Jump to content

Nostalgia @ myphone.gr: Nokia 3210


eirhnh_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ανέκαθεν, η τεχνολογία ήταν κάτι το αξιοθαύμαστο και μάγικο για μένα! Απο τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου δεν έχανα ευκαιρία, να ζητάω απεγνωσμένα απο τους γονείς μου έναν υπολογιστή μην ξέροντας καν τι να κάνω πάνω σε αυτόν... Τα χρόνια πέρασαν, υπολογιστή πήρα και τα κινητά άρχισαν σιγά σιγά να εισβάλλουν στις ζωές μας κρινόμενα ως απαραίτητα! Τότε ήταν, που άνοιγε για μένα ένας νέος κόσμος, εξίσου μαγικός και όμορφος με αυτό των υπολογιστών, αλλά λόγω μικρής ηλικίας και απουσία αντικειμενικών αναγκών, το κινητό παρέμενε για μένα απλά ενα όνειρο, και δη, άπιαστο!

 

Μια Παρασκευή του έτους 2001 κι ενώ η γιορτή μου πλησiαζε, έλαβα ενα απρόσμενο δώρο... Ενα κουτί, αγνώστου περιεχομένου και βάρους, να με περιμένει δίπλα στο κρεβάτι μου... Με τεράστια έκπληξη διαπίστωσα ανοίγοντάς το, πως περιέχει ενα κινητό τηλέφωνο... το ΟΛΟΔΙΚΟ μου κινητό τηλέφωνο απο το οποίο θα μπορούσα να στέλνω μηνύματα στις ανύπαρκτες βεβαίως, επαφές μου! Και τότε ήταν που ξαφνικά επήλθε η αμφιβολία... Μα τι κινητό είναι αυτό που δεν έχει κεραία? Στη φτωχή μου τότε εφηβική πείρα, όπου κινητό τηλέφωνο, και μια κεραία ν’ ακολουθεί και να προεξέχει...

 

Μήπως μου έκαναν οι γονείς μου πλάκα, και αυτό δεν ήταν τίποτα άλλο παρά ένα παιχνιδάκι? Μα οχι... η αμφιβολία έφυγε γρήγορα, μιας και στα χέρια μου κρατούσα ενα ΝΟΚΙΑ 3210 σε ασημί χρώμα, με τις λεπτές και λιτές γραμμές του και την επαναστατικά μεγάλη οθόνη του, για την εποχή! Κάρτα SIM βρέθηκε γρήγορα και καθώς η συσκευή μου εμφάνιζε τα «κλασσικά» animated χεράκια της ΝΟΚΙΑ, ξετρελάθηκα! Τόση τεχνολογία σε μια τόσο μικρή συσκευή? Σκέφτηκα... Και η συνέχεια, φάνταζε ακόμα πιο μαγική....

 

Ποιός απο εμάς θα καταφέρει ποτέ να ξεχάσει το θρυλικό φιδάκι; Αν και η συσκευή διέθετε 3 παιχνίδια, το αγαπημένο όλων και συνεπώς και δικό μου, ήταν το θρυλικό φιδάκι! Ο λόγος που το game boy μου έπιασε αράχνες στο συρτάρι, δεν ήταν άλλος απο αυτή την ευέλικτη φορητή συσκευή της οποίας η χρήση έγινε για μένα... μανία!!!!

 

Τι γινόταν όμως με τις δημιουργικές μας ανησυχίες; Κι αν τα ανήσυχα καλλιτεχνικά πνεύματα έβλεπαν το φιδάκι απλά ως σπατάλη χρόνου; Η φινλανδική εταιρεία, είχε κι εδώ την απάντηση... Ποιός δεν επιχείρησε ποτέ του να «συνθέσει» έστω ενα ringtone? Ποιός δεν έψαξε μανιωδώς σε περιοδικά, εφημερίδες, internet (με τραγικά αργές συνδέσεις), να βρεί το συνδυασμό πλήκτρων ώστε να συνθέσει το αγαπημένο του τραγούδι? Τον ύμνο της αγαπημένης του ομάδας? Ηταν άλλωστε πολύ «in» στις εκδρομές του σχολείου όπου επιτρεπόταν το κινητό, να κάνεις αναπάντητες με τους συμμαθητές σου για να ακούγεται το ringtone του καθενός! Για τους μεγαλύτερους της παρέας, ήταν απλά καμάρι όταν στη δουλειά χτυπούσε το κινητό σου με τον ύμνο της αγαπημένης σου ομάδας! Απο επιδόσεις όμως; Τι;

