Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδια,

πλεον το εχω στα χερια μου.

Εχουν κατεβει toolkit, aokp, cm9, slimics και franco kernel.Με τη πρωτη ευκαιρια θα ξεκινησω παιχνιδι.

Εχω καποιες αποριες

 

1)Καθε kernel πχ franco κανει σε ολες τις ρομ(stock,cm9,aokp)?Ρωταω γιατι ερχομαι απο LG 2X και εκει ο kernel για stock δεν επαιζε σε cm και αντιστροφα.

2)Το radio(baseband) το αφηνω ως εχει ή εχετε καποιο να προτεινετε?

3)Δυστυχως δεν παρατηρησα ποια αρχικη εκδοση ειχε (4.0.1 ITL41D ή ITL41F).Αν χρειαστει να το επαναφερω σε στοκ κατασταση ποια θα χρησιμοποιησω?Μηπως η 4.0.2(ICL53F) ειναι κοινη ωστε να χρησιμοποιησω αυτη?

4)Οσο κατεβαζε τις εφαρμογες απο το play πηρε φωτια(στη 4.0.1)!!!Υποθετω φυσιολογικο?Βελτιωνεται η κατασταση στη 4.0.4?

 

Μεχρι στιγμης ολα καλα.Πολυ γρηγορο και ομορφο.Την οθονη πρεπει να συνηθισω και θα ειμαι ΟΚ.

 

1) Ναι, δεν εχω δει καποιο προβλημα ασυμβατοτητας μεχρι τωρα.

2) Καλυτερα να αναβαθμισεις πρωτα στην 4.0.4 stock για να σου περασει το XXLA2 radio, αλλιως θα πρεπει να το φλασαρεις χειροκινητα μεσω recovery.

3) Μπορεις να κατεβασεις το stock 4.0.4 zip και να το φλασαρεις μεσω του toolkit (εχει εναν φακελο που λεει put_stock_google_rom_ here, το βαζεις εκει μεσα και φλασαρεις stock rom). Επισης εχει επιλογες για να ξανακλειδωσεις τον bootloader και για unroot.

4) Μην ανησυχεις για κατι τετοιο.

Samsung Galaxy Nexus

AOKP Jelly Bean - Franco.kernel

Link to comment
Share on other sites

ναι είμαι πριν 5 λεπτά ενεργοποίησα σε super users το adfree

 

edit:

δεν έχω καταλάβει ένα πράγμα στην πραγματικότητα το rom manager είναι για να κάνουμε buck up τις rom έτσι?

backup όμως μπορούμε να κάνουμε με το μενού που υπάρχει το κινητό όταν ανοίγουμε με up volume down volume & power...

λέω κάτι λάθος?

οποτε δεν χρειάζεται το rom manager...

 

Έχει κι άλλες χρησιμότητες το rom manager αλλά νομίζω στην προκειμένη εσύ θες να εγκαταστήσεις αυτό το μενού (το cwm) στην τελευταία του έκδοση οπότε αυτό θα το κάνεις μέσα από το rom manager.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κι άλλες χρησιμότητες το rom manager αλλά νομίζω στην προκειμένη εσύ θες να εγκαταστήσεις αυτό το μενού (το cwm) στην τελευταία του έκδοση οπότε αυτό θα το κάνεις μέσα από το rom manager.

 

α μάλιστα ok κατάλαβα πια η βασική του χρησιμότητα. :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.αγορασα το κινητο απο ενα φιλο μου και ειχε βαλει αλλη ρομ.θελω να γυρισω στην επισημη.επειδη ομως δεν γνωριζω απο kernel και τετοια πραγματα.ποιος ειναι ο πιο ευκολος τροπος για να γυρισω το κινητο στην official?θα εχω θεμα με την εγγυηση?θα φαινεται δηλαδη οτι ειχα αλλαξει ρομ?ευχαριστω για τον χρονο σας.
Link to comment
Share on other sites

μπορεις πολυ ευκολα να γυρισεις στην επισημη ειτε μεσα απο τερματικο σε λινουξ η μεσω του toolkit αν εισαι σε windows. για την εγγυηση, αν κλειδωσεις παλι τον bootloader δε θα εχεις καποιο θεμα λογικα
Link to comment
Share on other sites

πως κλειδωνω το bootloader?

