Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποια είναι δηλαδή η ίδια λογική και μέθοδος;

 

Btw το trickster έχει επιλογή για Set on boot. Αν δεν το ενεργοποίησεις δε θα εφαρμόζονται τα values μετά από reboot.

 

Ότι και η stock ROM μπορεί να περαστεί μέσω TWRP/CWM με την ίδια διαδικασία (wipe/reset/format) όπως και οι custom ROMs. Απλώς θες το σωστό αρχείο στο σωστό format.

 

Προφανώς και έχω ενεργοποιήσει την Εφαρμογή κατά την εκκίνηση (και έχω βγάλει την ειδοποίηση, το ξέρω ότι το Trickster αλλάζει την συχνότητα, εγώ του το είπα :p). Δυστυχώς δεν δουλεύει το Profile στην free έκδοση. Μόλις κάνω reboot όμως, ξαναγυρνάει στα 1200MHz...:confused:

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Ότι και η stock ROM μπορεί να περαστεί μέσω TWRP/CWM με την ίδια διαδικασία (wipe/reset/format) όπως και οι custom ROMs. Απλώς θες το σωστό αρχείο στο σωστό format.

 

Απλά παραπάνω δεν έδωσε link για flashable zip, αλλά για το factory image οπως το δίνει η Google. Ας είμαστε λίγο προσεκτικοί στις "οδηγίες" που δίνουμε.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Απλά παραπάνω δεν έδωσε link για flashable zip, αλλά για το factory image οπως το δίνει η Google. Ας είμαστε λίγο προσεκτικοί στις "οδηγίες" που δίνουμε.

 

Για την ακρίβεια, το flashable zip είναι μέσα στο tar, καθώς και τα δύο img -που μπορούν να περαστούν μέσω Toolkit...άρα ναι, με ένα απλό unzip/untar έχεις τα αρχεία που χρειάζεσαι...μια χαρά ήταν οι "οδηγίες" που έδωσα...

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και έχω ενεργοποιήσει την Εφαρμογή κατά την εκκίνηση (και έχω βγάλει την ειδοποίηση, το ξέρω ότι το Trickster αλλάζει την συχνότητα, εγώ του το είπα :p). Δυστυχώς δεν δουλεύει το Profile στην free έκδοση. Μόλις κάνω reboot όμως, ξαναγυρνάει στα 1200MHz...:confused:

 

Είμαι σίγουρος ότι το ''set on boot'' δεν το έχεις τικάρει αλλιώς θα κράταγε τις ρυθμίσεις μετά από reboot. Επίσης η Pitchblack v1.8 δεν φοράει τον τελευταίο ΑΚ αλλά έναν παλιότερο τον Cylon v801

Edited by leftis69
Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρος ότι το ''set on boot'' δεν το έχεις τικάρει αλλιώς θα κράταγε τις ρυθμίσεις μετά από reboot. Επίσης η Pitchblack v1.8 δεν φοράει τον τελευταίο ΑΚ αλλά έναν παλιότερο τον Cylon v801

 

Αυτό ακριβώς έχω τικάρει (στα Ελληνικά Εφαρμογή) και έχω ξετικάρει το Ειδοποίηση ακριβώς από κάτω...σε 3 reboots μου γύρισε στα 1200MHz, παρόλο που το Trickster με ειδοποίησε στην αρχή ότι έλαβε su και εφάρμοσε το profile (το Χωρίς Όνομα βεβαίως...)...

 

Τεςπα, λίγο με πειράζει αυτό, το πολύ-πολύ αν μου σπάσει τα νεύρα περνάω το CPU Master για να σετάρω μόνο τη συχνότητα...

 

Για τον kernel όντως δε φοράει τον τελευταίο, έχει πάρει ένα καλό "milestone" του experimental που δεν δούλευε το WEP, έβαλα τον Purity για να είμαι σίγουρος και τώρα θα κάνω τη μόντα να περάσω τον rubik μήπως δω διαφορές...

