Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι, δεν έχει Ελληνικά.

O developer της Slim έχει δηλώσει πως δε θα προσθέσει άλλες γλώσσες. H Slim θα παραμείνει με της πέντε γλώσσες που έχει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει ελληνικο μενου ή ελληνικο πληκτρολογιο?

 

ένταξη πληκτρολογιο βάζεις οποιο θες και κινεζικο δεν έχει να κάνει με την rom

απλά η rom δεν πρόκειται να βγει με ελληνικό μενού

Link to comment
Share on other sites

Για πληκτρολόγιο ελληνικών υπάρχει από σμ9 και από black ice οποίος το θέλει μαύρο. Για ελληνικά μενού δεν έχει να κάνει με τσακωμα άλλα με την ταχύτητα. Η σλιμ είναι 68ΜΒ όλη κι όλη σε σχέση με τις υπόλοιπές ρομ που είναι 160-200ΜΒ γι αυτό είναι τόσο γρήγορη και έχει κορυφαία μπαταρία...
Link to comment
Share on other sites

Αν ισχύει ότι και στη Slim του Galaxy S και θέλετε Ελληνικό πληκτρολόγιο κάντε το εξής:

Κατεβάστε το LatinIME.apk, βάλτε το στο /system/app με τα σωστά permissions (rw- r-- r-- ) και κάντε επανεκκίνηση. Λογικά μετά θα έχετε Ελληνικά.

Κάντε ένα bakup πρώτα το αρχικό LatinIME.apk για σιγουριά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καμια φορα το κινητο κανει reboot

σπανια αλλα κανει που οφειλεται στον κερνελ ή στην ρομ?

φοραω την gammy 1.2

Edited by manwlis77
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καμια φορα το κινητο κανει reboot

σπανια αλλα κανει που οφειλεται στον κερνελ ή στην ρομ?

φοραω την gammy 1.2

 

μπορεί να οφείλεται και στα δυο ειδικά στην rom αν έχεις πειράξει συγχρονισμό επεξεργαστή

 

edit:

πραγματικά Rascream και trinity είναι απίστευτος συνδυασμός ίσος ότι καλύτερο μέχρι στιγμής από όλα όσα έχω δοκιμάσει...

βεβαια δεν έχει μπλιμπλίκια μέσα να πειράξεις αλλα πραγματικά είναι τόσο smooth που δεν με ενδιαφέρει καθόλου από σήμα καμπάνα και από μπαταρία super

Edited by lousifer2008
Link to comment
Share on other sites

μπορεί να οφείλεται και στα δυο ειδικά στην rom αν έχεις πειράξει συγχρονισμό επεξεργαστή

 

edit:

πραγματικά Rascream και trinity είναι απίστευτος συνδυασμός ίσος ότι καλύτερο μέχρι στιγμής από όλα όσα έχω δοκιμάσει...

βεβαια δεν έχει μπλιμπλίκια μέσα να πειράξεις αλλα πραγματικά είναι τόσο smooth που δεν με ενδιαφέρει καθόλου από σήμα καμπάνα και από μπαταρία super

αν χρειαστει ποτε να φυγω απ'τον συνδυασμο paranoid και franco θα ναι το 1ο που θα δοκιμασω αυτο που προτεινεις :)

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

μπορεί να οφείλεται και στα δυο ειδικά στην rom αν έχεις πειράξει συγχρονισμό επεξεργαστή

 

edit:

πραγματικά Rascream και trinity είναι απίστευτος συνδυασμός ίσος ότι καλύτερο μέχρι στιγμής από όλα όσα έχω δοκιμάσει...

βεβαια δεν έχει μπλιμπλίκια μέσα να πειράξεις αλλα πραγματικά είναι τόσο smooth που δεν με ενδιαφέρει καθόλου από σήμα καμπάνα και από μπαταρία super

πιο trinity απο ολους βαζεις?

οποιον ναναι?

Link to comment
Share on other sites

αν χρειαστει ποτε να φυγω απ'τον συνδυασμο paranoid και franco θα ναι το 1ο που θα δοκιμασω αυτο που προτεινεις :)

 

Εκατσα και διαβασα λιγο για την Rascream (θελει να κανεις ταμα για να βρεις καμια πληροφορια της προκοπης :p) και απ'οτι ειδα ειναι ουσιαστικα μια stock με μερικα tweaks.

Νομιζω οτι αν εχεις συνηθισει τα mods και τις επιλογες μιας καλης custom ισως σου φανει "λιγη" αν και γρηγορη.

Samsung Galaxy Nexus

AOKP Jelly Bean - Franco.kernel

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα την Rascream και ειδα οτι εχει σε ολα τα Backround μαυρο χρωμα

μπορω να το βαλω στην aokp 38?

ποιον κερνελ λετε να βαλω με την aopk?

Edited by manwlis77
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα την Rascream και ειδα οτι εχει σε ολα τα Backround μαυρο χρωμα

μπορω να το βαλω στην aokp 38?

