Jump to content

Camping


RYTHMOS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πιστευω ο καθενας μας πρεπει να κανει τουλαχιστον μια φορα στην ζωη του καμπινγ.ειναι αξεχαστη εμπειρια!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 146
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

πιστευω ο καθενας μας πρεπει να κανει τουλαχιστον μια φορα στην ζωη του καμπινγ.ειναι αξεχαστη εμπειρια!

 

+1 κι από μένα..

Συμφωνώ .. ότι για την εμπειρία είναι πολύ καλό όλοι να κάνουμε κάποια στιγμή στη ζωή μας .. Απλά στις "μικρές" ηλικίες μετράει περισσότερο .. μιας που είναι πιο "ξένοιαστοι" είναι και πιο παρεϊστικη φάση το camping, κτλ .

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

το καλυτερο είναι το ανοργάνωτο καμπινκγ

να έχεις μαζί φακούς,σκηνές κτλ

 

τελεια εμπειρια:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Φέτος λέω πέρα από τις διακοπές σε νησί και κλεισμένο δωμάτιο,να πάω λίγες μέρες πρίν και για camping γιατί πραγματικά είναι πολύ καλή φάση.Μάλλον για αρμενιστή σκεφτόμαστε η παρέα.Έχει πάει κανείς?Πως είναι?Αξίζει?

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φέτος λέω πέρα από τις διακοπές σε νησί και κλεισμένο δωμάτιο,να πάω λίγες μέρες πρίν και για camping γιατί πραγματικά είναι πολύ καλή φάση.Μάλλον για αρμενιστή σκεφτόμαστε η παρέα.Έχει πάει κανείς?Πως είναι?Αξίζει?

 

Πολύ καλό camping, οργανωμένο και καθαρό.

Έχει beach bar,εστιατόριο και πολλές ντουζιέρες και τουαλέτες που τις καθαρίζουν συνέχεια. Υπάρχει super market όπου έχει τα πάντα, το πρωί "φούρνος" για τυρόπιτες,κρουασάν κτλ,περίπτερο για τσιγάρα,περιοδικά και τοστάδικο για τοστς και κρέπες.

Τα Σ/Κ γίνεται χαμός από κόσμο (παίζει και να μην βρεις μέρος αν πας αργά) και συνήθως έχει και διάφορα happenings,τις καθημερινές είναι νορμάλ η κατάσταση με τον κόσμο να πέφτει στο 1/5 του Σ/Κ.

Γύρω στα 14 ευρώ η μέρα βγαίνει,στα 17 αν βάλεις και το αυτοκίνητο μέσα.

 

Μετά τις 12:00 το βράδυ σου γίνεται αυστηρή παρατήρηση αν κάνεις φασαρία και αναγκαστικά θα πρέπει να κατέβεις κάτω στο μπαρ ή στην παραλία αν θες να το ξενυχτήσεις. Αυτό για άλλους είναι καλό (αν θες να κοιμηθείς δεν έχει την παρέα με τους 18χρονους να σε ενοχλούν) για άλλους πάλι είναι ξενέρωμα και προτιμούν πιο χύμα campings.

Ηλικίες που παίζουν είναι συνήθως γύρω στα 30 αν και βλέπεις και οικογένειες με παιδιά και άτομα μικρότερης ηλικίας.

 

Γενικά είναι μια πολύ καλή λύση, ειδικά αν είστε μεγάλη παρέα σίγουρα θα περάσετε καλά.

 

Άλλη καλή λύση όπου ακούω καλά λόγια από όλους αλλά δεν έχω πάει προσωπικά είναι λίγο παρακάτω το Καλαμίτσι.

 

Το μόνο που με ενοχλεί στον Αρμενιστή είναι τα άτομα που έχουν στην γραμματεία που ΚΑΘΕ μα ΚΑΘΕ φορά μου ανεβάζουν το αίμα στο κεφάλι σε σημείο να θέλω να σηκωθώ να φύγω. Προκλητικοί, καθόλου εξυπηρετικοί και συμπεριφέρονται σαν να μην τους νοιάζει αν κάτσεις ή όχι, με τη λογική του "είμαστε το Νο 1 κάμπινγκ στην Χαλκιδική, αν δε γουστάρεις σήκω φύγε".

Φέτος μου είπε επί λέξει "για ποιο λόγο 6 άτομα να έχετε ο καθένας την δικιά του σκηνή,άνετα χωράτε σε 2,να κοιμηθήτε έτσι,πόσο άνετα πια θέλετε να είστε".

Έναν άλλο πάλι που πήρε τηλέφωνο και ρωτούσε να μπορούσε να κάνει κράτηση, μόνο που δεν τον έβρισε και στο τέλος του έκλεισε και το τηλέφωνο στα μούτρα λέγοντας μπροστά στον κόσμο που περίμενε στην ουρά "έλεος με τον κάθε ηλίθιο".