Edited by The Ace

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς έχω τικάρει (στα Ελληνικά Εφαρμογή) και έχω ξετικάρει το Ειδοποίηση ακριβώς από κάτω...σε 3 reboots μου γύρισε στα 1200MHz, παρόλο που το Trickster με ειδοποίησε στην αρχή ότι έλαβε su και εφάρμοσε το profile (το Χωρίς Όνομα βεβαίως...)...

 

Τεςπα, λίγο με πειράζει αυτό, το πολύ-πολύ αν μου σπάσει τα νεύρα περνάω το CPU Master για να σετάρω μόνο τη συχνότητα...

 

Όχι είμαι σίγουρος ότι κάτι δεν κάνεις σωστά, μόλις κάνεις τα δικά σου.... πάτα αυτό που σου δείχνω και μετά θα τα πάρει και πες μου.

Link to comment
Share on other sites

Για τον kernel όντως δε φοράει τον τελευταίο, έχει πάρει ένα καλό "milestone" του experimental που δεν δούλευε το WEP, έβαλα τον Purity για να είμαι σίγουρος και τώρα θα κάνω τη μόντα να περάσω τον rubik μήπως δω διαφορές...

 

Με τον rubik δεν δουλεύει το pgm να' χεις υπόψη. Eπίσης το wep τι να το κάνεις σε αεροδρόμιο ζεις; :lol::lol::lol::lol:

Edited by leftis69
Link to comment
Share on other sites

Όχι είμαι σίγουρος ότι κάτι δεν κάνεις σωστά, μόλις κάνεις τα δικά σου.... πάτα αυτό που σου δείχνω και μετά θα τα πάρει και πες μου.

ο φιλος εχει δικιο, και σε μενα το trickster δεν κραταει την συχνοτητα που του οριζω, και με την slim που φοραω τωρα αλλα και με την CM που ηταν η προηγουμενη και με διαφορα κερνελ, ενω ΟΛΕΣ τις αλλες τις ρυθμισεις τις κραταει, η συχνοτητα της cpu ξαναγυρναει στα 1200 μετα απο restart.

Link to comment
Share on other sites

ο φιλος εχει δικιο, και σε μενα το trickster δεν κραταει την συχνοτητα που του οριζω, και με την slim που φοραω τωρα αλλα και με την CM που ηταν η προηγουμενη και με διαφορα κερνελ, ενω ΟΛΕΣ τις αλλες τις ρυθμισεις τις κραταει, η συχνοτητα της cpu ξαναγυρναει στα 1200 μετα απο restart.

 

Τι να πω δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το trickster. Κάθε φορά που αλλάζω κέρνελ πριν τον φλασάρω κάνω καλού κακού ένα clear data στο trickster.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ που το χρησιμοποιώ δεν έχω θέμα με τα restart, μόνο όταν αλλάζω kernel αυτόματα μου τα διαγράφει

Phone: Nexus 5

ROM: SlimKat

Kernel: ElementalX

Recovery: TWRP

Link to comment
Share on other sites

Όχι είμαι σίγουρος ότι κάτι δεν κάνεις σωστά, μόλις κάνεις τα δικά σου.... πάτα αυτό που σου δείχνω και μετά θα τα πάρει και πες μου.

 

For future reference, φαίνεται ότι πρέπει να κάνεις εκκαθάριση δεδομένων (ή και απεγκατάσταση/επανεγκατάσταση) για να "κλειδώσει" όντως την max freq. Φαίνεται να δουλεύει ΟΚ τώρα....

 

Με τον rubik δεν δουλεύει το pgm να' χεις υπόψη. Eπίσης το wep τι να το κάνεις σε αεροδρόμιο ζεις; :lol::lol::lol::lol:

 

Όλα τα wifi στο γραφείο μου είναι με WEP (σπίτι έχω στήσει WPA) άρα υποχρεωτικά για να μην τρώω τα MBs του data plan πρέπει να δουλεύω με WEP...

