Jump to content

[Επίσημο] Alcatel OT-918D


soublaki-3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδια. Εκανα root το κινητο ακολουθωντας τις οδηγιες της σελιδας 21 (post 301). Το περιεργο ειναι οτι δεν ειδα μετα απο αυτο, την εσωτερικη μνημη να αυξανετε και ουτε τις προεγκατεστημενες εφαρμογες να εξαφανιζονται. Στη συνεχεια κατεβασα το Root Uninstaller (απο εδω https://play.google.com/store/apps/details?id=name.dohkoos.rootuninstaller) και ειδα οτι μπορω πλεον να απεγκαταστησω τις προεγκατεστημενες εφαρμογες. Αφου εσβυσα αρκετες παω να δω τη πλεον διαθεσιμη εσωτερικη μνημη και βλεπω οτι δεν αυξηθηκε (οπως θα περιμενα...). Παρολα αυτα τις εφαρμογες που εσβυσα δεν τις βλεπω πλεον μεσα στη συσκευη.... Παω στο play store για να δω απο εκει τις εγκατεστημες εφαρμογες μου και βλεπω οτι φαινονται να ειναι εγκατεστημενες αυτες που εσβησα! Τι παιζει δε καταλαβα... Μηπως καποιος μπορει να δωσει τα φωτα του ρε παιδια? Το κινητο εχει εκδοση android 2.3.5.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 773
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αντιμετωπιζω τις τελευταιες μερες ενα περιεργο προβλημα. Ενω σχεδον παντα φορτιζω το κινητο εως το 100% και μαλιστα κλειστο, τις τελευταιες 20 μερες δεν μου κανει reset στο battery history/stats οπως επρεπε να κανει οταν φορτιζεται πληρως. Εχει γινει root εδω και ~30-35 μερες χωρις να αλλαξω rom. Εχεις κανεις ιδεα που μπορει να οφειλεται και αν γινεται να λυθει; Ευχαριστω.

 

http://s14.postimage.org/625h6ra4v/918_Dbattery.jpg

Edited by runner70
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για σας, έχω το συγκεκριμένο τηλ και για τα λεφτά του είναι μια πραγματικά τίμια αγορά, έχω ψάξει σε πολλά ηλεκτρονικά και φυσικά καταστήματα αλλά δεν βρίσκω θήκη και προστατευτικό οθόνης , μπορεί κανείς να βοηθήσει? ευχαριστώ... (οχι e bay)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια πήρα το κινητο για την κοπέλα μου. Η εκδοση του ειναι 2.3.5.

Απο οτι καταλαβα το κινητό παίρνει μέχρι 2.3.6.

Διαβασα και τις 27 σελίδες αλλα δεν βρήκα απάντηση. Να κάνω ρουτ στην 2.3.5 ή να κάνω πρώτα αναβάθμιση και μετα ροουτ?

 

Ευχαριστώ

Xperia NEO V

ZOPO 980 2/32

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πήρα το κινητο για την κοπέλα μου. Η εκδοση του ειναι 2.3.5.

Απο οτι καταλαβα το κινητό παίρνει μέχρι 2.3.6.

Διαβασα και τις 27 σελίδες αλλα δεν βρήκα απάντηση. Να κάνω ρουτ στην 2.3.5 ή να κάνω πρώτα αναβάθμιση και μετα ροουτ?

 

Ευχαριστώ

 

προτεινω root και μετα την puzzle 2.2.oxi 2.3.6

Link to comment
Share on other sites

Μια γρηγορη ερωτηση ..το τηλεφωνο ειναι dual sim standby , αλλα δουλευουν και οι δυο καρτες ταυτοχρονα ? δηλαδη αναμονη στη μια οταν η αλλη μιλαει?
Link to comment
Share on other sites

Μια γρηγορη ερωτηση ..το τηλεφωνο ειναι dual sim standby , αλλα δουλευουν και οι δυο καρτες ταυτοχρονα ? δηλαδη αναμονη στη μια οταν η αλλη μιλαει?

 

Ακριβως οπως το λες.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως οπως το λες.

Δεν είναι dual standby με τον τρόπο που το λες (active). Όταν μιλάει η μία δεν έχεις την δυνατότητα να απαντήσεις στην άλλη αφού φαίνεται κατειλημμένη ούτε να δεις ότι κάποιος σε καλεί (ειδοποίησε μόνο με μήνυμα από τον πάροχο αν έχεις ενεργοποιήσει την υπηρεσία).