 

4 φορές έχω πάει και τις 4 φασαρία γίνεται στην γραμματεία επειδή απλά ζητούσαμε όλη η παρέα να είναι κάπου κοντά ο ένας με τον άλλο.

Φυσικά στο τέλος μας βάλανε στου διαόλου τη μάνα τον έναν με τον άλλο.

Περίεργα πράγματα, αλλά αν τα προσπεράσεις τελικά καλά περνάς.

 

Επίσης η φάση με την ησυχία το βράδυ φτάνει σε τρελό βαθμό, έχω δει να αναγκάζουν παρέα με 3 κορίτσια να μαζέψουν τη σκηνή τους στις 5:00 η ώρα το ξημέρωμα και να τις πετάνε από το κάμπινγκ, επειδή μετά την πρώτη (ΑΥΣΤΗΡΗ) παρατήρηση δεν σταματήσανε να χαχανίζουν μέσα στην σκηνή. Ξαναλέω, άλλοι το βρίσκουν καλό αυτό, άλλοι υπερβολικό. Άτομα με ποδήλατα κυκλοφορύν συνεχώς μέσα στο camping και ψάχνουν αφορμή να στην πουν, επειδή άναψες ένα αντικουνουπικό κερί (και θα πάρει φωτιά όλο το camping) μέχρι τους ψίθυρους το βράδυ. Λογικά τα αστεία περί στρατού, σκοπών, περιπόλων κτλ. δίνουν και παίρνουν μετά τις 12:00. :p

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε ευχαρσιτώ πολύ για το αναλυτικό σου πόστ και πραγματικά με βοήθησες πολύ γιατί δεν είχα ιδέα.Από μαγαζιά,κόσμο,νυχτερινη ζωή ακούγεται μια χαρά αλλά δεν ξέρω αν πάω και εγώ μου φαίνεται να μαλώνω με την γραμματεία γτ δεν μου αρέσει να μου το παίζουν καπως και να με κάνουν να νιώθω υποχρεωμένος που μου μιλάνε έστω.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μ'αυτά που είπα σχετικά με την γραμματεία δεν ήθελα να σε αποθαρρύνω, αν είστε λίγα άτομα και πάτε μια καθημερινή στο κάμπινγκ δεν θα αντιμετωπίσετε το παραμικρό πρόβλημα.

Αν πάλι είστε πάνω από 4 άτομα και πάτε Παρασκευή π.χ. παίζει και να τσατιστείς με ό,τι ακούσεις αλλά και πάλι δεν αξίζει να χαλάσεις την διάθεση σου ή να μην πας.

 

Επίσης, εγώ είμαι και λίγο περίεργος, π.χ. θεωρώ αυτονόητο πως αν είμαστε μια παρέα 6 ατόμων θα πρέπει να είμαστε δίπλα δίπλα ο ένας με τον άλλο ή αν αυτό είναι αδύνατον, έστω κοντά και όχι ο σκορπιοχώρι. Εσύ μπορεί να μην έχεις πρόβλημα με αυτό ή ακόμα και να γουστάρεις να είσαι π.χ. με την κοπέλα σου σε ένα μέρος και να βλέπεις τα υπόλοιπα άτομα κάποιες ώρες της μέρας μόνο.

 

Πάντως το μέρος που θα στήσεις παίζει τον πιο σημαντικό ρόλο και μπορεί να σου χαλάσει τις διακοπές, αν γυρίσεις το κάμπινγκ θα δεις μέρη άψογα και μέρη που απλά δεν παλεύονται επειδή είναι πολύ απομονωμένα, χωρίς σκιά, μακριά από τουαλλέτες/ντουζιέρες, μικρά κτλ.

Φέτος, μετά την φασαρία στην γραμματεία, είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι επίτηδες μας έβαλε εκεί που μας έβαλε. :p

Πραγματικά no man's land, στην άκρη του κάμπινγκ, μακριά από τα πάντα, αγριόχορτα παντού, ουσιαστικά σαν να κάναμε ελεύθερο ήταν. :D

Αλλά έχει το γέλιο του, όπως και να 'ναι το κάμπινγκ το συνιστώ ανεπιφύλακτα, είναι τρομερή εμπειρία, ειδικά αν έχεις καλή παρέα δεν υπάρχει περίπτωση να μην περάσεις καλά και να μην έχεις ιστορίες να λες μετά.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ο καθένας είναι αλλιώς.Εμείς ήμαστε 3 άτομα και πιστεύω ότι είναι το ιδανικότερο μέρος για camping γτ πολύ απλά έχει τα πάντα.Mάλλον καθημερινή θα πάμε και ευελπιστώ να περάσουμε τέλεια.Να σαι καλά φίλε για τις πληροφορίες.:)

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Πιτσιρικάς πήγα αρκετές φορές με τους γονείς μου. Γενικά το θυμάμαι σαν ένα από τα πιο όμορφα μέρη που έχω δει στη ζωή μου, με τελευταίες αναμνήσεις το 2001 νομίζω, οπού περαστικός για μπάνιο το είδα εγκαταλειμένο, με ένα δύο άτομα στην καφετέρια λίγο πάνω από την παραλία να φτιάχνουν πρόχειρα καφέδες κυρίως για έλληνες περαστικούς για μπάνιο. Θλιβερή εικόνα, παρόλα αυτά εξακολουθούσε να είναι ένα πανέμορφο μέρος.

