Jump to content

Nostalgia @ myphone.gr: Nokia 3210


eirhnh_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπράβο βρε Ειρήνη, περιεγραψες ότι ακριβώς με εντυπωσίασε σε αυτο το κινητο στο πρώτο σου ποστ. Ήταν το πρώτο μου κινητο κάπου εκει στο 2000 (παιδι του 83). Πως να ξεχάσω το φιδακι και τις προσόψεις. Κλασσικά η αγαπημένη μου μια γνήσια ΝΟΚΙΑ λαχανί. Τα εικονομηνηματα και οι ήχοι κλήσεις έδιναν και έπαιρναν εκείνη την εποχή. Περιττό να πω ότι μηνύματα έγραφα με τυφλό σύστημα, σε χρόνο dt.

Να είσαι καλα για τις μνήμες που ζωντανεψες στο μυαλό μου.

 

Να εισαι καλα φιλε μου! Παροτι σημερα τετοιες συσκευες βροντοφωναζουν το ποσο εκτος εποχης ειναι, για την εποχη εκεινη, τα παιχνιδια, τα εικονομηνυματα και η αλλαγη προσοψεων ηταν η καινοτομια του...

 

Θυμαμαι χαρακτηριστικα, να λεω ολο καμαρι (1η Γυμνασιου πηγαινα) εκθειαζοντας το κινητο μου, "παιρνει και εικονομηνυματα το δικο μου και τα βαζω ταπετσαρια οπως στον υπολογιστη"...

 

Σα να λεμε τωρα, εχει διπυρηνο επεξεργαστη!! :lol:

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 111
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Συγχαρητήρια για το θέμα! Και μένα ήταν το πρώτο μου κινητό, το είχαμε πάρει το 2000 με σύνδεση τελεστέτ στο όνομα της μάνας μου. Μετά όταν πήγα φαντάρος και γύρισα με την πρώτη άδεια, τέλη του 2000 269 ΕΣΣΟ, μου πήρανε δώρο ένα 3310, κάπου γύρω στις 70000, το οποίο δεν έμελλε να μείνει στα χέρια μου καθώς μου το έκλεψαν λίγο μετά στο στρατό. Οπότε ξαναγύρισα στο 3210, το οποίο κράτησα μέχρι λίγο πριν απολυθώ και έδωσα στη μάνα μου για να μιλάμε πιο άνετα, εγώ πήρα ένα ericsson t65, τι κινητό κι αυτό! Γενικά το κρατήσαμε αρκετό καιρό, θυμάμαι τα εικονομυνήματα, το φιδάκι, πόσο κράταγε η μπαταρία.... Μετά από κανά δυο χρόνια το δώσαμε στη θεία μου, προσωρινά υποτίθεται γιατί της είχαν κλέψει το δικό της, δεν μας το ξαναέδωσε ποτέ, παρόλο που της το είχα ζητήσει με κίνδυνο να γίνω κακός. Πάντως ακόμα στην ομόνοια μπορείτε να το βρείτε, πρόσφατα είχα δει ένα 8310 στα 30 ευρώ...Αχ τι μου θυμήσατε, πόσο θα ήθελα να γύριζα το χρόνο πίσω, τι ωραία χρόνια, πόσα πράγματα θα ήθελα να κάνω διαφορετικά.....:(:(
Link to comment
Share on other sites

Αχ τι μου θυμήσατε, πόσο θα ήθελα να γύριζα το χρόνο πίσω, τι ωραία χρόνια, πόσα πράγματα θα ήθελα να κάνω διαφορετικά.....:(:(

 

Πολύ μεγάλη κουβέντα αυτή.... :ninja::cry:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά ήταν το πρώτο ΝΟΚΙΑ με Τ9 (στα αγγλικά φυσικά). Παρόλο που τότε είχα το 8210 ήταν κάτι που το ζήλευα...
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Εεεεεεεεεεεεεεε , τα κρυφα μενου τα ξεχνατε ??

Με το netmonitor ειχα χαρτογραφησει ΟΛΗ ΤΗΝ TELESTET στην Κρητη !