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι dual standby με τον τρόπο που το λες (active). Όταν μιλάει η μία δεν έχεις την δυνατότητα να απαντήσεις στην άλλη αφού φαίνεται κατειλημμένη ούτε να δεις ότι κάποιος σε καλεί (ειδοποίησε μόνο με μήνυμα από τον πάροχο αν έχεις ενεργοποιήσει την υπηρεσία).

 

Ειναι dual standby αλλα εκανα λαθος στη λεξη αναμονη. Ειναι ενεργες και οι δυο ταυτοχρονα αλλα οταν μιλας στη μια η αλλη φαινεται κατειλημμενη, και το θεωρησα οτι αρα ειναι σε αναμονη η αλλη γραμμη. Λαθος ερμηνεια μου της λεξης αναμονη.

Link to comment
Share on other sites

το root directory που βρισκεται? δε μπορω να το βρω,μηπως δεν εχω rootarei?

 

Το root directory είναι η ρίζα του συστήματος (" / "). Δεν έχει καμία σχέση με το root.

Link to comment
Share on other sites

εδω λεει: Βάζετε το αρχείο όπως είναι συμπιεσμένο στην κάρτα μνήμης του κινητού σας στο root dierctory (δηλαδή όχι σε κάποιο φάκελλο)

που δηλαδη?

 

κι εγω το ιδιο προβλημα ρε mephisto.μονο που εμενα εχει κολλησει για τα καλα στην boot screen του android (με το ρομποτάκι).ουτε τα Home + Power buttons δουλευουν.καμια ιδεα κανενας ρε παιδια?

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

εδω λεει: Βάζετε το αρχείο όπως είναι συμπιεσμένο στην κάρτα μνήμης του κινητού σας στο root dierctory (δηλαδή όχι σε κάποιο φάκελλο)

που δηλαδη?

 

Και εννοεί στον πρώτο κατάλογο.

Όχι μέσα σε κάποιο φάκελο.

Χύμα κατευθείαν στην sd

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω εδω και 2 μερες μεσω alctelel upgrade να το επαναφερω οπως ηταν οταν το αγορασαμε αλλα παντα μενει στο 50% και δεν προχωραει.το εχω αφησει και 30 λεπτα αλλα τιποτα.τι παιζει?
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου οσον αφορα το τηλεφωνακι θα διαφωνησω μαζι σου γιατι εγω ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.......απο εκει και περα αν θυμαμαι καλα επειδη εχω αλλαξει τη ROM και ειναι διαφορετικα τα προγραμματα που εχω μεσα με την "μαμα" ROM ειχε μεσα το πληκτρολογιο TOUCHPAL το οποιο υποστηριζει ελληνικα αρκει να κατεβασεις το πακετακι (αν δεν το εχει ηδη μεσα....)

 

Τωρα σχετικα με τις επαφες παροτι δεν ειχα κανενα προβλημα να συνδεθω με τον google λογαριασμο μου ( και νομιζω πως γι'αυτο δεν φταιει η συσκευη σου....) αντιμετωπισα κι εγω το ιδιο θεμα με τις επαφες μου μετα το συγχρονισμο

 

Η λυση ειναι η εξης : συνδεεσαι στον google λογαριασμο σου απο τον browser σου (καλυτερα απο το pc) και ανοιγεις τις επαφες οι οποιες εχουν συγχρονιστει και υπαρχουν εκει μεσα. Προσεχεις λοιπον να ειναι ολες περασμενες στην κατηγορια MY CONTACTS !!! Οσες δεν ειναι συγχρονισμενες εκει δεν στις εμφανιζει το κινητο. Απλα λοιπον τις κανεις αντιγραφη σε αυτο το γκρουπακι ( οι αλλες μαλλον θα ειναι στην κατηγορια ΑΛΛΕΣ ΕΠΑΦΕΣ) και μετα εμφανιζονται ολες κανονικα

 

 

 

Εγω παλι εχω κανει root και χαθηκαν τα πακετα με τις γλωσσες.προσπαθω να κατεβασω το πακετο στα ελληνικα τωρα και δε το δεχεται.λεει ''σφαλμα αναλυσης'',προεκυψε ενα προβλημα με την αναλυση του πακετου.οποιος γνωριζει ας μου απαντησει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι εχω κανει root και χαθηκαν τα πακετα με τις γλωσσες.προσπαθω να κατεβασω το πακετο στα ελληνικα τωρα και δε το δεχεται.λεει ''σφαλμα αναλυσης'',προεκυψε ενα προβλημα με την αναλυση του πακετου.οποιος γνωριζει ας μου απαντησει.

