Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Διαβάζοντας το thread του AK kernel στο xda ψάρεψα το παρακάτω, με λίγα λόγια ο επεξεργαστής του nexus είναι φτιαγμένος για να τρέχει από 1.2-1.5Ghz και η GPU από 307-384Mhz. Χρήσιμο να το γνωρίζουμε :) δηλαδή το overcloking στην τελική δεν ήταν overclocking :p

 

Βασικά αν διαβάσεις πιο μετά ή λίγο πριν (δεν θυμάμαι ακριβώς) λένε πως η cpu του nexus είναι φτιαγμένη να δουλεύει στο 1.5 ghz από τη μάνα του,απλά το έχουν χρονίσει πιο κάτω για λόγους οικονομίας της μπαταρίας.Στην ουσία δηλαδή όσοι είναι σε στοκ χρονισμό στην ουσία είναι υποχρονισμένοι...:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Βασικά αν διαβάσεις πιο μετά ή λίγο πριν (δεν θυμάμαι ακριβώς) λένε πως η cpu του nexus είναι φτιαγμένη να δουλεύει στο 1.5 ghz από τη μάνα του,απλά το έχουν χρονίσει πιο κάτω για λόγους οικονομίας της μπαταρίας.Στην ουσία δηλαδή όσοι είναι σε στοκ χρονισμό στην ουσία είναι υποχρονισμένοι...:lol::lol::lol:

 

Νομιζω σχεδον σε ολους τους επεξεργαστες συμβαινει αυτο..

Τhe difference between genius & stupidity is that genius has limits...
Link to comment
Share on other sites

παιδια θα ηταν ευκολο καποιος να μου πει τα βηματα για εγκατασταση kernel; ειμαι root με carbon rom

 

Όπως και τη rom ουσιαστικά. Κάνε install το zip, και μετά ένα clean dalvik/Cache προαιρετικά και είσαι έτοιμος.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Να βοηθήσω και εγώ λίγο την κοινότητα.. λοιπόν ψάχνοντας στους xda είδα να αναφέρεται αυτό το λινκ όπου με λίγα λόγια μιλάει για ένα bug στον κώδικα(δεν το κατάλαβα και πολύ καλά) που πάνω κάτω είναι για την διαθέσιμη ram που έχουμε.. κατέβασα αυτή την εφαρμογή και άλλαξα τις τιμές που λέει στο δεύτερο comment έκανα reboot και νομίζω (αν δεν είναι placebo) ότι το κινητό ρολλάρει ακόμα καλύτερα από πριν.. και τώρα πια έχω γύρω στα 300mb ελεύθερα απο εκεί που είχα γύρω στα 200 με 150..

 

δηλαδή βάζουμε

dalvik.vm.heapgrowthlimit=64m

dalvik.vm.heapsize=384m

???

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς αυτό.. μέσω της εφαρμογής που πόσταρα

 

Ok. και μετά κάνουμε restart?

γιατί αν κάνουμε restart παίρνει ξανά τις αρχικές ρυθμισείς..

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

Ok. και μετά κάνουμε restart?

γιατί αν κάνουμε restart παίρνει ξανά τις αρχικές ρυθμισείς..

 

το πρόγραμμα όταν αλλάζεις κάτι σου δίνει την επιλογή να κάνεις save.. κάνεις save αγνοείς το πρώτο μήνυμα για reboot που σου βγάζει αλλάζεις και την δεύτερη τιμή και κάνεις reboot.. εγώ έτσι έκανα και μου τις κράτησε τις ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

το πρόγραμμα όταν αλλάζεις κάτι σου δίνει την επιλογή να κάνεις save.. κάνεις save αγνοείς το πρώτο μήνυμα για reboot που σου βγάζει αλλάζεις και την δεύτερη τιμή και κάνεις reboot.. εγώ έτσι έκανα και μου τις κράτησε τις ρυθμίσεις.

 

και εγώ έτσι το έκανα αλλα μετά το restart τις αλλάζει τις τιμές.

έχεις καταλάβει διαφορά σε σχέση με πρίν?