 

http://content.myphone.gr/photo/full/2300/nokia-3210-the-phone-of-the-decade.jpg

 

Λοιπόν κατ’ εμένα, θα ήταν άδικο να χρησιμοποιήσουμε τον όρο «επιδόσεις» για συσκευές τις εποχής εκείνης! Με βάρος μόλις 151gr (!!!) και οθόνη 5 (!!!) γραμμων... με 6 προεγκατεστημένους ήχους κλήσης και 10 επίπεδα έντασης ήχου, έκανε άψογα αυτό που έταζε οτι κάνει! Να δουλεύει ως ΤΗΛΕΦΩΝΟ μόνο και το σκοπό αυτό να επιτελεί. Τι κι αν δεν υποστήριζε MMS και email; Τι κι αν λέξεις όπως GPRS και EDGE ήταν γι’ αυτό άγνωστα πεδία; Ποιός νοιαζόταν αν δεν είχε το τυπικό, στοιχειώδες (για τα σημερινά δεδομένα) memory phonebook; Είχε όμως ξυπνητήρι! Είχε κομπιουτεράκι! Είχε τη δυνατότητα αλλαγής εμφάνισης μέσω των αποσπώμενων προσόψεων του, που ΣΙΓΟΥΡΑ όλοι σας θα γνωρίζετε και θα έχετε ίσως αγοράσει από... πλανώδιους πωλητές και μη κατά το παρελθόν. Μα το σημαντικότερο όλων, είχε μια απροβλημάτιστη και σταθερή λειτουργία με αξιοσημείωτη αυτονομία, που άγγιζε και τις 11 μέρες ενίοτε, τουλάχιστον με τον δικό μου τρόπο χρήσης!

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=r45BEvul1hI]Nokia 3210 by ingerasro - YouTube[/ame]

 

Σε μια εποχή που οι συσκευές κινητής τηλεφωνίας είναι ικανές να αντικαταστήσουν τον υπολογιστή, σίγουρα το ΝΟΚΙΑ 3210 κραυγάζει.... πόσο παρωχημένο είναι. Έχει όμως κάτι που ποτέ, καμία σύγχρονη συσκευή δεν θα αγγίξει… Τη νοσταλγία του παρελθόντος.. Όταν οι συσκευές επιτελούσαν με τη λειτουργία τους - κατά λέξη- με το όνομα που τους δόθηκε και τον προορισμό για τον οποίο δημιουργήθηκαν… Ήταν: ΤΗΛΕΦΩΝΑ. :)

 

Εσείς, τι εμπειρίες είχατε από αυτό το θρυλικό - πλέον- Nokia; Τι μνήμες σας φέρνει στο μυαλό; Τι σας άρεσε πιο πολύ και τι σας... έσπαγε διαρκώς τα νεύρα με τις λειτουργίες του; Μοιραστείτε τα μαζί μας, δεν λέγεται άδικα «Nostalgia» η συγκεκριμένη στήλη...

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 111
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

από τα πολύ καλά οικονομικά κινητά της NOKIA που μπορούσες να αλλάξεις και πρόσοψη.. το είχε η κοπέλα μου τότε και της άρεσε πάρα πολύ..!!!
Link to comment
Share on other sites

αυτό το mms με την καρδούλα πήγαινε και ερχοταν καθε μέρα χαχαχα. Epic

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Ahahaahha

Θυμάμαι πως κατάστρεψα το 1ο μου κνητό .... (αυτό)

Μπήκα στην θάλασσα με το κινητό στην τσέπη αχχαχαχαχα

Κινητά: LG Optimus 2x , Iphone 3g, Nokia 7610
Link to comment
Share on other sites

και εγω ακόμα το έχω, θυμάμαι του είχα πάρει και την πρόσοψη με τις φωτιές που το έκανα ακόμα πιο αδύνατο, και το joystick για το φιδάκι.

