Jump to content

Camping


RYTHMOS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μια φορα παιδια εκανα camping και με βρηκαν ολα τα στραβα του κοσμου!

με τσιμπησε μελισσα, πατησα αχινο, δε μπορουσαμε να μιλησουμε μετα τις 12 ακουγα συνεχεια το εκνευριστικο "σσσσςςςς" "καντε ησυχια θελουμε να κοιμηθουμε" "δεν ειναι παιδικη χαρα εδω" και ολο αυτο γιατι χαλαρωσαμε και παιξαμε μπουγελο...

εκτος αυτου ομως προτιμω δωματιο με μπανιο δικο μου με ολες μου τις ανεσεις!!!!!!

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ CAMPING!!!!

http://www.fdsoftware.it/mairi/images/Gif/G_Fatina_che_scompare_R.gif
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 146
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

συντρόφια γεια σας!

 

έχει κανείς να κάνει καμιά καλή πρόταση για μέρη που δεν κυνηγάνε σαν τρελοί το ελέυθερο κάμπινγκ? έχω αποθαρρυνθεί τρομερά: πέρσυ κυνηγούσαν ακόμα και στην ανάφη!!! από φέτος τέλος και η ελαφόνησος... μόνο η γαύδος μας έμεινε... αλλά παραείναι απομονωμένη νομίζω... ξέρει κανείς τίποτα για τον αϊ στράτη? ή καμιά άλλη ιδέα? πάσα πληροφορία ευπρόσδεκτη είτε εδώ είτε στο albist@yahoo.com

 

ευχαριστώ

αλέξανδρος

 

Κυνηγούν στην Ανάφη; πότε; που; Στη Σκάλα θα το πίστευα αλλά ακόμα και στο Ρούκουνα;

Τις καλύτερες αναμνήσεις μου έχω απο εκεί.

Τέλος πάντων η δική μου άποψη έχει να κάνει με την μεγάλη συνάθροιση ατόμων. Επειδή όταν πάω διακοπές είτε σε camping είτε σε δωμάτια κλπ με ενδιαφέρει να μην μυρίζω την ποδάρα του διπλανού μου, αλλά ούτε να να κούω το διπλανό ζευγάρι να επιδίδεται σε ατελείωτους οργασμούς προτιμώ camping που να μην έχουν μεγάλη κίνηση και ποτέ Αύγουστο.

Είναι κρίμα να μην μπορείς κοιμηθείς ποτέ επειδή τα παιδόσκυλα κάνουν ποδήλατο στις 3 τη νύχτα και πέφτουν πάνω στη σκηνή σου. Ή επειδή η διπλανή παρέα έχει μερακλώσει και μαζί της πρέπει υποχρεωτικά όλο το camping. Όχι τίποτα άλλο αλλά υπάρχουν και άνθρωποι που η πρώτη τους εμπειρία είναι αυτή μέσα στον πανζουρλισμό και μετά όταν ακούν τη λέξη camping παθαίνουν αλλεργία.

Όλα αυτά μου συνέβησαν πέρισυ στο κάμπινγκ της Αγ. Άννας όπου οι σκηνές είχαν απόσταση μισό μέτρο. Έφυγα τη 2η μέρα.

Ουδέποτε με ενόχλησαν κουνούπια μυρμήγκια και ντους (στο ελεύθερο).

Έχω κάνει ανθρώπινα κάμπινγκ στον Αρμενιστή Ιούλιο και στην Ανάφη ελέυθερα (οπού εκεί ο κόσμος ήταν συνειδητοποιημένος). Παίζει τεράστιο ρόλο η ατμόσφαιρα. Ας μην αφορίζουμε την ιδέα εξαιτίας μια προβληματικής κατάστασης. Αυτά και συγνώμη για την πολυλογία.

Link to comment
Share on other sites

Σαν προσκοπάκος.. στο τσαντήρι κοιμάμαι :alien:

Αστεία αστεία, έχω περάσει πολύ καλές διακοπές σε camping, είτε ως πρόσκοπος, είτε ως ιδιώτης. Κάνω τουλάχιστον μια φορά το χρόνο camping.

 

Hint: Για τους "καλοπερασάκηδες" υπάρχουν ειδικά ανατομικά στρώματα αέρος, που φουσκώνουν σε χρόνο dt με ρευμα από τη μηχανή του αυτοκινήτου ;)

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Στα... άγρια νιάτα μας κάναμε κι απ'αυτό... :cool: Ημουν φαν και όποτε δινόταν η ευκαιρία με φιλαράκια(αυστηρά) φεύγαμε. Δεν μπορώ να πω ότι είναι και ότι καλύτερο όταν έχεις και το αίσθημα μαζί, για ευνόητους λόγους. :O

Τώρα το κορμί του παππού θέλει ανέσεις και φροντίδα... :blink: έχω κάμποσο καιρό να πάω και αμφιβάλω αν θα γίνει άμεσα. Οσο βλέπω την σκηνή μαζεμένη και δεν μου κάνει κλικ... ;)

