή ακολούθα ακριβώς τις οδηγίες (έχει και video) εγώ έκανα μια μικρή χαζομάρα. Απ ότι λένε μπορώ να την βγάλω και να την ξαναβάλω αλλά προς το παρόν δεν το ρισκάρω. Επίσης όπως σου είπα θέλει κάποιες μέρες να στρώσει.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω

και εγω ειχα αγορασει μια απο ebay αλλα δεν καθονταν με τιποτα και εδειχνε σαν να μην παταει καλα απο το σημειο που τελειωνει η οθονη και μετα

 

σημερα παραγγειλα αυτην που προτεινεις θα δω και το βιντεο γιατι καπου χαθηκα με τις οδηγειες

 

ειδα το ωιντεο απο οτι καταλαβα μπαινει οπως οι μεμβρανες στα αυτοκινητα

 

αληθεια εσυ το αφησες 24 μεχρι για να στεγνωσει οπως λεει

Edited by P270
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω

και εγω ειχα αγορασει μια απο ebay αλλα δεν καθονταν με τιποτα και εδειχνε σαν να μην παταει καλα απο το σημειο που τελειωνει η οθονη και μετα

 

σημερα παραγγειλα αυτην που προτεινεις θα δω και το βιντεο γιατι καπου χαθηκα με τις οδηγειες

 

ειδα το ωιντεο απο οτι καταλαβα μπαινει οπως οι μεμβρανες στα αυτοκινητα

 

αληθεια εσυ το αφησες 24 μεχρι για να στεγνωσει οπως λεει

 

Όχι γιατί δεν έχω δεύτερο κινητό. Αν έχεις την δυνατότητα καν το. Απλά καμία ώρα το άφησα. Γενικά εχει διαδικασία και θελει προσοχή αλλά το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό. Στην αρχή ίσως και λόγο των υπολειμμάτων σαπουνιού δεν γλιστράει καλά μην σε αγχώσει όμως μετά από μια εβδομάδα με την χρήση θα λειανει. Τώρα που την έχω 2 εβδομάδες δεν την καταλαβαίνω ότι υπάρχει. Άντε καλή εφαρμογή.

 

υγ. Εχει συγκεκριμένες οδηγίες για τις καμπύλες επιφάνειες. Πρέπει να τις πατάς κάθε τόσο να εφαρμόσουν μέχρι να στεγνώσει. Γενικά ακόλουθα κατά γράμμα.

Edited by mdimitr
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ότι συμβατά ακουστικά έχω δοκιμάσει με το Lumia 630 DS δεν ακούγεται ο ήχος κλήσης από το τηλέφωνο όταν είναι συνδεδεμένα τα ακουστικά και ακούγεται μέσα από τα ακουστικά. Δεν έχει νόημα έτσι γιατί πρέπει να τα έχεις διαρκώς στο αυτί για να μην χάνεις κλήσεις. Πήγα στον Γερμανό και στην Wind και δοκίμασα 5-6 ζευγάρια και σε όλα έκανε αυτό που περιγράφω παραπάνω... Εσείς έχετε υπόψη σας κάποιο που να δουλεύει φυσιολογικά;
Link to comment
Share on other sites

Σε ένα ζευγάρι απο samsung s4 δουλεύουν οπως θέλεις. Ακούγεται ο ήχος της κλήσης και απο το 930 και μέσα απο τα ακουστικά.
Link to comment
Share on other sites

Ότι συμβατά ακουστικά έχω δοκιμάσει με το Lumia 630 DS δεν ακούγεται ο ήχος κλήσης από το τηλέφωνο όταν είναι συνδεδεμένα τα ακουστικά και ακούγεται μέσα από τα ακουστικά. Δεν έχει νόημα έτσι γιατί πρέπει να τα έχεις διαρκώς στο αυτί για να μην χάνεις κλήσεις. Πήγα στον Γερμανό και στην Wind και δοκίμασα 5-6 ζευγάρια και σε όλα έκανε αυτό που περιγράφω παραπάνω... Εσείς έχετε υπόψη σας κάποιο που να δουλεύει φυσιολογικά;

 

Δεν φταίνε τα ακουστικά είναι η default λειτουργία των windows phone.

Για να το αλλάξεις:

- σύνδεσε τα ακουστικά στο κινητό.

- πάτα ένα volume button για να εμφανιστεί το volume control

- πάνω δεξιά έχει ένα βελάκι προς τα κάτω, πάτα το

- εμφανίζονται 2 επιλογές, δόνηση αριστερά και κουδούνι δεξιά

- λογικά το κουδούνι δεξιά θα σου είναι απενεργοποιημένο, ενεργοποίησε το.

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίνε τα ακουστικά είναι η default λειτουργία των windows phone.

Για να το αλλάξεις:

- σύνδεσε τα ακουστικά στο κινητό.

- πάτα ένα volume button για να εμφανιστεί το volume control

- πάνω δεξιά έχει ένα βελάκι προς τα κάτω, πάτα το

- εμφανίζονται 2 επιλογές, δόνηση αριστερά και κουδούνι δεξιά

- λογικά το κουδούνι δεξιά θα σου είναι απενεργοποιημένο, ενεργοποίησε το.

