Jump to content

[Επίσημο] Alcatel OT-918D


soublaki-3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως τα mix είναι ιστορία μου αμαρτία μου. Έστειλα και το δικό μου για service. Χάλασε το home button στα καλά καθούμενα, το έκανα unroot, του πέρασα το original recovery, πάω να κάνω factory reset από το recovery και...πάπαλα. Μπρίκαρε τελείως η συσκευή. Σκέπτομαι να τους ζητήσω αντικατάσταση συσκευής για να πάρω κανένα xperia tipo, τώρα που έπεσε η τιμή του, να τελειώνουμε...

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 773
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μάλλον δεν μας έχει τύχει φίλε. Δοκίμασε να κατεβάσεις κάποιον άλλον media player από το playstore και ξαναδοκίμασε. Αν και πάλι κάνει τα ίδια δοκίμασε να περάσεις ένα βίντεο στην εσωτερική μνήμη και να το παίξεις. Μπορεί να έχει πρόβλημα η κάρτα SD δηλαδή και να μην αποθηκεύονται σωστά τα βίντεο.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Το έχει ένας φίλος μου και επειδή έχει εισαγει πολλές φορές το μοτίβο (ή το password) δεν μπορεί να κάνει login. Το κακό είναι πως δεν θυμάται το email του. Τι μπορεί να γίνει; Ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Το έχει ένας φίλος μου και επειδή έχει εισαγει πολλές φορές το μοτίβο (ή το password) δεν μπορεί να κάνει login. Το κακό είναι πως δεν θυμάται το email του. Τι μπορεί να γίνει; Ευχαριστώ πολύ.

 

Θα κάνει επαναφορα εργοστασιακών ρυθμίσεων.

με κλειστο το κινητό κρατας πατημένο το πανω κουμπί της εντασης στο πλαι, και ταυτοχρονα πατας το κουμπί που ανοιγει το τηλέφωνο

kouloukith.blogspot.com = pc help και όχι μόνο
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, είμαι καινούργιο μέλος και θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για αυτό το κινητό ONE TOUCH 918D

 

Έχω καταλάβει ότι μπορείς να βάλεις δύο κάρτες ΣΙΜ μέσα, αλλά εάν δεν έχεις δυο ΣΙΜς δεν θα μπορεί να λειτουργήσει το κινητό;

Δηλαδή πρέπει αναγκαστικά να έχεις δύο τηλέφωνα(αριθμούς) για να χρησιμοποιήσεις το κινητό;

Επειδή μου αρέσει σαν κινητό και επειδή έχω διαβάσει σχόλια και τέτοια....και θα το ήθελα...

Αλλά έχω αυτή την απορία....(αν και είναι πολύ καλό αυτό που κάνανε με dual sim).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, είμαι καινούργιο μέλος και θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για αυτό το κινητό ONE TOUCH 918D

 

Έχω καταλάβει ότι μπορείς να βάλεις δύο κάρτες ΣΙΜ μέσα, αλλά εάν δεν έχεις δυο ΣΙΜς δεν θα μπορεί να λειτουργήσει το κινητό;

Δηλαδή πρέπει αναγκαστικά να έχεις δύο τηλέφωνα(αριθμούς) για να χρησιμοποιήσεις το κινητό;

Επειδή μου αρέσει σαν κινητό και επειδή έχω διαβάσει σχόλια και τέτοια....και θα το ήθελα...

Αλλά έχω αυτή την απορία....(αν και είναι πολύ καλό αυτό που κάνανε με dual sim).

 

Μπορεί να δουλέψει και με μια sim!

kouloukith.blogspot.com = pc help και όχι μόνο
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,εχω ενα προβλημα με το τηλεφωνο,ειχα κανει root και χθες εκανα απεγκατασταση με το link2sd μια εφαρμογη συστηματος (android media) καπως ετσι εγραφε νομιζω η εφαρμογη και τωρα δεν ανοιγει το τηλεφωνο κολαει στο λογοτυπο τις alcatel, ενας φιλος μου ειπε οτι υπαρχει ενα προγραμμα που μπαινεις με αυτο απο το λαπτοπ στο κινητο βαζοντας νομιζω τον αριθμο imei της σησκευης και ενω ειναι κλειστο το κινητο εχεις προσβαση στα αρχεια και κανεις αναιρεσεις διαγραφων και αλλα, γνωριζει κανεις κατι;;; τωρα αν δεν γινει κατι με το προγραμμα αυτο που ανεφερα πριν, τι ειναι καλυτερο να κανω και πιο ευκολο να κανω unroot το τηλεφωνο η να δοκιμασω να περασω νεα rom??? με τι προτεινετε να ξεκινησω να κανω επιλυση του προβληματος;;;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και πάλι,