 

Εντελώς τυχαία έπεσα σε ένα άρθρο για την τραγική ιστορία της "εκμετάλλευσης" του, και θυμήθηκα τα παιδικά μου χρόνια.

 

Αν έχει κάποιος μεγαλύτερος μου κάποιο φωτογραφικό υλικό, είτε προσωπικό του είτε δημοσιευμένο κάπου αλλού θα με ενδιέφερε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Dj kourampies με μια απλή αναζήτηση με τη λέξη ''camping'', το παρόν τόπικ βγήκε κατευθείαν στην πρώτη σελίδα αποτελεσμάτων..! δεν είναι δύσκολο, εε??
Link to comment
Share on other sites

Dj kourampies με μια απλή αναζήτηση με τη λέξη ''camping'', το παρόν τόπικ βγήκε κατευθείαν στην πρώτη σελίδα αποτελεσμάτων..! δεν είναι δύσκολο, εε??

Δεν με ενδιαφέρει να πάω για camping φέτος ούτε να συζητήσω για τα τωρινά εν λειτουργία camping, θεωρώ ότι είναι τελείως διαφορετικό θέμα και γιαυτό συνειδητά έφτιαξα και ξεχωριστό νήμα.

 

Προφανώς δεν είναι και το ιδανικό site για αυτό το θέμα, απλά λόγω μεγάλης επισκεψιμότητας θεώρησα ότι ίσως μπορεί να βρεθεί κάποιος να με βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
παιδιά υπάρχει καμιά ιστοσελίδα για camping,οργανώνονται κάποια που είναι ανοιχτα σε κοινό η όχι?

 

www.e-camping.gr φίλε μου

 

εγω φετος θα κανω καμπινγκ πρωτη φορα με την παρεα μου στην παρο..οι αποψεισ που εχω ακουσει διιστανται αλλα ποσος με ενδιαφερει...παρολη την ταλαιπωρια ειμαι σιγουροσ οτι θα ειναι ωραια εμπειρια!

Edited by mariel19
greeklish
Link to comment
Share on other sites

εγω με την καλη μου λεω να παω προς ιονιο σε λιγες μερες και ψιλοκαταληξαμε για Λευκαδα, για 1 εβδομαδα ..

επισης λεμε να προσπαθησουμε το καμπινγκ ..

 

οποτε η ερωτηση απλη .. υπαρχουν πληροφοριες για καμπινγκ ( οργανωμενο ) στη Λευκαδα ?

 

το ιδιο ποστ σε καταλληλοτερο τοπικ... αν ερθει απαντηση καλοδεχουμενη

 

@το λινκ http://www.e-camping.gr δε μου ανοιγει

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για όσους ασχολούνται ενεργά με το camping και έχουν αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα είναι η παρακάτω ερώτηση:

 

πριν ένα χρόνο και, είχα πάρει ένα στρώμα διπλό, και κατά τη διάρκεια μιας μετακόμισης γδάρθηκε/ξύστηκε σε μία από τις γωνίες του αρκετά .. δεν θυμάμαι ακριβώς το μέγεθος της ζημιάς (δεν το έχω εδώ) αλλά επειδή θα χρειαστεί να χρησιμοποιηθεί σύντομα (θα μου το φέρουν), σκέφτομαι να το επιδιορθώσω .. γιατί είναι κρίμα τόσα λεφτά πεταμένα ...

γνωρίζει κανείς με πιο υλικό μπορούμε να το "μπαλώσουμε"; είμαι σίγουρη ότι όταν το είχα αγοράσει είχε μέσα το υλικό για "μπαλώματα", αλλά κατά 99% χάθηκε στη μετακόμιση ... Σε μαγαζί με είδη camping αν ρωτήσουμε θα βρούμε, λέτε; ή δεν πουλάνε κάτι τέτοιο;

κάθε βοήθεια - άμεση - ευπρόσδεκτη ..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

εννοειτε πως θα βρεις σε καταστηματα με ειδη κυνηγιου-camping.

απο οτι θυμαμαι ειναι ενα κομματι πλαστικο ή υφασμα που το κολλας με ειδικη κολλα.

