Jump to content

[Επίσημο] Alcatel OT-918D


soublaki-3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 773
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα στο φόρουμ :) Πήρα κι εγώ το εν λόγω κινητό. Με τις οδηγίες για root από εδώ και την χρήση του links2sd το κινητό μπορώ να πω ότι είναι πολύ τίμιο για τα λεφτά του. Μόνο μία ερώτηση θα ήθελα να κάνω : σε εσάς δουλεύει το led notification σε αναπάντητες κλήσεις και μηνύματα; Εμένα το μπλε led ανάβει μόνο κατά τη φόρτιση. Διαβάζοντας εδώ : http://www.eten-users.eu/index.php?/topic/21427-g11i-mt6513-g11i-pro-mt6573-support-thread/page__s__7d5130fb112526446af7611d79cc7c03 ο τυπάς για το g11i pro που έχει τον ίδιο επεξεργαστή με το alcatel με την 3.2 rom του πρόσθεσε led notification και γενικά έχει κάνει πολύ καλή δουλειά. Κάποια features του έχουν αναβαθμίσει πολύ το τηλ όπως κρίνω.
God is real, unless declared integer.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα. Προχθές αγόρασα (μετά από αρκετό ψάξιμο) το συγκεκριμένο κινητό.

Προς το παρών είμαι πολύ ευχαριστημένος από αυτό που βλέπω. Μάλιστα ακολούθησα και τις οδηγίες κι έκανα root τη συσκευή.

Ως καινούργιος όμως στα android γενικά, θέλω να ρωτήσω... και τώρα τι ?!?

 

Αυτό που χρειάζομαι βασικά είναι να μπορέσω να διαγράψω κάποιες εφαρμογές από το κινητό ή να μεταφέρω κάποιες άλλες στην extra μνήμη. Ποιες εφαρμογές δεν πρέπει να πειράξω? Και πως πετυχαίνω το παραπάνω?

Επίσης πως καθορίζω που θα εγκατασταθεί μια καινούργια εφαρμογή που θα κατεβάσω από το market ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση παιδια , ειμαι ενα "κλικ" πριν την αγορα του κινητου

να φανταστω οτι με προγραμμα πλοηγησης δεν υπαρχει καπια χρεωση απο τον παροχο σωστα?

Link to comment
Share on other sites

η εγω εχω χοντρα δαχτυλα η το εικονικο πληκτρολογειο του 918D ειναι για μπατσες.

Για καθε σωστο γραμμα που γραφω παταω και καναδυο λαθος.

Ξερει κανεις καμμια λυση εκτος απ το να μαθω πως εκανε τα δαχτυλα του μυτερα ο ψαλιδοχερης?:mad:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πήρα και εγώ χτές το κινητό. Μια χαρά δείχνει αλλά ψάχνομαι γενικώς γιατί είναι και το πρώτο μου android. Να ρωτήσω κάτι βασικό; Μπορούμε να κάνουμε προεπιλογή στις επαφές ώστε τη μία επαφή να την καλεί απο την cosmote κάρτα και μια άλλη επαφή απο την vodafone; Ξέρει κανείς;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ, οπότε πρέπει να πω ένα ευχαριστώ σε όλους όσοι βοηθούν με τις διάφορες πληροφορίες!

Στο ψητό τώρα. Αγόρασα και εγώ το Alcatel 918D και πρέπει να πω πως είμαι πολύ ευχαριστημένος μέχρι τώρα! Μόλις διαβάσω καλά τις οδηγίες για το root (ευχαριστώ όσους συνέβαλαν με πληροφορίες και εντυπώσεις) θα το επιχειρήσω και έπειτα θα ποστάρω τα αποτελέσματα!