ποιον κερνελ λετε να βαλω με την aopk?

εγω ως fan των franco kernels θα σου προτεινω franco :cool:

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

με αυτο το ονομα?

franco.Kernel-milestone4

ναι ναι.. that's him! ειχα τους kernels του και στο nexus s και στο note και εμενα παντα ευχαριστημενος
Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα την Rascream και ειδα οτι εχει σε ολα τα Backround μαυρο χρωμα

μπορω να το βαλω στην aokp 38?

 

Κοίτα για θέματα στο play store ή στο xda. To Blue Infinitum πχ και μέσω theme manager το ενεργοποιείς.

Link to comment
Share on other sites

πιο trinity απο ολους βαζεις?

οποιον ναναι?

 

εγώ συγκεκριμένα έβαλα το kernel trinity TNP1536-512-STABLE65

επο εδώ http://www.derkernel.com/ics-tuna.php

 

από ότι έχω καταλάβει σε ένα kernel όταν είναι να το τεστάρεις σίγουρα βάζεις πάντα το πιο τελευταίο version

Edited by lousifer2008
Link to comment
Share on other sites

εγώ συγκεκριμένα έβαλα το kernel trinity TNP1536-512-STABLE65

επο εδώ http://www.derkernel.com/ics-tuna.php

 

από ότι έχω καταλάβει σε ένα kernel όταν είναι να το τεστάρεις σίγουρα βάζεις πάντα το πιο τελευταίο version

τον δοκιμασα αλλα αν βαλω στα 1536 κανει επιτοπου ρεσταρτ

Link to comment
Share on other sites

τον δοκιμασα αλλα αν βαλω στα 1536 κανει επιτοπου ρεσταρτ

 

ναι πράγματι αυτό το δοκίμασα και εγώ τώρα μόλις...

αν γνωρίζει κανεις ας απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Οι trinity γενικά είναι από τους πιο πειραγμένους κερνελς. Στο νέξους μου έχω κι εγώ αρκετά προβλήματα. Υπάρχει ένα hype στο xda, αλλά δε συστήνονται για σταθερότητα ή αν δεν είναι κάποιος διατεθειμένος να πειραματιστεί.
Link to comment
Share on other sites

το τελευταίο trinity που έχω δεν έχει δυνατότητα για mV. το μονο που σε αφήνει να πειράξεις είναι το CPU governor και το CPU frequency mini και maxi...:worry:

 

edit:

το ROM Manager κατά καιρούς για πιο λόγο κολλάει και δεν κάνει ClockworkMod?

το κάνει γενικός αυτό?

εμενα μου το κάνει λίγο πριν τελειώσει το φόρτωμα στο τέλος.

Edited by lousifer2008
Link to comment
Share on other sites

edit:

το ROM Manager κατά καιρούς για πιο λόγο κολλάει και δεν κάνει ClockworkMod?

το κάνει γενικός αυτό?

εμενα μου το κάνει λίγο πριν τελειώσει το φόρτωμα στο τέλος.

 

Λίγο πριν το τέλος το rom manager ζηταει su permissions. Είσαι σίγουρος οτι είσαι σωστά rooted?

Link to comment
Share on other sites

ναι είμαι πριν 5 λεπτά ενεργοποίησα σε super users το adfree

 

edit:

δεν έχω καταλάβει ένα πράγμα στην πραγματικότητα το rom manager είναι για να κάνουμε buck up τις rom έτσι?

backup όμως μπορούμε να κάνουμε με το μενού που υπάρχει το κινητό όταν ανοίγουμε με up volume down volume & power...

λέω κάτι λάθος?

οποτε δεν χρειάζεται το rom manager...

Edited by lousifer2008
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,

πλεον το εχω στα χερια μου.

Εχουν κατεβει toolkit, aokp, cm9, slimics και franco kernel.Με τη πρωτη ευκαιρια θα ξεκινησω παιχνιδι.

Εχω καποιες αποριες

 

1)Καθε kernel πχ franco κανει σε ολες τις ρομ(stock,cm9,aokp)?Ρωταω γιατι ερχομαι απο LG 2X και εκει ο kernel για stock δεν επαιζε σε cm και αντιστροφα.

2)Το radio(baseband) το αφηνω ως εχει ή εχετε καποιο να προτεινετε?

3)Δυστυχως δεν παρατηρησα ποια αρχικη εκδοση ειχε (4.0.1 ITL41D ή ITL41F).Αν χρειαστει να το επαναφερω σε στοκ κατασταση ποια θα χρησιμοποιησω?Μηπως η 4.0.2(ICL53F) ειναι κοινη ωστε να χρησιμοποιησω αυτη?

4)Οσο κατεβαζε τις εφαρμογες απο το play πηρε φωτια(στη 4.0.1)!!!Υποθετω φυσιολογικο?Βελτιωνεται η κατασταση στη 4.0.4?

 

Μεχρι στιγμης ολα καλα.Πολυ γρηγορο και ομορφο.Την οθονη πρεπει να συνηθισω και θα ειμαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...