Ακομα θυμαμαι που εκανα κληση μεσω ...Σαντορινης απο το Ηρακλειο... ετσι για πλακα. ( το ΤΑ ηταν μεγαλο τοτε...) :) :)

 

Εικονομηνυματα, γκομενομηνυματακια ...μερα νυχτα. :)

Τοτε ειχαμε ολοι κ@@@λα με τα μηνυματα ! Τωρα μονο με facebook

ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ ΣΤΑ FM ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ? ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ? ΥΠΑΡΧΕΙ?-->> :lol:http://mms://1045fm.live24.gr/1045fm/" max 600 users.
Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη πολύ καλό το άρθρο σου για το θρυλικό 3210, μπράβο! Αν και δεν το είχα ποτέ μου, ήταν το αδιαμφισβήτητο best-seller των κινητών της εποχής. Ήμουν στην Αγγλία τότε (στο Liverpool) και θυμάμαι το είχε πολύς κόσμος. Εγώ τότε είχα το 8850 (πρέπει να γραφτεί ένα άρθρο και για αυτό το επίσης ιδιαίτερα αξιόλογο, αν και πανάκριβο κινητό). Θυμάμαι όταν είχα αλλάξει εταιρία κινητής μου είχαν δώσει δωρεάν ένα 3310 (ο διάδοχος του 3210). Πιο συμμαζεμένο κινητό, αλλά πιστεύω πως δεν είχε την επιτυχία και "πρωτιά" του 3210.

 

Τα έχω ακόμα και τα δύο κινητά (8850 και 3310) και μάλιστα ενεργά με καρτοκινητές SIM για ώρα ανάγκης. Η μπαταρία του 8850 εννοείται πως έχει "λιώσει" και δεν κρατάει ούτε μια μέρα φόρτιση...

 

Αξέχαστες εποχές... :love:

 

οπως λεει και ο φιλος Dr mobile πρεπει να γινει και ενα review για το 8850 .Αν και δεν ηταν best seller ηταν απο τα περισσοτερο κοσμηματα-κινητα που εχουν βγει ποτε... το ακριβοτερο κινητο που εχω παρει ποτε.. και εχω παρει πααααρα πολλα!

Link to comment
Share on other sites

Εεεεεεεεεεεεεεε , τα κρυφα μενου τα ξεχνατε ??

Με το netmonitor ειχα χαρτογραφησει ΟΛΗ ΤΗΝ TELESTET στην Κρητη !

Ακομα θυμαμαι που εκανα κληση μεσω ...Σαντορινης απο το Ηρακλειο... ετσι για πλακα. ( το ΤΑ ηταν μεγαλο τοτε...) :) :)

 

Εικονομηνυματα, γκομενομηνυματακια ...μερα νυχτα. :)

Τοτε ειχαμε ολοι κ@@@λα με τα μηνυματα ! Τωρα μονο με facebook

 

Πως να τα ξεχάσουμε... Κι εγώ είχα χαρτογραφήσει τη μισή Θεσσαλία! Έβλεπα το channel και ήξερα που είμαι (gps :lol:)

Τα εργοστασιακά netmonitor 3210/3310 ήταν πάρα πολύ καλά... Και μόνο που μπορούσες να κλειδώσεις σε κανάλι και να πάρεις τηλέφωνο μετρούσε πολύ! Πόσες φορές έπαιζα με extended cells της Telestet από Χαλκιδική ... στο Πήλιο! :)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

οπως λεει και ο φιλος Dr mobile πρεπει να γινει και ενα review για το 8850 .Αν και δεν ηταν best seller ηταν απο τα περισσοτερο κοσμηματα-κινητα που εχουν βγει ποτε... το ακριβοτερο κινητο που εχω παρει ποτε.. και εχω παρει πααααρα πολλα!

 

και για εμας τους παππουδες του φορουμ (1979 κ κατω) πρεπει να γινει κ για το Motorola Startac :thanks:

Link to comment
Share on other sites

Όταν βγήκε δεν είχε δόνηση και θυμάμαι φίλους που έρχονταν και μου ζητούσαν να τους εγκαταστήσω το σχετικό μοτεράκι. Ώραιο κινητό άξιζε πέρα ως πέρα τα χρήματα του. Edited by gmo
Link to comment
Share on other sites

το μονο κινητο που αγορασα 6 φορες!

5 για μενα (μιας και συνεχεια μου πεφτουν και σπανε και 1 το εχασα)

και 1 για δωρο!

ΤΕΛΕΙΟ κινητο .+-

και με τα εικονομυνηματα τοτε γινοταν χαμος!!

MrZisis
Just a tech savvy gamer ...

Link to comment
Share on other sites

το μονο κινητο που αγορασα 6 φορες!

5 για μενα (μιας και συνεχεια μου πεφτουν και σπανε και 1 το εχασα)

και 1 για δωρο!

ΤΕΛΕΙΟ κινητο .+-

και με τα εικονομυνηματα τοτε γινοταν χαμος!!