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

και εγώ έτσι το έκανα αλλα μετά το restart τις αλλάζει τις τιμές.

έχεις καταλάβει διαφορά σε σχέση με πρίν?

 

τι να σου πώ εμένα μου τα κράτησε.. απεγκατέστησε το πρόγραμμα και ξανακατέβασε το.. είσαι root έτσι? του δίνεις δικαιώματα ροοτ? εε μια μικρή ναι.. αλλά σιγά σιγά εξαφανίζεται το boost

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πώ εμένα μου τα κράτησε.. απεγκατέστησε το πρόγραμμα και ξανακατέβασε το.. είσαι root έτσι? του δίνεις δικαιώματα ροοτ? εε μια μικρή ναι.. αλλά σιγά σιγά εξαφανίζεται το boost

 

ναι είμαι root και του έδωσα δικαιώματα root κανονικά.

θα το δοκιμάσω παλι αν είναι.. κανενας αλλός που το έχει κάνει παιδία να μας πεί αν το κρατάει μετα το restart?

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

παιδιά είμαι με stock 4.2.2 yakju. Με ποιον τρόπο μπορώ να κάνω root σε αυτή την έκδοση;

 

Είδα ότι πλέον το GNEX TOOLKIT την υποστηρίζει

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1392310

 

πρέπει να κάνω όλα αυτά: unlock, root, rename recovery restore files, custom recovery install, install busybox;

 

χρειάζομαι το busybox;

Edited by gus_k
Link to comment
Share on other sites

παιδιά είμαι με stock 4.2.2 yakju. Με ποιον τρόπο μπορώ να κάνω root σε αυτή την έκδοση;

 

Είδα ότι πλέον το GNEX TOOLKIT την υποστηρίζει

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1392310

 

πρέπει να κάνω όλα αυτά: unlock, root, rename recovery restore files, custom recovery install, install busybox;

 

χρειάζομαι το busybox;

 

Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να επιλέξεις το 1 click for all και θα τα κάνει όλα μόνο του. Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι εσύ με το busybox. Μονο αυτη την επιλογή κσι μόλις τελειώσει θα είσαι κομπλέ. Ξεκλείδωτος και ρουταρισμενος. Μονο σιγουρέψου οτι έχεις εγκαταστήσει τους drivers σωστά.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να επιλέξεις το 1 click for all και θα τα κάνει όλα μόνο του. Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι εσύ με το busybox. Μονο αυτη την επιλογή κσι μόλις τελειώσει θα είσαι κομπλέ. Ξεκλείδωτος και ρουταρισμενος. Μονο σιγουρέψου οτι έχεις εγκαταστήσει τους drivers σωστά.

 

thank you!!!

 

Ένα πρόβλημα που παρατηρώ είναι ότι έχω 2 google calendars. To ένα λογικά από gapps και το άλλο από μάρκετ λογικά.Είναι και σε εσάς έτσι; Απενεργοποίησα αυτό του gapps και σε κάθε reboot μου πετάει σφάλμα ότι το calendar σταμάτησε.

Edited by gus_k
Link to comment
Share on other sites

παιδιά είμαι με stock 4.2.2 yakju. Με ποιον τρόπο μπορώ να κάνω root σε αυτή την έκδοση;

 

Είδα ότι πλέον το GNEX TOOLKIT την υποστηρίζει

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1392310

 

πρέπει να κάνω όλα αυτά: unlock, root, rename recovery restore files, custom recovery install, install busybox;

 

χρειάζομαι το busybox;

 

Θα κάνεις αυτό που σου είπε ο Σάκης. Το busybox είναι σαν extension του root και το ζητάνε πολλές εφαρμογές που θέλουν root. Αν έχεις σκοπό να μείνεις με την stock rom πέρνα το ή από το Toolkit ή αφού τελειώσεις από playstore https://play.google.com/store/apps/details?id=stericson.busybox&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsInN0ZXJpY3Nvbi5idXN5Ym94Il0. Αν δεν μείνεις με τη stock και βάλεις καπάκι custom rom μην ασχολειθείς καθώς όλες είναι pre-rooted & έχουν busybox. Όλα μέσα δηλαδή :lol: Καλά φλασαρίσματα...

