Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λεω να αρχισω να το «πειραζω» το κινητο... για αρχη θελω να το κανω takju μεσω toolkit. Ποια επιλογη διαλεγω; Πρωτα πρεπει να ξεκλειδωσω bootloader ή τα κανει μονο του ολα; ΝΑ υποθεσω οτι σβηνονται ολα ε; Επαφες τις εχω στην google, αλλά τις εφαρμογές για να μην τις περναω μια μια μετα τι γινεται; Και τελος, εαν θελω να περασω μια custom rom, μεσω Cmw την περναω; πρεπει να περασω και kernel; απο ποσα κομματια αποτελουνται οι custom roms?

 

Δεν προλαβαίνω να σου απαντήσω τώρα σε όλα, αλλά για τα γρήγορα:

Τα δεδομένα σου σβήνονται αν κάνεις unlock bootloader (και σε κάποιες άλλες περιπτώσεις όπως αν φλασάρεις userdata). Έχουν αναφερθεί και πρόσφατες περιπτώσεις που ξεκλείδωμα δεν έσβησε δεδομένα, αλλά ούτως ή άλλως πριν γίνει σε προειδοποιεί.

Για να μη χάσεις τις εφαρμογές, μπορείς να πάρεις backup και από το toolkit και μετά να τις επαναφέρεις. Μην ξεχάσεις να κρατήσεις και τα μηνύματα, εάν τα θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγινε ευχαριστώ. Για να κανω οποιαδηποτε αλλαγη (να το κανω takju ή να βαλω custom rom) σε κάθε περίπτωση πρέπει να ξεκλειδωσω τον bootloader ετσι;
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Εγινε ευχαριστώ. Για να κανω οποιαδηποτε αλλαγη (να το κανω takju ή να βαλω custom rom) σε κάθε περίπτωση πρέπει να ξεκλειδωσω τον bootloader ετσι;

 

Οτιδήποτε έχει να κάνει με το λειτουργικό απαιτεί "ειδικό" bootloader, και άρα ξεκλείδωμα.

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

ποιο radio μπορω να φλασαρω απο 4.2 τωρα που εχω ακομη 4.1.2?θα δω βελτιωση πουθενα οπως στο wifi range?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να γυρίσω σε stock rom και να βγαλω το recovery. Flasharw την rom την στοκ και κλειδωνω τον bootloader και με αυτο τον τροπο φευγει και το recovery?
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Για όσους θέλετε να αντικαταστήσετε την στοκ ή την cwm recovery σε ΤWRP recovery χωρίς να μπλέξετε με ADB εντολές κατεβάστε αυτό

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.s0up.goomanager&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5zMHVwLmdvb21hbmFnZXIiXQ.. Δείτε στο βίντεο πόσο απλό είναι

και εδώ θα δείτε πως να να τις περάσετε θέματα http://www.youtube.com/watch?v=ppRGSw3txyA
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ο συνδυασμος αυτος εγκρινεται?

 

Κερνελ: TNP1344-384-JB-4.1.2-STABLE67

ρομ: rascarlo_maguro_ota_2012-11-06 , btw ειναι 4.1.2 αυτη η ρομ?

 

τελικα την εβαλα, αλλα πολυ μπλε ρε παιδι μου...και ειδικα αν το αφησω στο αυτοματο θελει φακο για να βλεπω. Υπαρχει κανα μοντ?

 

ακυρο βρηκα

Edited by ea6gka
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις στα yakjuxw Nexus πια ειναι η τελευταια ΟΤΑ πoυ εχει ερθει? H 4.1.2 η καπoια αλλη?

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Για το yakjuxw Nexus είναι η 4.1.1

 

Ευχαριστω πoλυ για την πληρoφoρια φιλε μoυ.Απλα ρωταω για να μαθω τη εκδoση android θα εχω τoν Δεκεμβριo πoυ μαλλoν θα τo αγoρασω.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Εχω θεμα με την εγκατασταση ενημερωσεων-εφαρμογων .

Δεν με αφηνει να εγκαταστησω διαφορα καινουρια προγραμματα αλλα και ενημερωσεις για εγκατεστημενες εφαρμογες και βγαζει το μυνημα δεν υπαρχει αρκετος χωρος ...κτλ

Εχει βρεθει κατι γι'αυτο το ζητημα??

