Jump to content

[Επίσημο] Alcatel OT-918D


soublaki-3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
παιδες δεν ξερεις κανεις να μου απαντησει? ? σορρυ μπορει να ακουγετε χαζη η ερωτηση μου στους ψαγμενους

αλλα τι να κανω, τωρα ξεκινησα και εγω με adroid κινητο,:O ας μου απαντησει καποιος αν ξερει

 

εχω 250mb δωρεαν ιντερνετ καθε μηνα και θελω να τσεκαρω ποσο "ξοδευω" καθε φορα

που συνδεομαι με 3G

 

ευχαριστω :)

 

Κατέβασε μια από τις πολλές εφαρμογές που θα βρεις στο market...

 

https://play.google.com/store/search?q=traffic+counter&c=apps

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 773
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Θα τρελαθώ. Χτές μου έλεγε ότι δεν υπάρχει το αρχείο και σήμερα μου το εμφανίζει αλλά θέλει κωδικό για να το κατεβάσω.....

Αν κάνουμε root τέλος η εγγύηση;

 

Παιδιά κανείς να έχει το system.img γιατι σε εμένα τουλάχιστον απο το mediafire θέλει password.

Link to comment
Share on other sites

@bassakos

μια πολύ καλή και αξιόπιστη εφαρμογή είναι το 3G Watchdog

βέβαια δε γνωρίζω άν μπορείς να δεις πότα data καταναλώνεις κάθε φορά που συνδέεσαι, αλλά βλέπεις καθημερινώς, εβδομαδιαίως, μηνιαίως :) ξεχωριστά για data, ξεχωριστά για wifi

Link to comment
Share on other sites

@bassakos

μια πολύ καλή και αξιόπιστη εφαρμογή είναι το 3G Watchdog

βέβαια δε γνωρίζω άν μπορείς να δεις πότα data καταναλώνεις κάθε φορά που συνδέεσαι, αλλά βλέπεις καθημερινώς, εβδομαδιαίως, μηνιαίως :) ξεχωριστά για data, ξεχωριστά για wifi

 

σ'ευχαριστω πολυ !!

εχω ηδη κατεβασει μια δωρεαν εφαρμογη που βρηκα και μου δειχνει ξεχωριστα για wifi , για 3G , κλεισεις

εβαλα και οριο τα 250mb που εχω δωρεαν, και ολα οκ!

 

πολυ καλη φαση τα ανδροιντ κινητα

τωρα καταλαβαινω τον κοσμο γιατι εχει φαει τετοιο κωλημα με αυτα

 

και το αλκατελ πραγματικα πολυ καλο, αν και δεν εχω αλλη πειρα απο τετοιου ειδους κινητα, εως τωρα μια χαρα δουλεβει!

2 φιλοι μου που εχουν Ι phone 4 και το πιασαν στα χερια τους μου ειπαν τα καλυτερα λογια ειδικα για τα 119 ευρω που στοιχιζει η συσκευη , μετα το πασχα θα το ροοταρω κιολας να σβησω ολες τις "αχρηστες" για εμενα εφαρμογες και εχουμε συνεχεια....:D

Link to comment
Share on other sites

λεω να το "χτυπισω" το κινητακι λογω 3G και double sim,Αξιζει να το αγορασω???? υπαρχει κανενα προβλημα??? ευκολο το μενου???? γραφεις γρηγορα sms??? απο θεμα περιηγησης στο ιντερνετ πως παει??? bluetooth-wifi ολα κομπλε???

 

Κατι αλλο,εμφανιζεται το μενου υπηρεσιων και στις δυο σιμ????

Edited by Picard
Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Breakk απ'το φόρουμ http://www.movilesdualsim.com που πόσταρε αυτή τη λύση. Το αυθεντικό λινκ είναι αυτό: http://www.movilesdualsim.com/foro/threads/9022-TUTORIAL-ROOTEAR-ALCATEL-OT-918-D-%28Android-2-3-5%29

 

Με λίγα λόγια:

1) Πάρτε backup τα σημαντικά αρχεία σας απ'το κινητό (επαφές εφαρμογές κτλ). Λογικά δεν θα χαθεί τίποτα αλλά καλύτερα να είστε 100% ασφαλείς. Φροντίστε η μπαταρία να είναι φορτισμένη.