τώρα που πήρα το κινητό εκτός το ότι είναι πολύ καλό και εύχρηστο μέχρι στιγμής τουλάχιστον,

όμως έχω δυο απορίες:

 

1ον μπορείς να βάλεις έναν δικό σου ήχο μουσικής σαν ήχο κλήσεις; Ή δεν γίνετε...επειδή έχω δει ότι στους ήχουν κλήσεις(ή ήχος μηνύματος) έχει τους δικούς του ήχους το κινητό.... ><

 

2ον προσπαθώ να βάλω μια εικόνα σε κάποια επαφή που έχω και δεν μου εμφανίζει τις επαφές μου. Μου λέει να δημιουργήσω καινούργια επαφή για να βάλω την τάδε εικόνα.... ><

 

Θα μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με αυτά τα δύο τα προβλήματα.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

1ον μπορείς να βάλεις έναν δικό σου ήχο μουσικής σαν ήχο κλήσεις; Ή δεν γίνετε...επειδή έχω δει ότι στους ήχουν κλήσεις(ή ήχος μηνύματος) έχει τους δικούς του ήχους το κινητό.... ><

2ον προσπαθώ να βάλω μια εικόνα σε κάποια επαφή που έχω και δεν μου εμφανίζει τις επαφές μου. Μου λέει να δημιουργήσω καινούργια επαφή για να βάλω την τάδε εικόνα.... ><

Ευχαριστώ πολύ.

 

1-πηγαινε στην εφαρμογη "μουσικη" πατα συνεχομενα πανω στο κομματι που θες για ηχο κλησης και θα σου βγαλει επιλογη για να το βαλεις ηχο κλησης.

2- πηγαινε στις επαφες και πατα στην επεξεργασια αριστερα τις επαφης εχει το εικονιδιο του android και ενα + πατα εκει πανω και επελεξε φωτογραφια.

Edited by quickly
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έκανα το Alcatel 918 Mix χωρίς Backup, Wipe ALL Data/Recovery και τώρα κολλάει στο λογότυπο του Android και κλείνει και ξανά ανοίγει μόνο του μέχρι το λογότυπο επ άπειρον.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παιδιά καλησπέρα,μήπως έχει καποιος την puzzle 1.1 αποθηκευμένη στο pc του?δε μπορώ να τη βρω πουθενά...!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, μολις πηρα το κινητο μιας και ειναι dual sim, επειδη ειδα τα sar και νομιζω πως θα γινει το κεφαλι μου σαν ποπ κορν, πως μπορω να το συνδεσω με ενα logitech bluetooth?δεν το εντοπιζει
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Βασισμένο στο post του kippsoft στο xdadevelopers http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1972704

 

Να σημειωθεί ότι εγώ το έκανα στο Alcatel OT-918D αλλά σύμφωνα με τον kippsoft λειτουργεί σε όλα τα 918

 

1. Κατεβάζουμε την κατάλληλη ROM για το κινητό μας διαλέγοντας από τα συνημμένα, την αποσυμπιέζουμε και την αποθηκεύουμε στον υπολογιστή.

2. Κατεβάζουμε το ALCATEL ONE TOUCH UPGRADE από το site της Alcatel και το εγκαθιστούμε http://www.alcatelonetouch.com/gr/support/download/ot-918.html ( εγώ το έκανα με την S 2.7.0 ).

3. Κατεβάζουμε το SP Flash Tool από εδώ http://rapidshare.com/files/1572373693/SP_Flash_Tool_v2.1134.00.zip και το αποσυμπιέζουμε.

4. Ανοίγουμε μέσα στο φάκελο SP_Flash_Tool_v2.1134.00 που αποσυμπιέσαμε την εφαρμογή Flash_tool

5. Στο Flash_tool πάμε δεξιά και πατάμε Scatter-loading και στο παράθυρο που θα ανοίξει ψάχνουμε να βρούμε στη ROM που αποσυμπιέσαμε το scatter έγγραφο κειμένου.

