Jump to content

[Επίσημο] Alcatel OT-918D


soublaki-3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για σας, μετά από μια αναβάθμιση στο κινητό παρουσιάστηκε πρόβλημα και δεν συνδεέται στο WiFi του σπιτιού μου. Ακόμα και μετα την επαναφορά των εργοστασιακών ρυθμίσεων δεν λύθηκε το πρόβλημα.

Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι αντίστοιχο ή έχει να προτείνει καμμία λύση?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 773
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μετά από βλάβη εντός εγγύησης μου αλλάξανε την πλακέτα και τώρα έχει το firmware της cosmote. Δεν μπορώ να μπω ούτε στο menu για backup/recover πατώντας το volume up+power button ούτε να το κάνω root πάλι όπως το είχα κάνει πέρσι όταν το αγόρασα...

Μπορεί να βοηθήσει κανείς;

http://www.zacharia.gr/lefteris/files/sigmyphone.gif
Link to comment
Share on other sites

Μετά από βλάβη εντός εγγύησης μου αλλάξανε την πλακέτα και τώρα έχει το firmware της cosmote. Δεν μπορώ να μπω ούτε στο menu για backup/recover πατώντας το volume up+power button ούτε να το κάνω root πάλι όπως το είχα κάνει πέρσι όταν το αγόρασα...

Μπορεί να βοηθήσει κανείς;

 

με τι τροπο προσπαθεις να του ξανακανεις root?

Link to comment
Share on other sites

Και με το flashtool προσπάθησα και με το eroot.

Στο πρώτο μου βγάζει μήνυμα λάθους "partition size changed" κάτι τέτοιο

και στο eroot δεν το αναγνωρίζει καν.

http://www.zacharia.gr/lefteris/files/sigmyphone.gif
Link to comment
Share on other sites

Και με το flashtool προσπάθησα και με το eroot.

Στο πρώτο μου βγάζει μήνυμα λάθους "partition size changed" κάτι τέτοιο

και στο eroot δεν το αναγνωρίζει καν.

 

Έγω το έκανα με το eroot. Παρόλο που είχε της cosmote το rom. Αλλά προσπαθώντας να το βάλω custom rom πλέον κάνει μόνο bootloop. και εχω κολλήσει εκεί

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά έχω το κινητό εδώ και ένα χρόνο και μου έχει ξεφλουδίσει το πίσω καπάκι , μπορεί να μου το καλύψει η εγγύηση και αν όχι που μπορώ να βρω ένα καινούργιο σε προσιτή τιμή? Ευχαριστώ !!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μάγκες καλησπέρα,

 

rootαρα το 918 ενός φίλου, πέρασα μία custom αλλά το κινητό έχει κολλήσει σε ένα endless bootloop. Προσπάθησα με το Alcatel manager (δε θυμάμαι πως διάολο λέγεται) αλλά δε γίνεται τίπτις... Μπορεί κανείς να βοηθήσει?

https://www.dropbox.com/s/ju38ddoo921mm5b/alcatel.jpg

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτησω,εσπασα την οθονη του κινητου μου (το γυαλι) και βρηκα αυτό στο ebay-ειναι αυτό που χρειαζομαι;;;

 

 

http://www.ebay.com/itm/New-Touch-Screen-Digitizer-for-Alcatel-One-Touch-OT-918-OT-918D-cell-phone-/151161863866?pt=US_Cell_Phone_Replacement_Parts_Tools&hash=item2331f2feba

 

 

Τι ειναι το digitizer;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

Έσπασα την οθονη του κινητου μου (το γυαλι) και βρηκα αυτό στο ebay-ειναι αυτό που χρειαζομαι;;;

 

 

http://www.ebay.com/itm/Ne...item2331f2feba

 

 

Τι ειναι το digitizer;;

 

Τhanx!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους... προσφατα επανεφερα κινητο (brick) alcatel one touch 918d dual sim! Οποιος ενδιαφερεται να επαναφερει κινητο 918d υστερα απο brick ή φορματ κλπ, που δεν ανοιγει ας μου απντησει και θα του δωσω τα αρχεια που χρειαζεται μεσο του foroum με upload...:D
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους... προσφατα επανεφερα κινητο (brick) alcatel one touch 918d dual sim! Οποιος ενδιαφερεται να επαναφερει κινητο 918d υστερα απο brick ή φορματ κλπ, που δεν ανοιγει ας μου απντησει και θα του δωσω τα αρχεια που χρειαζεται μεσο του foroum με upload...:D

 

Ρε Βαγγελάρα θα βοηθήσεις??? Έχω κολλήσει σε ένα ατελείωτο bootloop και δε λέω να ξεκολλήσω!! Αλλά δεν έχω το dual... Έχω το 918, δε ξέρω αν κάνει

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Ρε Βαγγελάρα θα βοηθήσεις??? Έχω κολλήσει σε ένα ατελείωτο bootloop και δε λέω να ξεκολλήσω!! Αλλά δεν έχω το dual... Έχω το 918, δε ξέρω αν κάνει