 

 

ενα αλλο προβλημα παλι ειναι οτι ενω εχω ελευθερη μνημη 20-15mb,προσπαθω να κατεβαζω καποια προγραμματα απο το google play τα οποια ειναι 1-2 mb ειτε 500kb και δεν τα κανει εγκατασταση,μου λεει οτι δεν υπαρχει επαρκης διαθεσιμος αποθηκευτικος χωρος.

Edited by dil4paok
Link to comment
Share on other sites

προσπαθω εδω και 2 μερες μεσω alctelel upgrade να το επαναφερω οπως ηταν οταν το αγορασαμε αλλα παντα μενει στο 50% και δεν προχωραει.το εχω αφησει και 30 λεπτα αλλα τιποτα.τι παιζει?

 

ειχα το ιδιο προβλημα...και επιπλεον εχανα τη συνδεση με το interet...εμενα μου εβγαλε ενα μηνυμα να απενεργοποιησω το firewall....μονο ετσι ολοκληρωθηκε η εγκατασταση.

 

Εγω παλι εχω κανει root και χαθηκαν τα πακετα με τις γλωσσες.προσπαθω να κατεβασω το πακετο στα ελληνικα τωρα και δε το δεχεται.λεει ''σφαλμα αναλυσης'',προεκυψε ενα προβλημα με την αναλυση του πακετου.οποιος γνωριζει ας μου απαντησει.

 

υπαρχει και το greek keyboard το οποιο ειναι ωραιοτατο και υποστηριζει sms με 160 χαρακτηρες!

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει και το greek keyboard το οποιο ειναι ωραιοτατο και υποστηριζει sms με 160 χαρακτηρες!

 

και αυτο που εχει το κινητο μου υποστηριζει sms με 160 χαρακτηρες,απλα ειχε και πακετα με γλωσσες.απο την ωρα που εκανα αυτο το root χαθηκαν ολα.το θεμα ειναι οτι με αυτα τα root και rom ολο προβληματα βγαινουν,δεν υπαρχει κατι σωστο.

Link to comment
Share on other sites

εχω ελευθερη μνημη 22mb,προσπαθω να κατεβαζω καποια προγραμματα απο το google play τα οποια ειναι 1 mb,αλλα ειναι 500kb και δεν τα κανει εγκατασταση,μου λεει οτι δεν υπαρχει επαρκης διαθεσιμος αποθηκευτικος χωρος.οποιος γνωριζει ας απαντησει
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Είμαι καινούριος στο forum. Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον που το πήρε αν είναι ανθεκτικό ( να αντέχει και καμμιά τούμπα )!
Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απο ολα ενα μεγαλο μπραβο, και ενα γεια σε ολα τα παιδια εδω για ολη αυτην την δουλεια που εχουν κανει τοσα χρονια. Το προβλημα μου ειναι το εξης: Μετα απο εγκατασταση της νεας rom 2.2 η διαρκεια της μπαταριας επεσε στις 18 ωρες περιπου. Ειχε καποιος αλλος παρομοιο προβλημα;
Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απο ολα ενα μεγαλο μπραβο, και ενα γεια σε ολα τα παιδια εδω για ολη αυτην την δουλεια που εχουν κανει τοσα χρονια. Το προβλημα μου ειναι το εξης: Μετα απο εγκατασταση της νεας rom 2.2 η διαρκεια της μπαταριας επεσε στις 18 ωρες περιπου. Ειχε καποιος αλλος παρομοιο προβλημα;

το διαπιστωσα και εγω...την εβγαλα...εχω την 1.1 εδω και λιγο καιρο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορει καποιος να μου πει αν μπορει να δουλεψει το viber (Δωρεαν Κλησεις μεσω ιντερνετ)?

 

Σας Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...