 

πλάκα στην πλάκα το κινητό ακόμα δουλεύει απροβλημάτιστα

Mobile Phones: Nokia 3300, Nokia 7710, HTC touch dual, HTC touch 2, Dell Streak mini 5, Coming Soon Lenovo P780
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου να εισαι καλα γιατι προσωπικα με γυρισες πολλα χρονια πισω (αν και ειχα και πιο παλιες συσκευες). Το κορυφαιο ειναι οτι προσφατα μιλουσαμε με εναν φιλο μου για παλια κινητα και του ειχα αναφερει το 3210 που μου ειχανε κλεψει απο το μπουφαν σε ενα club στην Θεσσαλονικη. Παντως το κινητακι απο οσο μπορω να θυμηθω την δουλεια του την εκανε μια χαρα. Στο σημειο δε που αναφερεις για τα ringtones τουλαχιστον σε μενα επεσες 1000% μεσα!!!

 

 

ΥΓ

Πολυ καλη η ιδεα γενικοτερα τα αρθρα για τις παλιες συσκευες!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου να εισαι καλα γιατι προσωπικα με γυρισες πολλα χρονια πισω (αν και ειχα και πιο παλιες συσκευες). Το κορυφαιο ειναι οτι προσφατα μιλουσαμε με εναν φιλο μου για παλια κινητα και του ειχα αναφερει το 3210 που μου ειχανε κλεψει απο το μπουφαν σε ενα club στην Θεσσαλονικη. Παντως το κινητακι απο οσο μπορω να θυμηθω την δουλεια του την εκανε μια χαρα. Στο σημειο δε που αναφερεις για τα ringtones τουλαχιστον σε μενα επεσες 1000% μεσα!!!

 

 

ΥΓ

Πολυ καλη η ιδεα γενικοτερα τα αρθρα για τις παλιες συσκευες!

 

Κοριτσακι ειμαι! :happy: :p

 

Να 'σαι καλα φιλε μου!! Χαιρομαι που πετυχα το σκοπο για τον οποια δημιουργηθηκε η ενοτητα "νοσταλγια"

:happy:

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι ότι μονίμως μου έπεφτε απο την τσέπη λόγο του μεγάλου βάρους του.:)

Πολυ γερή κατασκευη που με τις προσόψεις του μπορούσες να το έχεις πάντα σαν καινούργιο.

Το είχα αγοράσει αρχες του 1999 αν θυμάμαι καλα. Αμέσως όταν κυκλοφόρησε.

Μακάρι και σήμερα να είχαν τα smartphones δυνατότητα αλλαγής προσοψεων ώστε να μην χρειαζόμαστε θήκες.

Προσπαθω να θυμηθώ πόσο το είχα αγοράσει. Δεν ήταν και τόσο φθηνο όταν κυκλοφόρησε. Παρέμεινε όμως αρκετό καιρο στην αγορα και το πωλούσαν αργότερα σαν καρτοκινητό.

Δεν θυμάμαι καν τι το εκανα. Τότε συνήθιζα να χαριζω σε καποιο μέλος της οικογένειες το παλιο μου όταν αγόραζα νέο κινητο.

Το είχα αντικαταστήσει μ ένα Panasonic το οποίο είχε λίγο μεγαλύτερη οθόνη και ήταν πολυ πιο ελαφρύ.

Δεν το άντεξα όμως και αμέσως μετα πήρα την θρυλική παντοφλα για τα δεδομένα εκείνη της εποχής: το ΝΟΚΙΑ 7110.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Θυμαμαι ειχα λυσαξει να παρει κινητο η κοπελα μου για να μηλαμε.Βεβαια εκεινη δεν ηθελε αλλα με το ζορι την επειδα να παμε να το αγορασει.

Γυρισαμε σχεδον 8 καταστηματα του γερμανου για να το παρουμε γιατι μολις ειχε προτοβγει.Λιγο ακομα και θα καταστρεφοντουσαν οι κοποι που ειχα κανει για να την πεισω

Τελικα βρηκαμε στο καταστημα κοντα στην διαγωνιο(θεσσαλονικη)

που μολις τα ειχαν παραλαβει και τα εβγαζαν απο την κουτα.

Αμεσως πηραμε το πρωτο κινητο και φυγαμε.

Μεγαλh χαρα τοτε να το ανοιγεις (unboxing) και να το βαζεις σε λειτουργια.

Και βεβαια μετα απο καιρο ειχαμε παρει και την διαφανη προσοψη που τοτε στο συγκεκριμενο μοντελο ηταν μπρος πισω και εβλεπες την πλακετα με τα πληκτρα και απο πισω την μπαταρια.