6. Το ανοίγουμε και μετά πατάμε στο Flash_tool το Download(F9).

7. Θα πρέπει στο κάτω κάτω μέρος του Flash_tool να μας γράφει Searching. Αν ναι κλείνουμε το κινητό μας και το βάζουμε στη θύρα usb του υπολογιστή μας. Προσοχή το κινητό κλειστό και πλήρως φορτισμένο! ( Με τις οδηγίες του cna! )

8. Το Flash_tool λογικά θα βρει το κινητό και θα του περάσει τα αρχεία. Όταν η διαδικασία αυτή τελειώσει θα εμφανιστεί ένα OK. Τότε αποσυνδέουμε το κινητό, κλείνουμε το Flash_tool και ανοίγουμε το ALCATEL ONE TOUCH UPGRADE που εγκαταστήσαμε. Διαλέγουμε γλώσσα και μοντέλο κινητού ( στην S 2.7.0 που το έκανα εγώ έβαλα το ONE TOUCH 918 ) και προχωράμε κανονικά στη διαδικασία όπως μας υποδεικνύει το πρόγραμμα αφού έχουμε βγάλει μια φορά την μπαταρία του κινητού και ξαναβάλει. Αν κάποια στιγμή φαίνεται σαν να μην το βρίσκει ο υπολογιστής το κινητό βγάζουμε και ξαναβάζουμε την μπαταρία και συνεχίζουμε μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία.

9. Μετά αποσυνδέουμε το κινητό από το usb και το ανοίγουμε με την αρχική Alcatel ROM πια.

 

 

Ελπίζω να το έκανα όσο πιο απλό γίνεται.....

 

καταρχας να ευχαριστήσω το tearstios!!!!!!! και να συμπληρώσω κάνα δυο πραγματάκια ... 1ο πριν δουλέψουμε το alcatel ot upgrade οπωσδήποτε πρέπει πρώτα να απεγκαταστησουμε τον driver στο pc μας που με την βοήθειά του κάναμε root παλιότερα το κινητό!!! και 2ο όταν επιτελούς φτάσουμε στο βήμα 3 και προσπαθεί να κάνει switch fast usb την θύρα του υπολογιστή μας "βγάζει ενα error code#1...κατι... και στη διαχείριση συσκευών βγάζει άγνωστη θύρα"πρέπει να εγκαταστήσουμε το driver "τον βρισκουμε μέσα στο φάκελο του ALCATEL ONE TOUCH UPGRADE (και στο δικό μου δέχτηκε την ενημέρωση του απλού 918 "δλδ κανει και για το 918D" :) )να ενημερώσω επίσης ότι επανήλθαν όλες οι λειτουργίες του ... όπως ήταν την πρώτη μέρα που το πήρα ΚΑΙ με τα ελληνικά και όλα!!! και unrooted!!!:D

Edited by labakis
συμπληρωση λεπτομερειας
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, μολις πηρα το κινητο μιας και ειναι dual sim, επειδη ειδα τα sar και νομιζω πως θα γινει το κεφαλι μου σαν ποπ κορν, πως μπορω να το συνδεσω με ενα logitech bluetooth?δεν το εντοπιζει

 

παιδια καλησπερα ειμαι καινουριος στο forum.Απλα θελω να ρωτησω για root στο 918d,το εδωσα να μου το κανουν σ ενα καταστημα αλλα δεν διαπιστωσα καμια μεταβολη στη μνημη..περα μονο απο ενα εικονιδιο στο μενου εξτρα,ονοματι..superuser..κ καμια απ τις αχρηστεσ εφαρμογες του μενου δεν εχει αφαιρεθει.Επειδη δεν γνωριζω κ πολλα πειτε μου παρακαλω τι να κανω!

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα ειμαι καινουριος στο forum.Απλα θελω να ρωτησω για root στο 918d,το εδωσα να μου το κανουν σ ενα καταστημα αλλα δεν διαπιστωσα καμια μεταβολη στη μνημη..περα μονο απο ενα εικονιδιο στο μενου εξτρα,ονοματι..superuser..κ καμια απ τις αχρηστεσ εφαρμογες του μενου δεν εχει αφαιρεθει.Επειδη δεν γνωριζω κ πολλα πειτε μου παρακαλω τι να κανω!