 

thank you!!!

 

Ένα πρόβλημα που παρατηρώ είναι ότι έχω 2 google calendars. To ένα λογικά από gapps και το άλλο από μάρκετ λογικά.Είναι και σε εσάς έτσι; Απενεργοποίησα αυτό του gapps και σε κάθε reboot μου πετάει σφάλμα ότι το calendar σταμάτησε.

 

Τσέκαρε μήπως έχεις βάλει να παίρνει μπακάπ η google και σου κατέβασε το δεύτερο calendar. Αυτό που έχουν τα gapps πρέπει να κρατήσεις.

Edited by leftis69
Link to comment
Share on other sites

 

Τσέκαρε μήπως έχεις βάλει να παίρνει μπακάπ η google και σου κατέβασε το δεύτερο calendar. Αυτό που έχουν τα gapps πρέπει να κρατήσεις.

 

Κατέβασε και το δεύτερο calendar. Πριν είχα απενεργοποιήσει το gapps calendar Και το calendar storage. Όταν ξαναενεργοποίησα το 2o όλα καλά.

 

Γιατί να κρατήσω το calendar του gapps; Δεν θα είναι πιο γρήγορα αναβαθμίσιμο το άλλο από το store;

Link to comment
Share on other sites

Όπως και τη rom ουσιαστικά. Κάνε install το zip, και μετά ένα clean dalvik/Cache προαιρετικά και είσαι έτοιμος.

πρωτα install και μετα clean dalvik/Cache; πριν την εγκατασταση του kernel δεν χρειαζετε κανενα wipe;

Link to comment
Share on other sites

πρωτα install και μετα clean dalvik/Cache; πριν την εγκατασταση του kernel δεν χρειαζετε κανενα wipe;

 

Μέσω recovery κάνεις install τον kernel και μετά κάνεις wipe cache/dalvik cache (προεραιτικά)

Link to comment
Share on other sites

Σε παλιότερες συζητήσεις γινόταν συζήτηση για stock ROM flashable. Δεν ξέρω αν τελικά βρήκαμε λύση αλλά σήμερα είδα το

[ROM] Android 4.2.2 | JDQ39 | Stock | Unrooted όπου είναι αυτό που λέγαμε για τον Nexus 4 αλλά δεν ξέρω αν κάνει και για μας

Phone: Nexus 5

ROM: SlimKat

Kernel: ElementalX

Recovery: TWRP

Link to comment
Share on other sites

purity 5.4 + AK233= νταξει παει τεζες :cool:

 

Ο ΑΚ 233 τι λέει μέχρι στιγμής; ακόμα με τον 200 είμαι,αλλά ικανοποιημένος.

Τhe difference between genius & stupidity is that genius has limits...
Link to comment
Share on other sites

smoothness ατελειωτο, αλλα απο μπαταρια και σταθεροτητα θα σου πω σε 2-3 μερες
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα κι εγω purity 5.3.1. και κατευθειαν 5.4 και εχω ενα θεμα ... Παροτι εχω βγαλει το κινητο απο τον φορτιστη δειχνει ακομα οτι φορτιζει και στο εικονιδιο επανω κα στο πλακιδιo!! τι μπορει να φταιει!?!? εκανα wipe cache k dalvik... τι αλλο?
Link to comment
Share on other sites

purity 5.4 + AK233= νταξει παει τεζες :cool:

 

εβαλα και γω αυτο το συνδυασμό και εχω να επιβεβαιώσω οτι το κινητό παει σφαιρα.εχω αντιμετωπισει ομως το εξης προβλημα.οταν παιζω nfs most wanted ανεβαζει νομιζς πολυ θερμοκρασια γυρω στους 40 αποτι ειδα και 2 φορεσ κολλησε και εκανε restart.ειναι λογικο να ανεβαζει τοσο πολυ?επισης ο επεξεργαστης μεχρι ποσο αντεχει να τον ανεβασω.τωρα τον εχω στο 1.42 ghz

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...