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

For future reference, φαίνεται ότι πρέπει να κάνεις εκκαθάριση δεδομένων (ή και απεγκατάσταση/επανεγκατάσταση) για να "κλειδώσει" όντως την max freq. Φαίνεται να δουλεύει ΟΚ τώρα....

 

Νόμος = σε όποια εφαρμογή δεν δουλεύει σωστά κάνουμε εκκαθάριση δεδομένων :)

 

Όλα τα wifi στο γραφείο μου είναι με WEP (σπίτι έχω στήσει WPA) άρα υποχρεωτικά για να μην τρώω τα MBs του data plan πρέπει να δουλεύω με WEP...

 

Εσύ όντως θες κέρνελ με τους παλιούς drivers

Link to comment
Share on other sites

For future reference, φαίνεται ότι πρέπει να κάνεις εκκαθάριση δεδομένων (ή και απεγκατάσταση/επανεγκατάσταση) για να "κλειδώσει" όντως την max freq. Φαίνεται να δουλεύει ΟΚ τώρα....

 

 

 

Όλα τα wifi στο γραφείο μου είναι με WEP (σπίτι έχω στήσει WPA) άρα υποχρεωτικά για να μην τρώω τα MBs του data plan πρέπει να δουλεύω με WEP...

Νόμος = σε όποια εφαρμογή δεν δουλεύει σωστά κάνουμε εκκαθάριση δεδομένων :)

Εσύ όντως θες κέρνελ με τους παλιούς drivers

Link to comment
Share on other sites

παιδια τελικα γυρισα το κινητο σε στοκ αλλα μολισ καταλαβα οτι δεν με καλυπτει με τπτ.το θεμα ειναι οτι χαθηκε το ρουτ και τωρα μεσω toolkit δεν μπορω να το ρουταρω μιας και εχω 4.2.2 και το τελευταιο κιτ λεει οτι δεν την υποστηριζει.καμια ιδεα?
Link to comment
Share on other sites

παιδια τελικα γυρισα το κινητο σε στοκ αλλα μολισ καταλαβα οτι δεν με καλυπτει με τπτ.το θεμα ειναι οτι χαθηκε το ρουτ και τωρα μεσω toolkit δεν μπορω να το ρουταρω μιας και εχω 4.2.2 και το τελευταιο κιτ λεει οτι δεν την υποστηριζει.καμια ιδεα?

 

http://www.wugfresh.com/nrt/

Link to comment
Share on other sites

παιδια τελικα γυρισα το κινητο σε στοκ αλλα μολισ καταλαβα οτι δεν με καλυπτει με τπτ.το θεμα ειναι οτι χαθηκε το ρουτ και τωρα μεσω toolkit δεν μπορω να το ρουταρω μιας και εχω 4.2.2 και το τελευταιο κιτ λεει οτι δεν την υποστηριζει.καμια ιδεα?

 

καλημερα,θα πας στην σελιδα του tootlkit στο xda και θα κατεβασεις το zip για την υποστηριξη της 4.2.2

μετα θα κανεις αντικατασταση των αρχειων του zip στον φακελο με το toolkit και θα υποστιρηζει και την 4.2.2

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια για τη βοηθεια.το εκανα με το τουλκιτ που εδωσε ο leftis69 και τον ευχαριστω.τωρα ειμαι με στοκ και ρουτ.καμια προταση για ρομ και κερνελ με καλη διαρκεια μπαταριας?
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια για τη βοηθεια.το εκανα με το τουλκιτ που εδωσε ο leftis69 και τον ευχαριστω.τωρα ειμαι με στοκ και ρουτ.καμια προταση για ρομ και κερνελ με καλη διαρκεια μπαταριας?