απο fastboot

fastboot oem lock

 

λογικα και τα διαφορα tools θα το κανουν.

Link to comment
Share on other sites

παιδια αν μπορει καποιος να βοηθησει...δεν το κατεχω καθολου το θεμα...επειδη εχει καποιο θεμα το κινητο πρεπει να το παω στο service...αν δουν αλλη ρομ δεν θα το δεχτουν...δεν μπορω να βγαλω ακρη με το τοολκιτ.
Link to comment
Share on other sites

παιδια αν μπορει καποιος να βοηθησει...δεν το κατεχω καθολου το θεμα...επειδη εχει καποιο θεμα το κινητο πρεπει να το παω στο service...αν δουν αλλη ρομ δεν θα το δεχτουν...δεν μπορω να βγαλω ακρη με το τοολκιτ.

σορρυ, τωρα ειδα οτι το πηρες ετσι. ποιο tool χρησιμοποιεις;

υπαρχει κι αυτο http://www.wugfresh.com/dev/gnex-root-toolkit/

στο xda ενα σε dos περιβαλλον φαινεται πιο δυσκολο.

δεν τα εχω χρησιμοποιησει, καποιος θα μπορει να σε βοηθησει σιγουρα..μην ανησυχεις, δεν ειναι τιποτα.

εχει και help

http://wugfresh.com/Help/

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω φιλε μου...θα το δοκιμασω...αυτο σε dos κατεβασα και δεν καταλαβαινα τιποτα...αν εχω καποια αλλη απορια θα ξαναγραψω....
Link to comment
Share on other sites

Οχι και Dos περιβαλλον ρε παιδια το Toolkit..

Απλα η γραμματοσειρα ειναι ετσι.

Σου εχει τις εντολες, διαλεγεις τον αριθμο και πατας enter.

Samsung Galaxy Nexus

AOKP Jelly Bean - Franco.kernel

Link to comment
Share on other sites

κι αν δε μπορεις να καταλαβεις ακριβως πως γινεται, εχει και βιντεο στο νημα του toolkit στο xda εδω
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια.κατεβασα την official απο την google και την περασα.εκανα lock ξανα την συσκευη.υπαρχει περιπτωση να ανακαλυψουν με καποιο τροπο οτι ειχα αλλαξει rom στο κινητο και να χασω την εγγυηση ? πρεπει να κανω τιποτα αλλο? τωρα μου γραφει οτι ειμαι σε εκδοση android 4.0.4. με εκδοση βασικου φασματος I9250XXLA2. Εκδοση kernel 3.0.8gda6252b android build. αριθμος εκδοσης IMM76I.
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια.κατεβασα την official απο την google και την περασα.εκανα lock ξανα την συσκευη.υπαρχει περιπτωση να ανακαλυψουν με καποιο τροπο οτι ειχα αλλαξει rom στο κινητο και να χασω την εγγυηση ? πρεπει να κανω τιποτα αλλο? τωρα μου γραφει οτι ειμαι σε εκδοση android 4.0.4. με εκδοση βασικου φασματος I9250XXLA2. Εκδοση kernel 3.0.8gda6252b android build. αριθμος εκδοσης IMM76I.

και πολλα εκανες! αφου ξανακλειδωσες τον bootloader και εισαι σε stock δεν θα χεις κανενα προβλημα. :happy:

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

thanks φιλε μου!!!

δεν ειπες ομως τι προβλημα εχει η συσκευη..μπορει να φτιαχνει και να μη θελει service.