Όμως, θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άσχετο με το root. Μήπως κάποιος έχει αγοράσει θήκη σιλικόνης για το Alcatel 918D του ή για κάποιο άλλο κινητό που να είναι συμβατό σε διαστάσεις; Ή έστω κάποια άλλου είδους θήκη κι αν ναι από πού; Επίσης, γνωρίζει κανείς αν υπάρχει συμβατότητα με άλλα ακουστικά, πλην αυτών που περιέχονται στη συσκευασία, που να έχουν όμως και πλήκτρο απάντησης; Και τέλος, επειδή τα ακουστικά bluetooth που είχα για την προηγούμενη συσκευή μου δεν είναι συμβατά, μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποια; Έχω δει πως υπάρχουν ακουστικά bluetooth με υποδοχή jack 3,5mm με τα οποία μπορείς να χρησιμοποιήσεις όποια ακουστικά θες. Γνωρίζει κανείς κάτι συγκεκριμένο;

Παιδιά ευχαριστώ προκαταβολικά για τις όποιες απαντήσεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή για αρκετά χρόνια θα είμαι Σουηδία και θέλω τα δύο ελληνικά νούμερα να τα ρίξω μέσα σε μια συσκευή, κατά προτίμηση smartphone, σήμερα πήγα στα καταστήματα Wind είδα το τηλέφωνο και μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε για την τιμή του. Αν και είμαι Symbian lover θα υποχωρήσω μιας και Symbian Dual Sim δεν είδαμε.

Λίγες γρήγορες ερωτήσεις:

α) Είναι Android και λογικά παίρνει skype απροβλημάτιστα ε; Με ενδιαφέρει γιατί θα μιλάω πολύ στο skype στο εξωτερικό

β) Από σήμα και μπαταρία πως πάει; Για Ελλάδα το ρωτώ κυρίως μιας και Σουηδία το σήμα είναι παντού τέρμα.

γ) το wifi παίζει καλά; Είχατε τίποτα αποσυνδέσεις ή κάτι άλλο;

δ) Σαν modem παίζει καλά; Το έχετε δοκιμάσει

ε) Ακουστικά βάζω ό,τι θέλω ή έχει custom; 3.5mm είμαι οκ;

στ) Διάβασα ότι μόνο η μια από τις δύο κάρτες μπαίνει σε 3η γενιά, σωστά; Επιλέγω ποια από τις δύο θα μπαίνει σε 3G; :happy:

 

Ευχαριστώ!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα επιτέλους εφαρμογή που κάνει overclock το 918D ! Λέγεται MTK CPU-Control test και το κατεβάζετε απο εδώ https://play.google.com/store/apps/details?id=de.tsorn.MTKControlTest&feature=search_result

 

Το πήγα απο τα 676 στα 806mhz. Το passmark cpu mark απο 534 πήγε στα 654 δλδ αύξηση επιδόσεων πάνω απο 20% και επίσης αύξηση είχαν όλοι οι δείκτες memοry graphics κτλ. Προς το παρόν κανένα κόλλημα και απο θερμοκρασία μου φαίνονται όλα οκ. Η διαφορά στο gameplay σε 2 παιχνίδια που δοκίμασα είναι χαώδης, καμμία σχέση με πριν!!

LeEco Le Max2 x829 4/64 # EUI tele_23 Google OTA
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα επιτέλους εφαρμογή που κάνει overclock το 918D ! Λέγεται MTK CPU-Control test και το κατεβάζετε απο εδώ https://play.google.com/store/apps/details?id=de.tsorn.MTKControlTest&feature=search_result

 

Το πήγα απο τα 676 στα 806mhz. Το passmark cpu mark απο 534 πήγε στα 654 δλδ αύξηση επιδόσεων πάνω απο 20% και επίσης αύξηση είχαν όλοι οι δείκτες memοry graphics κτλ. Προς το παρόν κανένα κόλλημα και απο θερμοκρασία μου φαίνονται όλα οκ. Η διαφορά στο gameplay σε 2 παιχνίδια που δοκίμασα είναι χαώδης, καμμία σχέση με πριν!!