I see stupid people...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το κάμπινγκ στις Ροβιές είναι πολύ ωραίο, έχει αρκετό πράσινο και άνετους χώρους και έχεις δίπλα σου το αυτοκίνητο, όμως δεν μας είχε ενθουσιάσει η θάλασσα γιατί είχε πολλούς αχινούς. Επίσης ωραία κάμπινγκ έχει και στην Αρχαία Επίδαυρο
Link to comment
Share on other sites

Ωραια τα λετε. Μηπως θα μπορουσαμε να πουμε τι απαραιτητο εξοπλισμο θα χρειαστει καποιος για καμπινγκ. Νομιζω οτι χρειαζονται παρα πολλα πραγματακια που δεν τα βαζει ο νους μας. Λοιπον θα μας πει κανει;
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Μια κάσα μπύρες. Από τα πιο απαραίτητα.

Για όσους δεν μπορούν να κοιμηθούν στο χώμα πάντως, ένα φουσκωτό στρωματάκι και θα είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια τα λετε. Μηπως θα μπορουσαμε να πουμε τι απαραιτητο εξοπλισμο θα χρειαστει καποιος για καμπινγκ. Νομιζω οτι χρειαζονται παρα πολλα πραγματακια που δεν τα βαζει ο νους μας. Λοιπον θα μας πει κανει;

 

Για όσους θέλουν να ασχοληθούν με το camping (και εννοώ να πάνε για 7-10 μέρες τουλάχιστον) κάποια πράγματα είναι σίγουρα απαραίτητα...

  • Μια καλή σκηνή (έχω δει καινούργιες σκηνές να χαλάνε κ να μην κλείνει το φερμουάρ!)
  • Στρώμα ή έστω υπόστρωμα για να μην πιαστείτε
  • Ένα φούτερ και μακρύ παντελόνι - γιατί ποτέ δεν ξέρεις πως θα γυρίσει ο καιρός
  • Φακός
  • Ραδιοφωνάκι
  • Σουγιάς και τσιμπιδάκι
  • Φτιάρι ή σκεπάρνι
  • Αλοιφή για τσιμπήματα (προσωπικά προτιμώ Fenistil), οινόπνευμα
  • Καλή διάθεση και καλή παρέα - δεν υπάρχει τίποτα χειρότερο από άτομα να γκρινιάζουν ("που μας έφερες εδώ", "θέλω το κρεβάτι μου" κλπ κλπ)

 

Και μην ξεχνάς ότι σύμφωνα με το Μέρφυ πάντα θα ξεχάσεις κάτι... σίγουρα έχω ξεχάσει πολλά σε αυτή τη λίστα :)

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω τα σύνεργα ψαρέματος, εγώ βασικά για το ψαροντούφεκο πάω.

 

Η καλή παρέα πάντως είναι πραγματικά το Α και το Ω.

Βασικά το καλύτερο είναι να πας με φανς του είδους. Μην ξεκινάτε για κάμπινγκ με όσους λένε δεν ξέρω, φοβάμαι, και αν βρέξει τι θα κάνουμε κ.λ.π.

Ζευγάρια ή ακόμα καλύτερα αντροπαρέα. Ατελείωτο γέλιο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη φαγητο και ειδη μαγειρικης δεν θα πρεπει να εχουμε.

αν βρεξει πχ τι θα πρεπει να εχω;2

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Καλή σκηνή και διάθεση για χαβαλέ. Τις καλύτερες στιγμές τις έχω ζήσει μέσα σε σκηνή υπό βροχή. Είτε με παρέα όλοι μαζί να προσπαθούμε να φάμε ή να παίξουμε χαρτιά είτε με το "αίσθημα" ;)
Link to comment
Share on other sites

Φτάνει φυσικά να έχεις προνοήσει και να έχεις στήσει τη σκηνή σωστά....

Πολυ σημαντικό, το άτομο με το οποίο θα μοιραστεί τις τη σκηνή να μην συμπεριφέρεται σαν... ξυλοσχιστική ;) :lol:

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το Camping πάντα το θεωρούσα ως "οι διακοπές των φτωχών", οτι πηγαινουν χύμα άτομα κλπ. Δεν είχα πάει ποτέ σε Camping, κατασκήνωση κλπ. Μέχρι που πριν 2 χρόνια έκατσε φάση και πήγα (με το ζόρι είναι η αλήθεια..) στο Ποσείδι. Οσοι έχουν πάει ξέρουν τι γίνεται εκεί. Ενα μπορώ να πω μόνο. Πέρασα φανταστικά, είχαμε απίστευτο χαβαλέ, γνώρισα πολλά άτομα και φυσικά απο τότε πηγαίνω κάθε χρόνο. Το Camping προσφέρει άλλου είδους διακοπές που δε μπορεί να τις ζήσει κανείς σε ξενοδοχείο.
Ti na balw twra edw.. den kserw!
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάνει ποτέ αλλά θα ήθελα πολύ να κάνω. Φέτος ήμουν πολύ κοντά στο να πάω για πρώτη φορά χύμα αλλά δεν έκατσε τελικά!
Link to comment
Share on other sites

