Jump to content

[Επίσημο] Alcatel OT-918D


soublaki-3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδιά SOS

 

έβαλα στο ρουταρισμένο κινητό μου (alcatel ot 918d) την εφαρμογή mtk cpu control και ρύθμισα το voltage χαμηλά με αποτέλεσμα να καλά το κινητό μετά από κάθε restart πριν προλάβω να κάνω το οτιδήποτε!

 

υπάρχει κάποιος τρόπος να διαγράψω τις ρυθμίσεις του εν λόγω προγράμματος ή το ίδιο από το recovery?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 773
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Απο recovery wipe data factory reset, αλλα κανε και κανενα backup πρωτα μηπως και το κανεις restore και δε θελει ξαναστησιμο αλλα μαλλον δε το γλιτωνεις.

Αυτο θα εκανα εγω.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να το αφαιρέσεις με την εντολή: adb shell pm uninstall xxxxx.apk ή adb uninstall xxxxx.apk

 

Δες περισσότερα εδώ: http://www.doctorandroid.gr/2012/03/android-basics-adb.html

Link to comment
Share on other sites

εχει safe mode η συσκευη σου?

ROM:ViperS 5.3.0 JB Sense 5 | Sense 6 Blinkfeed (HTC SENSATION)

KERNEL:Liberty kernel sense JB (HTC SENSATION)

BOOTLOADER:S-OFF/3,33 Universal - version 1.27.1100 (HTC SENSATION)

RECOVERY:4EXT recovery touch v.1.0.0.6 RC3 testing build: 8 (HTC SENSATION)

Νεα συσκευη: SAMSUNG GALAXY S7

Link to comment
Share on other sites

τελικά πρόλαβα και ρύθμισα το voltage πριν ξεκινήσει το πρόγραμμα!

το safe mode τι είναι?

θα ρίξω και μια ματιά στον οδηγό για το adb για να μάθω και κάτι...

ευχαριστώ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
χαιρετώ το forum,ένας φίλος έχει αυτό το τηλέφωνο,αλλά δεν έχει ελληνικά,του το έφερε κάποιος από εξωτερικό προφανώς.Πως μπορώ να περάσω ελληνικά; υπάρχει firmware της alcatel η πάω για custiom rom?
Android uber alles
Link to comment
Share on other sites

χαιρετώ το forum,ένας φίλος έχει αυτό το τηλέφωνο,αλλά δεν έχει ελληνικά,του το έφερε κάποιος από εξωτερικό προφανώς.Πως μπορώ να περάσω ελληνικά; υπάρχει firmware της alcatel η πάω για custiom rom?

Η λύση στο "πρόβλημά" σου υπάρχει εδώ φίλε.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Breakk απ'το φόρουμ http://www.movilesdualsim.com που πόσταρε αυτή τη λύση. Το αυθεντικό λινκ είναι αυτό: http://www.movilesdualsim.com/foro/threads/9022-TUTORIAL-ROOTEAR-ALCATEL-OT-918-D-%28Android-2-3-5%29

 

Με λίγα λόγια:

1) Πάρτε backup τα σημαντικά αρχεία σας απ'το κινητό (επαφές εφαρμογές κτλ). Λογικά δεν θα χαθεί τίποτα αλλά καλύτερα να είστε 100% ασφαλείς. Φροντίστε η μπαταρία να είναι φορτισμένη.

2) Σβήνετε το κινητό και ανοίγετε το device manager στο pc σας. Συνδέετε το κλειστό κινητό στη θύρα usb. Θα εμφανιστεί για λίγο μια άγνωστη συσκευή,θα εξαφανιστεί και μετά θα επανεμφανιστεί.Κάνετε γρήγορα δεξί κλικ πάνω της και κάνετε update driver. Επιλέγετε χειροκίνητη εγκατάσταση του driver και αναλόγα το λειτουργικό που έχετε (xp,vista,7) εγκαταστήστε το αντίστοιχο driver απο εδώ http://www.mediafire.com/?32e6q4fzx7ahoeh

Θα πρέπει να σας βγάλει μια συσκευή που θα λέγεται usb modem driver modify by mobileuncle.com. Φροντίστε να γίνει σωστή εγκατάσταση του driver, αποσυνδέστε το κινητό και ξανασυνδέστε το κινητό στην ίδια θύρα usb για να το επιβεβαιώσετε αυτό. Μετά την επιτυχή εγκατάσταση το να χάνεται η συσκευή απ'το device manager (μόλις συνδέετε το κινητό στο pc) μετά απο κάποια δευτερόλεπτα (συγκεκριμένα όταν ανάψει η οθόνη του κινητού και δείχνει ότι φορτίζει) είναι φυσιολογικό. Τώρα αποσυνδέστε το κινητό απ'τον υπολογιστή.