 

μολις το δοκιμασα...παει μια χαρα!!!!...προς το παρον :D

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

δε χρειαζεται root η εφαρμογή;

 

Δοκίμασέ το και αν δεν παίζει κάνε root (εμένα πάντως είναι rooted το κινητό).

LeEco Le Max2 x829 4/64 # EUI tele_23 Google OTA
Link to comment
Share on other sites

Το system.img δεν υπάρχει στον οδηγό για root. Μπορεί κάποιος να το ανεβάσει;

Κατεβάζετε το system.img απο εδώ http://www.mediafire.com/?f4dahqmmucqha9c και αποσυμπιέζετε

Link to comment
Share on other sites

Το system.img δεν υπάρχει στον οδηγό για root. Μπορεί κάποιος να το ανεβάσει;

Κατεβάζετε το system.img απο εδώ http://www.mediafire.com/?f4dahqmmucqha9c και αποσυμπιέζετε

 

Φίλε μου λειτουργεί κανονικά το link, κατεβάζεις το system918.rar και όταν το αποσυμπιέσεις θα βρεις μέσα το system.img :)

LeEco Le Max2 x829 4/64 # EUI tele_23 Google OTA
Link to comment
Share on other sites

Λίγες γρήγορες ερωτήσεις:

α) Είναι Android και λογικά παίρνει skype απροβλημάτιστα ε; Με ενδιαφέρει γιατί θα μιλάω πολύ στο skype στο εξωτερικό

β) Από σήμα και μπαταρία πως πάει; Για Ελλάδα το ρωτώ κυρίως μιας και Σουηδία το σήμα είναι παντού τέρμα.

γ) το wifi παίζει καλά; Είχατε τίποτα αποσυνδέσεις ή κάτι άλλο;

δ) Σαν modem παίζει καλά; Το έχετε δοκιμάσει

ε) Ακουστικά βάζω ό,τι θέλω ή έχει custom; 3.5mm είμαι οκ;

στ) Διάβασα ότι μόνο η μια από τις δύο κάρτες μπαίνει σε 3η γενιά, σωστά; Επιλέγω ποια από τις δύο θα μπαίνει σε 3G; :happy:

 

Ευχαριστώ!

 

κανείς; :wacko:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου λειτουργεί κανονικά το link, κατεβάζεις το system918.rar και όταν το αποσυμπιέσεις θα βρεις μέσα το system.img :)

Θα τρελαθώ. Χτές μου έλεγε ότι δεν υπάρχει το αρχείο και σήμερα μου το εμφανίζει αλλά θέλει κωδικό για να το κατεβάσω.....

Αν κάνουμε root τέλος η εγγύηση;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους/ες

 

Μια γρηγορη ερωτηση, ελαφρως off-topic. Το optimus 2x μου εφαγε ενα χοντρο φλασ με την οθονη και θα πρεπει να παει για σερβις συντομα, ευτυχως με εγγυηση. Επειδη ομως η διαδικασια θα αργησει (ειμαι Ελλαδα αυτη τη στιγμη και θα πρεπει να επιστρεψω Βαρκελωνη οπου ζω για να το στειλω για σερβις, κανα μηνα μεστο νερο δλδ) εψαχνα ενα φτηνο εως πολυ φτηνο android (κολλημενος ανδτροιντακιας) το οποιο θα το εχω και ως μπακαπ στο μελλον σε περιπτωση που εχω ξανα τραβηγματα. Το Αλκατελ που σηζητιεται σε αυτο το θρεντ φαινεται ενδιαφερον και ειναι οκ σε τιμη. Επειδη δεν εχω ιδεα τι παιζει σε low-end androids, ηθελα να σας ρωτησω στην περιπτωση που γνωριζετε κατι παραπανω, σε αυτα τα λεφτα (100-120 Ε) παιζει κατι καλυτερο απο το 918D στην αγορα (ξεκλειδωτο)? Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους/ες

 