Απο τοτε που γεννηθηκα μεχρι πριν απο 2 χρονια καθε καλοκαιρι με την οικογενια για 7 τουλαχιστον μερες καθε Αυγουστο. Σταματησαμε για διαφορους λογους. Αλλα παντα περναγα ωραια. Εχω γυρισει Ολα τα νησια του Ιονιου, Κρητη, Πελοπονησο και πολλα αλλα μερη. Σε καμπινγκ στην Κεφαλονια εκανα τα πρωτα μου βηματα! Τα τελευτα 3 χρονια δε, ο πατερας μου εξοπληστηκε με μια τροχοσκηνη, που ειναι ενα υπεροχο τρελερ 2χ2m και ανοιγει καπακι, στηνεται μια σκηνη και γινεται ενα υπεροχο δωματιο 4χ2μ ικανο να χωρεσει 5 ατομα. Το μονο προβλημα ειναι οτι ειναι Ρωσικης κατασκευης και εχει λιιιιγο ενισχυμενη μονωση για το κρυο...

 

Παντως ποτε δεν ειχα προβληματα με αλλους καμπινκιστες (βεβαια πηγαινα σε οργανωμενα) και επιανα φιλιες με παιδια και απο αλλες χωρες αλλα και Ελληνοπουλα. Ακομα ενα ποδηλατο ειναι απαραιτητο!

Link to comment
Share on other sites

Από αύριο και για δυο μερούλες θα χαθώ στην απόμερη παραλία Σεϊτάνι (βλ.εικονα) της Σάμου που ούτε κινητό δε πιάνει για να χαλαρώσω από την πίεση της πτυχιακής.....:up:

Φιλικά,

*imela*

 

http://img366.imageshack.us/img366/5162/seitani29hw.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από αύριο και για δυο μερούλες θα χαθώ στην απόμερη παραλία Σεϊτάνι (βλ.εικονα) της Σάμου που ούτε κινητό δε πιάνει για να χαλαρώσω από την πίεση της πτυχιακής.....:up:

Φιλικά,

*imela*

 

http://img366.imageshack.us/img366/5162/seitani29hw.jpg

Την καλύτερη δουλειά κάνεις και στο καλύτερο μέρος!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Για 4-5 χρόνια όταν ήμουν δημοτικό κάναμε οικογενειακώς διακοπές σε οργανωμένο camping πλήρως εξοπλισμένοι με μεγάλη σκηνή κιετς.Υπήρχαν στανταρ παρέες κάθε χρόνο που συναντιόμασταν εκεί και ήταν τέλεια.Έτσι αγάπησα απο μικρός το camping.Προσωπικά προτιμώ το οργανωμένο camping,δεν μ'αρέσει η πολύ χύμα φάση και πιστεύω οτι μπορείς να περάσεις πολύ καλύτερα απο οτι αν μείνεις σε δωμάτια ή ξενοδοχείο.Ειδικά στο λύκειο αλλά και ως φοιτητής οι παραλίες του Πηλίου(Αγ.Ιωάννης,Αγ.Σαράντα,Χορευτό) που ήταν δίπλα(απο Βόλο) ήταν η πρώτη επιλογή.

Απο την εμπειρία μου να πω επίσης οτι καλό είναι να ξέρεις τα άτομα με τα οποία πας για camping γιατί η γκρίνια στις διακοπές είναι ενοχλητική...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήμουν φοιτητής στο Βόλο είμαι απο Βόλο αλλά και ως φοιτητής πάλι στο Πήλιο πήγαινα πολλές φορές. Σίγουρα θα έχουμε κάνει στα ίδια μέρη camping. Να και μια φωτό απο Αγ.Σαράντα (Mamba rulez! ) που έχω πάει πολλές φορές.

http://img245.imageshack.us/img245/354/mambalarge0bv.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 χρόνια πήγα για 1η φορά κάμπινγκ και απο τότε το ΛΑΤΡΕΥΩ!!!!!

Πάω πάντα σε οργανωμένα!Πολύ ωραία ήταν στην Ελαφόνησο και την Λευκάδα που είχα πάει...Πολύ οργανωμένα και πολύ πολύ ωραία γενικότερα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους μια γυναίκα που να συμπαθεί το κάμπινγκ. Είδος υπο εξαφάνιση.

 

Άντε να ρθει η ώρα για την πρώτη εξόρμηση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις μπλέξει με προσκόπους ή οδηγούς μου φαίνεται! Όπου οι γυναίκες πολλές φορές είναι πιο τρελαμένες από τους άντρες...

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις μπλέξει με προσκόπους ή οδηγούς μου φαίνεται! Όπου οι γυναίκες πολλές φορές είναι πιο τρελαμένες από τους άντρες...

Δεν έχω μπλέξει όντως. Κρίμα.:(

Αλλά πόσες είναι αυτές; 0,01%:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...