Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με Pitchblack 1.8 στα 1350MHz και χρήση τηλεφώνου (συν κανά μισάωρο RR3 :cool:). Όπως πάντα -δεν αλλάζω συνήθειες- WiFi + data + GPS + syncs μονίμως ανοιχτά (syncs-location ανά μισή ώρα), ΒΤ μόνο στο αυτοκίνητο, auto brightness, οθόνη στις 2Ω 20Λ

 

Με διαφορά η μεγαλύτερη διάρκεια που έχω δει μέχρι σήμερα, αλλά και η καλύτερη -ομαλότερη- συμπεριφορά του κινητού

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Με Pitchblack 1.8 στα 1350MHz και χρήση τηλεφώνου (συν κανά μισάωρο RR3 :cool:). Όπως πάντα -δεν αλλάζω συνήθειες- WiFi + data + GPS + syncs μονίμως ανοιχτά (syncs-location ανά μισή ώρα), ΒΤ μόνο στο αυτοκίνητο, auto brightness, οθόνη στις 2Ω 20Λ

 

Με διαφορά η μεγαλύτερη διάρκεια που έχω δει μέχρι σήμερα, αλλά και η καλύτερη -ομαλότερη- συμπεριφορά του κινητού

 

Ριζικές αλλαγές στην Pitchblack 1.9. Δοκίμασε τη :)

Link to comment
Share on other sites

TE=leftis69;4661797]Ριζικές αλλαγές στην Pitchblack 1.9. Δοκίμασε τη :)

 

Βασικά στην 1,9 χρησιμοποίησε για βάση την καλύτερη ρομ όλων των εποχών για μένα, την beanstalk 1.190. Η ταχύτερη και με όλες τις customιές που έχουν όλες οι άλλες ρομ μαζί. Σεσυνδυασμό μάλιστα με τον ΑΚ 200 SKL για κερνελ η κατανάλωση της μπαταρίας έχει φτάσει σε επίπεδα που δεν φανταζόμουν.πχ σε αναμονή καταναλώνει 0.2% την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά η αυτονομία στον kernel oφείλεται, όχι στη ROM. Ξέρετε αν αυτές οι 2 (Pitchblack, Beanstalk) έχουν επιλογή για per-app DPI? Όχι με Xposed framework, αλλά μέσα στη ROM. Τώρα είμαι με Xylon (το build του MBQ sniper). η οποία για μένα έχει την καλύτερη υλοποίηση per-app DPI. Θέλω γενικό DPI 240, αλλά στο keyboard επειδή φαίνεται μικρό, θέλω το original 320. Το θέμα είναι ότι με το xposed framework δε λειτουργεί καλά (Αν πάω από εκεί να βάλω 320, γίνεται πολύ μεγάλο, και βγαίνει εκτός οθόνης). Η μόνη ROM που έχω βρει μέχρι τώρα, και έχει per app DPI χωρίς xposed είναι αυτή, και πραγματικά η υλοποίησή του είναι super. Θέλω να δοκιμάσω και κάτι άλλο, αλλά το keyboard είναι dealbreaker για μένα. Edited by tsabasid

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Βασικά στην 1,9 χρησιμοποίησε για βάση την καλύτερη ρομ όλων των εποχών για μένα, την beanstalk 1.190. Η ταχύτερη και με όλες τις customιές που έχουν όλες οι άλλες ρομ μαζί. Σεσυνδυασμό μάλιστα με τον ΑΚ 200 SKL για κερνελ η κατανάλωση της μπαταρίας έχει φτάσει σε επίπεδα που δεν φανταζόμουν.πχ σε αναμονή καταναλώνει 0.2% την ώρα.

 

O Γιάννης τα 'σπασε πάλι, φανταστκή ρομ.

Ένας λόγος επιπλέον για να φλασάρει κανείς την Pitchblack είναι η απίστευτη παραμετροποίηση λόγω Βeanstalk.

Ένας λόγος επιπλέον για να φλασάρει κανείς την Βeanstalk είναι ότι έχει το φανταστικό θέμα της Pitchblack. Διαλέγετε και πέρνετε. :)

 

Γενικά η αυτονομία στον kernel oφείλεται, όχι στη ROM. Ξέρετε αν αυτές οι 2 (Pitchblack, Beanstalk) έχουν επιλογή για per-app DPI? Όχι με Xposed framework, αλλά μέσα στη ROM. Τώρα είμαι με Xylon (το build του MBQ sniper). η οποία για μένα έχει την καλύτερη υλοποίηση per-app DPI. Θέλω γενικό DPI 240, αλλά στο keyboard επειδή φαίνεται μικρό, θέλω το original 320. Το θέμα είναι ότι με το xposed framework δε λειτουργεί καλά (Αν πάω από εκεί να βάλω 320, γίνεται πολύ μεγάλο, και βγαίνει εκτός οθόνης). Η μόνη ROM που έχω βρει μέχρι τώρα, και έχει per app DPI χωρίς xposed είναι αυτή, και πραγματικά η υλοποίησή του είναι super. Θέλω να δοκιμάσω και κάτι άλλο, αλλά το keyboard είναι dealbreaker για μένα.