2) Σβήνετε το κινητό και ανοίγετε το device manager στο pc σας. Συνδέετε το κλειστό κινητό στη θύρα usb. Θα εμφανιστεί για λίγο μια άγνωστη συσκευή,θα εξαφανιστεί και μετά θα επανεμφανιστεί.Κάνετε γρήγορα δεξί κλικ πάνω της και κάνετε update driver. Επιλέγετε χειροκίνητη εγκατάσταση του driver και αναλόγα το λειτουργικό που έχετε (xp,vista,7) εγκαταστήστε το αντίστοιχο driver απο εδώ http://www.mediafire.com/?32e6q4fzx7ahoeh

Θα πρέπει να σας βγάλει μια συσκευή που θα λέγεται usb modem driver modify by mobileuncle.com. Φροντίστε να γίνει σωστή εγκατάσταση του driver, αποσυνδέστε το κινητό και ξανασυνδέστε το κινητό στην ίδια θύρα usb για να το επιβεβαιώσετε αυτό. Μετά την επιτυχή εγκατάσταση το να χάνεται η συσκευή απ'το device manager (μόλις συνδέετε το κινητό στο pc) μετά απο κάποια δευτερόλεπτα (συγκεκριμένα όταν ανάψει η οθόνη του κινητού και δείχνει ότι φορτίζει) είναι φυσιολογικό. Τώρα αποσυνδέστε το κινητό απ'τον υπολογιστή.

3) Κατεβάζετε το system.img απο εδώ http://www.mediafire.com/?f4dahqmmucqha9c και αποσυμπιέζετε

4) Κατεβάζετε το flash tool και το scatter txt απο εδώ http://www.mediafire.com/?9w5b5h1ywseljrr και αποσυμπιέζετε

5) Ανοίγετε το flashtool.exe και κάνετε κλικ δεξιά στο κουμπί με το κίτρινο φακελλάκι που λέει Scatter-loading βρίσκετε το αρχείο MT6573_Android_scatter_Alcatel_OT_918D.txt (βρίσκεται σε φάκελλο στα αρχεία που κατεβάσατε στο βήμα 4 και το επιλέγετε. Στα δύο παράθυρα που θα σας πετάξει σχετικά με το ΒΜΤ και το bootloader απλά πατάτε οκ.

6) Απο τη λίστα που θα εμφανιστεί κατεβαίνετε προς τα κάτω και κάνετε τικ μόνο στο κουτάκι Android. Μετά κάνετε κλικ δίπλα απ'το κουτάκι πάνω στη λέξη android και επιλέγετε το system.img που κατεβάσατε στο βήμα 3.

7) Πατήστε το κουμπί Download στο flashtool. Θα σας βγάλει μια αντίστροφη μέτρηση 15 δευτερολέπτων στο κάτω μέρος, συνδέστε σε αυτό το διάστημα το κλειστό κινητό στη usb θύρα. Θα εμφανιστεί μια κίτρινη μπάρα περιμένετε μέχρι να πάει στο 100%. Μόλις τελειώσει θα σας βγάλει ένα μήνυμα ότι ολοκληρώθηκε επιτυχώς η διαδικασία θα βγάλει έναν πράσινο άσπρο κύκλο το flashtool και και θα εμφανιστεί στην οθόνη του κινητού σας η ένδειξη με τη μπαταρία που φορτίζει. Αποσυνδέετε το κινητό απ'τη usb θύρα και το ανοίγετε. Θα εμφανιστεί το εικονίδιο Android και τώρα απλά περιμένετε μερικά λεπτά χωρίς να πειράζετε τίποτα στο κινητό ούτε κουμπιά ούτε το touch, θέλει λίγο χρόνο για να περάσει το system.img. Μόλις εμφανίσει στην οθόνη το μενού που ζητάει κωδικό για τις 2 κάρτες SIM είστε έτοιμοι, έχετε πλέον Rootarei το 918D! :D

 

Εννοείται πως δεν παίρνω καμμία ευθύνη αν πάθει τίποτα το κινητό σας. Εμένα πάντως δεν έπαθε τίποτα και ούτε έχασα επαφές εφαρμογές ή κάτι άλλο. Επιτέλους έχω ROOT!