Μια γρηγορη ερωτηση, ελαφρως off-topic. Το optimus 2x μου εφαγε ενα χοντρο φλασ με την οθονη και θα πρεπει να παει για σερβις συντομα, ευτυχως με εγγυηση. Επειδη ομως η διαδικασια θα αργησει (ειμαι Ελλαδα αυτη τη στιγμη και θα πρεπει να επιστρεψω Βαρκελωνη οπου ζω για να το στειλω για σερβις, κανα μηνα μεστο νερο δλδ) εψαχνα ενα φτηνο εως πολυ φτηνο android (κολλημενος ανδτροιντακιας) το οποιο θα το εχω και ως μπακαπ στο μελλον σε περιπτωση που εχω ξανα τραβηγματα. Το Αλκατελ που σηζητιεται σε αυτο το θρεντ φαινεται ενδιαφερον και ειναι οκ σε τιμη. Επειδη δεν εχω ιδεα τι παιζει σε low-end androids, ηθελα να σας ρωτησω στην περιπτωση που γνωριζετε κατι παραπανω, σε αυτα τα λεφτα (100-120 Ε) παιζει κατι καλυτερο απο το 918D στην αγορα (ξεκλειδωτο)? Ευχαριστω

 

όχι, σε αυτά τα λεφτά δεν παίζει κάτι άλλο τόσο καλό.

 

Επειδή για αρκετά χρόνια θα είμαι Σουηδία και θέλω τα δύο ελληνικά νούμερα να τα ρίξω μέσα σε μια συσκευή, κατά προτίμηση smartphone, σήμερα πήγα στα καταστήματα Wind είδα το τηλέφωνο και μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε για την τιμή του. Αν και είμαι Symbian lover θα υποχωρήσω μιας και Symbian Dual Sim δεν είδαμε.

Λίγες γρήγορες ερωτήσεις:

α) Είναι Android και λογικά παίρνει skype απροβλημάτιστα ε; Με ενδιαφέρει γιατί θα μιλάω πολύ στο skype στο εξωτερικό

β) Από σήμα και μπαταρία πως πάει; Για Ελλάδα το ρωτώ κυρίως μιας και Σουηδία το σήμα είναι παντού τέρμα.

γ) το wifi παίζει καλά; Είχατε τίποτα αποσυνδέσεις ή κάτι άλλο;

δ) Σαν modem παίζει καλά; Το έχετε δοκιμάσει

ε) Ακουστικά βάζω ό,τι θέλω ή έχει custom; 3.5mm είμαι οκ;

στ) Διάβασα ότι μόνο η μια από τις δύο κάρτες μπαίνει σε 3η γενιά, σωστά; Επιλέγω ποια από τις δύο θα μπαίνει σε 3G; :happy:

 

Ευχαριστώ!

 

α) δεν έχω δοκιμάσει skype, το viber όμως παίζει κανονικά

β) σήμα μια χαρά, μπαταρία οκ κρατάει πάνω απο μία μέρα με αρκετή χρήση

γ) wifi κανένα πρόβλημα

δ) δεν το έχω δοκιμάσει σαν μόντεμ

ε) ακοθστικά παίρνει το κλασσικό 3,5mm

στ) υπάρχει επιλογή ποιά κάρτα μπαίνει 3g

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
LeEco Le Max2 x829 4/64 # EUI tele_23 Google OTA
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ, οπότε πρέπει να πω ένα ευχαριστώ σε όλους όσοι βοηθούν με τις διάφορες πληροφορίες!

Στο ψητό τώρα. Αγόρασα και εγώ το Alcatel 918D και πρέπει να πω πως είμαι πολύ ευχαριστημένος μέχρι τώρα! Μόλις διαβάσω καλά τις οδηγίες για το root (ευχαριστώ όσους συνέβαλαν με πληροφορίες και εντυπώσεις) θα το επιχειρήσω και έπειτα θα ποστάρω τα αποτελέσματα!