3) Κατεβάζετε το system.img απο εδώ http://www.mediafire.com/?f4dahqmmucqha9c και αποσυμπιέζετε

4) Κατεβάζετε το flash tool και το scatter txt απο εδώ http://www.mediafire.com/?9w5b5h1ywseljrr και αποσυμπιέζετε

5) Ανοίγετε το flashtool.exe και κάνετε κλικ δεξιά στο κουμπί με το κίτρινο φακελλάκι που λέει Scatter-loading βρίσκετε το αρχείο MT6573_Android_scatter_Alcatel_OT_918D.txt (βρίσκεται σε φάκελλο στα αρχεία που κατεβάσατε στο βήμα 4 και το επιλέγετε. Στα δύο παράθυρα που θα σας πετάξει σχετικά με το ΒΜΤ και το bootloader απλά πατάτε οκ.

6) Απο τη λίστα που θα εμφανιστεί κατεβαίνετε προς τα κάτω και κάνετε τικ μόνο στο κουτάκι Android. Μετά κάνετε κλικ δίπλα απ'το κουτάκι πάνω στη λέξη android και επιλέγετε το system.img που κατεβάσατε στο βήμα 3.

7) Πατήστε το κουμπί Download στο flashtool. Θα σας βγάλει μια αντίστροφη μέτρηση 15 δευτερολέπτων στο κάτω μέρος, συνδέστε σε αυτό το διάστημα το κλειστό κινητό στη usb θύρα. Θα εμφανιστεί μια κίτρινη μπάρα περιμένετε μέχρι να πάει στο 100%. Μόλις τελειώσει θα σας βγάλει ένα μήνυμα ότι ολοκληρώθηκε επιτυχώς η διαδικασία θα βγάλει έναν πράσινο άσπρο κύκλο το flashtool και και θα εμφανιστεί στην οθόνη του κινητού σας η ένδειξη με τη μπαταρία που φορτίζει. Αποσυνδέετε το κινητό απ'τη usb θύρα και το ανοίγετε. Θα εμφανιστεί το εικονίδιο Android και τώρα απλά περιμένετε μερικά λεπτά χωρίς να πειράζετε τίποτα στο κινητό ούτε κουμπιά ούτε το touch, θέλει λίγο χρόνο για να περάσει το system.img. Μόλις εμφανίσει στην οθόνη το μενού που ζητάει κωδικό για τις 2 κάρτες SIM είστε έτοιμοι, έχετε πλέον Rootarei το 918D! :D

 

Εννοείται πως δεν παίρνω καμμία ευθύνη αν πάθει τίποτα το κινητό σας. Εμένα πάντως δεν έπαθε τίποτα και ούτε έχασα επαφές εφαρμογές ή κάτι άλλο. Επιτέλους έχω ROOT!

 

ποιος ειναι ο κωδικος για να κατεβασω το system.img? ζηταει κωδικο το mediafire

Android uber alles
Link to comment
Share on other sites

ποιος ειναι ο κωδικος για να κατεβασω το system.img? ζηταει κωδικο το mediafire

Αν μου επιτρέπεις μια ερώτηση, γιατί μπαίνεις σε όλη αυτή τη διαδικασία, όταν μπορείς να ξεμπερδέψεις σε λιγότερο από 5 δευτερόλεπτα ακολουθώντας αυτήν εδώ τη διαδικασία;

Δεν έχει σημασία που είναι ποστ μου από άλλη συσκευή, την ίδια δουλειά θα σου κάνει και μάλιστα με το ίδιο εργαλείο έχω ρουτάρει και το δικό μου 918D.