 

ποση ωρα κανει περιπου να ξεκινησει το τηλεφωνο μετα το root?Eιναι εδω και αρκετη ωρα με το εικονιδιο android!τη βρηκα την ακρη,οκ!

Edited by barbas1977
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πήρα χτες. Πολύ καλό για τα λεφτά του, αλλά είναι μεγάλο πρόβλημα η μικρή μνήμη. Αυτό που με ανησύχισε είναι ότι κάνει επανεκίνηση σε αρκετές περιπτώσεις. Π.χ. Όταν εγκαθιστά κάποια εφαρμογή, την ώρα που σερφάρω κλπ. Έχω κάνει format στην sd χωρίς κάποια βελτίωση. Επείσης πολύ συχνά χάνει το σήμα στο ένα ή και στα δύο δίκτυα. Συμβαίνουν αυτά σε κάποιον από εσάς;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πήρα χτες. Πολύ καλό για τα λεφτά του, αλλά είναι μεγάλο πρόβλημα η μικρή μνήμη. Αυτό που με ανησύχισε είναι ότι κάνει επανεκίνηση σε αρκετές περιπτώσεις. Π.χ. Όταν εγκαθιστά κάποια εφαρμογή, την ώρα που σερφάρω κλπ. Έχω κάνει format στην sd χωρίς κάποια βελτίωση. Επείσης πολύ συχνά χάνει το σήμα στο ένα ή και στα δύο δίκτυα. Συμβαίνουν αυτά σε κάποιον από εσάς;

 

Δεν μου τα εχει κανει ποτε αυτα εμενα και οσο για τη μνημη διορθωνεται εν μερει με τη νεα ROM που εχει προτεινει ο Sibi πιο πανω

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πήρα χτες. Πολύ καλό για τα λεφτά του, αλλά είναι μεγάλο πρόβλημα η μικρή μνήμη. Αυτό που με ανησύχισε είναι ότι κάνει επανεκίνηση σε αρκετές περιπτώσεις. Π.χ. Όταν εγκαθιστά κάποια εφαρμογή, την ώρα που σερφάρω κλπ. Έχω κάνει format στην sd χωρίς κάποια βελτίωση. Επείσης πολύ συχνά χάνει το σήμα στο ένα ή και στα δύο δίκτυα. Συμβαίνουν αυτά σε κάποιον από εσάς;

 

Μετά το Πάσχα θα κάνω root και από ότι λένε τα υπόλοιπα παιδιά η μνήμη θά 'ναι ικανοποιητικά αρκετή (βέβαια αυτό είναι υποκειμενικό)!

Όμως, και μένα μου έκανε επανεκκίνηση μερικές φορές, χωρίς να καταλάβω ακριβώς το γιατί! Ελπίζω να ήταν κάτι συμπτωματικό. Πάντως τώρα που βλέπω πως και κάποιος άλλος το παρατήρησε θα είμαι πιο παρατηρητικός και θα σας πω αν έχω κάτι νεώτερο!

Από σήμα πάντως είμαι πολύ ικανοποιημένος, γιατί στο σπίτι (με όλα τα υπόλοιπα κινητά που είχα πριν υπήρχε πάντα πρόβλημα, ενώ όλη η οικογένειά μου έχει αρκετές φορές προβλήματα σήματος στο σπίτι μου) και στις δύο sim έχει πάντα πολύ καλό σήμα!!

Καλό Πάσχα σε όλους!!!

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα έχει κάνει κανα -δυό επανεκκινήσεις αλλά δέν έδωσα σημασία,

 

Το σήμα όταν είναι σε κατάσταση σύνδεση δεδομένων, κάποιες φορές κολλάει και αυτό μάλλον είναι απο την εναλλαγή απο gprs se edge ή hdspa .

 

Δέν έχω κάνει root το κινητό.

 

Το σήμα του είναι πάρα πολύ καλο.

Συγκεκριμένα οριακό σήμα 1 γραμμή ( αλλά συνδεόταν κανονικά στο δίκτυο ) εκεί που samsung και ! ολοκαίνουριο iphone 4 συναδέλφων στη δουλειά δέν βρίσκουν τίποτε απο σήμα. Μιλάμε για πολύ γέλιο...:lol:

Μοναδικό μείον η μικρή μνήμη.