 

Η Pitchblack πλέον έχει και τις δύο επιλογές, και per app dpi και overal dpi

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Η Pitchblack πλέον έχει και τις δύο επιλογές, και per app dpi και overal dpi

 

Μάλιστα, μέσω xposed είναι... Δυστυχώς δε με εξυπηρετεί, γιατί το έχω δοκιμάσει και μου βγάζει πρόβλημα με το keyboard. Έστειλα ένα pm στον dev που είδα είναι Έλληνας, στο XDA του εξήγησα τι θέλω να μου πει αν γίνεται. Φαίνεται άρτια προσπάθεια πάντως.

 

Κάτι άλλο, navbar customization υπάρχει; Χρώματα και μέγεθος;

Edited by tsabasid

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, μέσω xposed είναι... Δυστυχώς δε με εξυπηρετεί, γιατί το έχω δοκιμάσει και μου βγάζει πρόβλημα με το keyboard. Έστειλα ένα pm στον dev που είδα είναι Έλληνας, στο XDA του εξήγησα τι θέλω να μου πει αν γίνεται. Φαίνεται άρτια προσπάθεια πάντως.

 

Κάτι άλλο, navbar customization υπάρχει; Χρώματα και μέγεθος;

 

Έχει navbar customization, βασικά έχει τόσο customization που θα κάνεις κανά δυο μέρες χωρίς υπερβολή για να σετάρεις τα πάντα.

Είμαι ενθουσιασμένος μ' αυτή την ρομ και αρκετά πράγματα από αυτά που θα δεις είναι δικές μου προτάσεις.

Edited by leftis69
Link to comment
Share on other sites

Έχει navbar customization, βασικά έχει τόσο customization που θα κάνεις κανά δυο μέρες χωρίς υπερβολή για να σετάρεις τα πάντα.

 

Βασικά περιμένω απάντηση από τον dev για το θέμα του keyboard, γιατί για όλα τα άλλα πείστηκα ήδη. :D

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

OK, φορέθηκε η 1.9. Παραδόξως το WEP δουλεύει, αν και ο ΑΚ δεν αναφέρει κάτι τέτοιο στο changelog του :confused: :blink: Χρειάστηκε δύο περάσματα για να μπει, πάντα μιλάμε για dirty install. Δεν πέρασα τον Purity αφού δουλεύει ο ΑΚ. Μήπως στην 1.9 έχει περαστεί κάποιο Milestone του ΑΚ με τους παλιούς drivers ?

 

Quadrant 3335, Antutu 8444, στα 1350ΜΗz. Μια χαρά είναι, το κινητό πετάει ήδη με την 1.8 :cool:

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι αρκετά αξιόλογη προσπάθεια η PitchBlack, τη δοκίμασα χθες, τίγκα στο customization. Μου κόλλησε βέβαια 2 φορές, και δεν βρηκα λύση για το θέμα με το DPI του keyboard, αλλά πολύ smooth.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

OK, φορέθηκε η 1.9. Παραδόξως το WEP δουλεύει, αν και ο ΑΚ δεν αναφέρει κάτι τέτοιο στο changelog του :confused: :blink: Χρειάστηκε δύο περάσματα για να μπει, πάντα μιλάμε για dirty install. Δεν πέρασα τον Purity αφού δουλεύει ο ΑΚ. Μήπως στην 1.9 έχει περαστεί κάποιο Milestone του ΑΚ με τους παλιούς drivers ?