Link to comment
Share on other sites

Αν μου επιτρέπεις μια ερώτηση, γιατί μπαίνεις σε όλη αυτή τη διαδικασία, όταν μπορείς να ξεμπερδέψεις σε λιγότερο από 5 δευτερόλεπτα ακολουθώντας αυτήν εδώ τη διαδικασία;

Δεν έχει σημασία που είναι ποστ μου από άλλη συσκευή, την ίδια δουλειά θα σου κάνει και μάλιστα με το ίδιο εργαλείο έχω ρουτάρει και το δικό μου 918D.

 

Φιλε μου 2 ερωτησεις σχετικα με τον τροπο που περιγραφεις.

 

1)Για ποιες συσκευες κανει? Ολες τις android?

2)Αφου γινει το root τι προγραμμα εγκαθιστα στο κινητο που ελεγχει τις εφαρμογες? Κυριως με ενδιαφερει σε ποια γλωσσα ειναι γιατι εχω ξαναδοκιμασει με ενα VRoot και η εφαρμογη που βαζει ειναι στα κινεζικα με αποτελεσμα να μην καταλαβαινω τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου 2 ερωτησεις σχετικα με τον τροπο που περιγραφεις.

 

1)Για ποιες συσκευες κανει? Ολες τις android?

2)Αφου γινει το root τι προγραμμα εγκαθιστα στο κινητο που ελεγχει τις εφαρμογες? Κυριως με ενδιαφερει σε ποια γλωσσα ειναι γιατι εχω ξαναδοκιμασει με ενα VRoot και η εφαρμογη που βαζει ειναι στα κινεζικα με αποτελεσμα να μην καταλαβαινω τιποτα

 

1) Λεπτομερή κατάλογο δε γνωρίζω να σου πω, κάνει πάντως σίγουρα για την πλειοψηφία των Alcatel που συνηθίζω να χρησιμοποιώ εγώ.

Το έχω δοκιμάσει και σε Sony συσκευές, οπότε πιστεύω πως υπάρχουν πολλές ακόμα που υποστηρίζονται.

Για να μην σε ανησυχήσω πάντως άδικα, ακόμα και αν το δοκιμάσεις σε συσκευή που δεν υποστηρίζεται από το πρόγραμμα, η συσκευή σου δεν παθαίνει τίποτα, αφού το μόνο που θα έχεις χάσει, είναι ο πολύτιμος χρόνος σου και τίποτα παραπάνω.

2) Με την ολοκλήρωση της διαδικασίας, στη συσκευή σου θα εμφανιστεί το εικονίδιο του superuser, το οποίο είναι μεν στα Αγγλικά, αλλά από τα Κινέζικα, κλάσεις καλύτερο.

 

Επίσης, θέλω να σ' ενημερώσω πως με την ίδια διαδικασία μπορείς να κάνεις ένα ρουταρισμένο κινητό unroot!

Link to comment
Share on other sites

1) Λεπτομερή κατάλογο δε γνωρίζω να σου πω, κάνει πάντως σίγουρα για την πλειοψηφία των Alcatel που συνηθίζω να χρησιμοποιώ εγώ.

Το έχω δοκιμάσει και σε Sony συσκευές, οπότε πιστεύω πως υπάρχουν πολλές ακόμα που υποστηρίζονται.

Για να μην σε ανησυχήσω πάντως άδικα, ακόμα και αν το δοκιμάσεις σε συσκευή που δεν υποστηρίζεται από το πρόγραμμα, η συσκευή σου δεν παθαίνει τίποτα, αφού το μόνο που θα έχεις χάσει, είναι ο πολύτιμος χρόνος σου και τίποτα παραπάνω.

2) Με την ολοκλήρωση της διαδικασίας, στη συσκευή σου θα εμφανιστεί το εικονίδιο του superuser, το οποίο είναι μεν στα Αγγλικά, αλλά από τα Κινέζικα, κλάσεις καλύτερο.

 

Επίσης, θέλω να σ' ενημερώσω πως με την ίδια διαδικασία μπορείς να κάνεις ένα ρουταρισμένο κινητό unroot!