:)
Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχει κανείς τον κωδικό για το system918.rar...? η αν μπορει κάποιος να το στείλει με e-mail γιατί δεν μου δέχεται αυτόν breakk.movilesdualsim.com :(:(:(
nokia3410 -> sony ericsson satio -> nokia n8 -> nokia 808 -> nokia 808 + lumia 1020 -> nokia 808 + lumia 1020 + samsung galaxy k zoom -> lumia 1020 + samsung galaxy k zoom + lg g4 -> lg g4 + umi super...
Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχει κανείς τον κωδικό για το system918.rar...? η αν μπορει κάποιος να το στείλει με e-mail γιατί δεν μου δέχεται αυτόν breakk.movilesdualsim.com :(:(:(

 

 

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

 

Δέν έχει κωδικό το rar

:)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

 

Δέν έχει κωδικό το rar

 

https://rapidshare.com/files/3017138291/system918.rar

 

παιδιά έχει κανείς τον κωδικό για το system918.rar...? η αν μπορει κάποιος να το στείλει με e-mail γιατί δεν μου δέχεται αυτόν breakk.movilesdualsim.com :(:(:(

http://www.easybytez.com/t3d2fvm15579

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by abaptistos
Link to comment
Share on other sites

στο προηγούμενο link ζητά να το ξεκλειδώσεις στο http://www.easybytez.com/2ofmk2rog83u/system.img δεν μπορείς να κατεβάσεις πάνω απο 200ΜΒ οπότε από https://rapidshare.com/files/3017138291/system918.rar...... αυτό το αρχείο το αποθηκεύω στην κάρτα μνήμης ε? και κάνω τα βήματα που είπαν ποιο πριν τα παιδιά.......? :-D
nokia3410 -> sony ericsson satio -> nokia n8 -> nokia 808 -> nokia 808 + lumia 1020 -> nokia 808 + lumia 1020 + samsung galaxy k zoom -> lumia 1020 + samsung galaxy k zoom + lg g4 -> lg g4 + umi super...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Εμαι και εγω κατοχος του κινητου και ειμαι αρκεττα ικανοποιοιημενος.Εχω τις εξης αποριες.

1)Υπαρχει τροπος να παιξει flash βιντεο στο ινερνετ?θα ηθελα να το υποστηριζε γιατι πολλες σελιδες το υποστηριζουν.

2)Εχω βαλει φωτογραφιες στις επαφες μου αλλα στα μηνυματα στις κλησεις οταν πέρνω η με πέρνουν δεν μου τις δειχνει εχει το ρομποτακι.Υπαρχει κατι που δεν το εχω δει?Τα εχω κοιταξει ολα.

3)Υπαρχει τροπος να απεγκαταστησουμε καποιες εφαρμογες που εινα προεγκατεστημενες για να απελευθερωθει λιγο μνημη γιατι δεν εχουν καποια επιλογη πχ οπως ο καιρος.

Ευχαριστω παιδια.:)

Link to comment
Share on other sites

στο προηγούμενο link ζητά να το ξεκλειδώσεις στο http://www.easybytez.com/2ofmk2rog83u/system.img δεν μπορείς να κατεβάσεις πάνω απο 200ΜΒ οπότε από https://rapidshare.com/files/3017138291/system918.rar...... αυτό το αρχείο το αποθηκεύω στην κάρτα μνήμης ε? και κάνω τα βήματα που είπαν ποιο πριν τα παιδιά.......? :-D

 

 

system918.rar - 123.8 MB

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους! Ερώτηση προς όσους έχουν εγκαταστήσει τη νέα rom. Πόση μνήμη έχει το τηλέφωνό σας? Εννοώ μνήμη RAM όχι για προγράμματα. Μόλις την εγκατέστησα και παραδόξως έχει γύρω στα 50-60 ΜΒ χωρίς να έχω βάλει τίποτα μέσα!
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση προς Sibi

 

Το προγραμματακι που κανει overclocking εβγαλε ενα update που μπορεις να αλλαξεις το Voltage (νομιζω)

 

Μηπως εριξες καμια ματια?

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος φιλος να μας πει εαν το συγκεκριμενο μοντελο εχει βιντεοκληση γιατι τα περισσοτερα διαφημιστικα λενε πως κανει ενω εδω καποιοι φιλοι μας πως οχι!!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...