 

Quadrant 3335, Antutu 8444, στα 1350ΜΗz. Μια χαρά είναι, το κινητό πετάει ήδη με την 1.8 :cool:

Είσαι ο amarinos? γιατί δεν κράτησες το ίδιο nickname να μην μπερδευόμαστε; :lol:

Η 1.9 φοράει τον AK.200.SKL

Edited by leftis69
Link to comment
Share on other sites

Είσαι ο amarinos? γιατί δεν κράτησες το ίδιο nickname να μην μπερδευόμαστε; :lol:

Η 1.9 φοράει τον AK.200.SKL

 

Παντού όπου γράφομαι έχω το The Ace...στο XDA, παρόλο που έχω γραφτεί χρόνια, το είχε προλάβει κάποιος άλλος...άρα πάμε στο επόμενο alias ;)

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κάνω ροοτ και το τηλέφωνο δεν επικοινωνεί με το toolkit. Όσους drivers και αν δοκίμασα δεν τα κατάφερα παρόλο που είμαι σε "fastboot mode" και με ξεκλείδωτο bootloader.
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κάνω ροοτ και το τηλέφωνο δεν επικοινωνεί με το toolkit. Όσους drivers και αν δοκίμασα δεν τα κατάφερα παρόλο που είμαι σε "fastboot mode" και με ξεκλείδωτο bootloader.

 

Δοκίμασε και μ' αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2208863

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τον ΑΚ κερνελ μπορω να το φλασαρω πανω στη μανισια 4.2.2?
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τον ΑΚ κερνελ μπορω να το φλασαρω πανω στη μανισια 4.2.2?

 

Μπορείς. Δεν χρειάζεται να έχεις custom rom για να βάλεις custom kernel.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς. Δεν χρειάζεται να έχεις custom rom για να βάλεις custom kernel.

 

ναι με τον φρανκ το ηξερα απλα διαβαζα στο ΧΔΑ και δεν ειδα ουτε εναν να το εχει ετσι και απορησα, ευχαριστω

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τον ΑΚ κερνελ μπορω να το φλασαρω πανω στη μανισια 4.2.2?

 

Άνετα μπορείς και σου προτείνω να το κανεις άμεσα.Με στοκ ρομ είμαι και εγώ και Ξεκίνησα απο το purity v30 του ΑΚ και τώρα ειμαι με την SKL.v207.Ενα εχω να σου πω. ΤΕΡΆΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ. Σήμερα έβγαλε και την SKL. v225 αλλα θα περιμένω λιγο να δω εντυπώσεις απο τα αλλα αδέρφια στο νημα του ΑΚ.

Και για του λόγου το αληθές

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Άνετα μπορείς και σου προτείνω να το κανεις άμεσα.Με στοκ ρομ είμαι και εγώ και Ξεκίνησα απο το purity v30 του ΑΚ και τώρα ειμαι με την SKL.v207.Ενα εχω να σου πω. ΤΕΡΆΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ. Σήμερα έβγαλε και την SKL. v225 αλλα θα περιμένω λιγο να δω εντυπώσεις απο τα αλλα αδέρφια στο νημα του ΑΚ.

Και για του λόγου το αληθές

 

Βάλε τον v225 τώρα:lol::lol::lol: GPU 512 + Governor GPU=performance πύραυλος και το PGM δουλεύει

Link to comment
Share on other sites

Βάλε τον v225 τώρα:lol::lol::lol: GPU 512 + Governor GPU=performance πύραυλος και το PGM δουλεύει

 

Ε αφού το προτείνεις εσυ Λευτέρη θα το μπουμπουνιξω.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

με 225 και 384 GPU εφαγε σκαλωμα το κινητο και επρεπε να τραβηξω τη μπαταρια για να στανιαρει, 2 φορες κιολας απανωτες σε καθαρη εγκατασταση
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

με 225 και 384 GPU εφαγε σκαλωμα το κινητο και επρεπε να τραβηξω τη μπαταρια για να στανιαρει, 2 φορες κιολας απανωτες σε καθαρη εγκατασταση

 

Σε εμένα με performance και 512 η οθονη γέμισε πιξελ. σκρολαριζα την οθονη και η προηγούμενη έπεφτε πανω στην επομενη. Τρελά πράγματα. Τωρα ειμαι με performance αλλα στα 384 και ειναι μια χαρα. Οχι πάντως και τεράστια διαφορά απο τον SKL. v207

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

με 225 και 384 GPU εφαγε σκαλωμα το κινητο και επρεπε να τραβηξω τη μπαταρια για να στανιαρει, 2 φορες κιολας απανωτες σε καθαρη εγκατασταση

 

Πόσο διαφορετικά είναι τα nexus μεταξύ τους :X

Link to comment
Share on other sites

Πόσο διαφορετικά είναι τα nexus μεταξύ τους :X

 

δεν νομιζω, με του φρανκ σε 512 παιζει μια χαρα...:lol:

 

μαλλον εχει να κανει με τα βολτ του καθενος, κερνελ εννοω

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Από τους πιο overhyped ο AK κατά τη γνώμη μου. Γεμάτος bug στα nightlies. Εγώ μετά από δοκιμή αρκετών κατέληξα σε Leankernel και Trinity.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...