 

Τα best seller ηταν 2! Κατι αγρια ματια, κ 1 φτερωτη καρδια!!! Χεχε

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Καπως ετσι νομιζω ξεκινησαν και οι μοδες με τα ποιηματακια και τα στιχακια στα κινητα.Εκεινη την εποχη!
ΜΑΧ.
Link to comment
Share on other sites

τι μου θυμησατε ρε παιδια τωρα....μιλαμε για πολυ νοσταλγια ομως.επαιζα φιδακι θυμαμαι και το ειχα τερματισει στο σχολειο και μου λεγαν ολοι μα καλα πως? και τοτε διναν ενα κινητο ακομα δωρο για οποιον ειχε ψιλο σκορ :lol:

αστε που το εχω μονιμο avatar απο παλια.....

να στε καλα

Link to comment
Share on other sites

ειρηνη χωρις παρεξηγηση but I lOVE YOU! πραγματικα δε μπορεις να καταλαβεις τι μου θυμισες τωρα.... ηταν κ για μενα το 1ο μου κινητο οταν το απεκτησα χριστουγεννα 99 προς 2000. 79,900δρχ με 10,000δρχ δωρεαν χρονο ομιλιας + ασημενια προσοψη απο cote. τι να πρωτοθυμηθω, τα Ringtones που συνθεταμε?, τα εικονομηνυματα?, τα στοιχακια?,το λογοτυπο που προσπαθουσαμε να αλλαξουμε?απιστευτη συσκευη και ατελειωτες μνημες....thnx!
Link to comment
Share on other sites

ειρηνη χωρις παρεξηγηση but I lOVE YOU! πραγματικα δε μπορεις να καταλαβεις τι μου θυμισες τωρα.... ηταν κ για μενα το 1ο μου κινητο οταν το απεκτησα χριστουγεννα 99 προς 2000. 79,900δρχ με 10,000δρχ δωρεαν χρονο ομιλιας + ασημενια προσοψη απο cote. τι να πρωτοθυμηθω, τα Ringtones που συνθεταμε?, τα εικονομηνυματα?, τα στοιχακια?,το λογοτυπο που προσπαθουσαμε να αλλαξουμε?απιστευτη συσκευη και ατελειωτες μνημες....thnx!

 

Do you love me? Nice! :O Thank you! :lol:

 

Εγω ποτε δεν εμαθα ποσο στοιχισε μιας και μου το δωρισαν! Κι εμενα ασημι ηταν η προσοψη αν και ομολογω θα προτιμουσα τη λαχανι!!!

 

Οσο για τα ringtones, μου εχει μεινει παιδικο τραυμα που πασχιζα να "συνθεσω" το "Φυσαει Πολυ" του Πλουταρχου και μου εβγαινε κατι τελειως ασχετο... Οσους οδηγους κι αν προσπαθησα... :cry:

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Do you love me? Nice! :O Thank you! :lol:

 

Εγω ποτε δεν εμαθα ποσο στοιχισε μιας και μου το δωρισαν! Κι εμενα ασημι ηταν η προσοψη αν και ομολογω θα προτιμουσα τη λαχανι!!!

 

Οσο για τα ringtones, μου εχει μεινει παιδικο τραυμα που πασχιζα να "συνθεσω" το "Φυσαει Πολυ" του Πλουταρχου και μου εβγαινε κατι τελειως ασχετο... Οσους οδηγους κι αν προσπαθησα... :cry:

εμείς που ξέρουμε μουσική να δεις τι πάρτυ κάναμε όταν μας ζητούσαν να συνθέσουμε... :) Τέλεια εμπειρία! Πλέον είμαστε περιττοί! Όλοι μου δίναν τα κινητά τους και μου λέγανε "μπορείς να μου γράψεις αυτό;" και όλο αγωνία ήταν. Το τι πορτοκαλάδες με είχαν κεράσει (2α Γυμν ήμουν,μη το παρακάνουμε) για Πλούταρχο και Ρέμο... Η σύνθεση στα κινητά ήταν πολύ απλή διαδικασία αρκεί να ήξερες περίπου πως πάει το τραγούδι (γιατί δεν ήξερα καν κάποια τραγούδια που μου ζητούσανε...)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Do you love me? Nice! :O Thank you! :lol:

 

Εγω ποτε δεν εμαθα ποσο στοιχισε μιας και μου το δωρισαν! Κι εμενα ασημι ηταν η προσοψη αν και ομολογω θα προτιμουσα τη λαχανι!!!