Μεγαλες στιγμες.

 

Επι δραχμων ακομα το ειχαμε παρει 80 χιλιαρικα.

Edited by TN97
sehlen
Link to comment
Share on other sites

Το είχα λιώσει τόσο πολύ το κινητό στο φιδάκι που τα πλήκτρα του σταυρού (8,2,4,6) δεν πατιώντουσαν καλά. Για κάποιο λόγο το προτιμούσα από το 3310 που βγήκε μετά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

_______________________________________

iPhone 4 32GB using AppleWeb HD v2.5.

bittenApple - Subscribe for the latest major news about Apple, guides, reviews, solutions and more!

Follow me on twitter.

Link to comment
Share on other sites

Το είχα λιώσει τόσο πολύ το κινητό στο φιδάκι που τα πλήκτρα του σταυρού (8,2,4,6) δεν πατιώντουσαν καλά. Για κάποιο λόγο το προτιμούσα από το 3310 που βγήκε μετά.

 

Το 3310/3330 ηταν ο διαδοχος και υποτιθεται πιο προηγμενο! Εγω τ αγαπησα εξισου! :happy:

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

δεν ετυχε να εχω τη συγκεκριμενη συσκευη (ημουν fan της ericsson απο το 99), αλλά εβρισκα πρωτοποριακη την ελλειψη εξωτερικης μπαταριας! Πολυ ομορφος σχεδιασμος το συγκεκριμενο κινητο!
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μου κινητό (αν και ήθελα το 8210 αλλά ήταν ακριβό)!! :)

Από ήχους κλήσης νομίζω είχε πολύ περισσότερους προεγκατεστημένους. Καθόμουν δημιουργούσα ήχους κλήσης από τραγούδια και μετά τα έγραφα σε ένα τετράδιο να τα δίνω στους φίλους μου.

Το φιδάκι το είχα τερματίσει 3 φορές!

Προσωπικά η μπαταρία μου κρατούσε γύρω στις 6-7 ημέρες.

Από προσόψεις.. του είχα αλλάξει τρεις! Η πρώτη και αγαπημένη μου μία γνήσια πρόσοψη με σχέδιο φωτιάς, την οποία είχα ακριβοπληρώσει και η οποία τελικά δεν ήταν καλής ποιότητας. Άρχισε να ξεβάφει και να σπάει. Η δεύτερη μία του "παζαριού" και η τρίτη που παραμένει ακόμα στο κινητό ήταν μία γνήσια λαχανί:

http://mobilesupportservices.co.uk/shop/catalog1/images/covernokia3210zircongreenskr4.JPG

 

Επίσης θυμάμαι ότι αργότερα άρχισε να κυκλοφορεί η συσκευή έχοντας δόνηση, μία λειτουργία που έλειπε από το δικό μου κινητό και μου είχε κακοφανεί! :p

Η συσκευή πάντως βρίσκεται στο συρτάρι και λειτουργεί μια χαρά ακόμα!

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας το άρθρο μου ήλθε και μένα στον νου το θρυλικό 3310!!!.

Ήταν η "μόδα" της εποχής....ειδικά στον γυναικείο πληθυσμό και το έβλεπες να φυγουράρει σε κάθε τραπέζι μέσα στις καφετέριες :)

Το κύριο χαρακτηριστικό του ήταν η μεγάλη αντοχή που είχε στα χτυπήματα .... Αμέτρητες φορές μου έπεσε και συνήθως άνοιγε το κάπακι ...το ξανάβαζα στην θέση του και συνέχιζε να δουλαύει άψογα :D

Link to comment
Share on other sites

Η μάνα μου το χρησιμοποιεί ακόμα και τελευταία μου έκανε και παράπονα γιατι λέει θελει φόρτιση κάθε 2 μερες:lol:

Που να της δώσω και smartphone

Link to comment
Share on other sites

Επι δραχμων ακομα το ειχαμε παρει 80 χιλιαρικα.

 

τι μου θύμισες τώρα πακέτο cosmote με δευτερη πρόσοψη και 10000δρχ χρονο ομιλίας ο γερμανός επειδή είχαμε πάρη δυο συσκεύες μας τα άφησε απο 75000δρχ

Mobile Phones: Nokia 3300, Nokia 7710, HTC touch dual, HTC touch 2, Dell Streak mini 5, Coming Soon Lenovo P780
Link to comment
Share on other sites

Από τα καλύτερα κινητά που είχα ποτέ!