 

Το οτι το εκανες root δεν σημαινει οτι θα αλλαξει το μεγεθος της ελευθερης μνημης......απλα εχεις πια το δικαιωμα να διαγραψεις εφαρμογες που δεν θελεις ή να βαλεις αλλες που θελεις και πριν δεν μπορουσες

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και χρονια πολλα μολις πριν 3 μερες πηρα αυτο το κινητο το θεμα μου ειναι πως δεν χωραει εφαρμογες και οι ποιο πολλες που εχω δοκιμασει δεν πανε στιν καρτα sd(μνημης)εψαξα λιγακι και κατεβασα

το Link2SD!οταν ομως δοκιμαζο να μεταφερω τις εφαρνογεσ στην sd μου γραφει (δεν μπορεί να αποκτήσει πρόσβαση root.εάν έχετε πρόσβαση,βεβαιωθείτε πως την επιτρέψατε στο superuser)τι μπορω να καν για να μπορω να κατεβασω της οποιες εφαρμογες θελω και να ελευτεροσω τη μνημη του τηλεφωνου ?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και χρονια πολλα μολις πριν 3 μερες πηρα αυτο το κινητο το θεμα μου ειναι πως δεν χωραει εφαρμογες και οι ποιο πολλες που εχω δοκιμασει δεν πανε στιν καρτα sd(μνημης)εψαξα λιγακι και κατεβασα

το Link2SD!οταν ομως δοκιμαζο να μεταφερω τις εφαρνογεσ στην sd μου γραφει (δεν μπορεί να αποκτήσει πρόσβαση root.εάν έχετε πρόσβαση,βεβαιωθείτε πως την επιτρέψατε στο superuser)τι μπορω να καν για να μπορω να κατεβασω της οποιες εφαρμογες θελω και να ελευτεροσω τη μνημη του τηλεφωνου ?

 

Χρονια πολλα φιλε μου....το θεμα root και superuser το λυνεις κανοντας root το κινητο σου (διαβαζεις το πρωτο post του θεματος για το πως). Ετσι μετα θα μπορεις να σβυσεις και να εγκαταστησεις οτι εφαρμογη θες

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειμαι λιγο εως πολυ ασχετος θελω να ρωτισω εαν μετα μπορω οποιαδηποτε εφαρμογη θελω παει στιν sd καρτα?ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΣΥΝΧΑΡΗΤΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ FORUM !:)

 

http://www.mediafire.com/?f4dahqmmucqha9c (ζηταει κωδικο που θα τον βρουμε?)

Edited by athanaso77
Απαγορεύονται τα συνεχόμενα μηνύματα.
Link to comment
Share on other sites

επειδη ειμαι λιγο εως πολυ ασχετος θελω να ρωτισω εαν μετα μπορω οποιαδηποτε εφαρμογη θελω παει στιν sd καρτα?ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΣΥΝΧΑΡΗΤΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ FORUM !:)

 

θα μπορεις να σβυσεις εφαρμογες και να βαλεις οποιες θες και οπου θες αλλα να ξερεις οτι καποιες αν ειναι εγκατεστημενες στην sd δεν λειτουργουν, γι'αυτο και μπορει να μην σε αφηνουν να τις εγκαταστησεις ή να τις μεταφερεις εκει

 

http://www.mediafire.com/?f4dahqmmucqha9c (ζηταει κωδικο που θα τον βρουμε?)

 

 

http://rapidshare.com/files/195421558/system918.rar (χωρις κωδικο)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια, μπορει να μου πει καποιος πως να κανω root στη συσκευη και τι να κανω στη συνεχεια ετσι ωστε να σβισω τις εφαρμογες που δεν χρειαζομαι?
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια, μπορει να μου πει καποιος πως να κανω root στη συσκευη και τι να κανω στη συνεχεια ετσι ωστε να σβισω τις εφαρμογες που δεν χρειαζομαι?

 

στο πρωτο πρωτο post του θεματος γραφει πως κανεις root μετα πας στη διαχειριση εφαρμογων και σβυνεις οποιες θες

Link to comment
Share on other sites

παιδια εκανα την διαδικασια που ειπε ο φιλος για το root, μου εβγαλε το superuser, αλλα δεν μπορω να διαγραψω τις αχρηστες εφαρμογες απ τη μαμα, και επισης εχω τον ιδιο χορο με πριν
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...