 

Οσο για τα ringtones, μου εχει μεινει παιδικο τραυμα που πασχιζα να "συνθεσω" το "Φυσαει Πολυ" του Πλουταρχου και μου εβγαινε κατι τελειως ασχετο... Οσους οδηγους κι αν προσπαθησα... :cry:

 

επιδη και εγω ειμαι ασχετος απο μουσικη εμπαινα σε site, με τραγικες ταχυτητες οπως πολυ σωστα εγραψες σε νετ καφε μαλιστα γιατι που ιντερνετ στο σπιτι τοτε, και ειχαν οδηγιες για το καθε τραγουδι.πχ για τον υμνο της ΠΑΟΚΑΡΑΣ πατουσες 98563214589 οπου καθε νουμερο αντιχτοιχουσε σε μια νοτα. πραγματικα σε ευχαριστω για τις αναμνησεις αυτες!

Link to comment
Share on other sites

Πρωτο μου κινητο αλλα το ειχα το 1998,εβλεπες ολους γυρω σου με αυτη τη συσκευη,καλο αλλα το 8210 ηταν κορυφη εκεινη τη χρονια...
Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι, είχα δώσει το 6110 (το γνωστό χαμαιλέοντα) για να πάρω το 3210.

Παίζει να ήμουν και ο πρώτος που το αγόρασα στην Ελλάδα. Βασικά, ντρεπόμουν να το κυκλοφορήσω, επειδή....δεν είχε κεραία!:O όλοι το κοίταζαν περίεργα....

Πάντως, τη μετάνιωσα την αγορά, μιας και το 6110 ήταν σαφώς καλύτερα εξοπλισμένο και έτσι γρήγορα- γρήγορα πέρασα στο εξαιρετικό νοκια 6150 , που μαύρη η ώρα και η στιγμή που το έδωσα και αυτό για το τρισάθλιο 7110....

 

Επομένως, από το 3210 δεν έχω και πολλές αναμνήσεις. Θυμάμαι όμως ότι το πλασιτκό κάτω από την οθόνη ξέβαφε από μόνο του, στις ασημί προσόψεις.

 

Τελικά, σε όλα τα νοσταλγικά, μόνο τα αρνητικά έχω να θυμάμαι:blink::blink:

 

Πάντως, στην βιτρίνα μου, παίζει ένα 3210 αυτή τη στιγμή, πλήρως λειτουργικό και σε πολύ καλή εξωτερική κατάσταση. Κάνει παρέα στην υπόλοιπη νόκια συλλογή μου :)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη μ αρεσεις!!! :lol: τα αρνητικα αναφερεις πρωτα σε καθε "νοσταλγια"! Χαχαχαχα

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη μ αρεσεις!!! :lol: τα αρνητικα αναφερεις πρωτα σε καθε "νοσταλγια"! Χαχαχαχα

Όντως...

Ξέρεις, όταν εντοπίσω ένα αρνητικό σε κάποια συσκευή, εστιάζω σε αυτό και ξεχνάω ό,τι άλλο καλό μπορεί να μου προσφέρει το κινητό.

Είναι λάθος νοοτροπία, το ξέρω...:O

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Όντως...

Ξέρεις, όταν εντοπίσω ένα αρνητικό σε κάποια συσκευή, εστιάζω σε αυτό και ξεχνάω ό,τι άλλο καλό μπορεί να μου προσφέρει το κινητό.

Είναι λάθος νοοτροπία, το ξέρω...:O

 

Οντως λαθος γιατι εστιαζοντας στο αρνητικο ισως χανεις τα δεκαδες αλλα θετικα! Απλα τελειο, δε θα υπαρξει ποτε! ;)

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

τα εικονομυνηματα ηταν οντως κορυφη...εμενα μου αρεσαν και οι απλοι ηχοι τις νοκια...μονο μελωδια..και ειχαν πολυ πλακα

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης τότε τα ringtones ήταν ΔΥΝΑΤΑ! Θυμάμαι στο 3310, αλλά και στο υπερβολικά μικρό 8850, το "Loud" (δυνατό) προφίλ σου έσπαγε τα αυτιά και δεν έχανες ποτέ κλήση... Τώρα με τα smartphones μου λείπει πολύ αυτο. Αν ξεχάσω το iPhone σε μέσα τσέπη μπουφάν και απομακρυνθώ λίγο δεν το ακούω... Καμία σχέση με τα Nokiaκια εκείνης της εποχής... Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Πρωτο μου κινητο αλλα το ειχα το 1998,εβλεπες ολους γυρω σου με αυτη τη συσκευη,καλο αλλα το 8210 ηταν κορυφη εκεινη τη χρονια...

 

φιλε μου αν θυμαμαι καλα εκεινη την χρονια που λες δεν ειχε βγει 8210

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...