 

Ότι και αν σου πει ο καθένας δεν έχει σημασία. Πήγαινε στο φορουμ της συσκευής στο XDA και δοκίμασε. Ο καθένας αντιλαμβάνεται διαφορετικά την απόδοση και την αυτονομία ανάλογα με τις ανάγκες του και το πως λειτουργεί τη συσκευή.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια για τη βοηθεια.το εκανα με το τουλκιτ που εδωσε ο leftis69 και τον ευχαριστω.τωρα ειμαι με στοκ και ρουτ.καμια προταση για ρομ και κερνελ με καλη διαρκεια μπαταριας?

 

Atom v12 custom rom, kernel purity 0.30 η Ak 70...οτι καλυτερο και stable... πιστεψε με!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα λαλακια θα ρωτήσω αλλα θα το κανω μονο και μόνο για να μου φύγει η απορία. Αν μετα απο full wipe για οποιοδήποτε λόγο το τηλέφωνο κάνει επανεκκίνηση μπορούμε να το φέρουμε σε fastboot mode η μενει κολλημένο στο λογότυπο της google? Ωριστε το ρωτησα και ξαλάφρωσα.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα λαλακια θα ρωτήσω αλλα θα το κανω μονο και μόνο για να μου φύγει η απορία. Αν μετα απο full wipe για οποιοδήποτε λόγο το τηλέφωνο κάνει επανεκκίνηση μπορούμε να το φέρουμε σε fastboot mode η μενει κολλημένο στο λογότυπο της google? Ωριστε το ρωτησα και ξαλάφρωσα.

 

Μπορείς. Το έχω κάνει. Ο bootloader και η custom recovery δε διαγράφονται. Κλασσικά vol up+vol down +power button.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 4 μήνες σχεδόν αποφάσισα να κάνω ένα Full Wipe πριν περάσω την τελευταία rasbeanjelly, έτσι για φρεσκάρισμα και επειδή η black screen of death είχε γίνει συχνό φαινόμενο. Μόλις ολοκληρώνεται λοιπόν περνάω rbj (08/04) και τα τελευταία gapps αλλά αντί για αυτό που περίμενα να δω, δηλαδή ταχύτητα στα γνωστά επίπεδα του gnex και lag-free λειτουργία, το κινητό κυριολεκτικά σέρνεται!

Δεν έχει να κάνει με συγκεκριμένη εφαρμογή. 2 στις 3 φορές που θα ξεκινήσω να κάποια κάποια ενέργεια, να ανοίξω κάποια εφαρμογή, το κινητό σχεδόν δεν ανταποκρίνεται καν για το 1ο λεπτό, με αποτέλεσμα να βγαίνει ερώτηση τερματισμού της εφαρμογής που πλέον το έχω συνηθίσει και απλά πατάω αναμονή. Μόλις περάσει το αρχικό διάστημα, η ανταπόκριση του κινητού είναι φυσιολογική. Την επόμενη φορά όμως που θα το ανοίξω πάλι θα ξαναδώ την ίδια συμπεριφορά. (Άνοιγμα εννοώ ενεργοποίηση της οθόνης όχι κανονικό turn-off).

 

Λέει κάτι σε κάποιον αυτό ή να αρχίσω φλασαρίσματα, επιστροφές σε stock κτλ. για να καταλάβω τι γίνεται;

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς. Το έχω κάνει. Ο bootloader και η custom recovery δε διαγράφονται. Κλασσικά vol up+vol down +power button.

 

Πολύ καλό αυτο. Δηλαδή αν κανω full wipe μετα μπορώ να συνδέσω το τηλέφωνο μα το laptop μου και να χρησιμοποιεισω το τοολκιτ?

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό αυτο. Δηλαδή αν κανω full wipe μετα μπορώ να συνδέσω το τηλέφωνο μα το laptop μου και να χρησιμοποιεισω το τοολκιτ?

 

Ναι μπορείς.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς.

 

Είσαι πολύ ωραίος. Ευχαριστώ.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...