κανει νομιζω... το τηλ. ανοιγει τωρα;

Link to comment
Share on other sites

κανει νομιζω... το τηλ. ανοιγει τωρα;
για δοκιμασε αυτο... εννοειται οτι δεν φερνω καμια ευθυνη, σε μενα παντως μετα απο brick επανηλθε κανονικα... http://www.mediafire.com/download/hpc4c3s9v0or5od/ALCATEL_918d_dual_sim_restore_after_brick_or_format.rar Edited by vanzelis
Link to comment
Share on other sites

για δοκιμασε αυτο... εννοειται οτι δεν φερνω καμια ευθυνη, σε μενα παντως μετα απο brick επανηλθε κανονικα... http://www.mediafire.com/download/hpc4c3s9v0or5od/ALCATEL_918d_dual_sim_restore_after_brick_or_format.rar

 

Το κατεβάζω... Σου είπα έχει κολλήσει σε ένα ατελείωτο bootloop.

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ερωτηση παιδες

μου χαλασαν τα ακουστικα (handsfree) μπορω να παρω ενα οποιοδηποτε universal 3,5mm ή αλλης μαρκας (Nokia πχ)?

ή εχει θεμα το κινητο και θελει μονο alcatel ? εχει δοκιμασει κανεις κατι αλλο?

 

και για να προλαβω τους φιλους που θα πουν να παρω μπλε δοντι, θελω ενσυρματο λογο μουσικης

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση παιδες

μου χαλασαν τα ακουστικα (handsfree) μπορω να παρω ενα οποιοδηποτε universal 3,5mm ή αλλης μαρκας (Nokia πχ)?

ή εχει θεμα το κινητο και θελει μονο alcatel ? εχει δοκιμασει κανεις κατι αλλο?

 

και για να προλαβω τους φιλους που θα πουν να παρω μπλε δοντι, θελω ενσυρματο λογο μουσικης

 

Απο τοτε που το χρησιμοποιουσα θυμαμαι οτι ολα δουλευαν για να ακους μουσικη....ειχαν προβλημα ομως τα περισσοτερα με το θεμα ενσωματωμενου μικροφωνου και κουμπιου απαντησης κλησης....δηλαδη στις κλησεις σε αλλα δεν ακουγοσουν και σε αλλα οταν σε επαιρναν το κουμπι απαντουσε μονο του και εκλεινε κιολας την κληση....εν κατακλειδι ακρη εβγαλα με μερικα τυπου iphone τα λευκα....αλλα μιας και τωρα εχω παει σε αλλο δικαρτο και παλι ειχα προβλημα ειμαι πληρως ικανοποιημενος απο αυτα εδω

 

εχουν δυο βυσματα και τελικα πρεπει να ειναι οντως universal

Link to comment
Share on other sites

λογικο αυτο με το κουμπι στα after market

μιας και το εργοστασιακα handsfree ΔΕΝ εχουν κουμπι απαντησης/τερματισμου

οποτε η εξτρα λειτουργια του κουμπιου καπου μπερδευε το ιδιο το τηλεφωνο

χμ.... οποτε ψαχνω να βρω handsfree με σκετο μικροφωνο χωρις κουμπι απαντησης/τερματισμου κλησης

 

thanks!!:)

Link to comment
Share on other sites

λογικο αυτο με το κουμπι στα after market

μιας και το εργοστασιακα handsfree ΔΕΝ εχουν κουμπι απαντησης/τερματισμου

οποτε η εξτρα λειτουργια του κουμπιου καπου μπερδευε το ιδιο το τηλεφωνο

χμ.... οποτε ψαχνω να βρω handsfree με σκετο μικροφωνο χωρις κουμπι απαντησης/τερματισμου κλησης

 

thanks!!:)

 

σωστος!! τωρα το θυμηθηκα οτι δεν ειχε κουμπι απλα εψαχνα με κουμπι λογω μηχανης ;) οποτε οσα σου ειπα αφορουν handsfree με κουμπι :)

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
αν χρειαστεις επιπλεον βοηθεια πες μου...

 

Χρειάζομαι εγώ βοήθεια Vanzelis αν μπορείς.

Ακολουθώ τις οδηγίες στο How to restore αλλά δεν καταλαβαίνω το βήμα 6.

Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Χρειάζομαι εγώ βοήθεια Vanzelis αν μπορείς.

Ακολουθώ τις οδηγίες στο How to restore αλλά δεν καταλαβαίνω το βήμα 6.

Σε ευχαριστώ.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1972704

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Ρε παιδια δεν μπορω να το κανω ρουτ ουτε με το e-rooτ, ουτε με το SP FlashTool.

Φταιει μηπως που η ρομ ειναι cosmote?

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Μου εδωσαν αυτο το τηλεφωνο 918D του εκανα root αν μπορειτε πειτε μου ποια rom να του βαλω γιατι με την μαμα εχω προβλημα δεν μπορω να μπω στο market.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...