Ευχαριστώ για την απάντηση! Το ενεργοποίησα αλλά ο ήχος που ακούγεται από το τηλέφωνο είναι πολύ χαμηλός ενώ όταν βγάζω τα ακουστικά ακούγεται κανονικά. Υπάρχει ξεχωριστή ρύθμιση έντασης ήχου τηλεφώνου όταν είναι συνδεδεμένα τα ακουστικά;
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση! Το ενεργοποίησα αλλά ο ήχος που ακούγεται από το τηλέφωνο είναι πολύ χαμηλός ενώ όταν βγάζω τα ακουστικά ακούγεται κανονικά. Υπάρχει ξεχωριστή ρύθμιση έντασης ήχου τηλεφώνου όταν είναι συνδεδεμένα τα ακουστικά;

 

Δυστυχώς όχι.

Αν και νόμιζα ότι κρατάει την ένταση που είχες πριν βάλεις τα ακουστικά.

Είναι από τα λίγα σπαστικά του windows phone που με έχουν επηρεάσει στην καθημερινότητα δεν ξέρω γιατί δεν το πρόβλεψαν.

Δοκίμασε να δεις αν είναι ίδιο με την ένταση που έχεις στα ακουστικά ίσως πάει έτσι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Για την ασύρματη φόρτιση, κάνει οποιαδήποτε βάση ασύρματης φόρτισης?

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Για την ασύρματη φόρτιση, κάνει οποιαδήποτε βάση ασύρματης φόρτισης?

 

Φυσικά, αρκεί να είναι συμβατή με το πρότυπο ασύρματης φόρτισης Qi.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ταιριάζουν όλα τα Bluetooth στα Lumia ή θέλει κι εδώ ειδική κατηγορία όπως στα ακουστικά, τα οποία ακούω έχουν κι αυτά κάποια μικροπροβλήματα;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μια ερώτηση γιατί εχω φρικάρει tempered που να μην αφήνει κενό για το 730 - 735 έχει πάρει κάποιος 3 εχω πάρει και όλα αφήνουν κενό γύρω γύρω http://prntscr.com/7z5679 δείτε ότι δεν πατάει στις άκρες γιατί η οθόνη είναι κυρτή στις άκρες άρα θα έπρεπε το glass να είναι μικρότερο για να είναι αποδεκτό το αισθητικό αποτέλεσμα όπως στα νέα i phone 6
Link to comment
Share on other sites

παιδιά μια ερώτηση γιατί εχω φρικάρει tempered που να μην αφήνει κενό για το 730 - 735 έχει πάρει κάποιος 3 εχω πάρει και όλα αφήνουν κενό γύρω γύρω http://prntscr.com/7z5679 δείτε ότι δεν πατάει στις άκρες γιατί η οθόνη είναι κυρτή στις άκρες άρα θα έπρεπε το glass να είναι μικρότερο για να είναι αποδεκτό το αισθητικό αποτέλεσμα όπως στα νέα i phone 6

 

Εγώ αυτή εδώ έχω φίλε μου...στο 730(735) και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.. λόγω του σχήματος της οθόνης δεν εφαρμόζει μέχρι τα άκρα αφήνοντας από ένα χιλιοστό δεξιά αριστερά. Πάντως εάν καθαρίσεις πολύ καλά την οθόνη και την εφαρμόσεις χωρίς να περάσει αέρας δεν θα φαίνεται ότι έχεις μεμβράνη. 4 μήνες που την έχω και δεν έχω καθόλου γρατσουνιές.

 

http://www.e-shop.gr/3mk-screen-protector-classic-for-nokia-lumia-730-2pcs-p-TEL.021047

Nokia 3310, Siemens CX65, LG , Sony K610i , Nokia 5310 Xpress Music, Nokia lumia 525 , Microsoft Lumia 535 , Lumia 730, Lumia 630 (1 week), Lumia 650, Xiaomi Mi A2 Black
Link to comment
Share on other sites

παιδιά μια ερώτηση γιατί εχω φρικάρει tempered που να μην αφήνει κενό για το 730 - 735 έχει πάρει κάποιος 3 εχω πάρει και όλα αφήνουν κενό γύρω γύρω http://prntscr.com/7z5679 δείτε ότι δεν πατάει στις άκρες γιατί η οθόνη είναι κυρτή στις άκρες άρα θα έπρεπε το glass να είναι μικρότερο για να είναι αποδεκτό το αισθητικό αποτέλεσμα όπως στα νέα i phone 6
θα μας πουν πάλι ότι δεν είναι η κατάλληλη ενότητα για αυτά τα θέματα, απλά για να μην ψάχνεις άδικα σου λέω ότι tempered που να καλύπτει ολόκληρη την επιφάνεια και να εφάπτεται και σωστά, δεν υπάρχει ούτε στο 730-735 ούτε και στο 830, τα έχω και τα δύο και έχω δοκιμάσει τα πάντα, θα βολευτείς με απλή μεμβράνη κι ακόμη και τότε χωρίς ικανοποιητικά αποτελέσματα
samsung galaxy tab s 10.5 lte, nokia lumia 730, lenovo vibe shot, nokia lumia 930, motorola moto x style, iphone 6s plus, samsung note 9, iphone xs max...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...