Link to comment
Share on other sites

με το power button δεν πιανει. ξαφνικα εκει που επιανε μια χαρα αρχισε να μην υπακουει.το παταω καμια 10 φορες για να πιασει.εχεις καποια λυση να μου προτεινεις?λεω να το παω στο service της samsung.
Link to comment
Share on other sites

με το power button δεν πιανει. ξαφνικα εκει που επιανε μια χαρα αρχισε να μην υπακουει.το παταω καμια 10 φορες για να πιασει.εχεις καποια λυση να μου προτεινεις?λεω να το παω στο service της samsung.

 

αν δεν πιανει ουτε με τη stock rom, τοτε ναι πηγαινε το στο service. φυσα το και λιγο εκει μηπως εχει μπει τιποτα μεσα στη σχισμη..

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ιδεα. Αλλα αφού δεν ειναι θεμα software λογικα θα αργήσει λιγο :-\
Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

καλά τι γίνετε με αυτήν την AOKP το ένα build μετά το άλλο βγάζει τώρα έχει βγάλει το build 39 :lol:

http://aokp.co/index.php/releases/_/build-39-r25

Link to comment
Share on other sites

καλά τι γίνετε με αυτήν την AOKP το ένα build μετά το άλλο βγάζει τώρα έχει βγάλει το build 39 :lol:

http://aokp.co/index.php/releases/_/build-39-r25

 

Αυτό είναι το release cycle της AOKP. Ανά 10 μέρες περίπου βγάζει νέο build και ανά 1,5-2 μήνες Milestone.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το release cycle της AOKP. Ανά 10 μέρες περίπου βγάζει νέο build και ανά 1,5-2 μήνες Milestone.

 

Κι επειδη ειμαστε τερμα lazy-asses περιμενουμε την εκαστοτε milestone για να βαλουμε :D

Samsung Galaxy Nexus

AOKP Jelly Bean - Franco.kernel

Link to comment
Share on other sites

εχω καποια δικτυακα προβληματα με την συσκευη και θελω να περασω μια custom rom. στα δυο παρακατω λινκ περιγραφω το προβλημα.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=27527439#post27527439

http://androidforums.com/android-lounge/567199-my-ics-phones-cant-open-pages-iphone-can.html

 

θελω να δω αν λυνονται τα προβληματα με το να κανω root την συσκευη. πρεπει να βαλω custom rom ή απλα μπορω να κανω root στην stock rom για να εχω full access σε αυτα που ισως να με κωβει τωρα;

 

αν πρεπει να βαλω και ρομ η Revolution HD 4.0.1 ειναι αυτη που πρεπει να βαλω μιας που δεν με ενδιαφερουν τα οπτικα και overclock κτλ;

Edited by hlekat
Link to comment
Share on other sites

εχω καποια δικτυακα προβληματα με την συσκευη και θελω να περασω μια custom rom. στα δυο παρακατω λινκ περιγραφω το προβλημα.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=27527439#post27527439

http://androidforums.com/android-lounge/567199-my-ics-phones-cant-open-pages-iphone-can.html

 

θελω να δω αν λυνονται τα προβληματα με το να κανω root την συσκευη. πρεπει να βαλω custom rom ή απλα μπορω να κανω root στην stock rom για να εχω full access σε αυτα που ισως να με κωβει τωρα;

 

αν πρεπει να βαλω και ρομ η Revolution HD 4.0.1 ειναι αυτη που πρεπει να βαλω μιας που δεν με ενδιαφερουν τα οπτικα και overclock κτλ;

δε θυμαμαι αν στο ειχα πει, αλλα δοκιμασες με αλλη apn; (νομιζω εχεις Vod) τωρα λογικα θα εχεις internet.vodafone.gr, δοκιμασε και webonly.vodafone.gr ή wap.vodafone.gr και γενικα τις ρυθμισεις που εχουν τα iphone/symbian.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...