σε καμια περιπτωση μη το πεταξεις. διορθωνεται με πολυ λιγα χρηματα

Link to comment
Share on other sites

εννοειτε πως θα βρεις σε καταστηματα με ειδη κυνηγιου-camping.

απο οτι θυμαμαι ειναι ενα κομματι πλαστικο ή υφασμα που το κολλας με ειδικη κολλα.

σε καμια περιπτωση μη το πεταξεις. διορθωνεται με πολυ λιγα χρηματα

 

ναι όντως, είναι κρίμα να το πετάξω .. και θα το χρειαστώ αρκετές φορές από δω και στο εξής ..

έψαξα και το βρήκα .. λοιπόν .. repair kit για στρώμα αέρα.. κι όντως αποτελείται από ειδικά υφασματάκια και μια κόλλα .. η τιμή του είναι λογική επίσης (γύρω στις 5 λίρες, λόγω του ότι είμαι Αγγλία, θα το πάρω από δω..).

Ευχαριστώ!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Γνωρίζει κανείς ποιες είναι οι καλύτερες περιοχές κοντά στα όρια της αθήνας (2-3 ώρες οδήγηση το πολύ) με παραλίες όπου επιτρέπεται το ελεύθερο camping?

Ευχαριστώ!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς ποιες είναι οι καλύτερες περιοχές κοντά στα όρια της αθήνας (2-3 ώρες οδήγηση το πολύ) με παραλίες όπου επιτρέπεται το ελεύθερο camping?

Ευχαριστώ!

 

Το ελεύθερο κάμπινγκ επισήμως δεν επιτρέπεται πουθενά στην Ελλάδα και αν σε τσακώσουν οι αστυνομικοί, έχουν το δικαίωμα (και την υποχρέωση) να σου πουν να τα μαζέψεις και να φύγεις, ενώ προβλέπεται και χρηματικό πρόστιμο.

 

Ανεπίσημα, υπάρχει κάποια ανέχεια σε συγκεκριμένες περιοχές από τις τοπικές αρχές.

Κοντά στην Αθήνα, δημοφιλής προορισμός για ελεύθερο κάμπινγκ είναι το Αγκίστρι.

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν συγκρίνεται με το ελεύθερο κάμπινγκ,έστω κι αν απαγορεύεται

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Παιδιά καλησπέρα! Ξέρω οτι απαντώ αργά στο θέμα και επειδή οργανώνω τις φετινές διακοπές μου με κάμπινγκ το διάβασα. Να προσέχετε όσοι σκοπεύετε να κάνετε ελεύθερο κάμπινγκ γιατί η νομοθεσία προβλέπει πρόστιμο 300 ευρώ για όσους κάνουν παράνομο κάμπινγκ. http://news247.gr/eidiseis/koinonia/sta_300_eyrw_to_prostimo_gia_to_eleuthero_kampingk.2328541.html Επίσης μια χρήσιμη συμβουλή για όσους σκέφτονται το κάμπινγκ είναι να πάρετε και ένα μεγάλο σκίαστρο (εγώ χρησιμοποιώ το kite της terra και αν και το πήρα για κάμπινγκ το χρησιμοποιώ συνεχώς όταν πηγαίνω παραλία). Έχω και άλλα να σας πω για κάμπινγκ και τοποθεσίες αλλά επειδή το θέμα είναι παλιο μην το παρακάνουμε.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
γεια σας παιδια..θα ηθελα να μου πειτε ποιο campping οργανωμενο παντα είναι κοντα σε μερος με καλη νυχτερινη ζωη και πολύ νέο κοσμο(φοιτητες)..περυσι ειχα παει στην αγ.αννα και ηταν πολύ ωραια το μονο κακο ηταν ότι για βραδυ δεν ειχες πολλες επιλογες παρα μονο το μπαρακι μεσα στο κάμπινγκ..
Link to comment
Share on other sites

Σε ποια περιοχή? Για Χαλκιδική υπάρχει το ποσειδι. Φοιτιτοκαμπινγκ και για νυχτερινή ζωή πας μια Καλλιθέα.
Link to comment
Share on other sites

Σε ποια περιοχή? Για Χαλκιδική υπάρχει το ποσειδι. Φοιτιτοκαμπινγκ και για νυχτερινή ζωή πας μια Καλλιθέα.

 

Οπου να ναι..στο ποσειδι πρεπει να μια από ΑΠΘ?..ειναι κοντα η Καλλιθεα?

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά πρέπει να σαι απθ, αλλά θα βρεις κάποιον να Σε βάλει. 2 φορές έτσι πήγα και με Εβαλαν κάποιοι φοιτητες.

 

Με αμαξι πρέπει να ναι κάνα τέταρτο. Δε θυμάμαι ακριβώς. Τσέκαρε google maps

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...