Ρε παίδες πόσο θα ήθελα να υπήρχε τρόπος να το αποκτήσω πάλι!!

Κωνσταντίνος

--------------------------------------

Samsung Galaxy S23 256GB - Samsung Galaxy Note 8 Dual Sim 64 GB - Microsoft Lumia 640 Dual Sim

Link to comment
Share on other sites

Επι δραχμων ακομα το ειχαμε παρει 80 χιλιαρικα.

 

Οντως τοσο το ειχα παρει.. Πολυ καλο τηλ. και το πρωτο:D

 

Το είχα λιώσει τόσο πολύ το κινητό στο φιδάκι που τα πλήκτρα του σταυρού (8,2,4,6) δεν πατιώντουσαν καλά. Για κάποιο λόγο το προτιμούσα από το 3310 που βγήκε μετά.

 

 

Ασε θυμαμαι κατι εποχες... Επαιζα στο μαθημα :p και ποοοσες φορες τσιμπισα απουσια ... :lol:

Το 3330 φιλε μου με την πολυ μ@ματη προσωψη..

 

http://ecx.images-amazon.com/images/I/41B8AEANRFL._SL500_AA300_.jpg

 

 

Αρε εποχες....:O

Link to comment
Share on other sites

Από τα καλύτερα κινητά που είχα ποτέ!

Ρε παίδες πόσο θα ήθελα να υπήρχε τρόπος να το αποκτήσω πάλι!!

 

Για καποιο διαστημα, νομιζω το 2010, επανακυκλοφορησε ως retro συσκευη! Κανε ενα ψαξιμο στο ebay... ;)

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Για καποιο διαστημα, νομιζω το 2010, επανακυκλοφορησε ως retro συσκευη! Κανε ενα ψαξιμο στο ebay... ;)

 

http://www.lekki.fr/en/19-nokia-3210 ;)

Link to comment
Share on other sites

Για καποιο διαστημα, νομιζω το 2010, επανακυκλοφορησε ως retro συσκευη! Κανε ενα ψαξιμο στο ebay... ;)

 

Το βρήκα σε πολύ καλή κατάσταση στο ebay μεταχειρισμένο..

Βλέπω το iphone να τρώει συρτάρι.. λέμε τώρα!! :p:lol:

Κωνσταντίνος

--------------------------------------

Samsung Galaxy S23 256GB - Samsung Galaxy Note 8 Dual Sim 64 GB - Microsoft Lumia 640 Dual Sim

Link to comment
Share on other sites

 

Απαιχτος!!! Αυτο εννοουσα! ;) Σερφαρω μεσω μηλου και mobile internet αυτη τη στιγμη, οποτε ειχα λιγο περιορισμενο search! ;)

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο πραγματικο μπεστ-σελλερ κινητο...
Q for eva ;-) Katoxos ton parakato kiniton me vathmo ikanopiisis: Nokia 5110 (2/5) - Panasonic G52 (1/5) - Ericsson T10s (1/5) - Alcatel 511 (2/5) - PANASONIC GD 95 (5/5) - Panasonic GD67 (2/5) - Nokia 7250i (2/5) - Nokia 3650 (3/5) - Nokia 3230 (3/5) - UBiQUiO 401 (3/5) - NOKIA N93 (6/5) :respect: - Nokia Ν86 (3/5) - SE Χ10 mini pro (4/5)
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά το είδα στα χέρια ενός φίλου και έπαθα πλάκα....Επαναστατικό design και η κεραία κρυμμένη στο σώμα του κινητού. Απίστευτα όμορφο για την εποχή εκείνη. Πήρα ένα εγώ και πήρε και η κοπελιά μου τότε το ίδιο, κι όταν της έπεσε στην τουαλέτα τα βάψαμε μαύρα, αμέσως όμως το αντικατέστησε ο πατέρας της με καινούργιο..... Ολη αυτή η αναδρομή στις συσκευές, μας φέρνει στο νου, εκτός από τις τεχνολογικές καινοτομίες του παρελθόντος και δικές μας προσωπικές στιγμές. Μπράβο παιδιά....!!!! :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...