Όμως, θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άσχετο με το root. Μήπως κάποιος έχει αγοράσει θήκη σιλικόνης για το Alcatel 918D του ή για κάποιο άλλο κινητό που να είναι συμβατό σε διαστάσεις; Ή έστω κάποια άλλου είδους θήκη κι αν ναι από πού; Επίσης, γνωρίζει κανείς αν υπάρχει συμβατότητα με άλλα ακουστικά, πλην αυτών που περιέχονται στη συσκευασία, που να έχουν όμως και πλήκτρο απάντησης; Και τέλος, επειδή τα ακουστικά bluetooth που είχα για την προηγούμενη συσκευή μου δεν είναι συμβατά, μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποια; Έχω δει πως υπάρχουν ακουστικά bluetooth με υποδοχή jack 3,5mm με τα οποία μπορείς να χρησιμοποιήσεις όποια ακουστικά θες. Γνωρίζει κανείς κάτι συγκεκριμένο;

Παιδιά ευχαριστώ προκαταβολικά για τις όποιες απαντήσεις!!!!

 

Τίποτα; :cry:

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ενα περιπου μηνα χρησης του 918D με ROOT.......ROM........και overclocking (ολα χαρη στον Sibi) το κινητακι πεταει!

 

Και αφου εψαξα αρκετα βρηκα το μοναδικο εως τωρα handsfree ακουστικο με κουμπακι απαντησης και πολυ καλυτερη ακουστικοτητα απο της "μαμας" και ειναι τα γνωστα λευκα του iphone.....καπου πιο ψηλα στο θεμα ειχα διαβασει για καποιο αντιστοιχο της samsung (νομιζω) κι αυτο με λευκο στο βυσματακι του.....ισως παιζει καποιο ρολο τελικα και δουλευει καλα μονο με λευκο

Link to comment
Share on other sites

Και αφου εψαξα αρκετα βρηκα το μοναδικο εως τωρα handsfree ακουστικο με κουμπακι απαντησης και πολυ καλυτερη ακουστικοτητα απο της "μαμας" και ειναι τα γνωστα λευκα του iphone.....καπου πιο ψηλα στο θεμα ειχα διαβασει για καποιο αντιστοιχο της samsung (νομιζω) κι αυτο με λευκο στο βυσματακι του.....ισως παιζει καποιο ρολο τελικα και δουλευει καλα μονο με λευκο

 

Ευχαριστώ πολύ, θα τα τσεκάρω και τα δυο!

Link to comment
Share on other sites

α) δεν έχω δοκιμάσει skype, το viber όμως παίζει κανονικά

β) σήμα μια χαρά, μπαταρία οκ κρατάει πάνω απο μία μέρα με αρκετή χρήση

γ) wifi κανένα πρόβλημα

δ) δεν το έχω δοκιμάσει σαν μόντεμ

ε) ακοθστικά παίρνει το κλασσικό 3,5mm

στ) υπάρχει επιλογή ποιά κάρτα μπαίνει 3g

 

Ευχαριστώ πολύ Sibi! Θα αποφασίσω αν θα το τσιμπήσω εντός του επόμενου τριμήνου. Το μόνο που με απασχολεί είναι ότι όταν έχω data ανοικτά στο 3G λογικά δε θα παίζει η άλλη SIM αλλά μπορείς να το δοκιμάσεις; :blink:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια οι μετρητες δεδομενων που ειναι?

παιδες δεν ξερεις κανεις να μου απαντησει? ? σορρυ μπορει να ακουγετε χαζη η ερωτηση μου στους ψαγμενους

αλλα τι να κανω, τωρα ξεκινησα και εγω με adroid κινητο,:O ας μου απαντησει καποιος αν ξερει

 

εχω 250mb δωρεαν ιντερνετ καθε μηνα και θελω να τσεκαρω ποσο "ξοδευω" καθε φορα

που συνδεομαι με 3G

 

ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...