Link to comment
Share on other sites

Εχω θεμα με την εγκατασταση ενημερωσεων-εφαρμογων .

Δεν με αφηνει να εγκαταστησω διαφορα καινουρια προγραμματα αλλα και ενημερωσεις για εγκατεστημενες εφαρμογες και βγαζει το μυνημα δεν υπαρχει αρκετος χωρος ...κτλ

Εχει βρεθει κατι γι'αυτο το ζητημα??

 

Πρέπει να έχεις πάνω 500μβ χώρο..

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα ... Από χθές ( τοτε το πρόσεξα) δεν μπορώ να κανω ουτε ενημέρωση στις εφαρμογές μου ουτε να εγκαταστήσω εφαρμογές απο το play . Μου βγάζει το εξής μνμ : σφάλμα ανάκτησης πληροφοριών απο τον διακομιστή RPC:S-5 κλπ .. τι πρέπει να κάνω ? προχθές έκανα αναβάθμιση σε 4.2 ΟΤΑ ...

Και το gps αργει πάρα πολύ να λοκάρει .....

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα ... Από χθές ( τοτε το πρόσεξα) δεν μπορώ να κανω ουτε ενημέρωση στις εφαρμογές μου ουτε να εγκαταστήσω εφαρμογές απο το play . Μου βγάζει το εξής μνμ : σφάλμα ανάκτησης πληροφοριών απο τον διακομιστή RPC:S-5 κλπ .. τι πρέπει να κάνω ? προχθές έκανα αναβάθμιση σε 4.2 ΟΤΑ ...

Και το gps αργει πάρα πολύ να λοκάρει .....

 

Σβήσε το Google account σου από την συσκευή και ξαναπέρνα το

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

εχει βγει AOKP με 4.2(λογικα) αλλα δεν ξερω ποια features εχει, δεν την εχω δοκιμασει.

http://goo.im/devs/roman/aokp_maguro

Link to comment
Share on other sites

"Αν κάποιος ενδιαφέρεται να ενεργοποιήσει το rotate στον launcher γινετε σχετικά εύκολα αρκεί να είσαι root...

 

Το μόνο που χρειάζεται είναι ένας root explorer όπως π.χ. ο ES File Exporer με τον οποίο πηγαίνοντας στο φάκελό

System ανοίγεις το αρχείο build.prop με έναν text editor και προσθέτεις στην τελευταία γραμμή αυτό :

Κώδικας

 

launcher.force_enable_rotation=true "

 

αυτό το είχε ποστάρει συμφορουμίτης. Το έκανα στην 4.1.2 και δούλεψε άψογα. Στην 4.2 που το δοκίμασα το ίδιο δεν λειτουργεί. Γνωρίζει κανείς πως το ενεργοποιώ πάλι?

 

Εύκολη η διαδικασία για root με το νέο toolkit. Συμβουλή : όσοι είχατε κάνει αποτυχημένα root με άλλη έκδοση toolkit και με την 4.2 δεν σας δουλεύει, να κάνετε πρώτα unroot και μετά root για να καθαρίσει το προηγούμενο. Αν κάνετε απλά root δεν θα σας δουλέψει.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

μετα απο οσα διαβασα για τη baked blackbean ειπα να τη δοκιμασω...σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημενος...απλα εχθες προσπαθουσα να στειλω ενα αρχειο μεσω wifi direct και δεν μουν εβγαζε την επιλογη αυτη παραμονο με bluetooth κτλ...δοκιμασα να στειλω και μια εικονα παλι τα ιδια...σε εσας δουλευει κανονικα το wifi direct?

 

Edit: Η AOKP που βγηκε ειναι unofficial. Αντε να δουμε ποτε θα βγαλουν official και ποτε θα στρωσει και το site τους

Edited by AlexVag
Link to comment
Share on other sites

μετα απο οσα διαβασα για τη baked blackbean ειπα να τη δοκιμασω...σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημενος...απλα εχθες προσπαθουσα να στειλω ενα αρχειο μεσω wifi direct και δεν μουν εβγαζε την επιλογη αυτη παραμονο με bluetooth κτλ...δοκιμασα να στειλω και μια εικονα παλι τα ιδια...σε εσας δουλευει κανονικα το wifi direct?