 

Οκ ευχαριστω! Θα το δοκιμασω σε ενα LG

Link to comment
Share on other sites

Αν μου επιτρέπεις μια ερώτηση, γιατί μπαίνεις σε όλη αυτή τη διαδικασία, όταν μπορείς να ξεμπερδέψεις σε λιγότερο από 5 δευτερόλεπτα ακολουθώντας αυτήν εδώ τη διαδικασία;

Δεν έχει σημασία που είναι ποστ μου από άλλη συσκευή, την ίδια δουλειά θα σου κάνει και μάλιστα με το ίδιο εργαλείο έχω ρουτάρει και το δικό μου 918D.

 

Θα το δοκιμάσω κ θα σου πω

Android uber alles
Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστω! Θα το δοκιμασω σε ενα LG

 

Τελικα δεν δουλεψε.......δοκιμασα και με ενα srsroot ή καπως ετσι ουτε και με αυτο....Μονο με το Vroot δουλευει και μετα δεν μπορω να κανω τιποτα γιατι ειναι στα κινεζικα.......

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν δουλεψε.......δοκιμασα και με ενα srsroot ή καπως ετσι ουτε και με αυτο....Μονο με το Vroot δουλευει και μετα δεν μπορω να κανω τιποτα γιατι ειναι στα κινεζικα.......

Στάσου, όταν λες δεν δούλεψε, σε ποιο κινητό σου εννοείς, στο LG ή στο Alcatel;

Σε κάθε περίπτωση, έχεις εγκατεστημένους drivers της συσκευής στο pc σου;

Link to comment
Share on other sites

Στάσου, όταν λες δεν δούλεψε, σε ποιο κινητό σου εννοείς, στο LG ή στο Alcatel;

Σε κάθε περίπτωση, έχεις εγκατεστημένους drivers της συσκευής στο pc σου;

 

Δεν δουλεψε στο LG με android 4.1.2 που εχω κανονικα εγκατεστημενους τους drivers (νομιζω δηλαδη αφου με το vroot γινεται...)

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω κ θα σου πω

δεν μπορώ να το ξεκινήσω καν γιατι είναι στα κινεζικα κ δεν βγαζω ακρη...μήπως μπορείς να με βοηθησεις;

Android uber alles
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

 

τελικά το έκανα με ένα άλλο πρόγραμμα,ευχαριστώ πάντως.Ποιά rom έχεις περάσει;

Android uber alles
Link to comment
Share on other sites

τελικά το έκανα με ένα άλλο πρόγραμμα,ευχαριστώ πάντως.Ποιά rom έχεις περάσει;

Φίλε μου, πιο σταθερή rom από αυτή του pelopidass δεν υπάρχει. Υπόψην, είναι και Ελληνική!

Στο link που σου δίνω διάβασε τις οδηγίες και από εδώ κατέβασε τη συγκεκριμένη έκδοση, η οποία είναι βελτιωμένη σε σχέση με την προηγούμενη.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, πιο σταθερή rom από αυτή του pelopidass δεν υπάρχει. Υπόψην, είναι και Ελληνική!

Στο link που σου δίνω διάβασε τις οδηγίες και από εδώ κατέβασε τη συγκεκριμένη έκδοση, η οποία είναι βελτιωμένη σε σχέση με την προηγούμενη.

 

Την δοκίμασα, αλλά δυστυχώς κάτι γίνεται με το κινητό, δεν ξεκινάει, έκανα τη διαδικασία όλη κανονικά 2 με 3 φορές αλλά συνέχεια το ίδιο,το κινητό δεν ξεκινά

Android uber alles
Link to comment
Share on other sites

Την δοκίμασα, αλλά δυστυχώς κάτι γίνεται με το κινητό, δεν ξεκινάει, έκανα τη διαδικασία όλη κανονικά 2 με 3 φορές αλλά συνέχεια το ίδιο,το κινητό δεν ξεκινά

Bootloop ε;

Να δεις που μου είχε τύχει κι εμένα, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ πώς το είχα λύσει...

Θα το κοιτάξω λίγο και αν θυμηθώ τη λύση, θα κάνω edit εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Bootloop ε;

Να δεις που μου είχε τύχει κι εμένα, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ πώς το είχα λύσει...

Θα το κοιτάξω λίγο και αν θυμηθώ τη λύση, θα κάνω edit εδώ.

 

Ok θα περιμένω

Android uber alles
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...