 

Edit: Η AOKP που βγηκε ειναι unofficial. Αντε να δουμε ποτε θα βγαλουν official και ποτε θα στρωσει και το site τους

το wifi direct ειναι αχρηστο..δε δουλευει σε τιποτα..με μια εφαρμογη στο μαρκετ καταφερα να στειλω απλα μια φωτο..αυτο ειναι ολο.

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις προβλημα με την ενεργοποιηση του bluetooth μετα το update σε 4.2;Δεν ενεργοποιειται και ακομα και μετα απο factory reset το προβλημα παραμενει...
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις προβλημα με την ενεργοποιηση του bluetooth μετα το update σε 4.2;Δεν ενεργοποιειται και ακομα και μετα απο factory reset το προβλημα παραμενει...

Πολλοί έχουν αυτό το πρόβλημα με το Bluetooth μετά την αναβάθμιση σε 4.2 . Δεν ανοίγει καθόλου. Εγώ είμαι ακόμη σε αναμονή για την αναβάθμιση(yakju μετατροπή από yakjuxw stock σε όλα). Μάλιστα πολλοί λένε ότι η αναβάθμιση ΟΤΑ δημιουργεί αρκετά bugs γι’ αυτό και καταφεύγουν στην χειροκίνητη εγκατάσταση μέσω του toolkit.

Link to comment
Share on other sites

Προς όλους τους Franco fanatics και στον πρόεδρο σας τον djkostas:

Απογοητευμένος με την στοκ 4.2 αποφάσισα να βάλω την τελευταία nightly του Franco μπας και δω διάφορα στην ταχύτητα και την αυτονομία.

Την έβαλα και αγόρασα και την εφαρμογή του από το play.

Στην ταχύτητα δεν είδα φως, μια από τα ίδια. Η 4.2 δεν διορθώνεται...

Για την αυτονομία βλέπουμε...

Η ερώτηση μου είναι η εξής:

Υπάρχει κάτι που προτείνετε να ρύθμισω για αρχή; Ή να τα αφήσω όλα ώς έχουν και βλέπουμε; Το set cpu on boot?

Και κάτι άλλο, γιατί η εφαρμογή λέει ότι δεν υπάρχει ακόμα συμβατή έκδοση για την 4.2; Δεν ψάχνει για nightlies;

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Προς όλους τους Franco fanatics και στον πρόεδρο σας τον djkostas:

Απογοητευμένος με την στοκ 4.2 αποφάσισα να βάλω την τελευταία nightly του Franco μπας και δω διάφορα στην ταχύτητα και την αυτονομία.

Την έβαλα και αγόρασα και την εφαρμογή του από το play.

Στην ταχύτητα δεν είδα φως, μια από τα ίδια. Η 4.2 δεν διορθώνεται...

Για την αυτονομία βλέπουμε...

Η ερώτηση μου είναι η εξής:

Υπάρχει κάτι που προτείνετε να ρύθμισω για αρχή; Ή να τα αφήσω όλα ώς έχουν και βλέπουμε; Το set cpu on boot?

Και κάτι άλλο, γιατί η εφαρμογή λέει ότι δεν υπάρχει ακόμα συμβατή έκδοση για την 4.2; Δεν ψάχνει για nightlies;

 

Σήμερα έβγαλε nightlies για την 4.2, ο κέρνελ που φοράς είναι μη συμβατός http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1367341

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έβγαλε nightlies για την 4.2, ο κέρνελ που φοράς είναι μη συμβατός http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1367341

 

Όχι βρε! Φλάσαρα χτες την 325 που ήταν για 4.2... τώρα είδα ότι έβαλε την 328....

Το app του το πέρασα μετά που φλάσαρα τον kernel...

Δλδ τσεκάρει για nightlies η εφαρμογή;

Για τα άλλα που ρώτησα έχεις να προτείνεις κάτι;

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

το wifi direct ειναι αχρηστο..δε δουλευει σε τιποτα..με μια εφαρμογη στο μαρκετ καταφερα να στειλω απλα μια φωτο..αυτο ειναι ολο.

 

και ομως οσο ημουν με stock ρομ δουλευε κανονικα και εστελνε τα παντα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...